Kde se skrývá ďábel

Kde se skrývá ďábel https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390814/bmid_kde-se-skryva-dabel-VQk-390814.jpg 4 139 139

Jak najdeš vraha, když jsi obklopen šílenstvím? Tajuplná psychiatrická léčebna pro nejnebezpečnější zločince je místo, kde se skrývá ďábel. Temný historický thriller z Československa 30. let. Autor mezinárodních bestselerů Craig Russell přichází s moderním gotickým veledílem: Šest uvězněných zrůd. Vrah na svobodě. Rok 1935. Zatímco Evropa se připravuje na katastrofální válku, v psychiatrické léčebně na odlehlém hradě v rustikálním prostředí Československa je uvězněno šest vražedných maniaků – takzvaná Ďáblova šestka. Každý pacient má svůj vlastní temný příběh a doktor Viktor Kosárek, mladý psychiatr využívající převratné metody, přebírá úkol odemknout jejich smrtonosná tajemství. Ve stejné době řádí v Praze strašlivý, démonický vrah známý jako „Kožená zástěra“, který masakruje oběti po celém městě a úspěšně uniká dopadení. Zdá se, že jeho zvrácené zločiny páchá sám ďábel. A je to docela možné... Co ho spojuje s šílenými chovanci na Orlím hradě? To ví jen ďábel sám. A na Viktorovi je, aby to zjistil. Předkupní práva na filmové zpracování románu Kde se skrývá ďábel získala společnost Columbia Pictures.... celý text

Literatura světová Thrillery Historické romány
Vydáno: , Jota

The Devil Aspect , 2018

jefff
16.06.2020 3 z 5

Příběh opravdu poutavý a napínavý, nechyběla mu atmosféra ani lehké mrazení. Úplně mě neuchvátil autorův sloh (možná překlad), který mi připadal strohý, skoro seminárkový. Ale celkový dojem dobrý.

konicekbily
13.05.2020 4 z 5

Pro mne nový autor - ještě jsem od něj nic nečetl. Cizinec a odvážil se vložit thriller do naší země - řekl jsem si: vyzkouším Tě! Psát umí, vytvořit zápletku a to i složitější v knize dokázal. Nabídl mi mnoho způsobu rozluštění a děj mi připadal v některých místech uměle natahovaný a nakonec urychlený. Zkusím další knihu a uvidím, zda ještě něco od něj přečtu.

Ája27
03.02.2020 5 z 5

Velmi pěkně napsaný triller. Po nějaké 20 straně jsem měla asi 5 adeptů na vraha a konec byl velmi překvapivý. Jestli jsem uhodla a kdo to tedy byl? To psát nebudu. :D Příběh je situován do 30. let 20. století, v Čechách. Naturel Čechů, předválečná léta, mladé Československo, směs národností, kultur a tomu odpovídající nálada. To vše pohledem zvenčí, jelikož autor, Craig Russel, je původem se Skotska. Velmi poučné. Moc děkuji za zážitek.

monci6485
19.01.2020 4 z 5

Občas nudné, ale když se tím čtenář prokouše, je to zážitek. Nejlepší jsou příběhy vězňů a jak Viktor postupně otevírá bránu do pekla.

MichelleS
14.01.2020 2 z 5

Nalákalo mě zasazení příběhu do meziválečného Československa. I když se autor v doslovu chlubí, s jakou chutí a pečlivostí dělá rešerše, na výsledku to moc vidět není. Dobová atmosféra se nepovedla, chyby v reáliích se taky najdou stejně jako několik předvídatelných klišé. Podob ďábla a zla v historii, mytologii, psychologii se objevuje přehršel, ale kromě zahlcení jmény to k ničemu nevede. Jazyk je nekomplikovaný, ničím výjmečný, je snadné se začíst. Dynamice příběhu prospívá střídání mezi Prahou a hradem. Poněkud únavné je opakující se sezení s vrahy ďáblovy šestky a podrobné líčení jejich zvrhlostí a cesta k nim dle stále stejného scénáře. Větší část knihy se tak nesnažím odhalovat vraha, ale přemýšlím, kdo je největší magor. Závěr je akční, trochu se nám pomíchají role a nic moc zásadního z toho nevyplyne.

Pampalini
05.01.2020 5 z 5

“Nehledej ďábla, mohl bys ho najít.” Určitě ne dokonalé, ale atmosférou, postavami i příběhem stojí za pozornost. Autor stvořil českého Jacka rozparovače a posunul ho o level výš. Kombinace předvojnové republiky, psychiatrické léčebny a mytologie. Na Skota výborná práce, hodně nastudoval a spletl zajímavý příběh.

