Naslouchač

Naslouchač https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/bmid_naslouchac-OED-275144.jpg 5 4344 1220

Naslouchač série

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.... celý text

KNTRFKT
08.03.2023 3 z 5

Z hlediska hodnocení, je to pro mě hodně rozporuplná knížka. Nejde tam o Bůh ví jak propracovanej svět, nebo snad o vymyšlení něčeho, v rámci literatury, převratnýho. Autorka vymyslela pár alternativních názvů pro šutr, hidžáb a věž (psáno v nadsázce), čímž celá invence končí. Nicméně koncept nížiny vs svět sklenařů není zas tak špatný a určitě má potenciál. Za nejpovedenější osobně považuju to držení hlavní hrdinky mimo jakýkoli civilizovaný svět, aby se pak mohla divit i něčemu takovýmu jako je vidlička, a my s ní. Tohle hezky pomáhá sympatizovat s postavou a určitě to je plusem knihy. Postava je napsaná tak, aby ji měl každý rád a nebyla konfliktní - zvídavý a odolný outsider odsouzený ke smrti a životu v bahně, deroucí se na povrch socioekonomickýho žebříčku tamního světa. a má tajemství! Kdo by to nechtěl, co?

Prvních 60 stran ujde, pak ale začíná extrémně nudná nalejvárna o světě sklenařů, kde je čtenář vyučován souběžně s Ilan, a to mě nebaví. Je škoda, že autorka nepoužila stejnej koncept jako v závěru knihy, kdy se o sklenařskym životě a jejich pravidlech dozvídáme prostřednictvím různých událostí, do kterých se Ilan namočí. Nicméně, závěr by šel. Dá se sympatizovat, je to slušně otevřený, může se stát cokoliv. Asi tomu dám ještě šanci.

Áňa 998
26.02.2023 5 z 5

Tak strašně dlouho jsem se této sérii vyhýbala.. A nakonec jsem první díl přečetla za dva dny. Prostě nešlo odejít! Zajímavý svět, skvělé postavy!

uzivatel1313
26.02.2023 3 z 5

Tohle bylo prostě dokonalé. Zbožňovala jsem Ilan a taky kapitána a Vargase! Bylo to napínavé a celý svět byl skvěle promyšlený za mě určiťě 5*

annettka1098
23.02.2023 4 z 5

Kniha mě po náročnějším začátku kde je vysvětlen svět, ve kterém se příběh odehrává, nakonec velmi zaujala a vážně přemýšlím, že budu ve čtení série pokračovat.

Prvních cca 60 stran knihy je věnováno popisu světa. Autorka sice vše do detailu promyslela, ale já jsem to prostě nezvládla. Moje fantasie je asi malá nebo za to možná může má nedostatečná pozornost. Prostě a jednoduše začátek byl pro ně velmi těžký a dost jsem se bála, že tato kniha bude dalším splněným úkolem do čtenářského klubu.

Naštěstí na straně 105 jsem již byla absolutně pohlcena příběhem a dobrodružstvím, které se v knize odehrávalo. Kromě vysvětlení světa bylo hodně prostoru věnováno také jednotlivým postavám a k téměř celé dobrodružné výpravě jsem si udělala velmi přátelský vztah. Celé čtení mi navíc zpřijemňoval velmi čtivý text. Bojovala jsem sice s cizími názvy, které autorka vymyslela, ale i tak jsem se v hlavní dějové lince chytala a opravdu mě bavila.

Kniha je doplněna slovníčkem a můžete si cizí názvy kdykoliv oživit. Já jsme ale nebyla schopná si je zapamatovat.

Terezinka890
14.02.2023 5 z 5

Nemám slov.
Možná jediné co bych vytkla je, že o třináctileté holce mluví jak o "dítěti". Řekla bych, že ve třinácti letech si nikdo o sobě nemyslí, že je "dítě". (Ale nu co. Třeba to bude tou sklenařskou zaostalostí života.)
Jinak jsem si knížku moc oblíbila. Rozhodně ji doporučuji všem! ;D

denoush
09.02.2023 5 z 5

Takhle originální nápad jsem dlouho neviděl. A nejen nápad byl skvělý, ale dokonce i jeho zpracování. Jediné, co mě trochu zklamalo je, že série ještě není dopsaná, ale rád si na zbylé dva díly počkám, protože tahle série stojí za to.

