Kufr z nebe

Kufr z nebe https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498168/bmid_kufr-z-nebe-07v-498168.jpg 4 261 76

Kroniky prachu série

< 3. díl

Napínavý román s detektivní zápletkou ze světa Kronik prachu. Londýn, přelom let 1890/91. Elisa je zvídavá studentka, která studuje politologii, ale její srdce bije pro kriminální případy. Proto ji neuvěřitelně nadchne, když střechou knihovny, kde pracuje její kamarádka Animant, zničehonic propadne kufr. Záhadné zavazadlo ukrývá tajemství a Elisa je odhodlaná přijít mu na kloub. Spolu s nesmělým mechanikem Jamiem se pouští do pátrání, během nějž dojde k celé řadě nečekaných odhalení.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Elisa Hemmiltons Kofferkrimi , 2021

Val
26.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Já zřejmě půjdu proti proudu , ale mě se tato kniha líbila moc. Elisa je z úplně jiného těsta než Animant , tak jsem o hodně víc dobrodružství , než v Kronikách prachu , víceméně očekávala.
Elisa je holka podle mého gusta a Jamie Lennox jí zdatně sekunduje . Kdo chce romantiku, tak se taky dočká , jen co se na scéně objeví tajemný Benjamin Green . Za mě důstojné pokračování Kronik a velká spokojenost .

JaAnička
24.01.2023 2 z 5

Řekla bych, že takový průměr....nenadchne, ale ani neurazí, postavy jsou celkem fajn (mix Enoly Holmes a Kerry Maniscalso + kolikrát musíme slyšet, že je hrdinka vážně vysoká, abychom tomu uvěřili + další za mě klasický problém, zvláštně emancipovaná hrdinka, která se chvilemi chová, jak kdyby vylezla z roku 2000, a vzápětí je zase úplně staromódní - a prosím...neobhajujte to jako že je z East Endu).
Děj je ucházející, přesto trošku nevyrovnaně napsaný - tak je to tedy "policejní záznam", milostný román nebo komedie/parodie?
Těžko říct.
Samotný příběh je příjemný, pár zvratů, zajímavé postupy při výslechu a v některých chvílích dobře "vyšpónovaný".
Obálka je sice velmi krásná, ale grafická stránka knihy rozhodně ne...pokud chtěla být originální, tak asi good job, ale za mě je to nevzhledné (nevypadá to jako sepnuté archy), chvílemi těžko čitelné (šedá s fleky + černá + rozházené, přestože vazně vtipné a trefné, poznámky), navíc první arch každé kapitoly je křivý...
Zkrátka - nápad dobrý, provedení pokulhává.

Čekala jsem trochu něco jiného, zvlášť když to má takový hype od Humbooku.

Jája92
20.01.2023 4 z 5

Předně musím vychválit opět nádhernou obálku, která mi bude dozajista zkrášlovat mou knihovnu..
Když knihu otevřete, zjistíte, že stránky jsou graficky upravené v podobě starobylého policejního zápisu...a ještě jsou k tomu přidané po bocích stránek poznámky a vysvětlivky od Elisy a Jamieho. Přiznávám, že některé zmíněné vysvětlivky jsem nečetla..
Animant je tu pouze okrajově..
Nebudu lhát, kniha mě neokouzlila tolik jako Kroniky prachu. První třetina knihy mi nepřišla příliš zajímavá, ale postupně jsem se začetla. Postava Elisy je vykreslená jako odvážná, rozverná dívka ovšem s citlivým srdcem. Občas mi ale přišla až moc pyšná. Na druhou stranu se doplňovala s postavou Jamieho a majordoma Greena.
Překvapilo mě, že si autorka nechala prostor pro případný další díl.. Myslím si, že tímto by svět okolo série Kronik prachu měl skončit.

Ticiana
20.01.2023 4 z 5

Kroniky prachu byli pro mne jednoznacne top. Ale neco do sebe mela i tahle knizka. Nektere veci jsem docela ocekavala. Libil se mi Jamie i Ben, a Elisa vlastne taky. Uvidime, jestli se dockame dalsiho dilu, i kdyz doufam, ze spis ne, ze by to mozna bylo na skodu.

m_martina
20.01.2023 3 z 5

Nedala jsem se odradit zdejším hodnocením knihy, protože Kroniky prachu se mi doslova vryly do srdce. Připojuji se ale ke komentářům svých oblíbených ydnac, 85098211 a Jenny46, protože tento příběh mne nedokázal uspokojit. Dávám tedy tři hvězdy, na víc to podle mého není.