Fuckenbrau
26.11.2019 3 z 5

Russell je především expert na německé prostředí, série s Fabelem mám rád. Proto sem byl zvědaví, jak se popasuje s předválečným Československem.. no někdy to je úsměvné, ale zase všechna čest za sbírání informací.. Jinak kniha je napínavá, možná až moc na tento styl přímočará. Ale zase autor dokáže skvěle kličkovat s vaším podezřením, kdy nám předhazuje víc kandidátů a dokáže vás tím zblbnout. Vyšetřování mysli šílenství je zajímavé a díky velmi krátkým kapitolám se to opravdu rychle čte.

KuroHaru
13.11.2019 4 z 5

Knihu jsem si vybrala ze dvou důvodů: Jednak jsem byla zvědavá, jak se americký spisovatel vypořádá s prostředím předválečného Československa, a za druhé mě zajímalo také jeho pojetí ďábla. S obojím se podle mě autor popasoval velmi dobře. Československo je vylíčeno věrohodně, až mě to překvapilo, a ďábel zde obchází v mnoha podobách, a to i v podobě narůstající fašizace a antisemitismu.

Eicherik
03.11.2019 5 z 5

Tenhle román jsem si vybral, protože místem děje je Československo roku 1935 a podstatná část se odehrává v psychiatrické léčebně umístěné na hradě s hrůznou minulostí. Důležitou složkou příběhu je i mytologie, zejména ta slovanská. V žánru thriller je tahle kniha velmi zdařilá.

oněg_evženin
14.10.2019 4 z 5

Nebývá tolik obvyklé, aby se zahraniční spisovatel zabýval českým prostředím (existují samozřejmě slavné výjimky - Skleněný pokoj, Pražské jaro...). V následujícím příspěvku bych shrnul několi mých postřehů. Craig Russell je odborníkem převážně na německé prostředí, což se promítlo i zde, kdy většina postav byla alespoň částečně německého původu a německé prostředí bylo všudypřítomné. Jedná se o psychologický thriller s prvky detektivky a hororu se zaměřením na psychologii sériových vrahů a vychází z poznatků Carla Gustava Junga. I přes akčnost a hororové zaměření se jedná i o intelektuální čtivo a potěší každého, kdo se zajímá o psychologii. Postavy jsou dobře vykreslené, včetně atmosféry a prostředí, které je obklopuje. Zajímavé je pozorování toho, jak autor vnímá české prostředí. Bývá zvykem, že vnější pozorovatel vnímá detaily mnohem citelněji, než zainteresovaný obyvatel, který v daném prostředí vyrostl. Russell se na tehdejší Československo dívá jako na národnostně bohatou zem, která je celou svou historii křižovatkou a z tohoto faktu dokáže těžit, ale i jím trpí. Zároveň jde o mystické, tajemné a melancholicky temné prostředí se spoustou pověstí, pověr a neproniknutelných sociálních rozdílů s prolínající se východní a západní kulturou. TATO ČÁST OBSAHUJE SPOILERY - Je třeba podotknout, že právě vliv východních kultur autor poněkud přecenil. Například vliv slovanské víry (rodnověří) měl v té době na lidovou slovesnost malý vliv. Například postavy Peruna či Velese v dobových pověstech vůbec nefigurovaly a to ani ve slezském, více slovanském (polském) prostředí, stejně tak postava Kostěje, který je postavou výlučně ruské mytologie. Tehdejší prostředí bájí a pověstí bylo silně ovlivněno tím německým (Mikuláš a čert - Nikolaus a Krampus, vodník - wassermann) s příměsí slovanského vlivu (polednice, hejkal), která byla ale naopak přítomná v německém prostředí. Také některé historické reálie poněkud pokulhávají, ale jde jen o detaily, které mi však jako nadšenci do historie nedají spát - československá obecní policie nedisponovala policejními auty, měli pouze civilně zbarvené automobily a pouze v malém množství (v knize se policie pohybuje rychle a hbitě pomocí automobilů, skoro ve stylu Kobry11), v těchto autech se zcela jistě nevyskytovaly vysílačky, pořádek na venkově zajišťovalo četnictvo, Sintové neměli zásadně maďarská jména, ale německá, čs. armáda neměla žádná polopásová vozidla atd. Avšak se studiem prostředí tehdejšího Československa si dal autor velkou práci a je třeba to ocenit a těchto pár detailů prominout. Tolik k prostředí, které v knize hraje velmi zásadní roli. Co se týče děje, tak napětí počíná hned po prvních pár stránkách a postupně graduje a neupadá a za velmi vzácný jev v tomto žánru považuji absenci nadbytečných popisů či rozvláčnosti. Možná přeháním, ale měl jsem dojem, že žádná stránka zde není navíc, a to velmi oceňuji. Autor také umí dobře mást čtenáře a svést jeho podezření z vražd z jedné postavy na druhou (já osobně jsem operoval s myšlenkou doktora Bartoše a výměny s jeho dvojčetem, poté i s doktorem Kraklem, který sabotoval léčbu, podstrčením skleničky Macháčkovi). Jednotliví vrazi jsou rovněž působivě pojmutí a děsivost a šílenství z jejich popisů opravdu čiší. Mysteriózno je zde uchopeno také velmi mistrně (zaujala mne zejména rozpolcená osobnost klauna Mládka). Závěr knihy přijde z ničeho nic a pro mě byl poněkud překvapivý (byť místy přitažený za vlasy - po stovky let tajné dveře ve věži nikdo neobjevil a po pár dnech však Kosárek dveře beze všeho objeví, kostra Jana Černého Srdce na trůnu a hořící zástěra působí poněkud lacině). Epilog a doslov mají svou váhu a knihu příjemně doplňují. Celkově jde o neotřelé dílo, kterému by slušelo i filmové zpracování a i přes drobné detaily skvěle zpracovanou, napínavou knihu s perfektní atmosférou a mohu ji beze zbytku doporučit. Craig Russell příjemně překvapil!