6493
31.01.2023 5 z 5

Veliká paráda! Po dlouhé době kniha, která mi opravdu nedala spát. Z per českých autorů vychází spousta kvalitních knih, o tom není pochyb, ale Stehlíková se skutečně vyšvihla na úplně jiný level a mohla by se v ringu poprat i s řadou opěvovaných zahraničních autorů a vyjít z toho vítězně. Naslouchač má všechno, co by měla mít každá kniha – skvěle promyšlený příběh, silné hlavní i vedlejší hrdiny, dynamiku a neskutečnou originalitu. Bude vás to tak celé stoprocentně bavit, ačkoli já se občas musela zastavit a knihu zavřít. Ne proto, že by bylo něco špatně s knihou jako takovou, jednoduše proto, že příběh má takové grády a bez rukaviček hovoří o tématech, která nám jednoduše nejsou příjemná. Takže sem tam jsem rozdýchávala, ale nemohla jsem přestat číst na dlouho.
Smekám klobouk a všem novým čtenářům přeju příjemnou cestu!

Belanna
30.01.2023 5 z 5

Málokterá knížka na mě udělá takový dojem, jako Naslouchač.
Originální, propracované fantasy, se sympatickými postavami.
Ilan jsem si oblíbila a od začátku jí fandila. I pětadvacítka si mě omotala kolem prstu.
Celý příběh obklopuje tajemno, které dráždí a umocňuje zvědavost.
Nenašla jsem tu jediný zádrhel, jedinou nesrovnalost. prostě skvělé !
Těším na další díl.

anej
28.01.2023 5 z 5

Wau, wau, wau! Naprosto geniálně postavený a vymyšlený svět. Skvěle propracované, čtivé, zároveň místy děsivé a kruté. U poslední věty mi jen proběhlo hlavou "a to je jako všechno?". Konec ukončený a zároveň otevřený pro další díly a pokračování. Už se těším na Faju! :)

Paji21
26.01.2023 5 z 5

Dočetla jsem knihu tak před minutou, a né náhodou jsem jdu popsat pocity hned po přečtení! Originální. Nápaditý. Odvážný. Krutý. Reálný. Čtivý. Naprosto boží. Naslouchač si mě získal vším, čím mohl. Skvěle propracovaným světem, výborným jazykem, uvěřitelnou hlavní hrdinkou, všema těma jednotlivostma, který tam někde čekají na vysvětlení. Tolik otázek, což by nebylo tak originální pojetí, ale otázek takových, na které přesně chce čtenář odpovědi. A který vás nutěj otáček další a další stránku, až jste najednou na konci. Další plus jsou jednotlivý střípky naší historie, které nejsou na první pohled očividné, ale pokud člověk zná alespoň část toho, co se na území Česka kdysi odehrávalo, tak to v tom všechno uvidí. Všechny hrůzy, strachy, bolesti a utrpení. Oceňuju taky zasazení příběhu do našeho reálnýho “nereálnýho” světa. No, abych to shrnula, ještě že mi tu knížku nacpala kamarádka přímo do báglu (zdrávím Míšo), a ještě vděčnější jsem, že mi tam strčila zrovna druhej díl!!! Letss go

Nočnípták
21.01.2023 4 z 5

Začátkem jsem se "prokousávala". Byla tam spousta slov ze sklenařského světa ve kterých jsem se topila. Když jsem objevila vzadu v knize slovníček už jsem ho vlastně nepotřebovala. V tu dobu jsem už byla příběhem Ilan, sklenařů a 25ky pohlcena. Nějaké mouchy bych našla, ale stejně to bylo dobrý, čtivý. Těším se na Faju.

ZaOndra
17.01.2023 5 z 5

10 bodů z 10
Kniha mě naprosto nadchla! Miluji fantasy příběhy s dobře promyšleným paralelním světem a se skvěle zpracovanými charaktery. Kniha má velmi neobvyklé zasazení do doby i do Světa. Děj se odehrává v našem momentálním světě v Uralském pohoří přibližně 300 let v budoucnosti. Doba se jako by ale zastavila a lidé tam žijí bez moderních technologií podobně jako ve středověku. Problematiku zla versus dobra se čtenář snaží prokouknout celou dobu a tak zjistit, kdo je vlastně to zlo. Na jednu stranu „lidé z nížin“ jako otrokáři se chovají ke „sklenařům“ (druhu lidí) jako k dobytku, na druhou stranu sklenaři si to něčím zasloužili. Ani po dočtení první knihy z knižní série Petry Stehlíkové si tak čtenář není jist, na které straně by měl stát. Autorka velmi dopodrobna rozebírá chování a charakteristiku jednotlivých postav. Dějová linie i svět z budoucnosti, ale zároveň jakoby z minulosti, je naprosto unikátní. Autorka vše velmi důsledně detailně promýšlí a nenechá si nic uniknout. Těším se, až si přečtu další díl – Faja.
Jestliže hledáte velmi dobrou fantasy knihu, do které se začtete a nebudete se od ní chtít odtrhnout, právě jste ji našli. Doporučuji všem, kteří si užili knihy jako například Hraničářův učeň, knižní sérii Magisterium a podobné fantasy knihy. Přeji příjemné počtení!

