Jak jsem vyhrál válku

Jak jsem vyhrál válku
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121511/jak-jsem-vyhral-valku-121511.jpg 4 1239 1239

Pohled na válku z božské perspektivy vládců a vojevůdců, čerpaný ze samolibých vzpomínek, vybraný z příhodných deníků a důkladně prošpikovaný dodatečnou jasnozřivostí, vykouzluje z chaosu navzájem nesouvislých událostí přehledný obrázek. Ten se dobře vyjímá v pamětech pánu jedině zodpovědných za vítezství v bitvách druhé světové války odměněných poctami a vyznamenánímí. Nenápadným svědkům těcho událostí, kteří je viděli zcela jinak, však nezbyalo ne si z nich dělat legraci, aby se nerozplakali.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Knižní klub

How I Won the War , 1963

coquus
06.07.2016 4 z 5

Výborná humoristická kniha, která mně chvílemi trochu připomínala Švejka. Kdo se chce u čtení zasmát, můžu doporučit.

vlkcz
04.07.2016 4 z 5

Některé pointy jsou poněkud očekávatelné, v závěru kniha trochu ztrácí švih a tempo, ale jiné absurdity to bohatě vynahradí (Goodbodyho výcvik, válka o flašku, bloudění v Aténách).

Es.024
28.06.2016 5 z 5

Fantazie, takový trochu M.A.S.H. v knížce, jen jiná válka a jiný humor, ale když už jste naposledních stranách, máte se chuť rozbrečet, že už to končí :)

eva-lupen
08.06.2016

Začala jsem to poslouchat jako audioknihu, ale daleko jsem nedošla. Tenhle typ humoru mne zrovna moc neuchvátil, i když třeba filmy o Sedmé rotě (což se může zdát podobné) se mi docela líbily. Čekala jsem, že to bude lepší. Uvidím, třeba se k tomu někdy vrátím.

SteveG
17.04.2016 5 z 5

Skvělý humor,ten kdo byl na vojně ,tak má roztaženou hubu od smíchu.Zejména u kriketové scény jsem doslova uchcával smíchy.

Mrnda
02.02.2016 5 z 5

Smál jsem se, až jsem se za armádní protézu popadal...

Janniska
31.01.2016 2 z 5

Tohle téma mě úplně nevzalo

hrbosek
12.01.2016

Tak první dvě kapitoly mně i pobavily, ovšem na 64 straně vzdávám, nebaví mě ta urputná snaha pobavit, na mne je to křečovité.

Plútarchos
26.11.2015 3 z 5

V jedné recenzi někdo napsal: "Nesmrtelný válečný román z roku 1963, v němž válku bere vážně snad jen jeho hlavní protagonista, poručík britské spojenecké armády Ernest Goodbody... Ač svérázný důstojník zůstává na stránkách příběhu naivně přesvědčen o bezpodmínečné oddanosti své jednotky, je stále více zřejmější, že zásady vojenské taktiky se tu spíše než v boji za Krále a Vlast uplatňují při zápolení o zdroje alkoholického či erotického uspokojení. Donkichotský Goodbody se během několikaleté anabáze snaží vrátit válce její důstojnost, ale čtenář záhy pochopí, že jde o absurdní počínání - válka je beznadějně směšnou záležitostí a smích je také to jediné, čím ji lze porazit."
Myslím, že to výstižně přibližuje obsah knihy. Čtenář má možnost podívat se na válku, generály i obyčejné vojáky z trochu jiného úhlu, než jen jako na utrpení civilistů a kruté boje armád s mnoha padlými. Snaha autora o humorné vyprávění příběhů na základě kontrastu mezi naivním, zaníceným četařem Ernestem Goodbodym a snahou jeho jednotky ulít se kde se dá, užít si co se dá a držet se co možná nejdále od válečné vřavy, ukazuje čtenáři nesmyslnost války jako takové, neschopnost politiků a generálů. Autor si vybírá prostě z válečného dění jen ty veselejší a úsměvné příhody, stejně jako my všichni, kteří jsme kdysi absolvovali povinnou vojenskou službu - to špatné je tak nějak potlačeno a zapomenuto...

Johncze
07.11.2015 4 z 5

Pěkná satira popisující nesmyslnosti války. Po čase se však může trochu zajíst, jelikož kostra jednotlivých příběhů se neustále opakuje, ale jejím přečtením určitě chybu neuděláte a navíc se pobavíte.

ssoban
01.11.2015 5 z 5

Čtu ji nejméně dvakrát ročně, už od roku 1979.

Horalka5
19.10.2015 5 z 5

Tuhle knihu miluji už od dětství, kdy jsem si ji potají vypůjčila od táty. V tu dobu jsem ji ještě moc nechápala, ale i tak jsem se musela Goodbodymu smát :) Když jsem knihu četla znovu o pár let později, musela jsem se smát ještě více. Knihu jsem si dokonce koupila i do své knihovny a vracím se k ní pokaždé, když na mě jdou chmury.

brtak
08.10.2015 5 z 5

Opravdu vyhrál válku jen o tom neměl ponětí. Krásně ukazuje jak je válka absurdní a jaké jsou někdy hnací motory pro dosáhnutí vojenského cíle, třeba kvalitní sbírka vín...
Hezky odlehčený pohled na válku při kterém jsem se dost často smál a někdy jen kroutil hlavou.

bararich8
30.09.2015 5 z 5

Skvělá knížka, ač se její děj odehrává za války, tak se čte lehce a pobaví. Goodbody je prostě borec. :-)

Alexander1918
01.09.2015 3 z 5

Tož, až mi to někdy přišlo divné, jak moc jsem se při čtení smál. Ať už to bylo při ´´Sabotére. Podlý nepříteli těžce pracujích dívek,´´ nebo při příhodách s Nicollou Pellochim.

woodward
17.08.2015 5 z 5

Přátelé, nepokoušejte se Goodbodyho přirovnávat ke Švejkovi. To je totiž úplně jiná sorta. Kdybychom měli hledat ve Švejkovi podobnost s poručíkem Goodbodym, nejblíž by byl asi kadet Biegler, i když to je zase spíš kariérista. Goodbody je prostě bašťoun zblblej propagandou a školní výchovou.

monikaKU
14.08.2015 4 z 5

Dobré, vtipné, pobavilo - hlavne prvá polovica knihy, tá druhá ma až tak nebrala

KLADIK
02.08.2015 5 z 5

Plné humoru. Pravdivého.

lushi
19.06.2015

Možná je to tím, že jsem žena nebo že nemám pro tuto knihu potřebný smysl pro humor, ale mě tyto vtipné historky z války šíleně nebavily. A možná je to prostě tím, že tento humor zlehčuje válku. Nemyslím si, že "smích je také to jediné, čím ji [válku] lze porazit".

LiborP
27.04.2015 5 z 5

Užasná knížka. Poprvé jsem se s ní setkal na průmyslovce, když jsem více méně z donucení zavítal do veřejné knihovny. Pak jsem si jí přečetl při dlouuuhých chvílích na vojně a od té doby jí čtu, když se chci pobavit i poučit. Je to úžasná nadsázka, sqělý humor !