edith79
01.09.2019 5 z 5

Bylo to...jiné, ale bylo to super čtení. Chmurná atmosféra Orlího hradu, temná zákoutí Prahy a zlověstná předválečná doba. To vše, společně s šílenými obyvateli psychiatrické léčebny dává knize ten pravý , opravdu děsivý náboj. Musím říci, že roušku tajemství jsem odhalila a závěr mě tedy nepřekvapil, ale bylo to prostě parádní. Už se těším na Fantoma karnevalu.

marki.d
02.07.2019 4 z 5

Skvělá knížka, neotřelé téma, velice poutavě napsané. Pohltila mě od první stránky. Jen ke konci mi už vadilo detailní popisování zločinů jednotlivých členů Ďáblovy šestky. Proto jedna hvězda dolů.

Rodaw
30.06.2019 4 z 5

KDE SE SKRÝVÁ ĎÁBEL
Tak na tuto knihu jsem se opravdu hodně těšila, jelikož její anotace byla asi jedna z nejvíce lákavých anotací, co jsem kdy četla. A to je co říct. :-) Ocitáme se v Československu (což je samo o sobě zajímavé – pan autor je totiž cizinec. Ovšem troufám si říci, že naše prostředí popsal moc hezky a slušelo mu :-)) v roce 1935 – čili krátce před válkou (předválečná atmosféra jde znát a zase: pan autor nejen prostředí, ale i samotnou dobu dokázal výborně vystihnout). Dá se říci, že se nám rozjíždějí dvě dějové linky: 1.- mladý (pohledný a mně na první pohled sympatický) psychiatr Viktor Kosárek nastupuje do nového zaměstnání – do psychiatrické léčebny na odlehlém hradě, kde je uvězněno 6 bestiálních vrahů – tzv. Ďáblova šestka - fakt jsou to ti nejhorší z nejhorších… nejšílenější a nejvíc zlí lidé z celé Evropy (a nejen muži! Což bylo psycho) … 2.) v Praze řádí sériový vrah „Kožená zástěra“, policie je bezmocná..
Tato knížka mě chytla od samého začátku. Čtivé, akční, napínavé. Co na ní miluju nejvíc, je samotná ta atmosféra – temná, tíživá, tísnivá a fakt „nacucaná“ zlem. Během čtení nahlédneme do hlavy bestiálním vrahům a lidem, u kterých si budete říkat – je toto vůbec možný? … JE!!! Člověk dokáže být stvůrou. A častokrát bývá. To je fakt. Málokdy se mi stane, že čtu fakt tak moc temnou knihu, užívala jsem si to. :-) Ale zase… mám nějaká ale. Zdá se mi, že druhá polovina knihy se mírně odklonila od hororu/thrilleru a šla i trošku jiným směrem – psychologické drama, vyšetřování – takže spíš krimi. Na konci se to zase vrátilo, ale vlastně od thrilleru skočilo přímo k hororu – přičemž k takovému, který… nemůžu říct, že nemám ráda, ALE svým způsobem je to trošku abstraktní a asi záleží hodně i na čtenáři, jak si to přebere. Knížka je tak trošku „skákavka“:-). Sama za sebe bych byla asi nejspokojenější, kdyby to fakt šlapalo jako mrazivý thriller – nějaká akce (třeba, že nějaký ten vězeň uteče nebo něco takového), ale.. to už jsou spíše drobnosti. Jako celek rozhodně doporučuji, za přečtení to stojí rozhodně – zvlášť, pokud stejně jako já máte rádi napětí :-). Knížka má téměř 500 stran – teoreticky by to trošku zkrátit šlo, ale jak jsem psala – jako celek to funguje a to je hlavní. Konec je šokující… Myslím si, že překvapí každého… no a úplný konec… :-) … Od pana autora bych si rozhodně ráda přečetla i jeho další temné příběhy. Mám pocit, že je tato knížka u nás v Čechách tak trošku „zastrčená“ a to je fakt velká škoda, protože co se týká napínavých knih, patří mezi nejzajímavější kousky. Je originální a fakt hodně dobře zpracovaná. Za sebe tedy doporučuji a budu doufat, že se v Česku dočkáme i dalších knih a že pan autor dále pojede na této (vcelku velké) temné vlně. :-)
Více na mém YouTube :-).

