Kouř

Kouř https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336331/bmid_kour-imH-336331.jpg 3 145 50

Temný i čarovný román z „trochu jiné“ viktoriánské éry. Anglie je zahalena dýmem a sazemi, ty ale nepocházejí ze začouzených továren a komínů...

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Knižní klub

Smoke , 2016

sgjoli
08.07.2018

Tuhle knihu jsem bohužel nedočetla. Anotace mne zaujala – i to téma mi přijde dostatečně originální a zajímavé, ale neseděl mi úplně ten styl, kterým je kniha napsaná. Místy mi to připadalo poněkud zdlouhavé a rozvláčné, trochu těžkopádné. Některé pasáže se mi nečetly dobře. Škoda, no. Ale kdo ví, třeba se ke knize někdy ještě vrátím a dočtu to. V nejbližší době to ale asi nebude.

martina.culik
01.07.2018 3 z 5

Zajímavý námět i prostředí patřilo k těm, které mám ráda. Nějak jsem se ale občas ztrácela v tom, o co vlastně komu jde.

Elischka
15.05.2018 2 z 5

To nebylo fajn, fajn, fajnový...

dlouhan
30.03.2018 1 z 5

Naprosto zbytečná kniha. Někdo někde v komentářích psal že jí protrpěl (tak to jsme dva). Příběh o ničem . Spousta pasáží , které byly nicneříkající a naprosto zbytečné

JmenujiSeZuzla
15.03.2018 2 z 5

Tahle kniha je pro mne docela zklamáním. Hned začátek knihy mne velice zaujal a hltala jsem každé slovo. Velice se mi zalíbilo propracování a zajímavý koncept. Bohužel zbytek knihy pro mě byl dost úmorný. Upřímně se mi nikdy nechtělo knihu popadnout a číst ji. Vždycky jsem se na ni jen dívala a nikdy jsem se nezačetla s tou chutí. Vyvolala ve mě jakousi čtenářskou krizi. I přesto jsem ji ale dočíst chtěla. No, byla to fuška, ale nakonec jsem to zvládla. Celkově bych knihu moc kladně nezhodnotila. Nudily mě zdlouhavé popisy, zbytečné informace a málo akce. Kniha by se dala sepsat i klidně na 200 stran. Chápu, že kniha měla být zaměřená na filozofickou stránku věci. Cením samotný nápad, bohužel tohle asi není můj šálek žánru. Bohužel jsem z ní zklamaná, kvůli očekávání, které jsem měla díky skvělému začátku, to se ale nepotvrdilo. Kniha mě nedokázala vtáhnout, upoutat ani nějak překvapit. Každou chvíli moje myšlenky utíkaly jinam. Myslím si, že tato kniha je vhodná pro čtenáře, kteří nemusí knihy s rozsáhlou dějovou linií, ale spíše se rádi zamýšlejí nad podstatou věci. Téma myslím zvolené skvěle, ale já nejsem člověk, který by četl podobné typy.

jana1986
14.02.2018

Mám právě rozečteno, první strany mi daly zabrat, nemám ráda podrobné popisy věcí, které ubírají příběhu na spádu, ale to je jen můj subjektivní názor... Myslela jsem tedy, že knížku odložím, ale...nevzdala jsem to a začetla jsem se dál, no a už jsem příběh hltala... Ještě nemám dočteno, ale tuším, větší hloubku příběhu, těším se, co se dozvím, protože mám ráda skrytá poselství.

RiverSong
10.02.2018 5 z 5

Ačkoliv na mnoho lidí působí kniha sporně, já osobně jsem z ní byla nadšená. V poslední době mě dosti unavují překotné příběhy zaměřené především na děj, a proto jsem velice uvítala spíše filozofickou stránku příběhu, jeho hloubku a plastičnost. Je pravda, že děj je možné vylíčit několika větami, což ovšem naprosto neubírá na skvělém prostředí, použití barvitého jazyka a (podle někoho zdlouhavých, pro mě však perfektních) popisů z více pohledů, které umožňují příběh vnímat z mnoha úhlů a přístupů. Také hlubší zaměření na pocity postav je pro mě ohromné plus.
Zřejmě bych se zde dlouho rozepisovala, jelikož se pro mne kniha stala favoritem, ale ve shrnutí si myslím toto: je to kniha jiného rázu, než jsme zvyklí, není pro každého a především ne pro ty, kteří vyhledávají nabitý děj. Přesto pro ty, kteří ji budou číst pozorně, má mnoho co nabídnout.

