Kořist

Kořist https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509574/bmid_korist-63ee78344676a.jpg 4 294 294

V nehostinných podmínkách islandské ledové pustiny se ztratí čtyřčlenná skupinka turistů. Co je přimělo vyrazit za tak drsných podmínek zcela mimo civilizaci? A proč opustili bezpečí srubu takřka nazí? Záchranářka Johanna a její kolegové z pátracícho týmu jsou povoláni do akce a narážejí na velice podivné stopy. Na osamocené radarové stanici na pobřeží Stokksnes mezitím dochází k nevysvětlitelným, hrůzu nahánějícím událostem. Rudá kaluž krve uprostřed nedotčeného sněhu, dětská botička pohřbená desítky let pod zemí, život dobrovolně ukončený v mořských vodách hluboké skalní průrvy. Sníh nepřestává padat a tajemných událostí přibývá, jako by je mrazivé počasí přitahovalo… Po skončení série Freyja & Huldar přichází Yrsa Sigurdardóttir s děsivě obrazným příběhem plným bizarních nevysvětlitelných jevů, zasazeným do nejopuštěnější islandské divočiny, ze které bez ohledu na počasí ucítíte mráz pod kůží.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Metafora

Bráðin , 2020

zazvorka
26.04.2023 4 z 5

Tato knížka mi atmosférou hodně připomněla autorčinu knihu "Pamatuji ji vás všechny ". A stejně jako ona mi moc nepadla do noty, mám raději autorčiny série. Napsaná je ovšem působivě, děj je velmi znepokojivý, při čtení jsem byla moc ráda, že sedím doma v bezpečí a teple! Nitky několika osudů se postupně proplétají, atmosféra je ponurá a tísnivá. Na konci se dočkáme tragického vyvrcholení nejednoho života. A pro mne nečekaného vysvětlení událostí. Přestože mám raději klasické kriminální zápletky, než takové křížence duchařiny a krimi, hodnotila bych knihu lépe, kdyby se autorka zdařileji vypořádala se zakončením. Tak nějak to splácala dohromady, dokonce tam přihodila i Joanninu nehodu... neladilo mi to s celkovou atmosférou knihy.

zuzana2599
24.04.2023 5 z 5

YRSA je značkou kvalitního čtení, které čtenáře nezklame !
Kořist je mrazivý thriller s prvky hororu okořeněný mystickými detaily. Je hrůzostrašný, děsivé a šokující scény následují jedna po druhé a čtenář se tedy nudit rozhodně nebude.
Rozuzlení a pochopení přinesla až závěrečná kapitola. Bylo to pro mne nečekané a překvapivé, snad prozradím jen, že i tady platí, že tichá voda břehy mele. Psst !
Islandská pustina je zavátá sněhem, mrazivá, nehostinná, sužovaná sněhovou vichřicí, mrazem a ledem. V žádném případě se nevydávejte na túru do takového počasí, neboť naši hlavní hrdinové zato zaplatili cenu nejvyšší ! Přečtěte si o tom !!

ER.2015
23.04.2023 5 z 5

Mé první setkání s autorkou a žánrem jako takovým. Nešlo přestat číst, střídání 3 dějových linií a krátké kapitoly jen umocňovaly mou zvědavost, napětí gradovalo s každou stránkou.
Pachatele jsem odhalila, ne však jeho skutečnou identitu, to mě na konci opravdu překvapilo. Trochu mě mrzí, že nebyla více objasněna tzv. duchařina, zdali skutečně došlo k nadpřirozeným jevům, nebo zdali se jednalo jen o výplody lidské fantazie ve velice vypjaté situaci. S ohledem na poslední řádky knihy bych se klonila k první variantě. Třeba si autorka nechala otevřená vrátka pro volné pokračování? :-)
Souhlasím s komentáři níže, konec mohl být rozveden maličko víc, ale to je jen drobnost, kniha je výborná, nudit se nebudete, 5/5*.

