My

My https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67268/my-67268.jpg 5 1 1

Sborník prací žáků 5. třídy obecné školy chlapecké v Blansku 1926. Úlohy z volného slohu jednoho školního roku.

HTO
18.06.2012 5 z 5

Kdysi jsem si myslel, že tahle knížečka je něčí piškuntálie – viz. jméno editora a nakladatele v jedné osobě, Berchtold Kladivo – ale teď už si to nemyslím, spíš než mystifikace je to prostě ukázka toho, jak děti krásně myslí, dokud se nanaučí myslet úplně formálně: „Vlasy prý mám černé a šaty jaké si vezmu" – no nebyl by na tohle pyšný i spisovatel z povolání? Pokusím se vás k četbě nalákat ukázkou, a to hned úvodní slohovou prací:

Já.

Jsem dosti velký a vážím 29 kg. Maminka mně říká, že vypadám jako sedmihradská opice. Vlasy mám černé a jmenuji se František Fousek. Narodil jsem se 31. ledna 1916. Když jsem byl malý, maminka mne někdy pochválila hůlkou. Neuměl jsem mluvit, šišlal jsem, takže mi nikdo neporozuměl. Když jsem jednou přišel se sestrou z kostela, maminka se mě ptala, co tam bylo. Pravil jsem, že tam byl jeden chlap a ten pořád nadával a huboval. Maminka mně řekla, že to byl kněz. Nyní chodím do páté třídy obecné. Až budu velký, vyučím se řemeslu. Zařídím si dílnu a při ní byt.

František Fousek.