Osudné svědectví

Osudné svědectví https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501102/bmid_osudne-svedectvi-APt-501102.jpg 4 1576 1576

Detektiv Erika Fosterová se během večerní procházky v okolí svého nového domu v Blackheath ocitá na místě činu. Brutálně zavražděná žena je Vicky Clarkeová, která měla svůj vlastní podcast o skutečných zločinech. Poté co se Erika připojí k vyšetřování případu, zjistí, že Vicky pracovala na nové epizodě podcastu o sexuálním predátorovi, který loví mladé studentky v okolí jižního Londýna, a než se v hluboké noci vloupá k nim domů, dlouho je sleduje. Jakmile Erika zjistí, že všechny Vickyiny poznámky a zvukové nahrávky z jejího bytu v době její vraždy zmizely, začíná jí být jasné, že Vicky byla jen krok od odhalení útočníka, jenž ji zavraždil proto, aby nebyl odhalen a dopaden. Pak ale přijde šok a Erika musí přehodnotit vše, co si do té doby o Vicky myslela a věděla. A s omezeným množstvím indicií a téměř žádnými důkazy musí najít vraha, než udeří znovu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Cosmopolis

Fatal Witness , 2022

annettka1098
08.01.2023 5 z 5

Pro Roberta Bryndzu a jeho serii s Erikou mám prostě a jednoduše slabost. Právě jeho knihy mě přivedly k žánru detektivek a thrillerů. Strašně ráda jsem se k Erice vrátila a bylo to jako když po roce na koleji vrátíte na prázdniny konečně domů, do svého starého dobrého pokojíčku u rodičů.

Kniha mě chytla již od Prologu, který je spíš pro silnější povahy (je dost brutální). Mám moc ráda autorův jednoduchý styl vyprávění a krátké kapitoly. Text se čte skoro sám a stránky jen mizí pod rukama. Také příběh byl velmi zajímavý, téma podcastu o opravdových zločinech je dost aktuální.

Vraha jsem za polovinou knihy tušila, ale autor si se mnou pořád pohrával a nebyla jsem úplně jednoznačně přesvědčená, že je to on. Nicméně, když se ukázalo, že jsem se trefila, nebyla jsem nijak překvapená. Trošku mě zklamal závěr, přišlo mi to jako klišé (nechci spoilerovat).

Kniha mě ale nezklamala, čehož jsem se hodně bála. Naopak jsem si čtení velmi užila a já doufám, že se brzy dočkáme dalších dílů s Erikou!

HODNOCENÍ: 90 %

marekB78
07.01.2023 5 z 5

Za mě velká spokojenost. Čekal jsem na další Bryndzovu knihu a opět je skvělá. Výborně se čte, je napínavá a Erika je super.

koki.veru
07.01.2023 5 z 5

Konečně pokračování série s Erikou Fosterovou a byla jsem nadšená. Super příběh, skvělá zápletka a překvapivý konec. Zbývalo mi asi 50 stránek a nemohla jsem přestat číst a doufala jsem, že je bez přerušení dočtu. Super závěr. Už se těším na další knihy od R. Bryndzy.

Tupoun
07.01.2023 5 z 5

Dávám s klidem Angličana pět hvězd, přestože je tato kniha poměrně jiná než autorovy předchozí. Pokud řadím Bryndzova díla do škatulky detektivní thriller, tak předchozí knihy se klonily více k podstatě thrilleru a Osudné svědectví je spíše detektivní. Proto se nedivím, že některé čtenáře tentokrát autor zklamal. Myslím si, na rozdíl od některých jiných komentujících, že právě hledání vraha tu zde, pak onde, omyly a přehmaty, je blíže policejní praxi než knihy nabízejí obecně.
No, v soukromém životě je Erika stále stejně neschopná se o sebe postarat, ale i zde se nám do budoucna (možná) blýská na lepší časy. Jak ale ve svých komentářích připomínám, je dnes módou mnoha autorů vykreslovat svoje špičkové vyšetřovatele v soukromí jako psychicky rozhozené, hysterické, zakomplexované, atd., atd. Ostatně i Bryndzova Kate je ze stejného soudku. Ale to v žádném případě nesnižuje kvalitu knihy jako celku.
V závěru se kniha překlopí od detektivky zase více k thrilleru, takže závěr napínavý (i když z logiky věci bych nějaké připomínky měl) téměř do poslední chvíle. Mnozí kolegové čtenáři mají pravdu, že je tato kniha dějově poklidnější, ale to nesnižuje její kvalitu. Jako detektivka je to velmi schopná kniha.

