Kde se skrývá ďábel

Kde se skrývá ďábel https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390814/bmid_kde-se-skryva-dabel-VQk-390814.jpg 4 139 139

Jak najdeš vraha, když jsi obklopen šílenstvím? Tajuplná psychiatrická léčebna pro nejnebezpečnější zločince je místo, kde se skrývá ďábel. Temný historický thriller z Československa 30. let. Autor mezinárodních bestselerů Craig Russell přichází s moderním gotickým veledílem: Šest uvězněných zrůd. Vrah na svobodě. Rok 1935. Zatímco Evropa se připravuje na katastrofální válku, v psychiatrické léčebně na odlehlém hradě v rustikálním prostředí Československa je uvězněno šest vražedných maniaků – takzvaná Ďáblova šestka. Každý pacient má svůj vlastní temný příběh a doktor Viktor Kosárek, mladý psychiatr využívající převratné metody, přebírá úkol odemknout jejich smrtonosná tajemství. Ve stejné době řádí v Praze strašlivý, démonický vrah známý jako „Kožená zástěra“, který masakruje oběti po celém městě a úspěšně uniká dopadení. Zdá se, že jeho zvrácené zločiny páchá sám ďábel. A je to docela možné... Co ho spojuje s šílenými chovanci na Orlím hradě? To ví jen ďábel sám. A na Viktorovi je, aby to zjistil. Předkupní práva na filmové zpracování románu Kde se skrývá ďábel získala společnost Columbia Pictures.... celý text

Literatura světová Thrillery Historické romány
Vydáno: , Jota

The Devil Aspect , 2018

GeekyMom
21.03.2019 5 z 5

Já jsem z knihy opravdu nadšená. Skvělá atmosféra i děj a ďábelská šestka mě nezklamala - mým oblíbencem byl sběratel skla. Detaily hrůzných činů byly popsány skvěle a závěr byl okořeněn dvěma výbornými epilogy.

kirkpatrick
01.03.2019 5 z 5

Už jsem četl od tohoto autora jednu knihu ze série komisaře Fabela a zařadil jsem ji do doporučených knih, nejinak to bude u tohoto horroru i když ne každému se budou líbit morbidní a mrazivá popisovaná témata. Je to barvitý příběh z Československa roku 1935 o pevnosti Orlí hrad a jeho tehdejších chorých obyvatelích.
Sice mě trochu zklamal závěr knihy, ale přesto je to výborná kniha.

soukroma
18.02.2019 5 z 5

Velice se mi to líbilo, i když to bylo plné velmi ohavných a žaludek obracejících zločinů, ale na ně se povětšinou jen vzpomínalo, v náznacích, a nebyli jsme jako čtenáři přímo u nich (právě proto nečtu už třeba brutálního Cartera, Carola či Mastertona).
Líbilo se mi především psychiatrické, psychologické, psychopatologické a podobné podrobné zkoumání dokonale uvězněných pacientů. Jen minimálně došlo na zmínky o Jungově a ještě méně Freudové pojetí. Vše bylo zajímavé, napínavé, navíc na pozadí dění u nás v roce 1935, což si autor schválně vybral pro svoji klíčovou myšlenku přesahující běžnou detektivku.
Ovšem i s fyzickým pachatelem hrůzných činů nás dlouho autor tahal za nos: jednoho obvinila policie, pak se nabízel další ze širšího okruhu, poté se podezřelými už začaly zdát i skoro všechny hlavní postavy. Nakonec to dopadlo značně nečekaně.

Doslov autora mě trochu překvapil - při zkoumání ďábla v literárních pramenech zažíval "temnou legraci" (?) - a současně zklamal - troufám si tvrdit, že nebylo rozhodně v jeho silách provést komplexní rešerši všeho, co se kdy kde týkalo ďábla v jeho různých podobách (od mytologie přes náboženství až po moderní psychiatrii), přitom se tím skoro holedbá...
(A já si zase někdy budu muset přečíst Rady zkušeného ďábla od C. S. Lewise...).

Od autora jsem četla jeho severoněmeckou sérii, proto jsem nezaváhala při výběru této další knihy - teprve následně jsem zjistila, že je úplně z jiného kraje a času, dokonce pro nás domácí, a líbila se mi kupodivu ještě víc než ty moderní zločiny na severu.

Dela111
17.01.2019 5 z 5

Kniha obsahuje prvky gotického románu, místy je to více horor než thriller. Autor čerpal ze slovanské mytologie, využil bohatý folklór, báje a legendy střední a východní Evropy.

V příběhu sledujeme dvě dějové linie, které se prolínají. V Praze pátrá policie po vrahovi, který připomíná Jacka Rozparovače. Na tajemném Orlím hradě hledá psychiatr Kosárek "ďábelský aspekt" v myslích uvězněných šílenců.

Z knihy dýchá smutná a temná atmosféra roku 1935 v Československu. V Evropě se vzmáhá nacismus a antisemitská nálada. Mě v této knize neděsily vraždy, ale doslova mně běhal mráz po zádech a nebylo mi dobře, když ďábel líčil, jak si "užije" druhou světovou válku:
"... tohle je nanejvýš zajímavá doba - nastává temná epocha, míří sem mohutný příval krve a trýzně. Můj typ temné duše bude mezi lidmi už brzy běžný jev. Mnohé z toho, co se tady bude dít v nadcházející době, mě velmi pobaví. Tolik smrti, tolik utrpení, tolik nádherně banálního zla."

Je to rozsáhlý, působivý a temný příběh, velice dobře napsaný, ale pravděpodobně nesedne každému.

a.k
05.12.2018 5 z 5

Mladý psychiatr nastupuje do ústavu choromyslných Orlí hrad, kde může pracovat s šesticí nejhorších šílenců-zabijáků z celé republiky. V Praze zatím řádí sériový vrah Kožená zástěra, který porcuje své oběti po vzoru londýnského Jacka Rozparovače.
Temná atmosféra a ďáblovo šílenství prostupuje celým příběhem.
Svou zlověstností a krutými praktikami nebude kniha asi pro každého. Knížku ocení otrlí čtenáři, kteří rádi podlehnou fascinaci démonických jevů a choromyslných postav.
Já jsem si čtení užila.

rybizka
18.11.2018

Kniha mě velice zaujala anotací a také mi přišlo zajímavé, že skotský spisovatel zasadil děj do Československa. S velkým nadšením jsem se pustila do čtení. Zatím má kniha kladné hodnocení, většině se bude asi líbit, ale za mě zklamání. Dočetla jsem zhruba do poloviny a po té odložila na neurčito. Zajímavé téma, ale pro mě to nemá správné napětí. Kniha ve mě nevzbuzuje žádnou zvědavost kdo spáchal vraždy, jak se budou vyvíjet určité vztahy a jaké bude nakonec celkové propojení. Asi jsem měla příliš velká očekávání, která se nenaplnila.

V28
11.11.2018 5 z 5

Výborný! Skvěle napsaná a od první stránky čtivá knížka, která svou atmosférou Československa roku 1935 úplně uhrane. Sbírka nejkrutějších vrahů mladé republiky izolovaná na legendou opředeném hradě, masový vrah řádící v ulicích Prahy....... další komentář je zbytečný, protože jestli někoho nezaujala a k přečtení nepřesvědčila už samotná skvělá anotace u knihy, tak si nedělám iluze, že by zabral můj komentář.
Podle zmíněné anotace získala práva na zfilmování Columbia Pictures, takže se snad brzy dočkáme kvalitního filmového zpracování.