Pod kamennou střechou 1

Pod kamennou střechou 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39620/mid_pod-kamennou-strechou-1-Wvt-39620.PNG 5 114 8

Děti země série

< 5. díl

Po delší tvůrčí přestávce autorka napsala pátý díl o kromaňonské dívce Ajle, který bezprostředně navazuje na knihy předcházející. Ajla konečně dospěla se svým druhem Jondalarem po dlouhé cestě napříč Evropou do jeho domova, do země Zelandonců. Jondalar je přijat s otevřenou náručí, ale Ajla musí jako vždycky při setkání s cizími lidmi překonávat mnoho nedůvěry, kterou vzbuzuje nejen její cizokrajný vzhled, ale především doprovod obrovského vlka, který ji na slovo poslouchá, a jejích koní, kteří se nebojí lidí. Svými výjimečnými schopnostmi, dovednostmi a svou obětavostí si Ajla postupně získá srdce většiny svých nových příbuzných, ale musí nadále bojovat s četnými předsudky... Ajly se jako malého pětiletého sirotka ujala tlupa neandertálců, vychovala ji a předala jí své neuvěřitelné znalosti, především v léčitelství. Ajla se snaží přesvědčit své nové příbuzné, že neandertálci nejsou zvířata, ale lidé, a že je třeba se naučit s nimi ve vlastním zájmu vycházet po dobrém. Společně s Ajlou putují čtenáři prehistorickou Evropou, seznamují se s životem jejích tehdejších obyvatel a s dobovými reáliemi. Psaní Auelové předcházela rozsáhlá studijní činnost (mj. navštívila místa archeologických nálezů i na našem území) a odborníci se shodují na jejím fundovaném přístupu k látce.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Shelters of Stone , 2002

hanzmb
28.11.2021 5 z 5

Měl jsem strach, zda autorka udrží kvalitu z 2. dílu Plání. Naštěstí ano a i když není tak akční, má zase spoustu jiných předností. Především v popisu života této asi nejvyspělejší skupiny lidstva tehdejší Evropy. Navíc díky R.A. jsem dostal odkaz na mapky k této sérii a srovnal si v hlavě všechno i geograficky.

Ran
28.06.2018 3 z 5

Příběh byl celkem dobrý a četl se dobře.

hana4834
25.09.2017 4 z 5

dobrý příběh jen mám pocit že tam bylo hodně popisů jeskyní a bylinek

Mabie
01.09.2017 4 z 5

Za mne dobrý díl. Souhlasím s kej7my, že je podobný Širým pláním, tím, jak je více popisný, ale za mne dobré.

kej7my
20.06.2017 4 z 5

Ajla poznává zelandonce a ti zase poznávají jí. Kvalitou bych to přirovnala k Širým pláním, ostatní díly asi byly lepší. Uvidím co řeknu až dočtu i druhý díl Kamenné střechy. Pokud se chceš dozvědět víc o ději, přečti si mou recenzi.

helstyn
14.02.2016

Setkání Ajly s Jondalarovou rodinou a ostatními členy jeskyně Zelandonců.

adulik23
28.01.2015 4 z 5

Konečne dorazili na koniec svojej cesty, Ajla sa zoznámila so všetkými obyvateľmi deviatej jaskyne a čaká ich letné stretnutie. Teším sa na záverečnú časť peknej série :-)

kattyV
16.02.2013 4 z 5

Poslední dva díly série (zatím). Ajla s Jondalarem konečně dospěje do Jondalarova domova. Tentokrát je pro ni sžívání s novými lidmi o to těžší, že Jondalar je tam doma, ale ona ne.

Jean Marie Auel
americká, 1936