Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem

Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522247/bmid_marek-dvorak-mezi-nebem-a-pacientem-658c43ba648a3.png 5 732 163

Při jeho práci jde o vteřiny. Během nich se musí rozhodnout, vytěsnit emoce a často si i sáhnout na dno. Lékař letecké záchranky Marek Dvořák takové situace zažívá denně a teď i vás vezme do světa, o kterém snil už jako malý kluk. Jak vypadá práce doktora ve vrtulníku? Na které vzlety nikdy nezapomene? Kdy měl při zásahu strach a co už by ve službě nechtěl zažít? Je to vyprávění, při kterém se občas tají dech. Chvílemi je dojemné a jindy vás naopak rozesměje. Taky vás naučí, že při první pomoci se není čeho bát, a možná i přiměje víc přemýšlet nad tím, co v životě děláte. Dvořák je mezi českými doktory svéráz. A to nejen kvůli mnoha tetováním, která má po těle. Pro kontroverzní názor nejde daleko, má osobitý smysl pro humor, ale zároveň je na každé jeho větě znát, jak moc medicínou žije. Když vypráví o pacientce, která ho po několika měsících od těžkého úrazu překvapila návštěvou a u které si myslel, že nemohla přežít, dojde i na slzy.... celý text

zuzana-kudla
04.03.2024 5 z 5

Knížku jsem si nechala na nočním stolku a k místy vtipným, místy smutným, místy edukativním dialogům obou pánů se ráda vracím. Rozhodně doporučuji všem, ať už se o medicínu jako já zajímáte, nebo ne. Toto jsou témata, která se dotýkají nás všech. Už jsem objednala i zbylé knihy pana Moravce, tato mě přesvědčila :)

Kristulda
04.03.2024 5 z 5

Tato kniha se četla sama, měla jsem trochu strach jak se bude číst, když je to formou rozhovorů, ale zbytečně.
Za poslední rok jsem volala záchranku dvakrát k dceři, a též s námi jeden záchranář zůstal v kontaktu.
Těším se na další knihy pana Moravce.

misaC
29.02.2024 5 z 5

Výborná kniha! Skvělý člověk s až nevyčerpatelnou energií! Služby v letecké záchranné službě, na urgentu v Motole a - což mě opravdu velmi překvapilo - first responder ! Prostě Marek Dvořák chce lidem opravdu pomáhat! Lidsky, zároveň někdy i drsně, ale i vtipně popisuje svůj soukromý i pracovní život záchranáře.

SSTknihy
28.02.2024 5 z 5

Boží! Opět skvělý rozhovor od pana Moravce, který se čte jako dobrodružný román. Marek Dvořák vás provede fungováním letecké i pozemní záchranné služby, přiblíží práci na urgentním příjmu, připomene základy první pomoci, vyvrátí nejeden mýtus, prozradí mnohé ze svého života a v neposlední řadě vás rozesměje i rozpláče při líčení příběhů, u kterých působil jako lékař a záchranář.
Dokud nepřečtete poslední stránku, neodtrhnete se!

Lely
28.02.2024 5 z 5

Super čtení, které člověka obohatí i proškolí v první pomoci. Pan Dvořák má můj obdiv, líbí se mi jeho lidskost, kéž by bylo víc takových lékařů.

VeruHoráková
27.02.2024 5 z 5

Jedním slovem Skvělý! Tohle si přečtěte. Víc bych ani nemusela psát, ale přece jen to trochu rozvedu.

Na novou knihu pana Moravce jsem se těšila. Lékařské povolání je pro mě něco impozantního a k lékařům vzhlížím a v knize nebyla kapitola, nebyla stránka, kdybych necítila obdiv.

Marek Dvořák na mě udělal neskutečný dojem, jeho pracovní život je pro mě něco dechberoucího a musím říct, že se pro tuto profesi opravdu narodil. Jeho lidskost, pracovní nasazení, smysl pro humor, jeho energii a nadšení pro medicínu může člověk opravdu jen obdivovat.

Samozřejmě musím vyzdvihnout i práci pana Moravce. Ta kniha mě zcela pohltila a četla se prakticky sama. Otázky byly skvěle zpracované, pan Moravec se umí ptát a jako celek je ta kniha prostě dokonalá. V knize jsou kapitoly, u kterých se zasmějete, u kterých si pobrečíte, dozvíte se řadu užitečných informací, vzděláte se a hlavně si uděláte představu o tom, jak vypadá práce lékaře letecké záchranky a urgentního příjmu.

Tady lze opravdu jen chválit a knihu rozhodně všem doporučuji.

luckavarg
26.02.2024 5 z 5

U nás v práci ji četla spousta lidí. Tak jsem si ji musela přečíst taky
Fajnově a vtipně napsáno. Ano, sem tam jsem zatajila dech nebo se mi zalesklo oko slzou. Ale to k těm příběhům patří taky.

Ferum
26.02.2024 5 z 5

Krásná kniha z které je cítit, že je oba baví to co dělají.
Musela jsem si knihu trochu dávkovat, protože některé zásahy jsou na psychiku trochu náročnější.