PetraDD
06.01.2023 5 z 5

Moje druha knika od Bryndzy, ale skvela :) tesim se na dalsi

emilieselden
05.01.2023 2 z 5

Knihy od R. Bryndzy už číst nebudu. Jsou průměrné, nereálné. První díly ještě ušly, ale tohle už je nuda. Navíc kdyby policie pracovala takhle, tak už jsme dávno všichni mrtví. Sami si nedokáží prověřit ani okruh rodiny oběti. Tak co to jako je?! 2,5*

EE156
05.01.2023

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Moc povedená, o něco zase lepší než minulá. Těším se na další.

twiggynka
04.01.2023 4 z 5

Kniha se četla jedním dechem, líbila se mi i přes to že mi připadla taková nepropracovaná, urychlená. Nejspíš jsem čekala malinko víc.

princesse
04.01.2023 5 z 5

Opět parádní čtení. Robert nezklamal a už se těším na další příběh, ať už v hlavní roli s Erikou nebo s Kate. Za mě skvělé čtení v obou případech. Pachatele jsem kolem 150. stránky naprosto nečekaně odhalila nenápadnou poznámkou. Vůbec mi to ale ve zbytku čtení nevadilo. Rozhodně doporučuji.

rumova_kulicka
04.01.2023 5 z 5

Až na ten uspěchaný závěr jsem byla spokojena. Moc ráda jsem se zase vrátila k Erice a jejímu týmu. Bála jsem se, že po takové době si už nebudu pamatovat nic z jejího života, ale autor nám její osud připomněl a rychle to naskočilo. Budu se těšit na další díl.

Evakolarova
04.01.2023 2 z 5

Byla jsem ráda, že se vrací Erika, ale kniha mě trochu zklamala. Čekala jsem od ní víc napětí, promyšlenější zápletku, apod. Závěr mi připadal moc "zbrklý".

janina66
03.01.2023 5 z 5

SUPER. Na novou Eriku jsem se těšila více než půl roku.
Ani jsem nevěřila, že se k ní Robert B. ještě vrátí.
Velmi zvláštní zápletka a ještě více překvapující pachatel.
Postava Eriky se příjemně vyvíjí. Nový dům, nový kočičí kamarád a snad nový začínající se vztah se staronovým "známým".
Přečteno za dva dny a už teď se těším na pokračování.

Makůvka
03.01.2023 5 z 5

Po delší době jsme se opět setkali s inspektorkou Erikou a jejím vyšetřovacím týmem. V tomto díle na mě Erika nepůsobila tak chladně, tvrdě a nepřístupně. Byla taková lidštější a nejen čtyřnohého kamaráda si našla.
Příběh byl čtivý a propracovaný, možná bych uvítala trochu více napětí. Závěr byl pro mě trošku uspěchaný a přišel mi ušitý horkou jehlou. Ale i tak se mi knížka moc líbila a hodnotím ji plným počtem.

Pajic21
03.01.2023 4 z 5

Rozhodne jedna z těch lepších knih od autora. Návrat Eriky mě potěšil a nezklamal.

Denisa232623
02.01.2023 5 z 5

Opět skvělá detektivka jako vždy.. Bryndza to prostě umí a mě to baví.

KatarínaK.
02.01.2023 2 z 5

Pod stromečkem jsem objevila Osudné svědectví, a tak jsem se pustila do prvního setkání s tvorbou pana Bryndzy. Těšila jsem se velmi, kvůli skvělým hodnocením jeho knih. Ale... zklamání. Detektivka Erika si vlastně najde případ sama sobě při cestě domů, její "intuitivní" vyšetřování skáče od jednoho podezřelého k druhému, jak postupně přicházejí na scénu. Hlavního svědka a klíč k celému případu nechá bez dozoru a tak ho vlastně nabídne vrahovi takřka na podnosu. Skutečného pachatele lze vytušit již v půli příběhu. Tempo je vlažné, napětí chybí. A závěr je takový nijaký. Bohužel. Od detektivky čekám opravdu promyšlený a propracovaný příběh. Tento jím nebyl. 2,5*

helenkan
02.01.2023 5 z 5

Jsem ráda za návrat Eriky. Dokonce mám radost,že se tam objevil i přítel. I když jisté to ještě není. Moc se mi to líbilo. Už teď se těším na další díl.

Ondra_P
01.01.2023 5 z 5

Jako u všech Bryndzových knížek i tady musím hodnotit jen pozitivně. Jsem rád, že se vrátila série s Erikou.

Rozmarýna Rozm
01.01.2023 4 z 5

Moje první kniha od tohoto autora. Četla se velmi dobře a měla spád. Ale konec mě trochu zklamal. Na vraha přišla vlastně náhodou a závěrečné vysvětlení, jak na něj pak přišli její kolegové mi přišlo trochu přitažené za vlasy. Ale autora zařazuji mezi své oblíbené.

Mája777
01.01.2023 5 z 5

První kniha tohoto roku.
Silvestr a Nový rok ve společnosti Eriky a jejího týmu. To nemělo chybu. Napínavé od začátku až do konce. Vraha jsem neodhalila, respektive mé podezření bylo úplně vedle:). Těším se na další knihy a vřele doporučuji.
(1. 1. 23 - 384 - 1)