Dům v Rothschildově aleji

Dům v Rothschildově aleji https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3413/bmid_dum-v-rothschildove-aleji-QNt-3413.jpg 4 72 22

Dům v Rotschildově aleji série

Úspěšný obchodník Johann Isidor Sternberg se spolu se svou rodinou stěhuje do domu v Rothschildově aleji. Jeho krásná manželka Betsy je již podruhé v jiném stavu. Prvorozený syn zdězdil pýchu a ctižádostivost po otci, jehož sny má naplňovat. Nic nenasvědčovalo tomu, že se nad rodinou začnou stahovat tmavé mraky. Jejich poklidný a harmonický život však přesto dostával první šrámy... Zatímco rodina pobývala v lázních, byl v Sarajevu zavražděn rakousko-uherský následník trůnu. Německo vstupuje do války. Všichni se domnívají, že do Vánoc skončí... V románu, který je kronikou života bohaté frankfurtské rodiny na začátku 20. století, popisuje autorka s hojností historických detailů život lidí, jejich obavy a naděje. Námětem jejího díla jsou jak obrázky z každodenního života žen v obtížných časech, tak deziluze jednoho muže, jenž chtěl být dobrým Němcem, dal své vlasti vše a jehož přesto nikdy nepovažovali za sobě rovného. Tento muž se nakonec opět vrátil ke svým židovským kořenům. Autorka mnoha bestsellerů překrásně popisuje život této rodiny řádných občanů, mistrovským způsobem nám přibližuje tragiku doby a prostřednictvím barvitého líčení děje, prokládaného humornými prvky, činí román čtenářsky velmi poutavý. Romány Stefanie Zweig se pravidelně držely celé týdny v čele žebříčků bestsellerů, dosáhly celkového nákladu sedmi milionů výtisků a byly přeloženy do patnácti jazyků.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Víkend

Das Haus in der Rothschildallee , 2007

Hanuja
13.07.2022 2 z 5

Román se mi četl těžce, nemohla jsem se začíst. Rodinná sága z počátku minulého století byla psána velmi rozvláčně a hodně moc květnatým jazykem. Můj názor je, že krkolomným jazykem. Příběh rodiny sám o sobě byl zajímavý. Rodinné ságy čtu velmi ráda, ale nevím, jestli se pustím do druhé a třetí série z Rothschildovy aleje.

zuzu8480
08.03.2022 5 z 5

Moc hezky napsáno. Trvalo mi,než jsem se začetla a není to úplně můj šálek kávy, ale kniha je moc hezký napsaná a určitě si časem budu chtít přečíst další díly.

Kryštofka
16.10.2020 5 z 5

Toto je hodnocení celé trilogie, kterou jsem přečetla jedním dechem:
(Obrazně samozřejmě.)
Znáte to, když přečtete knihu a hned běžíte do knihovny pro další díl? A on tam je?!!! A tak opět čtete a čtete a jste na konci druhého dílu?
A teď bych jen mohla napsat repete. Ale pro jistotu:
Znáte to, když přečtete knihu a hned běžíte do knihovny pro další díl? A on tam je?!!! A tak opět čtete a čtete a jste na konci třetího dílu?
Nádherně jsem si celou trilogii užila, poklidné tempo prvního dílu s mnoha detaily z běžného života před první světovou válkou, osudy jednotlivých postav, štěstí i neštěstí, proměny. Docela jsem byla ráda, že se autorka v třetím díle útrap během druhé světové války dotkla jen lehce a zaměřila se na život v poválečném období, protože o tom se zas tak často nepíše.
Skvělé čtení.

