Na Labi stával člun (Dvě balady labské)

Na Labi stával člun (Dvě balady labské) https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385436/na-labi-staval-clun-dve-balady-labs-5P2-385436.png 4 4 2

Sandik
16.03.2024 3 z 5

Za mě je tahle kniha obrovským zklamáním. Novelu "Oznamuje se láskám vašim" jsem četl už dříve a hodnotil jsem jí na DK samostatně. Asi tedy nemá smysl všechno to co jsem napsal k ní, znovu psát i tady. Za všechno ale jistě mluví to, že jsem jí udělil pět hvězdiček. Novele "Na Labi stával člun" samotné bych dal hvězdičky nanejvýš dvě a její čtení považuji v podstatě za ztrátu času. Smysl číst má snad jenom proto aby člověk pochopil, že Zídek sice dokázal relativně slušně vystavět jednotlivé scény ale rozhodně nedokázal uvěřitelně vybudovat celý dramatický příběh a že tedy jeho skvělé "Lásky" rozhodně nemohou být literární fabulace, nýbrž že ten příběh Zídek nutně musel skutečně takhle prožít. Příběh "Člunu" je chvíli kýčovitým barvotiskem v němž se všechno daří a chvíli naprostou tragédií, ve které se nedaří vůbec nic. Obojí je přitom úplně stejně nepravděpodobné. Navíc autor děj ještě přerušuje různými vsuvkami, které zřejmě mají působit bezprostředně, mají navodit dojem že celý příběh je bez přípravy vyprávěn pamětníkem podle vzpomínek, ve výsledku jsou ale tyhle vsuvky zase jen zbytečné a trapné a už tak poněkud nekonečně působící děj ještě dále zdržují a natahují. Samozřejmě je možné, že Zídek při psaní skutečně využil jakýchsi vzpomínek pamětníků. Vůbec bych se nedivil kdyby v příběhu zpracovával vyprávění starších kolegů z doby jeho vlastního působení při labské plavbě. Zídek ovšem není Hašek nebo Hrabal a snaha vytvořit z těchto, začasté vymyšlených nebo minimálně hodně přibarvených historek souvislý příběh, navíc příběh historický, popisující situace někdy až 150 let staré, opravdu nefunguje... Na Labi stával člun: 30%; Oznamuje se láskám vašim: 90%; Celkový dojem: 60%

BabaJaga11
09.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Opět jeden skvělý úlovek mezi knihami vyřazenými z obecní knihovny. Knížka zahrnuje dvě novely, přičemž obě jsou inspirovány historickými skutečnostmi.

Novela "Na Labi stával člun" popisuje život několika generací rodiny Fitzů žijící u Labe na Děčínsku a živící se lodnickým řemeslem či, chcete-li, šífařinou. Osudy prostých lidí v 18., 19. a na začátku 20. století nebyly jednoduché, předčasná úmrtí v důsledku válek, ztráty živitele a nehod byla na denním pořádku. Přesto lidé žili, jak jen to šlo, milovali svůj kraj, svoji řeku... V příběhu se mi trochu pletla opakující se jména napříč generacemi (např. Antonínové tam byli asi tři), ale vyprávění plyne poklidně a mě se líbilo, tak za 4 hvězdičky.

Název novely "Oznamuje se láskám vašim" mi nebyl neznámý, byť jako samostatnou knihu, která v minulosti vyšla, jsem ji asi nečetla a nejspíš jsem neviděla ani film. Od tohoto vyprávění, které je zasazeno na Labe poblíž Drážďan na sklonku 2. světové války, jsem se nemohla odtrhnout. Až tak, že pozdě večer cestou z práce jsem přejela o dvě zastávky a další den zas cestou do práce jsem málem zapomněla v MHD tašku. Načež pak cestou z práce jsem nemohla najít knihu, o níž jsem myslela, že je v batohu, představovala jsem si, že jsem ji nejspíš ve zmatku upustila (to když jsem šáhla po té tašce) a že si budu muset opatřit jiný výtisk, abych si příběh mohla dočíst. Naštěstí se ukázalo, že jsem knihu nechala v práci, když jsem si ji vyndala z batohu, abych do něj naskládala nákup :-). Byla jsem šťastná, neb čtení jsem byla nucena utnout v místě, kde Karel, chycen "do pasti" při krádeži tabáku, bojuje o život. A i když jsem tušila, jak vše dopadne, že postupně se vyvíjející milostný vztah mezi Čechem Karlem a Němkou Ulrikou skončí tragédií, protože Drážďany a konec 2. světové války, to rozhodně nevěstí nic dobrého, přála jsem si dočíst. Ne, není to žádné líčení potoků krve. Konec je tichý, takový, kdy si řeknete "co by bylo, kdyby...". Podobně se občas ptá v životě každý, i když většinou nejde o tragédie, jen životní křižovatku... Můžeme to vnímat i jako poselství platné v každé době. Když jde o něco důležitého, neměli bychom váhat, neměli bychom se stydět za své city k lidem, kteří jsou našemu srdci drazí, neměli bychom zraňovat druhé lhostejností nebo hloupými řečmi, jen proto, abychom se snad, náhodou, necítili trapně – před kým vlastně? Nejspíš před hlupáky, kteří vždycky všechno ví nejlíp. Protože později už možná nebude příležitost to napravit...

Karel Zídek
česká, 1928 - 2001
1977  87%Oznamuje se láskám vašim
1982  80%Jako jed
1988  70%Na Labi stával člun (Dvě balady labské)
1998  0%Šelmy se vracejí

Kniha Na Labi stával člun (Dvě balady labské) je v