Kudlanka03
17.01.2023 3 z 5

Lin Rina a pokračování Kronik prachu. I když o pokračování se asi mluvit nedá. Že to autorka pojala jako vyšetřovací zprávu mi nesedlo a už vůbec ne styl stránek. Jakoby staré stránky a ještě nadbytečné poznámky? Jestli to mělo působit vtipně, tak na mě to nepůsobilo vtipně vůbec.
Příběh potenciál měl. Ale využitý nebyl. Elisa se pořád točí kolem Jamieho a když už nevím co dál, šoupneme tam romantickou vsuvku o nápadníkovi.
Roztomilá část mi přišla ke konci se závětí a knihami. Konec, kdy se všichni dají dohromady, ten tomu nasadil korunu. Tohle zřejmě nebude kniha do TOPky, ale zase jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Ann1307
16.01.2023 4 z 5

Pokud se vám líbily Kroniky prachu, budete se chtít do tohoto světa, pravděpodobně stejně jako já, vrátit. Ale pozor. Tahle kniha není romantickým příběhem, jako Kroniky, ale spíše detektivním vyšetřováním zasazeným do let 1890-1891.
Romantiky tam také ždibíček je a i díky ní knihu hodnotím lépe, než jsem si po většinu času myslela.
Vyšetřování mi přišlo poněkud zdlouhavé a bez akce. Přecejen mám načteno už mnoho thrillerů a detektivek, které nasadily laťku vysoko.
Pro svátečního čtenáře detektivek si myslím že by tato kniha mohla mít své kouzlo a překvapit ho vyústěním případu a nadchnout ho jemným romantickým podhoubím.

I přesto, že nejsem z Kufru nadšená tolik jako z Kronik, jsem ráda, že jsem si příběh přečetla, protože Elisa i její přítel mechanik Jamie, který se v příběhu také vyskytuje, mi přirostli k srdci a jejich osobnosti mě po celou dobu čtení bavily. :)

NessaLuna
15.01.2023 3 z 5

Po přečtení Kronik prachu jsem s koupí této knihy moc neváhala. Musím ale přiznat své zklamání, bohužel. Přestože se zápletka v Kronikách zdá mnohem méně promyšlená nebo napínavá, čtení mě tehdy pohltilo mnohem víc. Holt méně je více. Asi jsem neměla ale takový problém přímo s dějovou linkou jako spíš s hlavní postavou, která děj vypráví. V průběhu knihy mi už začalo opravdu vadit, jak strašně často zmiňuje, že je vlastně hrozně drsná, dělá si co chce a všechno vyřeší sama a její "charakter" zastiňuje zajímavost ostatních postav. Připadalo mi, že jsou prostě jen vymodelované tak, aby podtrhly Elisu, ale jinak žádný svůj charakter nemají.
Průběžné poznámky k textu byly taky už docela trapné, protože nesloužily k ničemu jinému, než jenom zase připomenout, jaká Elisa je a jak jí to každý toleruje. Včetně policie, wow.
Romantická linka rychle odbytá, nic moc zajímavého. S rychlým koncem jsem měla hrozný problém už u Kronik, ale naštěstí to spravilo Pár stránek navíc, jinak bych byla hodně zklamaná.
Na konci knihy je naznačeno, že bude další díl. A já si ho koupím, protože budu doufat, že tam bude víc Animant a méně Elisy. Dávám tři hvězdy, protože na míň to není, jinak je to velmi dobře napsané, ale čekala jsem trochu víc.

veruptackova
12.01.2023 4 z 5

Kufr z nebe je návratem do světa Kronik prachu. S tím se samozřejmě pojí velká očekávání fanoušků první knihy. Tohle je jedna z mála knih, u které bych doporučila číst anotaci. Pokud jste totiž čtenáři romantických knih, možná vás tato kniha zklame. Není to totiž klasické pokračování oblíbeného příběhu. Romantická linka se tu objevuje spíše na pozadí. Prim zdehraje detektivní zápletka a s tím je potřeba k této knize přistupovat.