sgjoli
22.06.2019 5 z 5

Wow, tak tohle byla pecka! Skvěle napsané, napínavé, emočně intenzivní, nervy drásající a s hodně hutnou atmosférou, která by se dala krájet. Celou dobu jsem byla při čtení napjatá a ten konec mne dostal. Hodně dobře vygradované! Psychologie postav je propracovaná do nejmenšího detailu. Autor se nebrání brutálním scénám, které by nemusely sednout čtenářům se slabším žaludkem. Každopádně má velmi dobře rozvinutý smysl pro fantazii, který se nebál použít. A musím smeknout, jak dobře měl autor zvládnuté reálie Československa. Skvělé! Já si knihu dost užila.

orinka3
14.06.2019 1 z 5

Ne moc dobré. Převažuje tu snaha autora o něco hodně děsivého a záhadného. A co je jednoduššího na postrašení čtenáře, než tajemné hlubiny lidské psychiky? Když to všecko okoření vzmáhajícím se nebezpečím a ohrožením ze strany Hitlera, může být děsuplný krváček pěkně pikantní. Jenže mně se to celé zdálo jaksi málo seriozní - či jak to napsat. K tomu ten dřevorubec ze Slezska podle jeho vyprávění působí v lesích, kde panuje Krakonoš...no. Pan spisovatel má Krkonoše jako Beskydy, to je naprostá banalita, že. Všecko se odehrává na hradě s přestrašnou minulostí a v podhradí si lidi po večerech vyprávějí, že je pod ním cesta do pekel. Momentálně zašpuntovaná. A kdo ji odšpuntuje?! To se čtenář doví na konci knihy, pokud tam dojde. Konec je vlastně několikerý, jakoby se pan autor nemohl zastavit a psal a psal....Z toho, jak si z knihy utahuju, poznáte, co si o jejím tvůrci myslím. Že si zkrátka přečetl o tajemství hradu Houska, pleskl se do čela a měl nápad. Ještěže do toho nepřimotal K.H. Máchu!

Nunynka
08.05.2019 4 z 5

Za nezáživný začátek musím ubrat jednu hvězdu. Ale tak od strany 150 se to začalo slušně rozjíždět. A konec byl fakt napinavej. Akorát některé věci byly moc obsahle popisovány.

miczoken
05.05.2019 3 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek, hned jsem se podívala do této databáze, jak na tom je. Super! Je v červených číslech!! Takže jsem se do ní s chutí pustila. Velice se mi líbilo téma první republiky, navíc by to měla být napínavá kniha. Jenomže jsem nakonec trochu zklamaná. Pro mne osobně to nebyla kniha, od které bych se nemohla odtrhnout, kterou bych drtila ve dne v noci. Klidně jsem ji odložila na týden a vůbec mi to nevadilo. Ale musím přiznat, že se kniha jako taková, když už jsem se do ní začetla, četla celkem dobře. Je příjemně napínavá, je tam rozvinuto velice zajímavé téma. Možná se k ní někdy vrátím, možná jí dám druhou šanci a opravím hodnocení.

vincek1
05.05.2019 3 z 5

Knihu jsem přečetl a jsem tomu rád. Zůstal jsem naživu jen díky tomu, že na chalupě není vhodný trám a na zahradě vhodný strom. Četba pro mne byla opravdu depresivní a abych řekl pravdu, nevím do jaké kategorie ji zařadit. Podle mého ani thriller ani horor a už vůbec detektivka. Četl jsem jen proto, že autor děj zasadil do naší vlasti, a že se odehrával před začátkem druhé světové války. Takže, nevím jestli si od autora ještě něco přečtu. Zkrátka není to má parketa a děsy ještě dlouho v mysli zůstávaly. Samozřejmě nadsázka, ale je na ní pravdy trochu, jako na tom pověstném šprochu.

Nazli
05.04.2019 5 z 5

Já nemám slov. Tohle byla jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

mata57
26.03.2019 3 z 5

Čtení nebylo ztraceným časem. Konec překvapivě zvratný. Epilog pak očekávaný. Připadalo mně, že Československé reálie té doby nejsou pro děj nezbytně nutné, ale budiž ...