Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem

Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522247/bmid_marek-dvorak-mezi-nebem-a-pacientem-658c43ba648a3.png 5 733 163

Při jeho práci jde o vteřiny. Během nich se musí rozhodnout, vytěsnit emoce a často si i sáhnout na dno. Lékař letecké záchranky Marek Dvořák takové situace zažívá denně a teď i vás vezme do světa, o kterém snil už jako malý kluk. Jak vypadá práce doktora ve vrtulníku? Na které vzlety nikdy nezapomene? Kdy měl při zásahu strach a co už by ve službě nechtěl zažít? Je to vyprávění, při kterém se občas tají dech. Chvílemi je dojemné a jindy vás naopak rozesměje. Taky vás naučí, že při první pomoci se není čeho bát, a možná i přiměje víc přemýšlet nad tím, co v životě děláte. Dvořák je mezi českými doktory svéráz. A to nejen kvůli mnoha tetováním, která má po těle. Pro kontroverzní názor nejde daleko, má osobitý smysl pro humor, ale zároveň je na každé jeho větě znát, jak moc medicínou žije. Když vypráví o pacientce, která ho po několika měsících od těžkého úrazu překvapila návštěvou a u které si myslel, že nemohla přežít, dojde i na slzy.... celý text

LucieT
14.01.2024 5 z 5

Wow, to bylo něco! Vůbec jsem nedokázala knihu odložit, vždy jsem si řekla, že jen dočtu stránku a jdu dělat i něco jiného, jenže odpověď pokračovala na další straně a já už se zase vezla. Moc se mi líbil civilní jazyk, jakým je kniha vedená, skvěle mířené otázky i láska k profesi. I slza mi párkrát ukápla. Autorovi i panu Dvořákovi patří za tuto osvětu velký dík.

KnihoSny
14.01.2024 5 z 5

Tohle bylo fakt poučné krásné čtení musím říct že láska k medicíně tu jen sála je vidět že ho právě baví musím doporučit

marekB78
13.01.2024 5 z 5

Skvělá kniha!!! Každému doporučuji přečíst. Hodně zajímavé a poučné čtení. Hodně jsem se bavil a knihu jsem si užil.

Lo3ce
13.01.2024 5 z 5

Jedním slovem: Boží!
Čtivé a zajímavé od prvního do posledního písmene. Vtipné, dojemné, poučné. Moc se mi líbilo, jak Marka doktořIna táhla už od dětství. Vlastně si splnil svůj sen. Ještě že ho snil, protože je Panem doktorem na svém místě (všech svých místech).

smejkalova.m
12.01.2024 5 z 5

Skvělé. Marka Dvořáka sleduji na Instagramu a jeho posty mě baví a jsou poučné. Když jsem zjistila, že "vydal" knihu, tak jsem si ji rozhodně chtěla přečíst. Pan Moravec pokládá skvělé otázky a líbí se mi, že člověk se z knihy dost naučí a poučí. Můžu jen doporučit. Na základě této knížky jsem si koupila i ostatní rozhovory s dalšími 3 pány a těším se na to. :)

charlizee
10.01.2024

Hned na úvod musím vypíchnout, že se Martin Moravec umí zeptat.
Vždycky, když mě napadla nějaká otázka, kterou bych chtěla sama dr. Dvořákovi položit, tak za chvilku padla.
Mnohem víc ale bylo otázek, které (by) mě naopak nenapadly vůbec a přitom byly tak trefné, že jsem je měla chuť pochválit nahlas.
A jestli si myslíte, že tohle není rozvojová knížka, tak se pletete.
Nejenže se vám dostane spousty užitečných rad, ale dozvíte se dost informací i sami o sobě.
Já jsem jednak vzpomínala na všechny lidi, kteří mi pomohli, když jsem nebyla zdravotně ok, nebo když se mi stala dopravní nehoda,
a pak taky na lidi, kterým jsem naopak pomohla já nebo můj nejbáječnější muž.
Ten zastaví vždycky třeba i na pomoc s defektem kola a to vám, panečku, bývá vděk! Aneb takhle se balí holky. :)))
(Not my case.)
V zásadě mám vlastně jediné.
Čumte kolem sebe.
Když totiž stojíte ve vánici na blikačkách, projede kolem vás stovka aut a s dotazem, jestli jste v pohodě, zastaví jedno jediné, je to dost smutná vizitka naší společnosti.
Raději 100x řeknu, že jsem v pohodě a že pomoc už je na cestě, ono je to totiž přesně 100x lepší, než být svědkem bezohlednosti - protože co kdyby to v pohodě nebylo? (Based on a true event.)

LuckaLO
07.01.2024 5 z 5

Opět naprosto skvělá kniha. Marek Dvořák má velmi zajímavou a důležitou práci. Dozvěděla jsem se plno nových informací, bylo mi vyvráceno pár mýtů o první pomoci, chvílema jsem se smála, chvílema utírala slzu. Před panem Dvořákem smekám klobouk a panu Moravcovi tleskám za poutavě vedený rozhovor. Už se těším na další knihu.

cérka
06.01.2024 5 z 5

Prostě opět je to perfektní!!!
Určitě tady nebudu jediná, kdo se přizná, že s velkou netrpělivostí očekává každou knihu z pera pana Moravce. Ten chlap má prostě dar, obrovský dar! A nezklamal ;) Laťku drží pořád proklatě vysoko, zase se tomu nedá nic vytknout. Děkuji!