R47
16.01.2023 1 z 5

Kniha mě lákala nadšenými recenzemi. Ale po prvním pokusu jsem jí odložil. Přišla mi moc young adult, navíc pro dívky. Znovu jsem byl ale známými ubezpečován, že je to skvělá četba, a tak jsem se do ní pustil znovu a dál. A opět jsem to nezvládnul. Začátek je příšerně zdlouhavý, autorka neskutečně popisuje základní principy fungování jejího světa, místo aby to vyplynulo z děje. Pomáhá si tím, že čtenář spolu s hlavní postavou sedí ve škole a dostane nalejvárnu. Je to obyčejná frontální výuka fikčního světa. Ne román. Zásadní zvrat přichází ve chvíli, kdy mistr žádoní o pomoc hlavní postavu-učně s vytvořením dokonalého meče, i když hlavní postava nikdy skutečný meč nedržela v rukou. Jako vážně? Naprosto nelogické. Vzdal jsem to.

Vědmed
15.01.2023 4 z 5

Zažehnutá nenávist vytváří prostor pro ničení. S křivdou se nese pocit ospravedlnění – je tu důvod, který dává možnost šířit nemoc dál. Nakonec nezáleží, na jaké straně se stojí, všichni požili stejný jed.

Tereza137
12.01.2023 4 z 5

Musím se přiznat, že ze začátku mě kniha nebrala. Autorka si opravdu vymýšlela spousty nových slov a měla jsem v tom zmatek. Nemohla se začíst a bylo to hrozně zdlouhavé, než jsem se do toho děje dostala, ale jak jsem se přes toto překousala, tak jsem zhltla knihu jako malinu. Jsem hodně ráda, že na konci knihy je "slovníček," který mi pomáhal celou dobu, jelikož bez něho bych byla opravdu ztracená, takže za toto velký palec nahoru.

Za mě tedy spíše než fantasy, je to Sci-fi, protože děj se odehrává v roce 2346 a do to je tam hodně nových technologií a vynálezů.

Autorka prakticky vypráví příběh o tom, jak si představuje svět (přesněji Evropu) za X set let. Dokonce do příběhu zakomponovala i Djatlovu výpravu a z autorčina pohledu to bylo hodně zajímavé.

Co mě mrzí, tak je to, že hl. postava je fakt mlaďounká holčička (nemá ani 13 let), takže je hodně omezená v různých činnostech a chování. Někdy mi její jednání lezlo na nervy, což je pochopitelné.

Děj byl místy opravdu hodně smutný, kdy jsem měla na krajíčku, bylo mi místy těžko a mrazilo mě. Ale taky byl příběh vtipný a napínavý, kdy jsem hl. hrdince fandila.

Rozhodně knihu doporučuji všem, kteří mají rádi temné fantasy/sci-fi. Za přečtení to stojí!

hurikan123
12.01.2023 5 z 5

suprovej svět, utlačovaná rasa, hlavní silná ženská postava.. co víc si přát, a navíc je to od české autorky. nedoporučuji nikomu aby s tímhle váhal!!

kamithereader
08.01.2023 5 z 5

Tak tohle bylo něco! Úžasná knížka, děj, hrdinové... Rozhodně si přečtu pokračování.
Knihu mi doporučila kamarádka a jsem jí za to nesmírně vděčná.

BarkaS
27.12.2022 5 z 5

Tohle čtení jsem dlouho odkládala a dnes už asi vím proč. Ne z obavy, že nebudu sdílet obecné nadšení. Možná jsem spíš podvědomě tušila, že přijde čas, kdy budu potřebovat po dlouhé době skutečně propracovaný a promyšlený příběh, který ale bude mít začátek a konec. Vše se zdařilo, až na to ukončení série, naštěstí mám před sebou ještě dva díly, tak budu doufat, že mi vydrží, než vyjde ten čtvrtý.

Netajím se svou “nechutí” k českým autorům, málokdy mě osloví, v literatuře mi je bližší anglosaské nebo i německé a občas i francouzské nebo ruské myšlení. Ale tohle se mi trefilo do vkusu i vnímání. Skvělý, originální, trochu náročný příběh. Díky a doufám, že laťka zůstane takhle vysoko i dál..

malinle
26.12.2022 5 z 5

Zase jednou kniha, kterou jsem spolkla jak jednohubku. Nebo spíš kniha spolkla mě. Jdu se nechat pohltit i dalším dílem...

klarat13
21.12.2022 5 z 5

Všechny tři knihy ze série jsou naprosto skvělé a nemůžu se dočkat pokračování. Těm, kdo mají rádi fantasy můžu jen doporučit. Příběh je svěží, nápaditý a donutí vás přečíst knížky skoro jedním dechem.