Hejnické pastorále

Hejnické pastorále https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458586/bmid_hejnicke-pastorale-Gs3-458586.jpg 4 243 243

Křišťálový klíč série

< 4. díl

V závěrečném dílu tetralogie se vrací Falknovská huť částečně zpět do vlastnictví rodu Heřmanů, ačkoli je to v časech, kdy se severočeskému sklářství už nevede zdaleka tak dobře jako dříve. Jednotliví členové rodu pokračují v tom, co započali, a jak už to tak bývá, ne všem se daří. Matyáš zůstává u svého jarmarečního obchodování, zato plátenictví se daří výtečně. Z toho profituje Vilemína, která získává vliv na kamenickém panství díky svému synovi, jehož utajeným otcem je hrabě Kinský. Stejně tak úspěšnou podnikatelkou je Pavlína, která zbohatne na vojenských dodávkách hlavní pušek, neboť smrtí císaře Karla VI. začnou vleklé války o rakouské dědictví. To je ožehavá záležitost pro nejstaršího muže rodu Johanna, který se musí jako panský úředník rozhodovat mezi vrchností a svou rodinou...... celý text

Alma-Nacida
29.07.2021 2 z 5

Tento díl považuji za nejslabší, některé postavy se zacyklily a jejich příhody byly pořád o tom samém dokolečka (Vilemína), něco mi přišlo i dost neuvěřitelné a celkově mě to moc nebavilo. Četla jsem z nějakého podivného pocitu povinnosti, že když už jsem četla všechny předchozí díly, tak přece musím dočíst i tenhle. :) Dočetla jsem s přeskakováním a konce nikterak neželím.

cérka
29.07.2021 5 z 5

Pan Vondruška ve svých epopejích pravidelně dokazuje své nesporné kvality. I tady mohu říct, že se mi celá série líbila a mrzí mě její "předčasný" konec. Myslím, že původní záměr zněl na sedm dílů ;). Tak to je snad jediná výtka.
Hezká pohádka pro dospělé, kde i samotné násilí a krutosti doby jsou podány příjemným a přijatelným stylem. Příjemné, pohodové, odpočinkové čtení.

Hoblinka
08.07.2021 5 z 5

Škoda, že už je konec. Ráda bych se dozvěděla, jak je to s rodinou Heřmanů dál.

Dandulka
04.07.2021 5 z 5

Pro me nejsmutnejsi dil. I kdyz se jedna o zaver tetralogie, stejne si myslim, ze tak strasne smutne koncit nemusel. Moc tyhle pribehy prozivam a pak bulim jak mala holka. Xa me opet skvele cteni!

čef
01.07.2021 5 z 5

Výborné zakončení tetralogie, škoda, že končí. Osudy rodiny Heřmanů jsou pořádně zamotané a konec úplné rozmotání nepřinesl. Doba byl těžká, všichni si užili dost a veselé to vždy jistě nebylo. Rád jsem se blíže seznámil s dobou začátku 18. století v Orlických horách na zámku i v podzámčí a doufám, že se autor pustí do dalších takovýchto zajímavých projektů.

vladislav6610
28.06.2021 4 z 5

Jako vždy, rychlý závěr, ale takové už jsou série pana Vondrušky.

Pavelpi
26.06.2021 5 z 5

Škoda, že už je konec a vůbec bych se nezlobil, kdyby se náhle objevilo další pokračování. Určitě bych si ho koupil, protože by mne zajímalo, jak to bude dál s postavami téhle rodinné kroniky Heřmanů. Jednotlivé postavy by si určitě zasloužily další pokračování příběhů. A tak, jestli autor čte tyhle naše komentáře moc bych se přimlouval za další pokračování. Připadá mi to totiž tak trochu ustřižené.

Le Chat
19.06.2021 5 z 5

Tato rodinná sága mne opravdu bavila, což platí i pro čtvrtý díl. Pokud by se autor rozhodl, že přece jen napíše další pokračování, určitě bych se nezlobila a také si ho přečetla.

emamat
16.06.2021 3 z 5

Všechny čtyři díly byly takové pohodové čtení. Jen mě mrzí, že jakákoliv příhoda hlavních postav byla okamžitě vyřešena a vždy s dobrým koncem. Myslím, že námět téhlé série byl tak dobrý, že by si zasloužil trochu toho "dramatu".

knihovnička007
13.06.2021 5 z 5

Opět skvělé čtení o rodině Heřmanů.
Více v recenzích nebo na FB Tučňákův knižní svět.

