Policie

Policie https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193103/bmid_harry-hole-policie-pLm-193103.jpg 5 3132 3132

Harry Hole série

10. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Na místech, kde bylo v minulosti spácháno několik vražd, jež nebyly objasněny, jsou nalezeni mrtví policisté, kteří tyto zločiny tehdy vyšetřovali. Všichni byli rovněž zavražděni, a to nanejvýš brutálním způsobem. Policie postrádá jakoukoli stopu, a navíc se musí obejít bez svého nejlepšího vyšetřovatele. V nemocnici mezitím leží v kómatu těžce zraněný muž. Jeho pokoj střeží policisté a nikdo se nesmí dozvědět, jak se tajemný pacient jmenuje. Vydání 1.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Politi , 2013

Dariiinka
27.05.2015 4 z 5

Je těžké hodnotit tenhle příběh bez spoilerů a bez srovnávání s dalšími díly. Kniha je, jak už je u Nesba zvykem, výborně napsaná, dynamická, velmi čtivá (takovým tím způsobem, že když ji zrovna nemůžete číst, tak na ní alespoň myslíte). Zápletka je stejně jako například u Sněhuláka velmi strhující a i tady se kniha pohybuje žánrově mezi detektivkou a thrillerem. Postavám, které doposud zůstávaly spíše v pozadí, rozhodně prospívá větší prostor (ať už těm kladným nebo záporným). Co lze ovšem autorovi malinko vytknout je jistá schématičnost v budování napětí. Rozhodně nemohu říci, že by napětí nefungovalo, ale po čase dokážete předvídat jeho vyústění. Na mysli mi po přečtení také vytanula jedna zásadní otázka týkající se děje. Buďto jde o nedomyšlenou zápletku a nebo o úmyslnou díru v ději, kterou Nesbo zaplní v pokračování.Věřím a doufám v druhou možnost a to i přesto, že tato kniha už by se jen těžko překonávala!

Sandruše
27.05.2015 5 z 5

Strach se vám dostane pod kůži a emoce vás rozervou na kusy...Nepřekonatelný Nesbø v té nejsyrovější podobě a přesto jej budete milovat.

RadkaKabát
26.05.2015 4 z 5

Nesbo mě většinou nudí, tahle byla dobrá. Jen se nemohu zbavit pocitu, že je to jako Patterson

raty
26.05.2015 5 z 5

Autor si s námi pěkně hraje. Nečekané dějové zvraty. Napínavé, že vám dělá problém knihu odložit. Poznat, kdo je vrah na začátku je téměř nemožné. I když si už si myslíte, že to víte, je to nakonec jinak. Prostě skvělá detektivka.
Ale proč všichni mluví o tomto díle jako o posledním? Konec tomu moc nenasvědčuje a Jo Nesbo v rozhovoru při návštěvě ČR sliboval, že s Harrym ještě neskončil ......

Palom
26.05.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších Nesbovek.

misha006
25.05.2015 5 z 5

Co na to řict? Důstojné zakončení a zároveň nejlepší kniha série. Ale ten konec...

lenkakebulka
25.05.2015 5 z 5

Za mě nejlepší z řady HH - svižné, reálné, s očekávanými zvraty.

Eidalon
24.05.2015 5 z 5

Reklama Vás láká na desátý díl série o HH, někde v podvědomí mne naskakuje informace, že je to díl poslední - že bych to někde četl? Na úvod tedy snad jen stručné shrnutí všech deseti knížek – viz moje recenze na Levharta, kde je vše pěkně za sebou v časovém sledu, to pro ty, kteří HH objevují až nyní a ne vždy se v časovosti orientují správně.

A je-li to skutečně poslední příběh s HH, bude se mne dost stýskat . . .

Ona předpona v recenzi o HH je zde důležitá – do poloviny knihy Policie se o HH autor přímo nezmíní, jen samé náznaky, které lze obecně označit jako mimikry na n-tou.

Ale pěkně popořádku. Poslední knihy pana Nesba na sebe již velmi těsně navazují (Sněhulák – Levhart – Přízrak a Policie) a to jak časově, tak i dějově. V knihách za sebou následujících se autor odvolává na tu či onu situaci, která byla popsána dříve a tak pokud jste knihy v tomto pořadí nečetli, můžete v určitých částech děje trochu tápat.

Jestliže ale Sněhulák a Levhart navazují jen volně a hlavně v čase, tak Policie je vlastně druhý díl Přízraku a navazuje tak velmi těsně. Tzn. číst Policii před Přízrakem nemá v podstatě smysl, neboť všechny otevřené kauzy v Přízraku právě řeší až kniha Policie.