Sixao
23.04.2023 5 z 5

Takto si představuji správnou severskou literaturu. Dva manželské páry v doprovodu přírodovedce se vydají za dobrodružstvím do ledové pustiny. Poněkud podcení smrtící účinky sněhové vánice. Z retrospektivního popisu událostí až zalézá zima pod nehty. Osudy party čtyř přátel protíná příběh Hjörvara a jeho tragicky zesnulé sestry. Třetí dějovou linkou je mise záchranářů a podivné jevy v domě policisty a jeho manželky. Celou dobu napínavé, místy až strašidelné. Jak bývá Yrsiným zvykem, v závěru není o překvapivé obraty nouze. Souhlasím, že konec by si zasloužil více rozepsat.

skocka
22.04.2023 4 z 5

Pri citani mi bola zima aj ked som lezala pod paplonom :)

kasavubu
20.04.2023 5 z 5

Další parádní kniha od mé oblíbené autorky. To vylíčení atmosféry opuštěné, zimní krajiny, jak ho umí jen Yrsa, to je naprostá lahůdka. Místy mi opravdu přecházel mráz po zádech a rozhodně to nebylo jen zimou. Asi nejpůsobivější pro mě byla scéna Dröfn se sobem. A to celkové rozuzlení knihy, to jsem tedy nečekala.

Knihomolka97
20.04.2023 5 z 5

Kořist mě zaujala prakticky na první pohled. Anotace slibovala mrazivý příběh plný nevysvětlitelných jevů, zasazený do nejopuštěnější islandské divočiny. Běžně takové knihy nečtu, ale proč občas nezkusit i něco jiného? :)
V příběhu vystupuje vícero postav a máme i několik dějových linek, konkrétně 3. Ze začátku jsem se musela zorientovat, kdo je vlastně kdo, vyznat se ve jménech, zvyknout si na zajímavý styl vyprávění, ale po nějakých 40 stranách už to jelo. Nemohla jsem přestat číst. Postavy mi nijak zvlášť sympatické nebyly, nicméně to čtení vůbec neuškodilo.
Příběh má výbornou atmosféru, skvěle popsané prostředí, ze kterého šel chvilkama mráz po zádech. A nevím, jestli to byl vyloženě strach, ale občas jsem měla i takový divný pocit. Vážně stačil jen nějaký zvuk, šustnutí a hned jsem zpozorněla. No dobře, byl to strach, přiznávám. :D
A to rozuzlení? To jsem nečekala! Dvakrát mi spadla brada. :O
Za mě spokojenost a doporučení 4,5/5.

ddkk
20.04.2023 5 z 5

Byla jsem ráda, že jsem v teple, s čajíčkem po ruce a že mě nikdo nenutí vyrazit do nepohody tam venku. Četla jsem jednu z nejnapínavějších knih poslední doby a představovala si ten islandský vichr, metry sněhu, krutý mráz a podivnosti, které se v pustině kolem ledovce Vatnajökull odehrávají...

Kořist je skvělý, perfektně vystavěný thriller, v němž se jen zlehka prolíná nedávná minulost s přítomností. Tentokrát mi vůbec nevadilo, že si Yrsa znovu lehce pomohla nadpřirozenem (podobně jako v Pamatuji si vás všechny). Ty ledové prstíky k příběhu prostě patřily.

Trochu mě zaskočil jen ten stručně a věcně odvyprávěný závěr, ale i to jsem Yrse odpustila a dávám plný počet. A doporučuji.

nada3314
20.04.2023 4 z 5

Když se řekne Yrsa Sigurðardóttir tak mi okamžitě naskočí to je ta, co nikdy neumím vyslovit její příjmení a myslím, že to takto má většina z nás :-) Yrsiny knihy jsem objevila díky bookstarameru někdy před 5 lety. Zaujala mě série s Freyjou a Huldarem a byla jsem nadšená! Tahle série nemá chybu a doporučuji ji všem.

