Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem

Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522247/bmid_marek-dvorak-mezi-nebem-a-pacientem-658c43ba648a3.png 5 765 765

Při jeho práci jde o vteřiny. Během nich se musí rozhodnout, vytěsnit emoce a často si i sáhnout na dno. Lékař letecké záchranky Marek Dvořák takové situace zažívá denně a teď i vás vezme do světa, o kterém snil už jako malý kluk. Jak vypadá práce doktora ve vrtulníku? Na které vzlety nikdy nezapomene? Kdy měl při zásahu strach a co už by ve službě nechtěl zažít? Je to vyprávění, při kterém se občas tají dech. Chvílemi je dojemné a jindy vás naopak rozesměje. Taky vás naučí, že při první pomoci se není čeho bát, a možná i přiměje víc přemýšlet nad tím, co v životě děláte. Dvořák je mezi českými doktory svéráz. A to nejen kvůli mnoha tetováním, která má po těle. Pro kontroverzní názor nejde daleko, má osobitý smysl pro humor, ale zároveň je na každé jeho větě znát, jak moc medicínou žije. Když vypráví o pacientce, která ho po několika měsících od těžkého úrazu překvapila návštěvou a u které si myslel, že nemohla přežít, dojde i na slzy.... celý text

Jenny46
14.12.2023 5 z 5

Když Martin Moravec vydal další knihu musela jsem si hned koupit do sbírky.
Jako bývalý zdravotník určitě doporučuji všem i nezdravotníkům...
Skvělý rozhovor poskytuje i zajímavé poznatky, příběhy lékařské a záchranářské práce, které vás donutí neudržet slzičky. Klobouk dolů při některých situacích...
Jde vidět, že lékař Marek Dvořák má zdravý názor na svět, a proto je výborný lékař!!! Urgentní medicíny si vážím není to jednoduchá práce!!! I když já si vážím každého zdravotníka, lékaře vím, co to obnáší.
Děkuji za krásnou knihu a zkušenosti pana doktora, kterou ráda doporučuji 5*

Nikusha
11.12.2023 5 z 5

Recenze se nepletou. Tohle by si měl přečíst každý a myslím si, že by to i každého bavilo, minimálně do půlky. Člověk se dozví hodně zajímavostí z prostředí záchranky, různých zásahů a poskytování první pomoci.

fis.rena
09.12.2023

Pan doktor Marek Dvořák...to je přesně ten typ doktora,který,když vám řekne,že máte zlomenou nohu a jediné,co vám v tuto chvíli uleví,je trubička,kterou vám zavede do řitního otvoru,tak si prostě ty gatě svlíknete a vystrčíte prdku,aniž byste si uvědomili,že si z vás dělá srandu. Jeho humor je mi velmi blízký.
Kniha je psána formou rozhovoru a otázky jsou dobré. Některé jeho poznatky by si mělo hodně lidí vzít k srdci.

Ctenaricek4
09.12.2023 5 z 5

Skvělá kniha! Marka sleduji na Instagramu už nějakou chvíli, takže koupě této knihy pro mě byla jasnou volbou. Jako zdravotník nahlížím na spoustu věcí stejně jako on. Líbí se mi jeho naprostá oddanost této velmi namáhavé práci. Měli bychom být opravdu každý den vděční za to, že mezi námi tací lidé jsou. Oni jsou opravdu našimi strážnými anděly.

Michaela999
08.12.2023 5 z 5

Skvělá knížka, mela by patřit mezi povinnou četbu;)

Rosalie13
07.12.2023 5 z 5

Velmi hezká knížka, přestože se sama pohybuji v lékařském prostředí, byla pro mě kniha zajímavá, inspirativní, čtivá, vtipná a často i dojemná.

jajakozena
06.12.2023 5 z 5

Martin Moravec je pro mě zárukou, že se u jeho knižních rozhovorů dobře pobavím, poznám zajímavého člověka a hlavně se dovzdělám a zjistím spoustu nových věcí. Někdy až tak moc, že mě donutí sednout k dalším knihám a zjistit mnohem víc. Marek Dvořák je evidentně výborný lékař a i přes svá náročná povolání skvělý otec se smyslem pro humor, který zbožňuju. Navíc je skvělý jeho profil na Instagramu, kde šíří osvětu, vyvrací mýty a nenásilnou formou vzdělává. Klobouk dolů před oběma!

Runinka
04.12.2023 5 z 5

Kdyby to šlo, dala bych hvězdiček mnohem více. Krásná kniha, pěkné dotazy a často i vtipné odpovědi. Je to prostředí mně blízké a smekám před každým zdravotníkem, kterého jeho práce naplňuje. Na autogramiádě pan Moravec říkal, ať si ji šetříme a nepřečteme za den....Ale to fakt nejde:-))))

bee88maja
28.11.2023 4 z 5

Nejeden příběh ze záchranky Vám vžene slzy do očí, pokud jste trochu senzitivnější a brečíte,když člověk čelí boji na život a na smrt. Pokud obdivujete práci záchranářů, bude se Vám kniha jistě líbit.

Za mne jsem měla místy problém s posloupností rozhovoru, v momentě kdy to bylo hodně zajímavé a uvítala bych více detailů, otočilo se téma úplně někam jinam.

Pro laickou veřejnost velmi užitečné dílo, zejména kvůli adekvátním popisům, jak postupovat při první pomoci. A někdy si říkám i jako zdravotník, opakováni je matka moudrosti. Ten videokurz asi pro své blízké pořídím, aneb #kryjemevamzada :).

