Kronika vtáčika na kľúčik II. Vtáčik jasnovidec

Kronika vtáčika na kľúčik II. Vtáčik jasnovidec https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108445/bmid_kronika-vtacika-na-klucik-ii-vtacik-rP2-108445.jpg 4 77 8

Druhý diel trilógie Kronika vtáčika na kľúčik zachytáva udalosti obdobia štyroch mesiacov po zmiznutí Tóruho manželky Kumiko. Tá sa jedného rána ako obyčajne vydá do práce a nevráti sa domov. Podľa všetkého opustila manžela kvôli inému mužovi, Tóru si však takýto koniec ich na pohľad harmonického vzťahu nedokáže vysvetliť. V zúfalstve ho mimovoľne inšpiruje motív studne, ktorý sa v jeho živote v poslednom čase opakovane objavuje. S úmyslom nerušene porozmýšľať zíde do vyschnutej studne v záhrade neďalekého opusteného domu. Tu sa poriadok jeho sveta drasticky narúša a udalosti nadobúdajú prudký spád...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Jogen suru tori hen , 1994

Iamdreamer
26.08.2020 5 z 5

Ešte lepšie ako prvá časť.

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Plynule nadväzuje druhý diel Vtáčika jasnovidca na koniec prvého dielu. Čitateľ tam kde skončil, môže bez prerušenia pokračovať. V knižke vystupuje do popredia aj Kumikin brat, to je švagor hlavného hrdinu. Nemôžu sa navzájom vystáť a hrdina tuší, že sa pod povrchom skrýva u nich nejaké tajomstvo. Znova sa objavujú na scéne dve tajuplné sestry Kanoóvé, ktoré sa mu snažia pomôcť vyriešiť zmiznutie manželky a jeho samotný postupný pád. Objavuje sa tu opäť studňa z prvého dielu. Realistický a silný opis hľadania seba samého na dne svojho svedomia a pocit blízkej smrti približuje hrdinu k poznaniu vecí. List od manželky mu načrtne , prečo a ako. Ale viac prezrádzať nebudem, všetko je v druhej časti.

Gracian1964
12.02.2018 5 z 5

Nuž takto, ako prvé musím zmieniť, že som fanúšik tohto húževnatého Japonca a snažím sa prečítať všetko, k čomu sa viem dostať. Nechápem, prečo ešte stále neboli preložené jeho prvé dve knihy. Vtáčika na kľúčik čítam druhý raz, aby som si ho osviežil a našiel v ňom aj niečo, čo mi po prvý raz uniklo. Neviem, prečo má kniha také slabé hodnotenia. Mne sa veľmi páčila. Možno tí, ktorí v nej videli a čítali len jej prvý, najviditeľnejší význam, pre tých mohla byť sklamaním. Ale veď tam sú aj iné významy, druhý plán, možno aj tretí. Samota, opustenosť, strach, beznádej, hľadanie zmyslu, strata, tušenie čohosi nevysloviteľného, nádej... Možno som to všetko nepochopil, ale myslím, že podstatu áno. A nenudil som sa ani chvíľu. Medzitým, čo sa pustím do trojky, si dám niečo iné, na osvieženie....

wiix
13.02.2015 3 z 5

Ako som zistila po prečítaní 2/3 kníh Vtáčika na kľúčik, tento štýl mi nie je veľmi po chuti. Chvíľami mi to prišlo ako súbor poviedok, ktoré sú poprepájané len náhodou alebo výmyslami. Navyše mi je hlavná postava nesympatická a jej filozofickým rozpravám s čudnými, umelo vytvorenými postavami, veľmi nerozumiem a ani ma nebaví o nich viac premýšľať. Snaha však bola, ale asi to nie je pre mňa..

tlllk
27.09.2014 3 z 5

stačí si prečítať komentár na obale a môže pokračovať tak 1/3 knihy. Príklad toho že menej je by bolo viac. Čo už snáď to zachráni tretia časť, u mna slabšie tri hviezdy

Skjaninka
08.06.2013 3 z 5

Tak toto Murakami trošku prepískol. Prvá a dúfam, že posledná kniha tohoto autora, ktorej musím dať len tri hviezdičky. A to som sa po prvej časti tak tešila na tie nasledujúce. Plno zbytočností, prázdnych slov, bez dejových zvratov, na čo u Murakamiho nie som zvyknutá. Jediné čo sa mi páčilo, bol nápad so studňou. A tak, ako sa mi páčila postava Mei Kasaharovej, tak sa mi vo vtáčikovi jasnovidcovi sprotivila.
Nieže by bola tá kniha zlá, ale skôr je zbytočná a Murakami vie písať lepšie, než to čo som prečítala v tejto knihe. A už teraz viem, že Kronika ako trilógia nebol dobrý ťah. Všetko by sa dalo zhrnúť do jednej knihy. Údajne len u nás vychádza rozdelená na tri časti. Nehovoriac o cene, ktorú si Slovart za knihy pýta.

zuzulique
24.09.2012 3 z 5

Toto bol nejaký omyl. Neviem, či si pán Murakami dal za cieľ za každú cenu napísať rozsiahlu knihu, no mne celá táto druhá časť ako pokračovanie Kroniky vtáčika na kľúčik prišla maximálne zbytočná. To, čo sa udialo na ploch 250 strán by sa dalo zhrnúť do desiatich viet a okrem toho to, čo ma zaujalo by bolo ešte kratšie. Murakamiho mám veľmi rada, prečítala som od neho 8 titulov, no tento mi spomedzi nich príde úplne najhorší. Nuda, nuda, čistá nuda, nič zaujímavé, žiadna spisovateľská invencia, už mi ani tá atmosféra, ktorá ma vždy brala neprišla ničím príťažlivá. Neviem, či som nebola nastavená na tento druh kníh alebo sa udialo niečo iné. Predstavovala som si, že som Prétextat Tach z románu Vrahova hygiena (A.Nothombová) a mám neskutočnú potrebu „čistiť“ knihy (vytŕhať zbytočné strany). V tomto prípade by z Kroniky 2. nezostalo takmer nič. Pritom jednotka bola výborná! Samozrejme budem nútená čítať trojku, keďže sa chcem dozvedieť isté skutočnosti, no obávam sa, že v prípade akým je Murakami sa ich v podstate ani nedozviem :-DD

Flipper
01.02.2012 4 z 5

Asi najtemnešia Murakamiho kniha, kde sa (ako už v iných knihách) iné svety a miesta spájajú s existenčnými otázkami. Samozrejme rúško nevyriešeného ostáva a haruki príjemne napne čitateľa, ktorý sa bude tešiť na Vtáčika Jasnovidca.