Ve svém životě, jsem už pár andělů strážných potkala. Díky Bohu, že takových "Marků Dvořáků" pracuje v našem zdravotnictví víc. A všichni jsou to obrovští srdcaři/řky, sympaťáci/čky a lidé na svém místě. Moc Vám všem děkuji!

Malá osobní vsuvka:
Obzvláště mladé medičce, která před 26 lety, jako jediná (a to čerstvě vystudovaná) poznala u mého manžela prasklou aortu. Dokázala mu přes všechny komplikace sehnat vrtulník a v tým lékařů, kteří dokázali velký zázrak. A pak, jak už to tak v pohádkách bývá, se po ní slehla zem.

Natty
06.01.2024 5 z 5

Výborná kniha plná velmi zajímavých informací ze světa urgentní medicíny a dalších zážitků ze zdravotnického prostředí z pohledu pana Dvořáka, které člověk v běžném životě opravdu (naštěstí!) nezažívá. Prostě za surova, tak jak jsou, bez skrývání a zkrášlení. Oceňuji nevšední strukturu knihy formou rozhovoru, řazení kapitol, fotografie na konci. Pan Moravec prostě odvedl famózní práci. Moje prvotina od autora, určitě se chystám i na další díly.

Lily101
04.01.2024 5 z 5

Úžasná kniha. Mám od autora načtenou většinu knih (až na snad dvě) a je to neuvěřitelné, ale s každou další knihou mám dojem, že autor nastavuje laťku víc a víc.

Není součást hodnocení: Co mě po obsahové stránce zaráží je skutečnost, že se lékař musí postarat o každého pacienta stejně, ale z knižního rozhovoru vyplývá (nebo se aspoň zdůrazňuje), že lékař zachraňuje víc (min. delší dobu) pacienta, u kterého ví, že má malé dítě. Jako bezdětnou se mě tato “diskriminace dost dotkla, ale jinak
ok.

Karolin77
03.01.2024 5 z 5

Boží boží boží ! Perfektní, nemám tomu co vytknout.
Jen škoda, že už to je za mnou, kdyby to mělo pokračování vůbec bych se nezlobila.

EvaRy
03.01.2024 5 z 5

Úžasný člověk se srdcem na pravém místě. Kniha se čte sama, forma rozhovoru je super. Člověk získá i trochu přehled o prvni pomoci. Nicméně jsem nevahala a pořídila i kurz kryjemevamzada.
Určitě si přečtu i další od pana Moravce.

rumova_kulicka
02.01.2024 5 z 5

Rozhovory pana Moravce jsou prostě TOP! Člověk se do knihy začte a hltá a hltá a najednou je konec. Pan Dvořák sice není můj největší favorit, ale to, co dělá, jeho zápal už od útlého věku, nelze než obdivovat a fandit mu.

lucie.koho
02.01.2024 5 z 5

Po panu Marešovi to byla sázka na jistotu a nezklamala! Opět velmi poutavé a zajímavé čtení. Jediný co mě štvalo, že jsem na ní musela čekat až pod stromeček a pak jsem jí měla za 4 dny přečtenou. Velmi ráda si počkám na další zajímavou osobnost, ale ještě předtím musím přečíst předešlé dvě knihy.

kuttnerovka
01.01.2024 5 z 5

Skvělá kniha, perfektni rozhovor. Tolik emocí, zkušeností a poznatků. Pana Dvořáka sleduji už dlouho a má můj obdiv po této knize ještě více. Pan Moravce perfektně “zabalil do knihy. Super!

TheKaciZ
01.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Pozor spoilers. Hltala som tento rozhovor klasicky ako 3 predtym :) zarezonovalo vo mne: Chrudimska nemocnica a jej nepomoc, rady na prezitie, zapadnuty jazyk ako mytus, ludskost a narocnost zivota aku pan Dvorak s prehladom zvlada.

Katte192
01.01.2024 5 z 5

Číst to s přítelkyní doktorkou byl zážitek na minimálně 10*! Knihu mohu jedině doporučit :)

Madelisi
01.01.2024 5 z 5

Znám z Instagramu. Proto jsem se rozhodla přečíst tuto knihu, člověk se dozvěděl spoustu zajímavých věcí. Ať už o studiu medicíny, tak o denní praxi na záchrance a urgentním příjmu. Přemýšlela jsem, jak může doktor Dvořák dělat tolik věcí, kde na ně bere čas.

Tato kniha má jednu nevýhodu. Jak se v rozhovoru cituje jedna paní, co čekala v čekárně a řekla, že toto by se v Modrém kódu nestalo, tak mám obavy, aby nový výrok nezněl, že Dvořák by udělal ještě to a to.

muchomurka
30.12.2023 5 z 5

Bude druhý díl? Prosím!
Knížku jsem přečetla jedním dechem a moc mě mrzelo, že byla tak krátká. Pana doktora, jeho přístup a lidskost velmi obdivuji. A také mi sedí jeho smysl pro humor. Ten můžu.
A jsem moc ráda, že bylo nakousnuto i téma alkoholu a jeho společenské toleranci. Mám to stejně jako pan doktor a nechápu, proč za exota jsem já, když nepiju vůbec...
Doufám, že takových doktorů a doktorek bude čím dál více a budou nejen v Hradci Králové. A já si jdu koupit kurz první pomoci.

ivusse
30.12.2023 5 z 5

Perfektní čtení. Hltala jsem každou stránku. A pan doktor má můj velký obdiv! Kéž by všichni dělali tuto práci tak poctivě.