Kořist jsem si nemohla nechat ujít. Rukopis autorky je neskutečně znát. Temné, mrazivé až hororové - tohle umí jedině ona. Zpěváka poznám podle hlasu, Yrsu poznám podle stylu psaní - to je tak specificky čtivá záležitost, zatím jsem nenarazila na nikoho až takhle vyhraněného.
Příběh je skvělý, čtivý skoro až dokonalý... Škoda, že jsem nedávno četla Smrt v ledu, bylo si to hodně podobné a ten zážitek z hor jsem si až tak moc neužila a proto nehodnotím plným počtem hvězdiček. Tři dějové linky jsou nezvyklé, většina autorů zvolí jen dvě. Ale mně se to líbilo a na konci se to krásně spojilo a vše do sebe zacvaklo. (Konec jsem si musela přečíst 2x jestli to je FAKT!) :-)

Velmi příjemná změna mezi thrillery. Pro milovníky mysteriózna a hororu určitě doporučuji.

Roseblood
15.04.2023 5 z 5

Od Yrsy jsem před léty četla docela dost knih a moc se mi líbily takže Kořist byla pro mě jasnou volbou.

Bylo to opět skvělé. V některých scénách mě doslova mrazilo. Velká část příběhu se odehrává v lédové pustině, kde se ztratí skupinka turistů. Potom se nám tady prolíná hledání po skupině a seznamujeme se s dalšími důležitými postavami. A třetí linka nás zavede po pátrání v minulosti. Vše se na konci spojí a vysvětlí.

Všechny tři linky se mi moc líbily, nejednou ve mě text vyvolal husí kůži a číst tuhle knihu v zimě, kdy by za okny hustě sněžilo a foukal by vítr, bála bych se ještě víc.

Závěr s vysvětlením pro mě byl mega zábavný, protože takový twist jsem tedy nečekala a nikdy jsem se s ním v žádné knize nesetkala.

Jestli máte rádi mrazení a napětí, tohle je kniha pro vás.

Tereez8662
12.04.2023 4 z 5

Mrazivé a mysterozní drama stojí za přečtení a dočtení. I když začátek se trochu vlekl, pak to stálo za to.

nela3812
09.04.2023 4 z 5

Moje první setkání s autorkou nemohlo být lepší. Zpočátku jsem nemohla přijít na chuť stylu vyprávění, ale po pár kapitolách jsem si zvykla a příběh jsem odkládala jen když jsem byla v noci sama doma.

V příběhu nám autorka otevře 3 dějové linky, které se na samém konci spojí. Každá z nich je propracovaná a mrazivá svým vlastním způsobem. Až do samého konce jsem neměla nejmenší tušení, jak celou zápletku rozváže. Jedna z déjových linek pro mě skončila až příliš záhadně a chybělo mi u ní nějaké hlubší rozuzlení. Ovšem druhé dvě! To bylo tedy něco!

Očekávala jsem thriller s jasným viníkem, kterého se mi dostalo jen z poloviny. Z druhé poloviny jsem od autorky dostala duchařský příběh. Ale vzhledem k nehostinné krajině, omrzlinám a chladnému počasí to tam krásně sedlo. A ve výsledku jsme i pro tuto lehkou duchařinu mohli najít logické vysvětlení.

Postavy jsou chladné a bez známek hlubších citů, přesně se mi do nehostinného prostředí Islandu hodili. Díky tomu byl celý příběh mrazivý že všech úhlu pohledu. Jediné co musím postavám vytknout je neustále se opakující kolovrátek Johanna. Defacto každou svou myšlenku nebo každý rozhovor konci slovy "cítila jsem, že víc vědět nechci" a "bylo vidět, že už o tom nechce mluvit a já taky ne." Tyto její výstřelky zabili každou zajímavou myšlenku nebo rozvíjející se rozhovor.

Hodnotím 4/5 a moc doporučuji!

Dela111
05.04.2023 5 z 5

Kořist má výborně vystavěnou zápletku a velmi dobře propojené žánry horor a thriller, přičemž duchařina tu hraje prim.
V jedné dějové lince sledujeme záchranáře, kteří hledají pohřešované turisty, v druhé, časově o týden dříve, čteme jaký adrenalinový výlet tito lidé podnikli a jaké hrůzy zažili. Dále sledujeme radarovou stanici a záhady, ke kterým tam dochází. Pak tu máme ještě jeden dům, kde se také dějí podivné věci a jednu dávnou tragédii. Při rozuzlení vyjde najevo, jak famózně to vše autorka propojila.
Celé je to napínavé, tajemné a strašidelně mrazivé počteníčko a není to jen tou islandskou ledovou pustinou. Tohle je duchařina jak se patří ;-).