Přiznávám, že mi trvalo poměrně dlouho, než jsem se do příběhu začetla. Rozhodně jsem však ráda, že jsem čtení nevzdala, protože po dočtení musím říct,že mě příběh opravdu bavil a s chutí bych si přečetla nějaký další příběh Elisy a Jamieho. Kniha je plná popisů a detailů, které ne vždy potřebujete vědět, ale když si na tento styl vyprávění zvyknete, dostane skvělý YA historický román, kterých opravdu moc nevychází. Tento má navíc povedenou detektivní zápletku. V Kufru z nebe se prolíná hned několiktémat, a právě proto věřím, že může nadchnout spoustu čtenářů.

Rozhodně však doporučuji, pokud vás Kufr z nebe zaujal, přečíst si i předchozí dvě knihy. Děj se totiž prolíná a skvěle doplňuje předchozí příběh. Samozřejmě si knihu můžete přečíst i samostatně, troufám si však tvrdit, že se znalostí předchozích vás příběh ještě více nadchne a bude vás bavit jeho propracovanost, díky které je podle mě jedinečný.  V neposlední řadě musím pochválit krásné grafické zpracování. I když věřím, že pro někoho mohou být zejména poznámky v textu rušivé, mě jejich čtení bavilo a mnohdy byly i vtipné.

Hethera
06.01.2023 3 z 5

Musím říct, že kniha mě po příběhové stránce trochu zklamala. Čekala jsem napínavé pátrání, ale tohle mi přišlo trošku zmatené. Kroniky prachu byly mnohem zajímavější a čtivější. Líbilo se mi ale, že jsme mohli poznat prostředí, ze kterého Elisa pochází a taky její vztah s Benjaminem.

85098211
05.01.2023 3 z 5

(drobné spoilery)
Knihu jsem (opět) poslouchala jako audio v jazyce originálu a bohužel načtení bylo docela katastrofální. Jinak by se mi možná příběh líbil víc? I když těžko říct a upřímně o tom docela pochybuji... Každopádně jsem se na knihu moc těšila, protože Kroniky prachu mne doslova okouzlily ;-). Tentokrát se ale konalo poměrně velké zklamání. Hlavní hrdinkou je zde Elisa Hemmiltonová, nejbližší kamarádka Animant. Ta se k mé velké lítosti v knize prakticky skoro vůbec nevyskytuje, veškeré dění totiž obstarávají Elisa a také Jamie, plus několik dalších (více či méně důležitých) postav. Hned na začátku vyprávění spadne z nebe záhadný kufr a poškodí střechu knihovny. Policie se tedy obrátí na hodináře Jamieho, aby rozluštil jeho zlověstný obsah. Protože v kufru jsou plány a také jeden kódovaný deník. A ty podle všeho nezajímají jen policii - poněvadž majitel kufru je nalezen mrtvý a samotný kufr je ukraden z policejní stanice a zanechán před Jamieho dílnou. Elisa, která vycítí, že by mohlo jít o vzrušující případ, se tedy rozhodne pustit do pátrání a vyšetřování...
Příběh je vyprávěn z pohledu Elisy, přičemž jde o jakési hlášení událostí pro policii. A s železnou pravidelností se zde vyskytují i poznámky (pod čarou) jak Jamieho, tak Elisy, které měly být (snad) vtipné? No, já opravdu nevím, nezasmála jsem se u nich totiž ani jednou, bohužel. Kniha má sice detektivní zápletku, napínavá nebo aspoň trochu strhující však není ani náhodou. Hodnotím tedy jako lepší průměr a to ještě s odřenýma ušima. Pro milovníky prvního dílu tedy spíše nedoporučuji, protože se jedná o diametrálně odlišný příběh, který by vás mohl zklamat stejně, jako se to stalo mně...

strana394
03.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Nejen že samotná obálky knihy připomíná onen zmíněný kufr, ale až na epilog je celý příběh psán jako zpráva pro policejní oddělení, kterou píše Elisa. Kniha je tak psána z jejího pohledu, ale zároveň čtenáři osvětluje i to, co se dělo, když u příběhu zrovna nebyla a co si ostatní postavy myslely. K tomu jsou tam ručně psané poznámky od Elisy a Jamieho.

