Hejnické pastorále

Hejnické pastorále https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458586/bmid_hejnicke-pastorale-Gs3-458586.jpg 4 243 243

Křišťálový klíč série

< 4. díl

V závěrečném dílu tetralogie se vrací Falknovská huť částečně zpět do vlastnictví rodu Heřmanů, ačkoli je to v časech, kdy se severočeskému sklářství už nevede zdaleka tak dobře jako dříve. Jednotliví členové rodu pokračují v tom, co započali, a jak už to tak bývá, ne všem se daří. Matyáš zůstává u svého jarmarečního obchodování, zato plátenictví se daří výtečně. Z toho profituje Vilemína, která získává vliv na kamenickém panství díky svému synovi, jehož utajeným otcem je hrabě Kinský. Stejně tak úspěšnou podnikatelkou je Pavlína, která zbohatne na vojenských dodávkách hlavní pušek, neboť smrtí císaře Karla VI. začnou vleklé války o rakouské dědictví. To je ožehavá záležitost pro nejstaršího muže rodu Johanna, který se musí jako panský úředník rozhodovat mezi vrchností a svou rodinou...... celý text

Warden
22.04.2022 4 z 5

Tak dočtena celá sága. Je to takové lehké čtení. Trochu bulvár, trochu červená knihovna, trochu telenovela....
Nicméně je to velice zábavné a čte se to opravdu výborně. Měl jsem problém jednotlivé díly odložit, dokud jsem je nedočetl do konce.
Konec trochu zamrzel, s chutí bych četl dál, ale myslím, že to autor slovy Vilemíny řekl jasně.
Každopádně, pokud by se někdy v budoucnu objevil další díl, rád po něm sáhnu a s chutí budu sledovat další osudy rodu Heřmanů.
Místy sice trochu nuda a hluchá místa, ale u tak rozsáhlého díla je to vcelku pochopitelné.
Já byl spokojen. Příjemný zážitek a hodnocení celé ságy 4*

raty
10.04.2022 4 z 5

Já tedy úplně nadšená nejsem. Heřmanův rod se pěkně rozrůstá a to způsobuje nepřehlednost v příběhu. Některé postavy by si asi zasloužily více prostoru, pan Vondruška je poslal na zajímavé životní cesty. Myslím si, že série skončila právě včas a jako celek ji hodnotím velice kladně. Příjemné čtení.

Šnek86
06.04.2022 4 z 5

Kruh se uzavřel a s prodejem Falknovské hutě končí i kronika rodu Heřmanů.Stejně jako tato tetralogie. Příjemně popsané osudy jednoho rodu napříč dobou.Přizpůsobování se novým časům, jak v životě, tak v obchodě a podnikání.Klidně bych četl ještě dál, ale Vilemína napsala KONEC.

Hakl54
05.03.2022 5 z 5

Přestože je knížka tlustá, její čtení jsem si užívala a šetřila, aby mi to vydrželo pěkně dlouho. Škoda, že je již tetralogie konec.

orinka3
25.02.2022 1 z 5

Pane Vondruško, co to má znamenat? Takhle se přece nedá celá rodinná sága důstojně ukončit? Spíchnuto horkou jehlou, styl letem světem, v hlavní roli skoro pořád dokola mazaná Vilemína, stereotypně se opakující milostné scény (no spíš uspokojování potřeb) a hlavně všecko strašně povrchní! Smolař Matyáš si nezasloužil svůj smutný konec lépe propracovaný a rozvedený? Šup s ním do díry - a odfajfknout další postavu. Lituji, ale do četby jsem se musela vyloženě nutit, nadávala jsem na autora a s nechutí jsem tu slátanou červenou knihovnu dočítala. Na jarmark možná dobrý, ale do knihovny určitě ne. Polepšete se!

Standa24
18.02.2022 5 z 5

Jako vždy pohodové a oddechové čtení při kterém si zároveň čtenář zopakuje i něco z historie naší země.

PavelA820
28.01.2022 5 z 5

Kdybych měl vyjádřit hlavní pocit z posledního dílu, tak to byla nesmírná lítost nad koncem příběhu a loučení s jeho postavami. Já s nimi vše velmi prožíval. Miluji autory, kteří dokáží čtenáře takhle vtáhnout do děje už jen proto, že to umí málokdo. Pan Vondruška je pro mě nejlepší současný český spisovatel a asi nejen český. Nebo jeden z nejlepších.

Modrina
26.01.2022 5 z 5

Pan Vondruška je prostě skvělý vypravěč. Ač ctím schopnost v pravý čas skončit, moc by mě zajímaly další osudy členů rozvětveného rodu Heřmanů. Pěkné, moc se mi to líbilo.

kuruteku
03.01.2022 4 z 5

Závěr další ságy pana Vondrušky - tentokrát počátkové nové průmyslové doby. Tak hlavně jsem se dozvěděl o vztazích v "Svaté říši římské" mezi Bavorskem, Saskem, Pruskem a Rakouskem - asi je jen dobře, že je Německo jednotné, spolkové a demokratické. A - paradoxně - že to Marie Terezie, resp. její manžel vyhráli.
Druhou novinkou pro mne byla role "české" šlechty v podobě Kinských, Gallasů a Šporků.
A třetí závěr - jak je pro rodinu potřeba držet pospolu i to, že se svět neustále mění, ať se nám to líbí nebo ne, a bohužel se mnohdy musíme měnit s ním.

