Kořist

Kořist https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509574/bmid_korist-63ee78344676a.jpg 4 294 294

V nehostinných podmínkách islandské ledové pustiny se ztratí čtyřčlenná skupinka turistů. Co je přimělo vyrazit za tak drsných podmínek zcela mimo civilizaci? A proč opustili bezpečí srubu takřka nazí? Záchranářka Johanna a její kolegové z pátracícho týmu jsou povoláni do akce a narážejí na velice podivné stopy. Na osamocené radarové stanici na pobřeží Stokksnes mezitím dochází k nevysvětlitelným, hrůzu nahánějícím událostem. Rudá kaluž krve uprostřed nedotčeného sněhu, dětská botička pohřbená desítky let pod zemí, život dobrovolně ukončený v mořských vodách hluboké skalní průrvy. Sníh nepřestává padat a tajemných událostí přibývá, jako by je mrazivé počasí přitahovalo… Po skončení série Freyja & Huldar přichází Yrsa Sigurdardóttir s děsivě obrazným příběhem plným bizarních nevysvětlitelných jevů, zasazeným do nejopuštěnější islandské divočiny, ze které bez ohledu na počasí ucítíte mráz pod kůží.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Metafora

Bráðin , 2020

Marekh
04.10.2023 5 z 5

Autorka se řadí mezi „královny severské krimi“. Od autorky jsem před lety četl knihu PAMATUJI SI VÁS VŠECHNY, kterou jsem hodnotil průměrně a od té doby jsem další knihu nečetl. Po letech jsem se rozhodl přečíst autorčinu novou knihu KOŘIST, která se mi líbila mnohem více než předešlá zmíněná kniha.

V nehostinných podmínkách islandské pustiny se ztratí čtyřčlenná skupina turistů. Záchranářka JOHANNA a její kolegové z pátracího týmu jsou povoláni do akce

Na osamocené radarové stanici dochází k nevysvětlitelným událostem.

Kniha Kořist byla čtivá a mrazivá. Některé události jsem dokázal určit správně, jiné události byly překvapením.

iskrizka
18.09.2023 5 z 5

Odmalička ma to lákalo na sever, Island nevynímajúc. Neviem, či sa mi tam niekedy podarí dostať, ale Yrsa Sigurdardóttir ma tam vzala už v druhej knihe a bola taká presvedčivá, že ju musím zaradiť medzi svojich obľúbených autorov.
Korisť je skvelá kniha. Atmosferická, napínavá, pútavo napísaná. Odohráva sa v drsnej islandskej zime kdesi v divočine a zo stránok na Vás dýcha chlad, štípe mráz a do kože sa Vám zatína zimomriavkovité napätie.
Niekoľko rôznych postáv a časových rovín posúva román rýchlo vpred.
Mne osobne sa kniha čítala výborne, autorkin štýl mi sadol a užila som si aj samotný príbeh. Jeho mysteriózny charakter a záver, ktorý mňa osobne celkom prekvapil, boli príjemným bonusom.

Katania
08.09.2023 5 z 5

Napínavé a čtivé. Yrsu mám moc ráda a tohle je opět povedený kousek.

kyssling
28.08.2023 3 z 5

Mám moc rád thrillery s polární tematikou (viz nepřekonatelný Terror). V této knize mě asi nejvíce překvapilo, že je nakonec vše víceméně vysvětleno, osvěžující je i vyprávění různých příběhů na přeskáčku. Přiznávám, že jsem chvílemi z těch zvuků podezříval ztraceného papouška ...

Olous1
25.08.2023

Tak půjdu proti proudu a knihu odkládám jako nedočtenou. Styl psaní mě nesedl. Ze začátku to bylo dobré,ale pak už jsem přeskakovala a usoudila, že se nemá cenu trápit. Určitě si kniha svoje příznivce najde. Za mě zdlouhavé a nudné.

hodna.postacka
13.08.2023 5 z 5

Jedna z nejnapínavějších knih, kterou jsem za poslední dobu četla. Četla jsem ji v horkém létě, ale tento thriller byl tak mrazivý, že mi zuby drkotaly i při dnešních 34 stupních.

