Kdyby Ogden uměl česky

Kdyby Ogden uměl česky https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260190/bmid_kdyby-ogden-umel-cesky-260190.jpg 4 73 28

Básníka Ogdena Nashe zná celý anglosaský svět, tak jako Edwarda Leara a Lewise Carrolla. U nás je však autorem téměř neznámým. Kniha obsahuje 26 (rozmanitě dlouhých) básní; zrcadlově vždy anglický originál a český překlad na společných dvoustranách.

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Baronet

What If Ogden Could Speak Czech

99jana99
02.01.2024 2 z 5

Přečteno díky výzvě. Nebavilo.

momo01
02.01.2024 4 z 5

Krátké zábavné hrátky s jazykem. Ze všeho nejvíc mě oslovila hned první - Dneska jsem nešel do kostela. A ve shodě s Mysimas hravostí překladu se mi líbila Lama/Labe.

LAMA

The one-l lama
he´s a priest
The two-l llama
He´s a beast
Snd I will bet my silk pajama
There isn´t any three-l lllama.

LABE

Jedno bé má
řeka Labe.
Dvě bé má kněz
zvaný l´abbé.
Darmo ve slovníku hrabe,
Kdo tam hledá slovo Labbbé.

Hani77
01.01.2024 3 z 5

Jediný důvod, proč jsem tuto krátkou knížečku přelouskala, byla čtenářská výzva. Verše mě (až na malé výjimky) nenadchly.

absa2611
01.01.2024 5 z 5

Jsem ráda, že už dnes, hned na Nový rok, si mohu odškrtnout první políčko Výzvy. A jsem ráda, že právě díky Výzvě to byly tyto parádní básničky (jak v originálním znění, tak i ve skvěle přeložené české verzi). Nebylo-li by Výzvy, neznala bych je. A to by byla škoda... Díky!

Peter74
11.09.2022 5 z 5

Básne Ogdena Nashe nemali chybu, pobavili ma. Jednoducho napísané skvelé čítanie.

mysimas
22.03.2022 5 z 5

Některé překlady mi přišly trochu krkolomné, pravý opak toho, jaká je Nashova poezie v originále. Všechny ale byly hravé a nápadité a byla radost si všímat jednotlivých překladatelských řešení. Z tohoto hlediska mě nejvíc oslovila dvojice Lama—Labe.

kusma
02.01.2020 4 z 5

Nejsem čtenář básní. Tyto jsou ale zábavné. Ač, paradoxně, mám nejraději báseň Město, která je zrovna vážná.

Zuzni
03.09.2019 5 z 5

S nadšením doporučuju. Anglické verše jsou plné krásných slov a hlavně se opravdu rýmují, takže se skvěle hodí na procvičování čtení nahlas. Česká stránka má také svá pozitiva. Tím největším je smysl zachování textu a podoba "slovíčkaření" s originálem.

humor dvojjazyčná vydání poezie

Autorovy knížky