Amazonka72
25.07.2020 3 z 5

Rozhodla jsem se napsat komentář ke všem dílům této trilogie najednou. Knihu jsem četla před několika lety a měla jsem potřebu se k tomuto tématu vrátit. Poslední dobou mám potřebu vracet se k událostem 20. století, snad abych lépe pochopila, proč se některé věci dějí v současnosti tak , jak se dějí... nebo vyrovnání se s minulostí? Kdo ví.
Každopádně mohu konstatovat, že když jsem četla tuto trilogii poprvé, příběh mě mnohem více "vzal za srdce" než nyní. Respektive lépe se mi četl. Téma, kterého se kniha dotýká, je zajímavé sámo o sobě. Život německé židovské rodiny v Německu v období cca od roku 1905 až do roku 1948 byl plný nečekaných zvratů. Musela to být těžká doba a je důležité si uvědomit, že i v hitlerovském Německu žili rodiny, které byly utlačovány, ponižovány, a nakonec i vyhlazeny.
První díl byl asi nejslabší, takový "rozjezdový". Zajímavý je však pohled na to, jak v roce 1914 v Evropě začala 1. světová válka. Narozdíl od té druhé se situace v téměř "idylické Evropě" situace změnila takřka ze dne na den. Tato skutečnost je i velmi pěkně popsána v knize, kdy začátek války zastihne rodinu Sternbergových při pobytu v lázních. Vše se změní ze dne na den...

Katka2382
20.05.2020 4 z 5

Pěkná,milá a čtivá knížka.První díl rodinné ságy.Za začátku jsem se taky nemohla pořádně začíst, ale pak se to zlomilo.

novecento
25.02.2020 5 z 5

Tři různé období a tři dobře napsané knihy. Paní Stefanie měla dar vystihnout ve svých dílech charakter a povahy lidí. Především židovské komunity, ale nejen jí. Dobře vystihla i strádání všech obyvatel po válce a proměny jejích chování a snahy o přežití. Knihy nemají strhující tempo a děj pozvolna plyne, což se může u tří knih zdát zdlouhavé. Je ale dobré dojít až k závěru a s těm, co přežili se opět vrátit do starého bytu v Rothschildově aleji. Doporučuji.

Ctenar1202
01.01.2020 5 z 5

Osud rodiny za prvni světové války a popisování běžného života v rodině vyšší společenské vrstvy. Stefanie Zweig velice poutavě líčila život rodiny Sternbergů.

Kerberos
03.10.2019 4 z 5

Velmi pěkně napsaný román s židovskou tematikou.Popisuje období od roku 1900 do roku 1917.Poklidný život dobře situované rodiny naruší válka,odchod nejstaršího syna a jeho brzká smrt.

i.stefany
19.08.2019 5 z 5

1. díl krásné trilogie o německé židovské rodině, v němž autorka velmi poutavě a s jemnou dávkou humoru popisuje detaily, pocity, zážitky a smýšlení všech členů rodiny v jejich každodenním životě v období před a následně i po vstupu Německa do první světové války. Překvapilo mě, jak byla hojná doba před vypuknutím války, především ta gastronomická :-). Pěkně se o tom četlo.

Pááája
24.05.2019 5 z 5

Velmi krásný první díl ságy rodu Sternbergů. Kniha se četla velmi dobře, je výborné, že navazují ještě další dva díly. Vždycky mi bylo divné, proč i v posledním století je taková nenávist proti židům i u bezvěrců a teď asi uhodil spisovatel hřebík na hlavičku. Je to závist? Asi ano, já si to jinak vysvětlit neumím. Knížka je skvělá, těším se na pokračování.