Netopyr07
30.01.2018 3 z 5

Přátelé, přidávám se k těm, kdo byli nadšeni obálkou a anotací, ale kniha samotná se pro ně stala lehkým utrpením. Poctivě jsem ji přečetla asi do strany 200. Pak už jsem skákala a chytala "důležitá místa" rychločetbou. Věřím ale tomu, že si příběh i v této formě (mně osobně nevyhovuje průběhový čas) najde své čtenáře :-)

koumes731
21.01.2018 4 z 5

Hmmm...co k této knize napsat? Překvapila mne, to je to správné hodnocení. Určitě splnila svůj účel. Po přečtení recenzí jsem nečekal, že by to byl napínavý a poutavý historický a fantasy příběh, ale lákala mne ta zajímavá myšlenka "kouře". To byl zajímavý nápad a v průběhu čtení jsem pochopil, že to není to hlavní co má kniha nabídnout. A utvrdilo mne v tom i poděkování autora na konci knihy. Ta kniha má hlubší smysl. Četla se dobře, střídání formy vyprávění mi vůbec nevadilo, spíše naopak.

chodícírohožka
09.01.2018 5 z 5

Podle mě dobrá kniha, nápaditá, poutavá. Těžko jsem se odtrhávala, těšila se na každou další kapitolu a když jsem zrovna nečetla, přemýšlela jsem o tom, co se odehrálo a co asi bude následovat. Bohužel zakončení příběh trochu shodilo. Jakkoli může být závěr otevřený, pro mě poslední kapitolou kniha nadobro skončila - nedoznívají ve mě žádné nakousnuté myšlenky, obrazy. Můžu se pustit do dalšího čtení bez toho, abych na "Kouř" myslela, aby se mi vzpomínal. (Čímž netvrdím, že si jej už nikdy nepřečtu.) Přestože měl velký potenciál zařadit se mezi mnou vychvalované knihy, zůstává nakonec jen dobrou, zajímavou knihou, která mi připomíná oblíbenou literaturu mé někdejší puberty.

missana
08.01.2018 2 z 5

Nevyužitý potenciál...dál nevím co k tomu napsat. Ani mi neseděl způsob vyprávění. Škoda. Celou dobu se straaašně pátrá po pravdě, až se ji nakonec ani nedozvíme... Jsem celkem ráda, že už jsem to dočetla, i když nedokážu přesně definovat co mi vadilo :D

vevu.
29.11.2017 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, anotace mě velmi zaujala. Ale... Začátek byl dobrý, brala jsem ho jako rozjezd, čím dál jsem ale do příběhu prostupovala, tím víc mě nudil, ač námět byl opravdu skvělý.

Tirisa
06.11.2017 1 z 5

Ach jo, po přečtení obsahu jsem byla opravdu nadšená a natěšená. Jsem na 162. straně a končím. Možná bych jindy vydržela a dala knize šanci, ale celou dobu četby, kdy se neustále musím vracet zpět, protože každou chvíli myšlenkami utíkám někam jinam, většinou ke knihám, které na mě čekají v knihovně, nejsem prostě schopná se do děje aspoň trochu ponořit. Je to opravdu škoda, téma mě upoutalo a určitě se z něj dalo vyrazit mnohem víc...

ondras666
01.11.2017 3 z 5

Docela se mi líbilo to téma a všudypřítomný kouř. Ale po delší době to fakt začne být otravné.
Autor si zvláštním způsobem pohrál s prostředím viktoriánského Londýna a celé Anglie. Ale trochu mi vadil ten elitářský systém.
A ten závěr pro mě osobně byl dost velké zklamání, asi jsem čekal něco víc.

CHezunka
07.10.2017 2 z 5

kniha mě zaujala svojí myšlenkou, a první cca polovinu mi to přislo zajímavé, ale potom už nic moc

lucie.8
03.08.2017 4 z 5

Trochu váhám jak tuto knihu hodnotit. Na jednu stranu se mi líbilo prostředí (viktoriánská Anglie je prostě sázka na jistotu) a ten nápad s kouřem byl úžasný. Ale ... děj se docela vlekl a chvílemi jsem se musela nutit číst dál.

qydko
10.07.2017 5 z 5

Kouř se mi moc líbil. Mám ráda temné příběhy ze staré dobré Anglie, žánrovým zařazením si nejsem moc jistá, ale kdo potřebuje nějaké škatulky, že?

Lokina
08.07.2017 4 z 5

Na obálce je mnoha přívlastky popsáno, jak je kniha skvělá. Já osobně bych knihu tak neotitulovala, ale budiž.
Velice se mi líbilo prostředí viktoriánské Anglie. Dále musím vyzdvihnout autorův květnatý, libý styl psaní, byl čtivý a neustále mě něco popohánělo, vydržet s hrdiny až do konce. Příběh má něco do sebe a najde se i zde mnoho myšlenek, nad kterými by se lidé v dnešním světě, měli zamyslet.

leny.wood
08.07.2017 4 z 5

Velice zajímavý námět, rozhodně žádné lehké čtení. Mnohdy jsem si musela některé pasáže přečíst vícekrát, aby mi nic neuniklo a pochopila jsem správně danou situaci (popis). Za sebe doporučuji, protože není nad to přečíst si knížku, u které je potřeba více zapojit hlavu a o to víc se ponořit do děje.

knofela
02.07.2017 5 z 5

Velice nevšední námět a zasazení děje plus výborné nápady a vynálezy z prostředí alternativní viktoriánské Anglie. Nejsilnější pro mě byl začátek knihy, poté přišlo několik dějových kotrmelců, kterým jsem moc na chuť nepřišla. Přesto bych knihu doporučila, už jen pro to skvěle zkonstruované prostředí.