Pod kamennou střechou 2

Pod kamennou střechou 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39623/mid_pod-kamennou-strechou-2-HPd-39623.PNG 5 111 13

Děti země série

< 5. díl

Ajla konečně dospěla se svým druhem Jondalarem po dlouhé cestě napříč Evropou do jeho domova, do země Zelandonců. Jondalar je přijat s otevřenou náručí, ale Ajla musí jako vždycky při setkání s cizími lidmi překonávat mnoho nedůvěry, kterou vzbuzuje nejen její cizokrajný vzhled, ale především doprovod obrovského vlka, který ji na slovo poslouchá, a jejích koní, kteří se nebojí lidí. Svými výjimečnými schopnostmi, dovednostmi a svou obětavostí si Ajla postupně získá srdce většiny svých nových příbuzných, ale musí nadále bojovat s četnými předsudky. Ajly se jako malého pětiletého sirotka ujala tlupa neandertálců, vychovala ji a předala jí své neuvěřitelné znalosti, především v léčitelství. Ajla se snaží přesvědčit své nové příbuzné, že neandertálci nejsou zvířata, ale lidé, a že je třeba se naučit s nimi ve vlastním zájmu vycházet po dobrém. Naše hrdiny však čekají ještě mnohá další dobrodružství. A v Ajlině a Jondalarově životě se navíc stane něco velmi důležitého...... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The Shelters of Stone , 2002

31.12.2021 5 z 5

Pro případné čtenáře Malovaných jeskyní.
Často vůbec nechápu vydavatelské plány našich nakladatelství. To jak přeskakují a vynechávají díly sérií. Protože mám rád ukončený příběh, neváhal jsem a pustil se do existujícího amatérského překladu posledního, u nás nevydaného dílu. Tudíž nemůže být oficiálně uveden v DK. Napadlo mě ke komentáři využít tento poslední oficiální. Třeba tím někomu pomůžu v rozhodování.
Současně musím přiznat, že asi chápu v tomto případě přístup nakladatelství. Jednak tento díl vyšel až 10 let po vydání série u nás. To sníží logicky zájem a tudíž návratnost. Navíc si umím představit, že případný redaktor v polovině četbu vzdal. Já jsem ale na sebe tvrdej a vydržel jsem celých 840 str. Těch prvních 200 str. je vlastně popis dalšího putování na letní shromáždění. To co už znáte z tohoto dílu. Potom přichází cca 360 str. příšerného popisu putování po jižních jeskyních a především jejich maleb. Takže neusnout u čtení toho, že nalevo jsou 2 jeleni, vpravo bizon a na stropě mamut, v další je změna mamut vlevo, dá opravdu zabrat. Akce asi na 15 str. Teprve ve 3. části se začíná něco dít a děj se posune někam dál. Bohužel část z toho zůstane nedotažená. Navíc mnou očekávaná pozice Ajly, jako spojovacího bodu s neandrtálci se stejně nekoná. Třeba ale spisovatelka má nyní po dalších 10 letech v plánu vydat ještě pokračování :-). Zajímavé pak je, jak si ve svých 75 letech asi zavzpomínala na své "květinové" mládí a popisuje stavy po účincích drog a současně řeší systém otcovství ve společnosti založené na volné lásce.

28.11.2021 5 z 5

Poslední díl patří také k té lepší polovině série. Je dobře, že se autorka vzpamatovala a začala opět psát historický román a ne historickou romanci. Přece jen však byly minulé 2 knihy lepší. Nejspíš tak neprožívám líčení svatebních příprav a obřadů :-). Jen mě zklamalo, že nedošlo k dalším kontaktům s neandrtálci. Ale třeba to přijde. Objevil jsem ještě Malované jeskyně. Asi jde o amatérský překlad dílu, který u nás oficiálně nevyšel. Tak snad to bude tam.

Ran
Ran
08.07.2018 3 z 5

Je to celkem hezké pokračování.

Mabie
Mabie
08.09.2017 4 z 5

Hezké završení ságy. Pokud vyjde v Čechách i poslední část, ráda si ji přečtu.

kej7my
kej7my
24.06.2017 5 z 5

Knihu jsem právě dočetla a dopadlo to přesně tak, jak jsem si představovala - ba ne, ještě o trochu líp. Jsem nadšená, opět.!! jak píše hankapimi, taky by se mi moc líbilo, kdyby Ajlu zfilmovali :) Jdu se pustit do další spoilerovské recenze :D

hankapimi
hankapimi
24.06.2017 4 z 5

Celá série o šikovné kromaňonské holčičce Ajle až do její dospělosti se mi líbila. Moc. Už se těším, až ji budu číst na pokračování vnoučkům. Docela by se mi líbilo, kdyby se někdo ujal zfilmování tohoto poutavého pravěkého příběhu místo těch věčných stříleček a násilí...

klara2856
klara2856
04.03.2015

Četla jsem všechny díly několikrát a absolutně je zbožňuju. Při posledním čtení jsem si sehnala i dva dosud v češtině nevydané díly. V angličtině jsem se přelouskala a do teď si to vyčítám, čtení jako vždy pěkný, ale ztratila jsem iluze o Jondalarovi, který se projevil jako typickej sobeckej chlap, chudák Ajla :(

adulik23
adulik23
03.02.2015 4 z 5

Po prečítaní desiatich častí musím konštatovať, že táto séria ma naozaj dostala... Nečakala som, že príbeh z doby tak dávno minulej ma môže natoľko zaujať. Krásne a pútavé čítanie vo mne zanechalo hlboký dojem a rada by som si dočítala ešte posledné dva diely, aby som vedela, ako sa príbeh Ajly, Jondalara, ich malej dcérky Jonajly a taktiež ich zvieracích priateľov napokon skončí...

Roselunda 1928
Roselunda 1928
10.05.2014 4 z 5

Klasický happy end :DDDDD

Věro
Věro
05.03.2014 5 z 5

Nádhera !!! Všech deset knížek bych nechal zfilmovat.

deedulka
deedulka
24.03.2013 5 z 5

Celá série Děti země byla prostě úžasná. Ajlu s Jondalarem jsem si zamilovala a doufám, že další 2 díly budou vydány i v českém jazyce. Byla by to velká škoda, kdyby ne.

kattyV
kattyV
16.02.2013 4 z 5

Na závěr zatím u nás vydaných knih celé série musím podotknout, že jsem ji vnutila už několika velice se zdráhajícím přátelům, kteří prohlašovali, že oni na žádného Štorcha v sukních nejsou zvědaví. Po prvním díle loudili o další. Takže neváhejte a pusťte se za Ajlou :o)))

balu
balu
25.10.2012

Dočetl jsem desaty dil romanové sagy am. spisovatelky Jean M.Auelove o soužiti homo sapiens s homo neadertalis před dvaceti pěti tisici lety.Vřele doporučují , Tenhle díl se mi zdal že autorka psala spíš pro ženskou část čtenářu ale i tak je to poutave čteni těším se na poslední dva dily ktere autorka napsala pod názvem Země malovaných jeskyni u nas zatim pokuď vím nevyšlo. Tenhle románovi cyklus podle mého by měli číst čtenáři kteří mají tak trochu představu o intimním životě protože některé pasáže mají nádech erotiky . Ale jinak bezkonkurenční románový cýklus.

pravěk

Jean Marie Auel