Kořist

Kořist https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509574/bmid_korist-63ee78344676a.jpg 4 294 294

V nehostinných podmínkách islandské ledové pustiny se ztratí čtyřčlenná skupinka turistů. Co je přimělo vyrazit za tak drsných podmínek zcela mimo civilizaci? A proč opustili bezpečí srubu takřka nazí? Záchranářka Johanna a její kolegové z pátracícho týmu jsou povoláni do akce a narážejí na velice podivné stopy. Na osamocené radarové stanici na pobřeží Stokksnes mezitím dochází k nevysvětlitelným, hrůzu nahánějícím událostem. Rudá kaluž krve uprostřed nedotčeného sněhu, dětská botička pohřbená desítky let pod zemí, život dobrovolně ukončený v mořských vodách hluboké skalní průrvy. Sníh nepřestává padat a tajemných událostí přibývá, jako by je mrazivé počasí přitahovalo… Po skončení série Freyja & Huldar přichází Yrsa Sigurdardóttir s děsivě obrazným příběhem plným bizarních nevysvětlitelných jevů, zasazeným do nejopuštěnější islandské divočiny, ze které bez ohledu na počasí ucítíte mráz pod kůží.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Metafora

Bráðin , 2020

mikika
27.03.2023 5 z 5

autorka se inspirovala Djatlovovou expedicí, ale přesadila si ji na Island do současnosti a převyprávěla hezky po svém, seversky, prakticky, mrazivě. až na ty šílené názvy a jména (jak se dá sympatizovat s někým, kdo se jmenuje Dröfn?) to byl parádní mysteriózní thriller, jaký nesmíte číst potmě. jinak to špatně dopadne i s vámi...

Danago
26.03.2023 5 z 5

Autorku miluju, ale u této knížky bych velmi ráda zdůraznila, že se nejedná především o severskou krimi. Tentokrát je to spíše mrazivá severská duchařina. Ale jestli se do konce knihy dočkáme reálného vysvětlení a nebo zůstaneme u duchařského příběhu to neprozradím. Island, polární noc , islandská zima to vše při čtení této knihy zažijete na vlastní kůži. Během čtení se střídají dvě časové roviny a čtenář postupně sleduje co se děje nyní a co tomu přecházelo před týdnem. Kniha je plná napětí, ale je trochu jiná něž předchozí detektivní série. Spíše se blíží stylem ke knize Pamatuji si vás všechny, ale za mě je o několik tříd lepší.

Jane2016
21.03.2023 5 z 5

Nechápu, jak je to možné, že jsem od autorky Yrsy Sigurdardóttir ještě nic nečetla. Přiznám se, často jsem viděla ostatní bookstagramy, kde holky autorku četly, ale nějak jsem nenašla odhodlání k tomu, abych příběhy sama zkusila.

A zpětně si myslím, že by byla obrovská chyba, kdybych Yrsu jako čtenářka nepoznala. Kořist je totiž opravdu luxusní čtení. Něco podobného jsem dlouhou dobu nečetla.

Atmosféra knihy na mě dolehla prakticky hned v první kapitole. Zima, chlad a ztracená skupinka turistů v ledové pustině. Do toho všeho prolínající se hororprvky, které mě nutily číst s otevřenou pusou.

Jak jsem psala na začátku, Kořist je neobvyklá kniha, která si Vás ale velmi rychle získá svým spádem a napětím.

Dle mého názoru si Kořist nálepku Islandský thriller roku jednoznačně zaslouží a po dočtení nebudete zklamaní.

Sama jsem Yrsou unešená a chystám se na její minulou tvorbu, viz. Ticho, Katarze, DNA nebo na Černou díru.

broccoliloss
16.03.2023 5 z 5

Všechny prvky nadpřirozeno, nepřátelská islandská krajina a mrazivý chlad spolu neuvěřitelně dobře fungovaly a já jsem zjistil, že si je všechny nesmírně užívám. Úžasné, napínavé, fascinující. Nemohl jsem si přát lepší výsledek. Yrsa efektivně využívá hororovou atmosféru v několika klíčových scénách, ale soustředí se především na narůstající úzkost a nezkušenost skupiny při vypořádávání se s nepřátelským prostředím, které sužuje jejich cestu.

Book-ista
15.03.2023 5 z 5

Hrozně mě bavilo to propojení divoké islandské pustiny, nehostinného mrazu a nadpřirozena.... Napínavé, strašidelné, poutavé. Za mě super.

milanříský
14.03.2023 4 z 5

Celkem se vyhýbám severské krimi, ale Kořist mě nalákala svým survival - hororovým nádechem a protože mám rád Planinu Steinara Bragiho, dost mě zajímalo, co se ztracenými turisty v islandských reáliích udělá Yrsa. A nezklamala.

Autorka v podstatě vzala model Ďatlovovy výpravy, pátrací skupina nalezne uprostřed divočiny téměř svlečená zmrzlá těla, poničené stany a ve dvou časových rovinách se rekonstruuje, co se vlastně stalo. Zápletka má silný mysteriózní nádech a Yrsa vás bude poměrně dlouho napínat, zda má smrt několika lidí racionální vysvětlení, nebo v okolí řádí něco úplně jiného.

Hororová atmosféra v několika momentech funguje dobře, ale Yrsa s tímhle prvkem poměrně šetří, mnohem víc pracuje s tenzí a panikou uvnitř skupiny a s jejich nezkušeností přežít v nehostinných podmínkách, které jim výlet zkomplikují. Všechny linie vyprávění prolíná zkušeně a v závěru je všechny zacvakne dohromady. Lehce uspěchaně a v jednom případě maličko kostrbatě, ale pořád dostatečně uspokojivě.

V Kořisti jsou momenty, kdy vás zamrazí v zádech, postupné objasňování tragédie zvládá Sigurðardóttir výtečně, pohazuje informace napříč časovými rovinami a tady je fakt těžké nespoilerovat. Ale zjistíte, co mají společného krvavá kaluž uprostřed ničeho, osamocená radarová stanice, pohřbená dětská botička a život ukončený v útrobách hluboké skalní průrvy. A samozřejmě ty těla