Duna

Duna https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1939/bmid_duna-5Tw-1939.jpg 4 3376 504

Duna série

Sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světové science-fiction. Vypráví o pouštní planetě Arrakis, na níž se nachází jediný zdroj koření prodlužujícího lidský život a propůjčujícího člověku mimořádné psychické schopnosti. Svému autorovi získala nejen literární ceny, ale především miliony čtenářů na celém světě.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Dune , 1965

Market116
19.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Do této série jsem se pustila po shlédnutí úžasně natočeného filmu. Tak moc se mi to líbilo, že jsem chtěla vědět, jak vše dopadne.
Úplně poprvé jsem zkusila verzi audioknihy. Musím říct, že jsem hodně váhala...ne že bych audioknihy odsuzovala, ale moc mě nelákaly...nakonec mě to mile překvapilo a hrozně mě to bavilo. A když jsem poslouchala knihu večer, úplně jsem se přenesla na Arrakis a prožívala vše spolu s Paulem. Byl úžasný, silný, statečný a vše tak zvládal. Líbilo se mi, jak si Paul získal fremeny, jak se stal jejich Muad'Dibem. Jeho sestru Aliu jsem si taky moc oblíbila, byla stejně jedinečná jako on. A hlavně pomstila jejich otce, to nemělo chybu.
Ale i přesto, že konec byl téměř skvělý, neobešel se beze ztrát...Paulův a Chanin syn...to mě moc zamrzelo...
Vždycky jsem si říkala, jaké by to asi bylo vědět, co se stane, co člověka čeká a nemine, předpovídat budoucnost...ale vědět, že se stane něco hrozného a nemoci s tím nic udělat, je něco strašného...takže Paul to rozhodně neměl jednoduché, právě naopak.
Každopádně celý příběh mě moc zaujal, je velmi rozsáhlý a je vidět, že si na něm dal autor vážně záležet. Rozhodně se stal mojí srdcovkou

petrarka72
24.11.2023 3 z 5

Kdybych před nedávnem nečetla Démonskou sérii (Jádro), možná jsem vůči Duně milosrdnější... Je pravda, že ten písečný svět je do jisté míry fascinující, že atmosféra, vnitřní pochody postav s těmi ženskými v čele a proměny perspektivy (včetně toho, jak se červ promění v tvůrce a Paul v Muad'Diba) jsou poutavé... Ale jinak do písmene souhlasím s uživatelkou betysek4. A dodám, že jsem ke knize přistupovala jako k povinné četbě - její znalost dnes skutečně patří ke vzdělání - a povinnou četbou bohužel zůstala. Takže sbohem, Duno.

betysek4
04.11.2023 4 z 5

Ze začátku se kniha četla velmi pomalu, bylo potřeba porozumět vesmíru Franka Herberta. Poté ale následoval jeden z nejlepších, ne-li nejlepší, sci-fi příběh, který jsem četla. To, do jakých podrobností autor vypisoval pocity postav a atmosféru situací, se mi velmi líbilo, a o to víc mi bylo líto, že poslední třetinu knihy zbytečně uspěchal - až mi připadalo, že ho to psaní vlastně přestalo bavit.
Kvůli tomu jsem nucena strhnout knize jednu hvězdičku a ani nemám chuť přečíst si další díly.

I tak se ale jedná o velmi nadprůměrnou knihu, která mě (alespoň první dvě třetiny) naprosto uchvátila.

Lenka541
25.10.2023 4 z 5

Knížku jsem si přečetla opět díky Čtenářské výzvě. Docela takový zajímavý oříšek to byl. Zajímavá a čtivá,to rozhodně byla, ale těžká taky,tedy aspoň pro mě. Ale jelikož jsem film neviděla,mohla jsem dát volno své fantazii.

zelenoockaa
17.10.2023 4 z 5

Jako tohle bylo fakt náročný čtení. Po jiných knihách s podobným tématem hodně vážná. Četla se mi špatně ale celkový dojem je silný.

Las_T
05.10.2023 4 z 5

Ustálo to ten hype, kterému jsem byl před přečtením vystaven. Svět ekologicky nápaditý, ale víc mě bavila spíš ta politika, vždy jsem se při čtení o Paulovi a o tom jak putuje pouští a rozjímá těšil zase na nějakou kapitolu s baronem Harkonnenem to je takový sviňák jak mám rád. Celkově originální a chápu ten kult kolem toho, ale ze starších scífek mám rozhodně jiné oblíbence.

Akvabela
04.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Kniha mě nenadchla. Nebyl to můj šálek kávy. Vysoké hodnocení ostatních opravdu nechápu. Musela jsem se opravdu nutit, abych knihu dočetla. Jsem zvědavá na film. Nejdříve jsem si chtěla přečíst knihu. (Filtršaty mi přišly opravdu nechutné.)

221B
09.09.2023 1 z 5

Asi jsem neměla napřed číst tolik knih od Pratchetta. Po každém filosofickém pseudomoudru jsem čekala nějaké znevážení a odlehčení toho patosu a ono nic. Ono je to myšleno vážně...

murdoch
03.09.2023 5 z 5

První - a zatím poslední - kniha, kde je spousta natolik zajímavých myšlenek, že jsem si je podtrhával tužkou. Super. Pro někoho možná moc filozofické a trochu těžší na čtení a pochopení... Však sám taky nepředstírám, že bych chápal úplně všechno. Za mě ale jednoznačně geniální dílo.