Kubikuli
26.11.2023 5 z 5

Opět krásný kousek. Jsem hrozně ráda, že se kluci takhle spojili, jako spousta dalších jsem se na knížku fakt těšila a dostala jsem přesně to, co jsem čekala. O spoustě "historek" jsme si už před lety vyprávěli v práci ráno u kafe, většinu míst znám jako svoje boty. Takže to pro mne bylo něco, jako když si přečtete kolegův deníček, který si roky píše. Myslím, že všichni nezasvěcení do záchranářského světa si prostě musí sednout na prdel. Je to pecka :)

hlenicka
24.11.2023 5 z 5

Mareš, Beneš, kapitán z Kyjova... tyhle byly dokonalý a pan doktor Dvořák je další dokonalost psaná perem pana Moravce! Všechny ty příhody,smutné i s hezčím koncem,se tak krásně čtou,až mi bylo líto dočtenou knihu odložit. Ale mám ji s podpisem a bude mít své právoplatné místo v mém pokoji. Díky!

markej
24.11.2023 5 z 5

Všichni, kdo rozhovor novináře Martina Moravce se záchranářem Markem Dvořákem chválili, měli pravdu...

Rozhovor je to obsáhlý, edukativní, milý, humorný, dojemný, místy i smutný, někdy jsem opravdu i slzu zamačkávala... Navíc je plný autentických příběhů, to mě na knížce bavilo asi úplně nejvíc...

Moc se mi také líbil Markův přístup k pacientům, které nesoudí za to, že by k nim snad vyjížděl zbytečně nebo že si za svůj kritický stav můžou sami svou hloupostí... Zároveň ale zmiňuje i problémy, které ve zdravotnictví existují, především třeba legislativa kolikrát moc nedává smysl a znemožňuje některé úkony... Ocenila jsem i to, že kniha vykresluje nečernobílý pohled na vztah doktor - pacient, Dvořák otevřeně přiznává, že blbci a zamindrákovaní jedinci se nevyskytují jen na straně pacientů, ale i doktorů, bohužel...

Celkově tedy nadmíru zajímavá kniha, která by podle mého názoru mohla zaujmout i nečtenáře, potažmo by to mohl být určitě i hezký dárek pod stromeček...

Hodnocení: 5* z 5*

Swissman
22.11.2023 5 z 5

Tohle by měla být povinná literatura, aby lidi věděli, co mají dělat při záchraně lidského života. A taky jak se chovat k těm, kteří to zachraňování mají v popisu práce. Stejně jako v knize s panem Marešem, i tady jsou dobře pokládané otázky a pan Dvořák umí dobře odpovídat. Děkuji autorovi za jeho tvorbu a těším se na další knihu.

Katerina015
20.11.2023 5 z 5

Skvělá knížka! Moc hezky se četla, zajímavé téma... Stránky letěly pod rukama ani nevím jak.

Ešína
18.11.2023 5 z 5

Skvělá kniha, která nám přiblíží, co to obnáší pracovat u letecké záchranky. Moc jsem si čtení užila a ani na chvilku jsem se nenudila. Moc se mi líbí styl pana Moravce jak umí dávat otázky.
PS: Obrovský respekt doktorům a záchranářům.

Christeene
18.11.2023 5 z 5

Naprosto famozni. Je to jako byt s pany na kave. Je znat, ze mezi nimi vzniklo pratelstvi. Zadna otazka ani odpoved neni hloupa nebo zbytecna. Gratuluji k vydarenemu dilu.

Nikol2110
17.11.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Dobře položené otázky, kniha se dobře čte. Pán doktor má dobrý humor ale zároveň dokáže lidi vzdělávat. Jedna z nejlepších knih co sem za poslední dobu četla.

eva3992
17.11.2023 5 z 5

Kniha rozhovorů s Markem Dvořákem – lékařem letecké záchranky. Člověkem, na kterém je na první pohled znát, jak ho jeho práce baví a díky tomu ji dělá na sto procent. V knize najdeme jeho svérázné názory, ale i humor a dojetí.

Marka Dvořáka, stejně jako mnoho z vás, jsem poznala díky instagramu, ale už předtím jsem slyšela jeho rozhovor v rádiu a velice mě zaujal tím, jaký je člověk. Navíc létá v kraji, kde žiji, takže kdykoliv letí vrtulník záchranářů nad našim domem, vždy si na něj vzpomenu. Nejen, že skvěle dělá svou práci, ale jeho osvěta je super. Ta byla i v knize, kdy připomenutí, jak by měla vypadat první pomoc, je tak důležité.

Knihy rozhovorů mám moc ráda a hlavně, když má ten, co odpovídá, toho tolik co říci. Ať už se jednalo o příběhy z jeho záchranářské a lékařské práce, ale i toho, jak se k ní vůbec dostal.

Celý rozhovor je ve velice příjemném duchu, čtenář se tak zasměje, ale čekejte i slzičky dojetí, tedy alespoň u mě se objevily a ne jen jednou. Kolikrát jsem četla a ani nedýchala. Práce lékařů je neskutečná. Obdivuji a vážím si každého, kdo ji vykonává.

Jsem ráda, že mi nad hlavou v našem kraji létá člověk na svém místě. Ale stejně budu doufat, že se ním nikdy nebudu muset potkat osobně, když bude v práci.

dufkys
16.11.2023 5 z 5

Úžasný, úžasný, úžasný! Pan Moravec spolu s panem Dvořákem se zasloužili o knihu, kterou budu doporučovat všude, kudy chodím. Čtivá forma rozhovoru spolu s humornými odpovědmi mě nejen pobavila, ale i něco naučila.

Kačison
15.11.2023 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, přečteno za večer. Marek Dvořák je úžasný člověk. Kniha formou rozhovoru je velmi dobrý koncept.