Indiáni bez tomahavků

Indiáni bez tomahavků https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22297/bmid_indiani-bez-tomahavku-GaI-22297.jpg 5 41 7

V knize se vydáme po stopách vzniku slavných indiánských říší Mayů, Zapotéků, Inků, Aztéků a dalších. Otvírá se nám zde pohled na způsob života těchto dávných říší, na jejich monumentální stavby, zahrady ze zlata i pohádkové poklady. Autor nás zavede také mezi Indiány Severní Ameriky, mezi prérijní Indiány. I jejich svobodný život skončil po objevení Ameriky, zbídačením, oloupením o veškerou půdu a zahnáním do rezervací. Přes barvitou historii se dostáváme až k přítomnosti dnešních Indiánů, která je stejně zajímavá a dramatická.... celý text

Literatura naučná Cestopisy a místopisy Historie
Vydáno: , Svoboda

Indiání bez tomahavků , 1966

radimch
08.03.2024 4 z 5

Dozvěděl jsem se nejednu zajímavou věc.

Heralt
06.06.2021

Conarvirus a Mexiko (2020-2021): Mexiko dlouho sázelo na turistický ruch, ale příchod pandémie místní vládu a regionální orgány zaskočil, ještě v březnu lákal turistický průmysl cizince na náštěvu Mexika a prezident v květnu požádal narkomafie, aby se postaraly o pořádek v jednotlivých státech....Reakce indiánských komunit, které žily ve vesnicích a
horských oblastech po rozhodnutí náčelníků a (vůdců) se rozhodli přistoupit k uzavření silnic a přístupů do těchto míst (některý ze státních organů reagoval, že je to omezení lidských práv z hlediska svobody pohybu), pravdou je to, že značná část pracovní síly migrovala za prací po různých jednotlivých federálních státech, například
indiáni Tahamura pracovali jako sběrači jablek, ale z 5000 lidí na jaře nastoupila sotva jedna pětina..Odhad na onemocnění covidem byl 3,7% vyšší než-li u tzv. mexikánského obyvatelstva..Turistická oblast Sierra Norte (stát Oaxaca) leží včetně města Oaxaca City
kde žijí Zapotekové a majitelka turistické společnosti paní Snurr byla zvědavá na to, jak místní komunita zareaguje:,,Soustředili se na vlatní obživu a nikoliv na podnikání..životy
jim byli důležitější než-li peníze". Zapotekové začali sbírat med divokých včel a sbírali i také kobylky, které později zpracovali..Vyskytlo se několik případů Covid -2019, které byly izolovány..". Venkovské komunity měly omezený přístup ke zdravotní péči (okolo 1,5 % zdravotních zařízení)..Závěr je jednoznačný - spoléhat na podporu státu a regionálních vlád z jejich strany je negativní, komunity vychází ze historických zkušeností (tady byli španělští králové lidštější, když Karel poslal lékaře do Mexika,
Peru a na Kubu, aby zabránil šíření neštovic v mu podřízených zemí)...

rickiwolf
14.03.2021 4 z 5

Je to poutavě napsaná kniha o osudu původních obyvatel Severní a Jižní Ameriky, hned od jejich počátků až do současnosti (vydání knihy) . Myslím si, že právě proto si zaslouží naši pozornost.

KnihovniceVěra
06.03.2020 4 z 5

Očekávala jsem cestopis, ve skutečnosti se jedná o historii Indiánů v celé Americe od nejstarších dob do 60. let 20. stol. Kniha nabitá fakty mně dala zabrat, hlavně začátek se jmény tolika panovníků... Pak jsem se začetla, ale poslední 2-3 kapitoly plné socialistické propagandy jsem vysloveně protrpěla. Oceňuji jmenný a zeměpisný rejstřík v závěru knihy, ke kterému se v případě potřeby chci vrátit. Naopak mi chyběla jakákoli mapa nebo názorná časová osa historických událostí, unavovalo mě stále vytahovat atlas a hledat si v něm místa, o kterých autor píše. Celková grafická úroveň včetně fotografií odpovídá době vydání a je slabší.

Horal123
20.01.2020 5 z 5

Koho zajímá etnografie a historie původních obyvatel Ameriky, určitě si četbou smlsne, stejně jako já.

Luvák
18.05.2016 5 z 5

Dílo z pera našeho nejslavnějšího popularizátora antropologie. I přes svou letitost má stále co nabídnout.

kolacky
01.08.2012 5 z 5

Jelikož si moje maminka koupila knihu hned, jak vyšla, četla jsem ji ve velice útlém věku. Byl to vlastně můj první cestopis a dost se na mně podepsal - od té doby se nebojím číst populárně naučné knihy.