Proč – jen si připomeňme, Přízrak končí tak, že HH opouštíme v tratolišti krve a kulkami v prsou a hlavě, Oleg utíká neznámo kam, Ráchel sedí v letadle na druhém konci světa a Asajev leží pod „ruským broukem“. Violin a jeho tvůrce odchází ze scény a vraždy v knize naznačené nemají jasného pachatele, naopak korupce a intriky v samotném vedení policejního sboru Osla jen kvetou a hlavní aktéři hrají prim společně s politiky města.

V této atmosféře kniha Policie začíná, hned společně s vraždou prvního příslušníka sboru, který se podílel na vyšetřování neuzavřeného případu. A než kdesi cosi je zde vražda druhá, třetí . . . a nikdo neví jak dále.

Jste v půlce knihy a HH nikde, jen jakýsi náznak, který Vám vnucuje myšlenku, že se Harry nejspíš ani neobjeví. Vyšetřování zatím běží a nejbližší bývalí spolupracovníci Harryho jsou nuceni vytvořit minitým o vlastní kapacitě navzdory názorům policejního ředitele, který má z knihy Přízrak svoji minulost, kterou čtenář musí znát, aby pochopil . . .

A pak se vše rozběhne opět ještě zběsilejším tempem, vražd přibývá a řešení je v nedohlednu. Blížíte se k závěru když se teprve nyní objeví Harryho fenomén i když minitým je decimován duševně i fyzicky.

Jak už to bývá, nic není tak, jak na první pohled vypadá, se čtenářem si autor tentokráte hraje hned od prvních stránek knihy. A nakonec se dostavuje závěr, který je zcela nečekaný.

Policie navazuje na Přízrak a nese si jeho nit, osobně bych řekl, že tato dvoj-série knih opět vše posouvá ještě kousek dále, než Sněhulák a Levhart. A protože tady již nešlo jít dále, Nesbo se trochu vrátil, vyrazil trochu jinou cestou a opět vše posunul ještě o stupínek výše.

Smekám a snad poprvé dávám 100 bodů ze sta možných. A jen čekám, kam se autor bude ubírat dále, neboť laťku je již téměř nemožné překonat.

Doporučuji všem, ale zároveň upozorňuji, poslední čtyři knihy jsou Nesbovým neskutečným výtryskem a těžko je srovnávat s knihami před tím, i když i to je super čtení, ale i Nesbo se vyvíjí a poslední čtyři knihy jsou toho důkazem.

Bravo pane autore, smekám a závidím tu invenci . . .

Ťop
22.05.2015

Čtivá kniha, lépe než předchozí Přízrak. Ale jako by Nesbo psal na efekt překvapení, které ale funguje jen poprvé, ale když se schéma opakuje, pak je to už trapné, nebo kýč. U prvního pohřbu to šlo, ale u druhého, který se proměnil ve svatbu to bylo průhledné. I totožnost mrtvé dívky knihu shodila. Myslím, že kdyby to byla skutečně ta, kterou jakože všichni čtenáři předpokládali, kniha by byla uvěřitelnější. A o podobné triky, celkem průhledné, se autor snažil pořád. Nikdy jsem neseděl ve VW Sharon, ale neumím si představit někoho s rukama pevně přikurtovanýma k volantu, aby dosáhl zuby na ruční brzdu. Občas přitažené za vlasy. A navíc ta žízeň z té knížky, vždyť Harry nebyl ani jednou ožralý, což byla jeho nejsympatičtější vlastnost

0anet0
22.05.2015 5 z 5

Rozhodně jedna z nejpovedenějších ze série HH. Napětí až do konce a opět neočekávané rozuzlení! Jsem maximálně spokojená. Sbohem, Harry.

Lindulinek
20.05.2015 4 z 5

Opět kvalitní četba. Některé souvislosti by si ale zasloužily lepší vysvětlení, proto ubírám jednu hvězdičku. Jinak doporučuji.

allebra
19.05.2015 5 z 5

Opět skvěle napsáno, napětí do poslední chvíle! Solidní zakončení série s poněkud otevřeným koncem. Ale přesto u mě zůstává na první příčce Sněhulák. Těším se na další autorovu novinku!

Majule7
18.05.2015 5 z 5

Detektivka všech detektivek! U Sněhuláka jsem odhazovala čtečku se slovy, že to za mě musí někdo dočíst, jak jsem se bála! U Policie jsem naopak hltala jeden řádek za druhým, abych rychle zjistila, jak to proboha skončí!