Kromě napětí při pátrání po tajemném majiteli kufru, jsem od knihy dostala milý, odpočinkový příběh. Detektivní zápletka je skvěle podaná, dobře promyšlená a nepředvídatelná, viníka se mi odhalit nepodařilo. Co mi ale nedávalo moc smysl, bylo chování policie. Ta místo toho, aby se případ snažila vyřešit sama, nechala vesměs skoro všechno na Elise, která se (bohužel) nebála pustit střemhlav do náruče vraha. Elisa zde občas naráží na scény, které se již staly v Kronikách prachu, proto je doporučuji přečíst jako první.

Elisa Hemmiltonová je mladá žena pocházející z chudých poměrů, která díky své mecenášce může studovat politologii na univerzitě. Je chytrá, odvážná, tak trochu svérázná žena s prořízlou pusou, která pro ránu nejde daleko. Jamie je zato pravý opak Elisy. Je uťáplý, nesmělý a nejradši by jen celé dny strávil ve své dílně, občas je zaskočený tím, co Elisa zase vymyslela. Velká část postav se objevila už v Kronikách, ale jelikož tady hrály mnohem důležitější roli, věnovala se jim autorka mnohem více a poskytla v knize náhled do jejich duší. Zároveň skvěle popsala i úplně nové postavy, které zde zastávaly vedlejší role.

Za romantickou linku jsem tady neskutečně ráda a řeknu jen jediné - KONEČNĚ! Miluju Viktoriánskou Anglii a pevně doufám, že autorka zase brzy přijde s dalším vyšetřováním.
Hodnocení: 3,8/5⭐️ Moc děkuji nakladatelství @Albatros za poskytnutí knihy. #spoluprace IG: @strana394

Jandýs
01.01.2023 5 z 5

Krasne romanticke cteni. Myslim, ze detektivni zapletka byla zdarile sepsana a ze nas mozna ceka dalsi priheh.

sd1992
31.12.2022 4 z 5

Knihu jsem dostala k recenzi od @humbook @humbookblogeri, takže jsem se do ní pustila ještě letos :) každopádně je trosku jiná, než jsem čekala, ale neznamená to, že byla špatná. Fakt jsem si zamilovala postavy, prostředí a období už jsem milovala z Kronik :D i když musím přiznat, že mi chybělo i prostředí Univerzitní knihovny :(( každopádně Elisa je skvělá hlavní hrdinka, díky ni se v příběhu nemůžete nudit ani kdyby jste chteli :D ona a Benjamin Green jsou pro me numero uno celého pribehu, protože interakce mezi nimi byly pro me nejlepší části příběhu!!ocenila bych, kdyby romantika dostala více prostoru před detektivní linkou, ale i tak byla kniha skvělá a moc díky za možnost si ji přečíst a na chvíli se zase vrátit do “starého Londýna” :))*

lena.o.knihach
31.12.2022 3 z 5

Protože Kroniky prachu nemají chybu a příběh, postavy i prostředí miluju, těšila jsem se na jejich volné pokračování.

V Kufru z nebe je hlavní hrdinka studentka politologie. Eliza má zálibu v kriminálních případech, a když se dozví o kufru, který propadl střechou knihovny, rozhodla se záhadě přijít na kloub. Do vyšetřování zapojila i hodináře Jamieho, který úplně stejnou radost nesdílí, ale co by pro Liz neudělal.

Občasné narážky na Animant a pana Reeda z Kronik Prachu byly skvělé. Ani grafickému zpracování Kufru z nebe nemůžu nic vytknout. Nechybí portréty hlavních hrdinů a celá kniha je navíc psaná jako dopis rukou Liz, přičemž se sem tam objeví poznámka od Jamieho, který vyprávění komentuje.
Těch je tam, bohužel, až příliš málo a klidně mohly být vtipnější. Kniha by pak měla větší šmrnc, lépe by čtení utíkalo a třeba bych se do toho nemusela tolik nutit.