NotJustaReader
20.08.2023 5 z 5

Kniha má na začátku potenciál odradit spoustu čtenářů (osobně jsem ji začala číst a poté odložila tak čtyřikrát) - nenechte se, stojí to za to!
Když se totiž překlenete přes prvních pár, možná i desítek, stran zmatení ze všeho toho world-buildingu, nových slov a postav (POZOR - na konci knížky je 50 stran dodatků a mezi nimi i slovníček pojmů a přehledy postav - nevěděla jsem o tom a začátek čtení byl pro mě krušný :D), dostanete nálož intrikaření, zamyšlení se nad náboženstvími, politickou mocí, která vykořisťuje za účelem zisku, manipulace v rámci velkých společenských měřítek, skvěle popsaných ekologických procesů, které se k těmto světům vážou. Dílo si zkrátka klade zajímavé nadčasové společenské otázky.
Jediné, co bych knize vytkla jsou snad slabší charaktery, které občas působí ploše. I hlavní hrdina, Paul, syna vévody, na začátku působí jako klasický vyvolený, většina věcí se mu daří bez většího snažení atd.. Nicméně v průběhu příběhu dostáváme hlubší sondu do myšlení člověka, jež způsobí až nekontrolovatelný džihád v jeho jménu. Když to shrnu - nevadilo mi, že jsem sledovala další knižní postavu svou hloubkou podobnou Harrymu Potterovi, protože ten koncept té postavy jako takové byl mnohem zajímavější, než bych na začátku předpokládala.

Robodruh
17.08.2023 5 z 5

Dlouho jsem této knížce odolávala a pustila se do ní se skepsí jen kvůli letošní výzvě a kvůli tomu humbuku kolem posledního filmu. Ale! Od první kapitoly mě příběh naprosto strhl. Vůbec jsem nečekala tak bohatý a zajímavý příběh propracovaný do detailů, skvěle vykreslené postavy a přitom se spádem. Čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc jsem si přáala, ať to neskončí :) Už se těším na další díly!

Vendy1993
16.08.2023 5 z 5

Naprosto úžasný příběh. Nejdříve jsem sice viděla film z roku 2021 a jelikož mě ten film opravdu nadchl, rozhodla jsem se i pro knižní předlohu :) a rozhodně jsem udělala dobře. Děj je velmi propracovaný a přesto je vše srozumitelné a velmi dobře čtivé. F.Herbert mi přijde jako takový J.R.R.Tolkien sci-fi :) Už teď se těším na další díly.

nemluva
08.08.2023 3 z 5

Mám rád sci.fi ale tato kniha mne nějak minula. Přečetl jsem to, protože mě bavil film Duna a chtěl jsem si to přečíst než uvidím druhou část, V tomto případě mi zatím připadá lepší film než kniha (asi poprvé co něco takového píšu).
Dobrý je námět a prostředí v kterém se to odehrává. Ale nelíbí se mi že hlavním hrdinou je nakonec jakýsi oslavovaný nadčlověk s věšteckými schopnostmi, navíc vědomí si své nadřazenosti. Nejsou tam dobře vystižené charaktery postav (snad kromě Harkonenů kteří jsou vykresleni jako ukázkový psychopati). Připadá mi to celkově emocionálně naprosto ploché.

orson
04.08.2023 5 z 5

Znovu jsem si přečetl, hlavně kvůli filmu. A tedy je to úžasná kniha, pěkně promyšlená i ty další pokračování, co si tak pamatuji, tak měly skvělé myšlenky. Ale na druhou stranu je tam občas trochu moc filozofování.

risha03
01.08.2023 4 z 5

Duna je zajímavá kniha. Fantasy, a přesto filosofická, ale nikoli vždy v dobrém slova smyslu. Rozhodně se nejedná o lehkou literaturu. Částečně politikaření připomíná Game of Thrones, akčnější svemérie jsou rovněž zábavné, ale jak dojde na snové části, člověk musí hodně, hodně vnímat.

Měl jsem na dovolené a pro náročnost jsem knihu nečetl. Doma jsem si potom udělal klid a dočetl jsem za pár dní.

Mimochodem, kniha je ukončená, takže se nemusíte bát dlouhé série. Další díly netřeba číst.

MisaDud
15.07.2023 5 z 5

Dunu jsem četla cca ve 14 letech a nyní v dospělosti po shlédnutí filmu. Při prvním čtení se mi moc líbila fantazie, celkově děj a prostředí, ve kterém se kniha odehrává. Nyní jsem viděla i linku spasitele a toho, jak by se měl člověk chovat či žít v souladu s přírodou. Určitě knihu doporučuji číst jako první.

ibapisem
13.07.2023 5 z 5

cetl jsem dunu ve slovenstine.... prosim nikdy to nedelejte ...... nektere knihy by meli zustat tak jak jsou/ cestina /

Carol1122
12.07.2023 3 z 5

Bohužel jsem se po polovině už tolik nemohla začíst. Ačkoliv se to četlo výborně, přišlo mi to chvílemi až moc roztahané. Z filmu jsem byla nadšená a knížku skvěle film vykreslil.

ibapisem
12.07.2023 5 z 5

DOKONALY ROMAN

ArkAngel
08.07.2023 5 z 5

Český Atreides hodnotí Dunu: Knihu jsem četl poprvé v jedenácti nebo dvanácti letech a nyní jsem ji po dlouhé době vzal znovu do rukou. Tentokrát jsem však zvolil chronologické čtení a musím říct, že hned je to jiný zážitek. Už sama o sobě je Duna velmi specifickým dílem, které můžeme označit za první ekologický román planetárních rozměrů, díky kterému dnes navíc slavíme třeba Den Země. Kromě toho tu máme varování před falešnými spasiteli a myšlenky se dále hromadí. Určitě je to nadčasová kniha, kterou Frankův syn Brian s Kevinem navíc rozšířili celou řadou prequelů, jež komplexitu díla ještě znásobují. Člověk pak s radostí vnímá všechny detaily, které tvůrci rozvedli nebo jim dali hlubší, případně i trochu jiný význam.