Knižní střípky
02.04.2023 5 z 5

Bože můj to bylo tak skvělý, tohle je opravdu kniha u které jsem se bála měla jsem velice nepříjemné pocity v podstatě celou dobu, protože v podstatě celou dobu to bylo tak božsky divné, tomu se prostě nedá dát jiné hodnocení než 5 hvězdiček, obzvláště když jsem před pár dny četla jednu pekelně zpackanou duchařinu. Ale toto bylo opravdu pošušňáníčko. Třeba taková Darcy Coates by měla jít k Yrse na školení, jak se píšou děsivé knihy. KOŘIST si dejte, ta fakt stojí za to.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Jeanine8
02.04.2023 5 z 5

Nečtěte to, když jste večer sami doma.....

Moudd
01.04.2023 5 z 5

Pro mě nejlepší z jejích knih. Zase něco trochu jiného. Napínavé a mrazivé nejen prostředím.

luculi
31.03.2023 3 z 5

Tohle pro mě bylo první setkání s autorkou. Loni jsem ji viděla na Světě knihy a nechala si podepsat jinou knihu, nicméně jsem dosud neměla chvilku ji přečíst. Zaujala mě však její novinka a tak jsem si řekla, že je čas to zkusit.

Myslím, že je to poměrně známá oblíbená autorka, která napsala už docela dost knih. Přesto mě její styl trošku zaskočil. Byl takový zvláštní, jakoby nevypsaný a popravdě mě příliš nebavil. Jakoby to psal nějaký začátečník.

Velkým zklamáním pro mě bylo zjištění, že jde vlastně o duchařinu. A to já zrovna nemám ráda. Kdybych to tušila, vůbec bych si knihu nevybrala. Jediným kladným faktem bylo, že byla docela krátká a přestože jsem měla chuť to vzdát, nakonec jsem dočetla.

Napětí se dalo krájet a celkový námět byl rozhodně zajímavý. Jednotlivé kousky se logicky spojovaly, ale pravda je odhalena až na samém konci, kdy vlastně pochopíte, že o ty duchy zase tak moc nešlo. Nicméně to nesmaže dojem ze čtení toho zbytku.

Postavy mě příliš nebavily, takové prosté, nijaké a hodně charakterově podobné. Obvykle uzavřené nespolečenské typy. Co se týče skupinky turistů, tak jde o obvyklé klišé, kdy absolutní amatéři se vydají do nehostinné ledové pustiny, bez jakýchkoli zkušeností. Což chápu jako totální idiocii.

Takže po tematické stránce dobré, duchové strašidelní, dokud nenajdete opravdový význam všech událostí, závěr neskutečně překvapující. Ale faktem zůstává, že nejsem ohromená a basta...

Kizuizi
31.03.2023 5 z 5

Dobrá zpráva pro ty, co se s autorkou chtějí seznámit, ale nechtějí číst série Kořist je samostatný román. Na čtenáře čekají dvě časové linky, které se střídají (co se děje teď, a co se dělo před týdnem) a myslím si, že už z prvních kapitol musí být každému jasné, že to bude hodně mrazivé čtení. Napínavé, tajemné, dechberoucí.

Kořist je jiná než autorčiny série (které také občas obsahují mysteriózní prvky), je spíš ve stylu knihy Pamatuji si vás všechny. Je určitě vhodná pro všechny, kteří jsou smutní, že končí zima (ono vás to smutnění přejde), pro každého kdo se nebojí trochy napětí (je to prostě mystery - BAF), a hlavně pro ty, kteří milují dobré příběhy s naprosto výborným koncem (jako ten konec je prostě... ach!)

Majuš333
29.03.2023 4 z 5

'Může člověk v jediném okamžiku přijít o rozum?'

Bolo to moje prvé stretnutie s autorkou a určite nie posledné :)
Ducharinu mám rada, mrazenie som určite mala, a aj keď jednotlivé články na konci do seba krásne zapadli, chýbala mi tam akási pomyselná bodka na záver v podobe mrazivých prstíkov...

Mirkaaa79
28.03.2023 5 z 5