Kufr z nebe je převážně detektivní román se špetkou romantiky. Nečekejte druhé Kroniky prachu, ty jsou jenom jedny.

teri.nkaa
30.12.2022

Předem bych tu chtěla poděkovat @humbook (@humbookblogeri ), kteří mi umožnili si knihu precist v rámci spolupráce. Bez vás bych se ke knize ani nedostala, protože jsem ji nedávala mi v velké naděje

Knihu jsem už přečetla před nějakou dobou, takže mám vše okolo ní už v hlavě hezky uložené.

Prvně bych se tu chtěla zmínit o něčem k ději knihy. Moc se mi líbil zkombinovaný detektivní příběh s lehkou romantickou linkou. Bylo to takové pěkné ozvláštnění, který jsem u knihy ještě neměla.

Hlavní hrdinku Elisu jsem v Kronikách prachu moc nemusela, proto jsem se knize i trochu vyhýbala. Ovšem jsem ráda, že se kniha ke mně dostala a mohla jsem si ji přečíst, protože si moji přízeň získala .

Kniha je velmi čtivá, člověk se rychle vžije do děje, ovšem mi tam lehce scházela taková ta jiskra, u které bych řekla, že je tato kniha něčím výjimečná, a že by si zasloužila plný počet hvězdiček.
3,5⭐ / 5 ⭐

#spoluprace #humbookblogeri

Lienilda
30.12.2022 3 z 5

Obálka za pět hvězdiček, příběh na tři hvězdičky, poznámky k textu (wtf? možná u jedné jsem se zasmála, ale jinak byli neskutečně hloupoučké) dávám za jednu hvězdičku.
Průměr tři hvězdy, na rozdíl od Kronik prachu mě kniha zklamala. Ale v knihovničce si ji nechám už kvůli té krásně povedené obálce.

Kešu1981
26.12.2022 5 z 5

Kroniky prachu jsem si zamilovala, a Pár stránek navíc to stvrdilo. No a teď Kufr z nebe...a já jsem prostě nadšená! Výborně napsaný detektivní román se špetkou romantiky. Nádherný přebal knihy i samotné grafické zpracování textu.
"Obávám se, že v téhle kávě je tolik kultury, že si tu plísně brzy budou moci založit vlastní operní scénu."...miluju styl psaní paní autorky :o)

JessieEx
22.12.2022 4 z 5

Když jsem se dozvěděla, že vyjde volné pokračování Kronik prachu, byla jsem u vytržení. Kroniky jsem si totiž před dvěma lety naprosto zamilovala a kdo taky ne?

Tahle kniha je rozhodně jiná,  než Kroniky. Zatímco tam byla v hlavní roli romance, tady jde o detektivní zápletku, což je pro mě každopádně mínus. I Kufr z nebe je ale neskutečně milý a dobře se čte,  oceňuji zajímavou formu vyprávění (i když její příčina je absurdní) a tomu odpovídající nádherné grafické zpracování.

Pro mě je určitě mínusem i to, že už i příběh z viktoriánské Anglie musí obsahovat queer prvky a taky místy chaotické vyprávění. Které je ale psáno "rukou hlavní hrdinky", takže jej vlastně můžeme brát jako záměr.

Pokud se vám líbily Kroniky prachu, tak Kufr z nebe je skoro povinnost :), o to víc, pokud si z Kronik pamatujete Elisu a Jamieho...(já ne, ups)...
Jsem nalákaná přečíst si konečně Limeu, která na mě asi rok čeká v knihovničce a snad to tuto zimu i udělám :)

Za možnost přečíst si knihu a za zaslání recenzního výtisku moc děkuji @humbook a @humbook_blogeri !

ydnac
21.12.2022 3 z 5

ZÁHADA V LONDÝNĚ

Tou je kufr, který propadl střechou knihovny.
Jeho obsah je zajímavý.
Jeho původ neznámý.
Jeho pronásledovatelé nebezpeční.

Nečekaně se objeví u dveří hodináře Jamieho. K tomu se připlete studentka Elisa a spolu se pustí do pátrání, nejen po záhadě tohoto kufru.
Jamie je vesměs opatrný a chytrý. Elisa je také inteligentní, ale hodně akční, do všeho jde po hlavě, všechno musí zjistit :-). Její prostořekost tomu dává malinko šmrnc :-)
Lehký detektivní příběh.
Na oddech dobré :-)