harena
15.05.2019 5 z 5

Překrásně psaný román o životě židovské rodiny ve Frankfurtu v letech 1900 – 1916. Otec rodiny Isidor Sternberg je hrdý na svou německou vlast a ještě více je hrdý na svého syna Otu, který v 18 letech odchází do války bojovat za Německo, kde zemřel.
„Všichni jsme němečtí bratři“, prohlásil přece v Berlíně císař, který od 1. srpna neznal strany ani konfese.
Když v roce 1916 nařídil německý ministr války statistické šetření „ohledně podílu židů mezi německými vojáky“, byla to pro Isidora první rána, kterou mu zmíněná vlast uštědřila, poznal že jeho iluze byly přehnané a představy o vstřícnosti císařského Německa k židům bláhové. Přestože zpočátku odmítal vzít na vědomí aktuální důkazy o protižidovských náladách, postupně musel konstatovat, že antisemitismus v Německu sílí stejně rychle jako všeobecná bída.
Nachází cestu i ke svému druhému synovi, který pro něho překvapivě vyrostl z dětských střevíčků a má o politické situaci větší přehled, než vlastní otec.
Betsy nikdy neviděla svého muže tak zmateného a bezmocného, jako když se podřekl, že byl nevěrný a „se vzdornou moudrostí“ nezareaguje a „s pocitem triumfu, který jí vlil život do žil a posílil ji, Betsy pochopila, že se Isidora, toho vzorného manžela a starostlivého otce rodiny, nikdy nezeptá na osobu jménem Fritzi“.

Nečekejte honičky, střílení a zběsilé akce, je to s jemným humorem překrásně psaný příběh.

Toffee
23.11.2017 2 z 5

Hodně rozvláčné, spousta hluchých míst, nedokázala jsem se pořádně začíst, spíš jsem se knížkou protrpěla. Je to škoda, protože téma je zajímavé - židovská měšťanská rodina v Německu kolem první světové války a první signály nastupujícího antisemitismu, první pochybnosti, jestli jim jejich vlastenectví v poražené, válkou vyčerpané zemi bude něco platné.

angelak
18.08.2017 2 z 5

Zajímavý příběh , ale místy hodně zdlouhavé popisování. Trvalo mi než jsem se do knihy začetla ...

ivanaci
06.07.2017 3 z 5

Trochu mi trvalo než jsem se začetla, těším se na další díl.

Sarah01
24.02.2017 3 z 5

Trochu rozvláčné, ale asi pro pochopení vztahů v židovské rodině nutné, je vidět, že román psala žena. Docela jsem zvědavá, jak se osudy rodiny budou vyvíjet dále, pro děti zvyklé na dostatek a rozmazlování nastanou nejspíš hodně krušné chvíle a nejen pro ně :-(

eiramka
28.11.2016 3 z 5

Sága rodu Sternbergů - německé rodiny židovského původu - příběh začíná před první světovou válkou a popisuje život bohaté rodiny - otec Johan Isidor je úspěšný obchodník a německý patriot - ve stejném duchu vychovává i své děti. Když začne první světová válka, je pro něj ctí, když jeho syn nadšeně rukuje - vždyť nyní jsou všichni bratři - nezáleží na vyznání - jsou Němci! Jak hluboce se mýlil a jak draze za svůj omyl zaplatil. Ale kdo to v té době mohl tušit?

Toňula
08.06.2016 3 z 5

Zajímavá kniha ,která mi evokovala seriál První republika, styl vyprávění trochu těžkopádnější,ale zvykla jsem si. Mám ráda rodinné ságy na pozadí významných dějinných událostí, takže rozhodně sáhnu i po dalších dílech.

ilona8570
20.01.2014 5 z 5

Kultivovaný příběh z počátku 20.století, který měl atmosféru té doby. Popisoval pocity lidí během 1. světové války, seznámil nás se způsoby života Židů, se začínajícím antisemitismem, velmi dobře jsou vykreslené postavy příběhu...
Stefanie Zweig příběhem pokračuje ještě v dalších titulech.
Autorka mnoha bestsellerů v nich překrásně popisuje život této rodiny řádných občanů, mistrovským způsobem nám přibližuje tragiku doby a prostřednictvím barvitého líčení děje, prokládaného humornými prvky, činí román čtenářsky velmi poutavý.

Skawin
08.01.2014 3 z 5

Kniha jejíž děj je trochu neobvykle zasazen do Německa před první světovou válkou a je v ní přiblížen příběh Židů a jejich pohled na ni. Kniha se četla dobře, i když druhý díl Děti z Rotschildovy aleje se mi líbil o něco více..

Marika Vanova
09.12.2013 4 z 5

Zajímavé čtení ze života německých židů kolem 1.svět.války, ale začíná přituhovat...