Ctv
08.06.2021 3 z 5

Tetralogii Křišťálový klíč jsem přečetla najednou, hezky jeden díl hned po druhém. Jednotlivé díly nehodnotím, tento komentář je ke všem čtyřem dílům. Zatímco první díl mne hodně bavil a celkem jsem se orientovala, tak ve třetím díle už jsem měla velký zmatek v postavách. Ve čtvrtém díle už jsem byla docela dost ztracena v tom, kdo je čí synovec, neteř nebo bratranec. Některé naťuknuté osudy (Hedvika) zcela všuměly a to mě celkem mrzelo. Nebo například Josífek, kterého musela rodina adoptovat jako úlitbu církvi - ten se nám tam také jenom mihnul a pak už o něm nebyla zmínka. Škoda. Nějak jsem vůbec nepochopila zmínku o něm. Naopak taková Vilemína měla na můj vkus prostoru více než dost a její lapálie se v podstatě stále dokolečka opakovaly. Nejsem si jistá, jestli v 18. století bylo skutečně možné, aby žena takto podnikala nebo zda je vůbec reálné, aby měla takové nadstandardní vztahy s vrchností. Naopak myslím, že praktiky církevních představitelů byly popsány celkem realistiky. Bylo hezky vidět, že upřímná víra v Boha a zájmy i konání církve rozhodně není totéž. Celkově bych to označila za zajímavou a příjemnou odpočinkovou četbu.

jitka7326
08.05.2021 3 z 5

Za mě nejslabší díl.

paníŠ
07.05.2021 4 z 5

Knížka je psána typickým stylem pro svého autora. Mám jeho styl ráda, pro mě jde o pěkné oddechové čtení. Na nové knížky se vždycky těším.
Jen jsem trochu v rozpacích z informací o počtech dílů - u první knihy je uvedeno, že bude 6 dílů. V popisu tohoto, čtvrtého, dílu je uvedeno, že jde o závěrečný díl tetralogie. Tak jsem zvědavá, co bude se sérií dál. Zda tedy tímto skončila, nebo bude pokračovat.....

blindone
06.05.2021

Na začátku jsem si říkal, že je to Dallas z českého prostředí. Po celkem krátké době jsem se těšil, jak se budou jednotlivé příběhy vyvíjet. Prostě mám rád bulvár, což toto trochu je.

Ramiel
23.04.2021 2 z 5

Jako vždy velmi lehké, oddechové čtení. Pan Vondruška má takový "laskavý" styl psaní, a to i když popisuje válečné boje. Bohužel tato série nedosahuje kvalit Přemyslovské, ani Husitské epopeje. V této sérii jsou všechny knihy na jedno brdo. Ale je to prostě autorův styl, takže zase pokud bych chtěl nějaké náročnější čtivo, šáhnu po jiném autorovi.

hanzmb
07.04.2021 5 z 5

Nádherné čtení. To nejlepší, co v současné době od autora vychází. Obrovské množství dobových reálií. Tím nemyslím války a boje v císařství. Ty si užiji v tv ve filmech o císařovně. Nikde se však nedočtete jak žili naši předkové. Jaké byly jejich možnosti, jak se dokázali prosazovat. Žádné černobílé Temno nebo Kladivo na čarodějnice. Za mého dětství to v učebnicích vypadalo, jako by katolíci byla jen šlechta a kněží. Přitom ta situace 90 let po třicetileté válce byla zjevně už jiná. Člověk se učí celý život. A navíc tenhle region mám skoro za humny.
Jsem optimista, to že Vilemína momentálně rozjíždí jiný job neznamená, že se ke stáru k psaní nevrátí. Nebo někdo z dalších potomků. To by nám přece pan Vondruška neudělal. To ať raději zastřelí Jiřího Adama :-) .

tittanie
06.04.2021

(SPOILER) Kniha se mi četla velice dobře, i když je pravda, že mě štval vztah bratranec sestřenice. To nebylo dost postav nebo autor nechtěl přidávat? Možná mě trochu mrzel konec, ve kterém Vilemína ukončila podnikání a vrhla se do dalšího. Je pravda, že v anotaci prvního dílu bylo napsané, že to má být šestidílná sága, která má končit v roce 1848. Ale přišlo mi, že poslední kapitolou si autor tuto cestu uzavřel. No uvidíme třeba překvapí.

Petrrr
05.04.2021 1 z 5

Kdo má rád červenou knihovnu, tomu se kniha bude líbit. Kdo očekává historický román, bude zklamán. Ale tento poslední díl obsahuje alespoň na jednom místě nějaké zapojení do historických událostí.
Pan Vondruška mně stále více připomíná "řemeslného" spisovatele, knihy jsou jako podle jedné šablony. Věřím, že po chvíli odpočinku nějaký opravdový historický román napíše.

Kerberos
05.04.2021 5 z 5

Kniha je velmi čtivá,osudy rodin tak propletené,že jsem si prolistovala předchozí díl ,abych si některé věci připomenula.Doba to byla těžká a lidé se museli o ten chléb více poprat. Škoda,že je to poslední díl, snesla bych pokračování.