Einstein & Einstein

Einstein & Einstein

O Albertu Einsteinovi víme téměř vše. Nyní však přišel čas odhalit příběh nevšední ženy, která žila a pracovala po boku jednoho z největších fyziků historie. V roce 1896 přišla Mileva Marićová zvaná Mitza do Curychu. Jednadvacetiletá dívka z malého srbského městečka se zapsala ke studiu fyziky na prestižní Polytechnice v době, kdy v...celý text

O Albertu Einsteinovi víme téměř vše. Nyní však přišel čas odhalit příběh nevšední ženy, která žila a pracovala po boku jednoho z největších fyziků historie. V roce 1896 přišla Mileva Marićová zvaná Mitza do Curychu. Jednadvacetiletá dívka z malého srbského městečka se zapsala ke studiu fyziky na prestižní Polytechnice v době, kdy vzdělávání žen bylo ještě naprostou výjimkou. Dívky se měly učit vést domácnost a nepronikat do hájemství mužů. A tak nebylo divu, že se Mitza na každém kroku setkávala s opovržením, ponižováním a nepřátelstvím. Všichni ale takoví nebyli. Jednoho ze spolužáků zaujala natolik, že se jí začal dokonce i dvořit. Jmenoval se Albert Einstein a nakonec ji přesvědčil, aby se stala jeho ženou. Tohle ale víme už z oficiálních životopisů. Dočteme se tam, že byla Einsteinovi oddanou ženou a příkladnou matkou tří dětí. Jakou roli sehrála Mitza v Einsteinově průkopnické práci, včetně slavné teorie relativity? Byla to snad dokonce ona, kdo položil matematický základ objevu? Celý vědecký svět už bezmála století vede na toto téma vášnivé debaty. Přímé důkazy neexistují, ale určitou indicií zůstává, že Einstein své první ženě věnoval celou finanční odměnu po převzetí Nobelovy ceny. Popusťme uzdu fantazii a objevme nečekaná zákoutí jejich vzájemného soužití. Začtěte se do příběhu ve stylu Pařížské manželky či Mrs. Poe o fascinující inteligentní ženě, nadané matematičce a fyzičce, kterou beznadějně zastínila oslnivá záře Einsteinova génia. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/32_/322065/einstein-einstein-vFo-322065.jpg 4.311
Originální název:

The other Einstein (2016)

Žánr:
Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno:, Metafora
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
iška
26. března

Díky Metafoře za tuto řadu beletrizovaných životopisů. Vždy se dozvím ještě něco nového a zároveň si dobře počtu. To mě baví.

Maanna
24. března

U beletrizovaných životopisů mám vždy problém s tím, nakolik jim mohu věřit - vím, že se třeba autorka snažila a vycházela z fakt, ale pokud například jsou východiskem osobní dopisy, vždy tu hraje roli i osobní interpretace a pak už i autorský záměr. Postava Milevy pak místy vycházela trochu nevěrohodně, jako by autorka chtěla zdůraznit některý její rys a některé jiné se pak na chvíli ztratily. Měla jsem pocit, že čtu o výjimečné ženě, která si svou knihu zasloužila, ale že se z ní autorce ne vždy povedlo udělat životaschopnou literární postavu: místy jí byla, ale místy trochu "šustila papírem."

veronika0382
03. března

Příběh geniální ženy, jejíž světlo zaniklo v ohromném Albertově stínu .... Mimochodem Einstein jako chlap mě hrozně štval! Byl to neskutečný sobec. .... Více v mojí recenzi zde :)

bookcase
01. března

Další výborný životopisný román, který se čte jedním dechem.

veronika9143
22. února

Nikdy jsem netušila jak moc se mi budou beletrizované životopisy líbit. Tento je zvláštní tím, že se jedná o opravdu silnou ženu, která stála po boku velikého génia. Její utrpení a nesnadný život, spojený se zvláštním manželem si nedokážu ani představit.

Alex.Barunka
10. února

Další z velice povedených beletrizovaných životopisů, který se zakládá na skutečných faktech a mísí se k fikcí. Mileva, co by nadaná fyzička, která snad celý život bojuje. Bojuje za své vzdělání a za neuznávaný status vzdělané ženy, bojuje za svoje děti a za trochu uznání. Aneb, jaké to je, žít ve stínu Alberta Einsteina?

Autor a jeho další knihy

Heather Terrell

Heather Terrell

americká

Uživatelé mají knihu

v Přečtených12x
v Knihotéce7x
v Doporučených2x
v Chystám se číst19x
v Chci si koupit6x