Jediná žena v miestnosti

Jediná žena v miestnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432138/bmid_jedina-zena-v-miestnosti-Qlu-432138.jpg 4 16 5

Oslnivo krásna, ohromujúco múdra. Dokáže svet zvládnuť oboje? Oslnivo krásna, ohromujúco múdra. Dokáže svet zvládnuť oboje? Hedy Kieslerová bola mladá talentovaná herečka židovského pôvodu. Jej krása ju zachránila pred nacistami a viedla k manželstvu s bohatým a vplyvným rakúskym obchodníkom so zbraňami. Friedricha Mandla opantala dokonalým telom a krásnou tvárou, jej myseľ však ako mnohí iní veľmi podcenil. Ako jeho manželka si na bohatých viedenských večierkoch vypočula o plánoch a problémoch tretej ríše, ktorým rozumela viac, než by ktokoľvek predpokladal. Podarilo sa jej zosnovať útek a vymaniť sa z moci chorobne žiarlivého manžela. Dostala sa až do Hollywoodu, kde sa stala Hedy Lamarrovou, hviezdou filmového plátna. Hedy okrem úspešnej hereckej kariéry bola aj vedkyňou a vynálezkyňou. Poznala zopár nepriateľových tajomstiev a prístroj, ktorý vytvorila, mohol pomôcť krajine v boji proti nacistom... keby ju bol niekto počúval. Silný román založený na neuveriteľnom, pravdivom príbehu Hedy Lamarrovej, nádhernej hollywoodskej ikony a zároveň vedkyne, ktorej priekopnícky vynález spôsobil revolúciu v modernej komunikácii.... celý text

Literatura světová Pro ženy Biografie a memoáry
Vydáno: , Lindeni

The Only Woman in the Room , 2019

sicilia14
20.02.2022 2 z 5

Príbeh zaujímavý určite, ale štýlom ma nezaujal .prišlo mi len ako rozprávanie, článok v časopise, ktorý niekto natiahol na knihu. Bez hĺbky, len kĺže po povrchu. Téma si žiadala lepšie spracovanie, za mňa kniha na jeden večer.

andrii24
23.11.2021

Hle. Kdo hledá, najde. Klíč. Hájí. Láme rámě herectví. Umí se vytasit. Diva Samsonova. Krása na podpatcích lemovaná pugéty, patenty. Dáma techniky.

parvitas
12.11.2021 4 z 5

Život Hedy Kieslerovej/Lamarr je fascinujúci, ale málokto o nej vie, že bola aj vynálezkyňou, nie iba ikonou strieborného plátna. Mladučká herečka svojou krásou očarila rakúskeho obchodníka so zbraňami, vydala sa a bola by zaopatrená do konca života, keby to bola rozprávka a nie skutočný život. No obetovala preto nielen kariéru, ale aj svoju slobodu. Majetníckemu manželovi bola len ozdobou v miestnosti pri večeri s obchodníkmi, politikmi. Bola jeho prísne stráženým majetkom, čo neznášala, ale napriek tomu hrala svoju úlohu krásnej hostiteľky. Nikto nevidel, že je mimoriadne inteligentná, veľa čítala, študovala, no bola osamelá. Táto časť (pred 2.svet. vojnou) bola pre mňa z celej knihy asi najzaujímavejšia, lebo opisovala aj jej rodinu a korene. Som si ju vedela predstaviť v tom luxuse a zároveň lapenú ako v zlatej klietke. Útek, následné oblbnutie producenta a obdobie v USA, uchytenie sa vo filme, bolo zase len o využívaní peknej tváričky a postavy. Vnímala som to len ako rýchly sled nepodstatných záberov. Až kým sa nedostala k spolupráci s vedcom, hudobníkom, s ktorým prišla na spôsob, ako diaľkovo ovládať torpéda pomocou preskakovania frekvencií. Vynález mohol podstatne skrátiť vojnu, no túto ponuku však armáda nevyužila. Škoda, že tomuto obdobiu nebola venovaná väčšia časť knihy. Aj keď sa spomenuli dôvody, ktoré podnietili jej vedecký zápal a protivojnové myšlienky, zdalo sa mi to málo. Ako vynálezkyňa ma mimoriadne zaujala. Vďaka nej tu máme mnoho zlepšovákov (krabička s vyťahovacími servítkami, stolička v sprche pre imobilných a pod.), no najpodstatnejší sa využil až neskôr - prenos bezdrôtového signálu, ktorý používame v podstate aj dnes (wifi, gps, bluetooth). Štýl knihy (beletrizovaný životopis) mi napriek všetkému príliš nesadol, aj keď sa čítal rýchlo. Historická fikcia kĺže po povrchu a ukazuje Hedy ako femme fatale a presne v tej polohe, v akej by podľa mňa nechcela byť. Jediná žena v miestnosti je viditeľná len vďaka kráse, jej inteligenciu nik nevníma a čelí predsudkom... Idem si asi pohľadať o nej niečo viac, zaslúži si to.

Ladiva
25.05.2020 3 z 5

Zaujímavá kniha o zaujímavej žene. Hoci bola kniha písaná v prvej osobe, pôsobilo na mňa celé rozprávanie chladne, akoby rozprávačka písala o niekom, od koho si drží odstup.

Killingjoke
24.03.2020 4 z 5

Patřím k těm filmovým divákům, kteří mají raději starší filmy, protože ty byly o příběhu a postavách, zatímco ty nové válcují diváky většinou pouze speciálními efekty. A proto není náhodou, že i mé nejoblíbenější herečky jsou bohužel už mrtvé, či pokročilejšího věku. I ony pro mne prostě měly větší srdce a duši nežli dnešní herecké mladice. A Hedy Lamarr, narozená jako rakouská židovka Hedwig Eva Maria Kiesler, patří k mým nejoblíbenějším. Ne však jen pro své herectví, které nijak zvlášť nepřekračuje průměr, ani pouze pro svou nespornou krásu. Zrovna Hedy si mne získala svým životním osudem a hlavně svou nedoceněnou genialitou. Je spoluautorkou patentu na měnič frekvencí signálu, který mohl spojencům pomoci při řízení torpéd během 2.SV. Mohl, kdyby to byl býval někdo použil. Ale doba nepřála chytrým herečkám, považovaným za naivní krásky a tak se jakéhosi uznání dočkala až o mnoho desetiletí později. Mimochodem, dnes na základě jejího patentu fungují sítě mobilních telefonů! Hedy byla prostě skvělá a nic na tom nezmění ani jisté pozdější skandály… Co se týče knihy samotné, ta popisuje životní osudy Hedy Lamarr mezi lety 1933 až 1942. Autorka docela slušně nakládá s fakty a jediný zádrhel pro mne byla forma. Ale to vlastně nemůžu vytýkat, protože tohle je biografický román psaný ženou, vyprávěný v ich formě a převážně určený ženským čtenářkám. Je zde mnoho vášně, citů a myšlenkových pochodů z pohledu ženy, které jako chlap neumím tak úplně docenit a vím to. Já po knize sáhl pro to, že jsem o Hedy nenašel žádný obdobný překladový ekvivalent, který by byl psán jako klasický životopis. A zklamán rozhodně nejsem, už jen proto, že Hedy Lamarr léta fakt nekriticky zbožňuju… :)