Anette99
14.12.2021 5 z 5

Tak tu máme konec kroniky, která sledovala téměř 50 let osudy rodiny Heřmanů. I čtvrtý díl byl skvělý. Rod se utěšeně rozrostl, takže jsem ocenila rodokmen umístěný na konci knihy. Potomci Ignáce se živí různě, někdo obchoduje, další zůstal u sklářství, z jiných se stávají umělci. V celé sérii se mi líbí nejen ta pestrost životních osudů a to, jak jsou čtivě popsané, ale i líčení krajiny a také to, že osudy rodiny sledujeme na pozadí historických událostí českých zemí a vlastně celé habsburské monarchie, jejíž součástí tenkrát české království bylo. Napříč všemi díly se objevují skutečné historické postavy, ať už někteří umělci, významní šlechtici nebo samotní panovníci. Ukončení kroniky se mi líbilo, bylo to takové úměrné a logické. I když by mě samozřejmě zajímalo, jak se bude život jednotlivých členů rodu vyvíjet dál. :)

kaja77
31.10.2021 4 z 5

To se tak dobře čte. Stránka za stránkou je přílivem zajímavostí a drbů z klanu Heřmanů....jak je pána Vondrušky dobrým zvykem, proloženo pomilováním v seně, v pilinách, v hraběcím loži, no v podstatě kdekoli :) je to super easy relaxační čtení

p.pavlina
08.10.2021 5 z 5

Čtení knih od pana Vondrušky si vždy velmi užívám. Skvělá odpočinková četba byla i při této knize. Je moc fajn, že autor dokáže ukončit série a nepokračuje s nimi do nekonečna.

Bedřich63
07.10.2021 4 z 5

Důstojné zakončení celé série. Oproti předchozím dílům tomu ale něco chybělo. Autor své řemeslo umí, ale tady mnohdy stránky v poklidu ubíhaly a vlastně se nic moc nedělo. Vadily mi také poměrně ostré přechody mezi líčením osudů jednotlivých postav. Od pana Vondrušky si ale rád přečtu i další knihy.

Kanimůra2
03.10.2021 5 z 5

já knihy pana Vondrušky miluju. Všechny.
Dávám 5 hvězdiček, ale trochu cítím, že tohle byl nejslabší díl tetralogie. Ale už v názvu je inzerováno "pastorála" a co tedy čekat jiného. Já jsem ten význam tušila, ale přesto jsem si ho "vyguglila" a ono to přesně sedí. Trochu jsem si přála, aby se někomu už konečně stalo něco ošklivýho, no možná až tragickýho... tak nic, kniha plynula a všichni byli šťastní..a mě se to samozřejmě líbilo. Opravdu líbilo, jen to trochu připomíná červenou knihovnu. Moje hodnocení je trochu zmatený - líbilo -nelíbilo?? Ano, líbilo.

lapagerie
01.10.2021 3 z 5

Moc jsem se těšila, až se dostanu k závěrečnému dílu sklářské ságy. Od třetího dílu jsem už měla sice lehce chaos v postavách a jejich rodinných vazbách, ale přehledný rodokmen v knize naštěstí nechybí. Každopádně mi čtvrtý díl přijde nejslabší. Některé z postav se sem tam mihnou dějem jen aby se neřeklo, na jiné se už zcela zapomnělo, aniž bychom se dozvěděli, co se s nimi stalo. To mě celkem zamrzelo.
Pokud budu brát ságu jako celek, dala bych 4 hvězdičky, ale tento díl mě lehce zklamal.

Vojslava
26.09.2021 4 z 5

Čtyři za poslední díl; příběh se uzavřel, ale zase trochu po "vondruškovsku" rychle, překotně, jako by už ani autor neměl chuť tu kroniku vést. Nebo se jen tak vcítil do své románové autorky? Ale jinak zase vyprávění svižné, bez valných podrobností, a roztomilé jsou ty vysvětlující historické vsuvky jako úvody k jednotlivým částem; aspoň si čtenář zopakuje trochu dějepisu. Nakonec ale přiznávám, že se mi tahle tetralogie četla lépe než některé autorovy detektivky.

LéňaM
25.09.2021 5 z 5

Bohužel poslední díl rodinné ságy.
Všechny dily byly krásné.
Jelikož bydlim v místě kde se děj odehrává,tak jsem vše viděla živě.
Jen nerada jsem se rozloučila s rodem Heřmanů.
Opravdu krásná cela tetralogie

hapac
07.09.2021 4 z 5

Moc hezký příběh, který jsem si užila od začátku až do konce.

rodak
05.09.2021 5 z 5

Tak pěkné vyprávění které mne provázelo poslední dobou najednou skončilo.Škoda,četl bych dále o české historii a rodu Heřmanů.

lenyleny
31.07.2021 5 z 5

Celá tetralogie byla skvělá. Postavy se mi nepletly, návaznosti příběhu srozumitelné, vypravěčská kvalita jako vždy vynikající. Určitě se k celému dílu ještě vrátím.