DariV.
24.02.2024 5 z 5

Od Martina Moravce mám všechny tři předešlé knihy jako audio, tady se mi čekat nechtělo, zvolila papír a dobře jsem udělala. Kniha je stejně jako předešlé skvělá, takový špeh v životě jednoho vtipného, sympatického a svému poslání oddaného doktora. Doufám, že Markem Martin neskončí, tyhle knihy se čtou samy a v hlavě z nich spoustu zůstává. Po přečtení už nebudu na záchranku koukat stejně jako před tím. Kluci, díky. Je mi ctí mít tenhle kousek v knihovně.

dagmar7365
18.02.2024 5 z 5

Když člověk dělá, co ho baví, pro co žije, po čem vždy toužil, tak je to dar. A je jedno, jestli je to záchranář, pilot, kuchař nebo učitel, protože ta láska, odhodlání a současně respekt jsou znát. Ne jinak tomu je v případě Marka Dvořáka! Víc takových lékařů!!!
Kniha měla jedinou chybu - strašně těžko se odkládá, kdybych mohla, zhltla bych ji na jeden zátah a klidně si i přidala pokračování.

Forestwalker
18.02.2024 5 z 5

Nejsem žádný rychločtenář, ale tohle je další kniha pana Moravce, kterou jsem přečetl za dva dny. Tyhle knížky jsou neuvěřitelně čtivé a rychle odsýpají.
Marek Dvořák má opravdu hodně rušný život, až si říkám, jestli ten 0 - 1 volný den měsíčně není přece jen trochu životu nebezpečný. Na druhou stranu se ale čtenář může dozvědět podrobnosti jak ze záchranky, tak i z urgentu a dokonce i z poradenství při natáčení seriálů.
A od Martina Moravce si co nejdřív seženu i další knihy rozhovorů, které mi ještě k přečtení chybějí.

milovnice_knih_
17.02.2024 5 z 5

Knížka mě zaujala hned jak vyšla, protože Marka Dvořáka sleduji na instagramu a jeho příspěvky jsou poučné a věděla jsem, že si tu knížku musím přečíst.
Jedná se rozhovor mezi Martinem Moravcem a Markem Dvořákem, který je rozdělen podle jednotlivých témat: Zásah, Den na záchrance, První pomoc, Pacienti, Urgent, Den na urgentu a Můj život, všechny témata jsou velmi zajímavá.
Nejvíce pro mě byla zajímavá část První pomoc, protože si myslím, že každý by měl mít nějaké základy první pomoci, hodně se mi také líbily různé příběhy, některé jsem znala už z instagramu a některé pro mě byly neznáme a celkově celá knížka byla skvělá.
Zároveň je toto moje první knížka od Martina Moravce a jsem si jistá, že líp jsem si vybrat nemohla, i když věřím, že i další knížky od autora jsou skvělé, tak tím, že Marka Dvořáka sleduji na instagramu, tak mi ta knížka přišla nějak bližší.
Knížka byla čtivá, v některých částech smutná, ale někdy i vtipná a můžu ji velmi doporučit a věřím, že se knížka dostane do top 10 knih roku, aktuálně je první na seznamu.
VELMI DOPORUČUJI!!!

kozisek1
11.02.2024 5 z 5

Jako vždy super čtení!!!

jessie01
09.02.2024 5 z 5

Knížku jsem dle očekávání slupla jako malinu. Je neuvěřitelné kolik toho profesně pan Dvořák stíhá a ještě šíří osvětu rychlé pomoci a různých lékařských situací na instagramu. Pan Moravec opět napsal skvělý a poučný rozhovor a já už se moc těším, koho si vybere příště.

aneta.giraffe
07.02.2024 5 z 5

Zasmála jsem se, pobrečela si a poučila se. Navrhla bych to jako povinnou četbu.
Skvěle kladené otázky od pana Moravce. A před Markem klobouk dolů. Jsem ráda, že dělá to co dělá. A hlavně JAK to dělá.

Alaglesia
07.02.2024 4 z 5

Zajímavé čtení, které Vám přiblíží život záchranáře. Marka Dvořáka znám ze sociálních sítí a jeho osvětová činnost ohledně první pomoci a zdraví mi připadá opravdu záslužná. Nechal čtenáře nahlédnout do všedního dne s leteckou záchrankou i na urgentu v Motole. I když některé příběhy ze zásahu byly drsné, dokázal to popsat věčně a lehce, tak, že z toho plynulo poučení. Mám v plánu přečíst i další knihy od Martina Moravce.

1casper
06.02.2024 4 z 5

Knihu jsem dostala i s věnováním :-)
Pana doktora znám z instagramu, spoustu příběhů už jsem četla tam.
Ze začátku to bylo fajn čtení, pak už mi to přišlo všechno tak nějak stejné. Asi i proto, že s podobnými příběhy se setkávám dnes a denně na oddělení.
Pro laiky je to ale hodně poučné čtení, které doporučuji.

Ratatka
06.02.2024 5 z 5

Prvně bych ráda ocenila kladení otázek panem Moravcem. Líbí se mi, že se striktně nedrží "osnovy", naopak, zajímavá témata rozvádí, svému respondentovi naslouchá. Téma je pro mě moc zajímavé, častokrát jsem ronila slzy, příběhy ze života popsány poutavě. Pan doktor dělá záslužnou činnost, při jeho vypětí bych se ale trochu bála vyhoření a "přesycení" trhu, jinými slovy, aby člověk neotevřel ledničku a nevyskočil na něj Dvořák:-)

Mr.Pajek
04.02.2024 4 z 5

Zábavnou formou přibližuje život záchranáře. Spoustu historek už použil na Instagramu nebo v různých rozhovorech,ale stejně doporučuji

Atalera
04.02.2024 5 z 5