Izu
08.08.2023 4 z 5

Málem jsem u toho drkotala zimou.Napínavé a všem doporučuji.

hlenicka
01.08.2023 4 z 5

Mne se to líbilo!Kdo zná Ďatlovovu výpravu, bude mu jasné,o co v knize jde, ale jen na povrchu, tohle má ale zajímavé a celkem uspokojivé ukončení. Dobře se to četlo a celou dobu mi byla ted v létě při čtení ukrutná zima!

sd1992
01.08.2023 5 z 5

Oukej, tak tohle bylo neco.. :-O Pribeh je vypraven ze 3 pohledu - z pohledu hlidace stanice, manzelu na vyprave a patraci skupiny, ktera po vyprave patra. Diky tomu se kapitoly skvele vzajemne doplnuji a na konci do sebe zapadnou. Na jednu stranu se dozvite vsechno, co potrebujete, ale na druhou stranu vam zustane bezpocet otazek v hlave, na ktere chcete odpovedi - pravdepodobne autorcin zamer :-D
Pri cteni mi byla neustale kosa a v noci na dnesek jsem nemohla spat, protoze kazdy zvuk v baraku mi delal zle, ale tak ja jsem extremni posera, vam to treba nic delat nebude :))
Rozhodne mega mile prekvapeni.. klepala jsem se strachy i zimou, ale uzivala si to za me 100% doporuco!

Mia07
29.07.2023 4 z 5

Trošku jiná Yrsa než v poslední sérii. Ale nebylo to vůbec špatné. Moje top autorka. Konec trošku bez konce, ale to je možná jen můj pocit.

Marluksa
21.07.2023 2 z 5

Obvykle dám knize padesát stran.
Když si nejsem jistá, dalších dvacet pro jistotu přihodím. Někdy ještě víc, občas to až stá stránka konečně "zachrání".
Ale v tomhle "islandskému thrilleru roku" se nic neděje ani na straně 150. Hromada omáčky, žádná akce, žádné napětí, vlastně nic.
Možná sem tam nějaké to mikronapětí a čirá zvědavost mě dostala na stranu 160.
Obrovské zklamání, bohužel to není první kniha od Yrsy, která mě zklamala, tudíž autorku definitivně vyškrtávám ze seznamu.
Vůbec mi její styl nesedí, a to severské krimi miluju.
Kdybych měla hodnotit těch 160 stran, tak dávám 2**
Samozřejmě tím nechci nikoho odradit, sto lidí, sto chutí.

katka.oo
09.07.2023 5 z 5

Skvělý mrazivý thriller z islandské ledové pustiny, napínavé, velmi čtivé, série Freyja a Huldar mě moc neoslovila, ale za tuto knížku jsem ráda, ta se mi hodně líbila, u některých pasáží ne že bych se bála, ale příjemně mi nebylo, perfektní čtení, doporučuji.

gordon13
08.07.2023 5 z 5

Nepamatuji si, že by mě Yrsa S. někdy zklamala. Opět vynikající počin z úžasného
Islandu, četla jsem jedním dechem.Skvělý thriller, přesně dávkované napětí, lehce
mystery, lehce krimi, přesně jak to mám ráda. Výborně a těším se na další knihu!!

astra3
06.07.2023 3 z 5

Zdlouhavé, nudné, divné.

cérka
04.07.2023 3 z 5

Přísahám, že Yrsu miluju a neustále všem doporučuju. Tady, ale musím bohužel konstatovat, že je to nejslabší příběh, který jsem kdy od Yrsy četla (teď bych tady chtěla vložit tak pět plačících smajlíků, ale DK to stále neumí).

Téměř do půlky knihy jsem se nemohla pořádně začíst a pořád čekala kdy to konečně přijde. Nepřišlo. Příběh se totiž neskutečně, a u Yrsy nezvykle, vleče. Velké množství postav se mi neustále pletlo a opravdu divný konec-nekonec to nevylepšil. Spíš mě dorazil.
Asi jsem trochu zklamaná, ale místy jsem se bála, to nebudu zastírat;)
U této autorky jsem opravdu zvyklá na propracovanější příběhy. Zlatá Freyja a Hulgar.