Ilona
17.05.2015 4 z 5

..napínavé, promyšlené, ale Sněhulák je Sněhulák..

danipos
13.05.2015 5 z 5

Pro mně jednoznačně nejlepší ze série o Harrym ... nedokázala jsem se odtrhnout. Měla spád, napětí, i jsem si nečekaně poplakala, viz. kapitola 26, to mi Nesbo neměl dělat:(( ale jinak dokonalost sama, takto má podle mně vypadat dobrá detektivka.

IlonaIlona
12.05.2015 5 z 5

Skvělá ukázka toho, jak se to má dělat

LéňaS.
12.05.2015 5 z 5

Z celé série je nejlepší. Na rozdíl od Sněhuláka, který je také dobrý, jsem do poslední chvíle nevěděla, jak to skončí. Je tam záhada, jsou tam zápletky, je to napínavé a Harry je MISTR! Výborná detektivka

pankaplan
12.05.2015 5 z 5

Jedno je jasné: Policie je tím nejlepším možným zakončením série s Harry Holem. Už se zdálo, že brutálně vysoko postavenou laťku ve Sněhulákovi Jo Nesbo nepřekoná, ale nemožné se stalo skutečností. V epičnosti a vůbec v celkovém prožitku se v Policii koná pravý knižní orgasmus.

Jo Nesbo se tentokrát vyvaroval toho, co jsem mu vytýkal především v Levhartovi: Že svým postavávám propůjčuje nadpřirozené schopnosti. Kromě jedné scény, kterou mu ale rád odpouštím, je vše perfektně uvěřitelné a logické.

Nebudu psát ani slovíčko o ději, protože jakýkoliv náznak děje je velkým spoilerem. Dost na tom, že jako zběsilý spoiloval sám Nesbo při nedávné návštěvě v Praze. Připravte se ale na slzy. Bude jich téct hodně, protože Policie je maximálně emotivní. Dokonce mám pocit, že je to nejeemotivnější severská krimi, kterou jsem četl.

Dál chci říct, že přestože v očích velké většiny českých čtenářů je králem severské krimi / thrilleru Stieg Larsson, je naprosto neoddiskutovatelné, že tím skutečným králem je Jo Nesbo.

Jasně - měl slabší místa v sérii a leckoho dokázal naštvat. Jenže: Policií se vše z předchozích dílů uzavírá a nadto hodně věcí zůstává ve vzduchu. Je to příběh o světě, kde neexistuje černá nebo bílá. Je to zpráva o světě, kdy dobro někdy koketuje se zločinem, aby dobro mohlo vyhrát. Je to zpráva o světě, ve kterém vítězí ten, kdo má odvahu udělat nepopulární věc.

Série s Harry Holem bude jednou patřit ke klenotům moderního krimi žánru, jsem o tom přesvědčený. V dnešní době totiž neexistuje nic lepšího.

Těch 100% dávám za celou sérii. S vědomím toho, jak kritický jsem byl k některým předchozim částem.

Jo Nesbo je král.

ElenaM
11.05.2015 5 z 5

Myslela jsem si, že nic lepšího než Přízrak už napsat nemůže. Mýlila jsem se!
Policie je kniha plná zvratů a napětí. Některé zvraty a překvapení jsou pro nás čtenáře až bolestivé. Nesbo vám zase dokonale zamotá hlavu a když už si myslíte, že víte, kdo za tím stojí, je všechno úplně jinak. Opět se skláním před jeho talentem napsat postavy a vyjádřit dané situace jen pár slovy. Zatím jsem nenarazila na nikoho, kdo by to dokázal tak jako on. Postavy během celé série procházejí vývojem a v tomto díle bych řekla, že skoro nejvíce. Konec a rozuzlení je opět nečekané. Řekla bych, že si Nesbo nechal zadní vrátka a že opět dal svým čtenářům to, co je pro něj typické - prostor pro vlastní fantazii. Některé věci si můžeme jen domýšlet a to mě na tom baví ze všeho nejvíc! Po přečtení Policie jsem se jen utvrdila v tom, že pro mě zůstane Králem severské krimi!!

Marbulka
11.05.2015 5 z 5

Nesbo je prostě borec. Úžasně emotivní závěrečný díl, který mě celou dobu tahal různě za nos a nechával věřit něčemu, co se po pár stránkách ukázalo úplně jinak. Knížku jsem četla i za chůze, všude a pořád....nemohla jsem se odtrhnout. Pro mne jednoznačně král severských detektivek.

norská literatura severská krimi norské detektivky

Jo Nesbø
norská, 1960