Prokrastinuji
22.06.2023 5 z 5

Thrillery nečtu ve velkém, ale občas nějakým sem tam proložím svojí rutinu sestávající se z žánru romance a fantasy. Na Yrsu a její knihy jsem v minulosti narazila několikrát, a bylo pár titulů, které mě dost lákaly, ale nakonec jsem se k její tvorbě dostala právě až se standalone Kořistí, která mi z anotace dala vibes Djatlovy expedice, a rozhodně nejsem zklamaná, ba naopak. Opět se ukázalo, že na thrillery mám šťastnou ruku, a po kterém sáhnu, ten rozhodně stojí za to :D Co naplat, že pak mám tendence chvilku usínat po večerech s rozsvícenou lampičkou. Příběh má tři dějové linky, které se propojují, a nechybí prvky nadpřirozena, a celkově temná až hororová atmosféra. Vlastně si ani nejsem pořádně po dočtení jistá, zda to byl thriller s detektivní zápletkou, nebo horror :D
4,5/5

MARTh
22.06.2023 5 z 5

Určitě 5*.....Na straně jedné jsem si při čtení knihy - hlavně na počátku - říkal "...no, trochu netypická Yrsa...", aspoň tedy v porovnání s příběhy předchozí série Huldara a Freyi. Bylo to asi dáno tím, že podstatná část příběhu se dá vnímat ani ne jako krimi, ale spíš jako takový výborně napsaný horor (či až duchařina)....ale nakonec se z toho vyklube i ta kriminální zápletka, takže velmi překvapivý závěr je už taková kombinace jednoho a druhého. Nutno zdůraznit, že Yrsa opravdu píše tak, že se nemůžete odtrhnout, přičemž když se člověk začte, tak se v podstatě "přemístí" na místo děje, do prostředí, krajiny a mezi ostatní postavy, a stane se součástí příběhu.... Vše podstatné už napsali předchozí čtenáři, za mě fakt paráda, i to, jak se prolínaly a v určitém momentě střetly tři dějové linky hlavních postav příběhu a jejich tragické osudy

Christie2020
12.06.2023 5 z 5

Oproti poslední autorčině knize byla tato něco jiného a pro mě rozhodně mnohem lepšího. Nemohla jsem ji vůbec odložit.
Tři linie příběhu, které se nakonec spojí, ji činí čtenářsky zajímavou.
Část příběhu mi připomíná Djatlovovu výpravu.
Konec s prvky nadpřirozena je rozhodně překvapivý.
Knihy pro milovníky tajemna.

oblakaknih
09.06.2023 4 z 5

4,5/5
Autorku této knihy znáte pravděpodobně především ze série s Freyjou a Huldarem. Já sama jsem z této série četla zatím jen první díl, ale musím říct, že mi autorčin styl velmi sedl a já jsem se moc těšila, co přinese Kořist!

O tajemné, tajemstvími opředené a pomalé budování atmosféry tady opravdu není nouze!

Kniha je vyprávěna ze tří pohledů a já můžu s klidem říct, že každý z nich měl pro příběh svoji důležitou roli a každý z nich mě okamžitě vtáhl. Máme zde možnost nahlédnout nejen na samotné řešení toho, co se stalo, ale také přímo do centra dění. Další z pohledů pak příběhu přidává na hororové a tajemné atmosféře.

Nejvíce jsem si na knize užívala skvěle popsané prostředí. Byla jsem naprosto ponořená do příběhu, a přestože na mě při čtení svítilo sluníčko, já byla na Islandu a kolem mě nebylo nic než sníh!

Postav je v příběhu docela dost, ale jsou popsány tak, že si je ihned zařadíte a nemáte s jejich rozeznáním problém.

Tato kniha mě utvrdila v tom, že autorčin styl psaní je mi velmi blízký. Kniha se četla sama. A přestože nenabízí právě útěšné téma, skvěle jsem si u ní odpočinula.

Velmi mě překvapilo, že jsem se u příběhu nejednou bála!

Po celou dobu čtení mě vůbec nenapadalo, jak příběh skončí, co z děje vyplyne, jak se vše vysvětlí Přiznám se, že konec knihy na mě působil trochu uspěchaně, očekávala jsem rozsáhlejší vysvětlení situace.

Přesto jsem z knihy nadšená a můžu ji s klidem doporučit dál!

Jiparis
09.06.2023 4 z 5

Spousta duchařiny, která není vysvětlena a nedávala mi smysl.