Černočerné srdce

Černočerné srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527725/bmid_cernocerne-srdce-65701a1fd45e5.jpg 4 525 136

Když do detektivní­ kanceláře vpadne rozrušená Edie Ledwellová, Robin Ellacottová neví, co si o nečekané návštěvě myslet. Spoluautorku animovaného seriálu Černočerné srdce prý neustále pronásleduje internetový uživatel s přezdívkou Anomie. Robin usoudí, že jí nemůže nijak pomoct, a vše pustí z hlavy. Za pár týdnů však přijde šok - mladou ženu totiž kdosi zavraždil na hřbitově Highgate, kde se celý seriál odehrává. Robin a Cormoran Strike se pouštějí do pátrání a brzy objeví zcela nové podoby zla. "Mimořádně zdařilý současný kriminální román, který poukazuje na mnohé negativní aspekty sociálních médií a on-line. Zároveň se autorka dobře vypořádala s problémem, kterým si sama musela projít." čtenář z Goodreads "Varovný příběh o vlivu virtuálního světa na životy skutečných lidí." Guardian... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

The Ink Black Heart , 2022

heavy66
19.03.2024 5 z 5

Jsem na 25% a musím říct, že to je zatím nejlepší Galbraithův text, který jsem četl. Krátké verše na úvod každé kapitoly mají tentokrát přímý vztah k jejímu obsahu.Tak schválně, uhodnete hlavní postavu kapitoly uvedené verši..?

"Viděl's už takovou krásu,
tváře, těla, postoje?
Snad královnou je pekel,
ale královna to je!"

Přesně, to je vona! Pokračuju ve čtení a ještě se ozvu.

raty
18.03.2024 4 z 5

Jsem trochu na rozpacích s hodnocením. Prostředí online her a sociálních sítí nevyhledávám a nebaví mě ani v knihách. Poprvé se mi zdálo, že to autorka přehnala s rozsahem. Se čtením jsem se trochu prala a přesto, že příběh je opravdu zajímavý a popis postupu vyšetřování mě bavil, to pro mě na pět hvězdiček není.

january
14.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Detektivní epos.

I mě zarazil poněkud antiklimaktický závěr. Nevadilo mi, že se vyšetřování na pachatele úplně nezaměřilo. Líbila se mi ta reálnost toho, že i Strikovi s Robin to někdy nevychází. Celkově mi přišlo, že v tomto díle vyšetřování ustupuje samotné lince online světa, což bylo naprosto skvělé téma. Některé otázky ale zůstaly nezodpovězeny. Proč pachatel zaútočil i na Joshe? Proč tvrdil, že on a Edie jsou v podstatě tatáž osoba?

Robin v tomto díle už Strika předběhla a převyšuje ho i svou vyspělostí. Za mě moc hezký vývoj postavy.

A mimochodem skvělý překlad!

Modrina
14.03.2024 5 z 5

No, autorka prostě umí psát. Ale asi je placená od stránky. :) I přes ten úctyhodný počet stran děj ubíhal jak splašený, knížka se mi četla velmi dobře, konec (= asi sto stran :) ) jsem vyloženě hltala. Napadlo mě, kdo je Anomie, takže jsem zas až tak moc překvapená nebyla. Moc se mi líbila hra se jmény. Krev mi pije Charlotte, ale rozhodně to není na ubrání hvězdičky. :) Za mě plný počet.

azraelka
13.03.2024 5 z 5

Tenhle díl mě bavil asi nejvíc z celé série. Mě přijdou fascinujicí Cormoranovy rodinné vztahy, takže jsem byla trochu zklamaná, že se nesetkal se svou nevlastní sestrou. Charlotte a její šílená urputnost a sebestřednost. Mě třeba vůbec nevadí, že s Robin k ničemu nedošlo, já bych spíš byla radši, kdyby byli opravdu dobří přátelé, než aby museli skončit spolu.
Ze zápletky online šikany vytřískala hodně. Pravděpodobně se hodně inspirovala svými zážitky z twitteru. Je fakt, že je divné, že Anomie nenašli podle ip adresy, ale tenkrát to možná ještě nešlo? Musím říct, že je od JK geniální, že píše knížky zpětně, tahle se odehrává v roce 2015, takže může do děje zapojit současné události a nic ji nepřekvapí.
Závěr byl opravdu moc rychlý, ocenila bych aspoň kapitolu navíc.
Pro mě to bylo opravdu realistické, muži, kteří nenávidí ženy, jsou děsiví a bohužel skuteční.

katerina3368
13.03.2024 5 z 5

Téma detektivní zápletky, bylo výborné a hodně aktuální. Na to, že má kniha přes 1000 stránek byl konec na mě velmi rychlý, čekala bych hlubší vysvětlení.

Kaja1
12.03.2024 3 z 5

Tak jsem to dočetla, poněvadž jde svět počítačových her a různých internetových platforem mimo mě, nebylo to lehké čtení. Jak říká sám Strike "Už se mi ti trollové pletou". Zajímavý námět, který osloví spíše mladou generaci. Je to spíš výzva pro rodiče, aby si občas všimli, co jejich děti na počítačích dělají, a jak je ten virtuální svět nebezpečný.

alnahu
11.03.2024 1 z 5

Pro mě velice obtížné čtení,knihu jsem musela odložit. Svět počítačových her,není pro mě to pravé.Dost kapitol jsou přepisy chatu-pro mě jeden velký zmatek.Není to můj šálek.

SBH
11.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Aneb kniha o tom, jak Cormoran a Robin přes veškeré úsilí tento případ vlastně nevyřešili.
Ale pěkně postupně. Nebudu popírat, že jsem regulérní závislačka a další díl Strikeových případů si nemůžu nechat ujít. A opět maximální spokojenost. Přesně tak si představuju dokonalý, komplexní román. Už nebudu do nebe vychvalovat absolutní řemeslné mistrovství autorky, od stavby příběhu přes postavy, jejich charakter a vývoj, dialogy, zápletky i pointy až po obyčejnou syntax, vše v luxusní kvalitě. Holt na to spoléhám.
Dokonce se ani nemůžu připojit ke stížnostem na pasáže twitterových komentářů. Nejen že se mi četly bez obtíží, a to jsem se zmenšení písma ve čtečce oprávněně obávala (naštěstí k ničemu takovému nedošlo), ale především skvěle doladily atmosféru a zvyšovaly napětí. Po dočtení mám tisíc chutí si některé pasáže projít znovu jen pro to těžké mrazení, jak vlastně pachatel se všemi manipuloval.
Po celou dobu mi běželo hlavou, že sláva vůbec není zadarmo, a děkuji všem dobrým silám, že to s autorkou nedopadlo jako s nebohou Edie. Jako obvykle jsem si pošmákla na skvěle vykreslených charakterech od úplných psychopatů (mým antifavoritem byl Nils) přes různé zvláštní týpky (například Zoe) až po vyložené hrdiny (Pat). S tím souvisí tísnivé úvahy na téma závisti, chamtivosti a bezohlednosti, zároveň i třeba o umělecké svobodě nebo hodnotovém žebříčku. Detektivka je to brilantní, ovšem zároveň nijak plytká či bezduchá.
Tipů na pachatele jsem měla zhruba stejně tolik jako dvojice vyšetřovatelů, a ono nebylo divu, protože v Drekově hře nebyl nikdo normální. Líbilo se mi, jak agentura spolupracovala s policií a že nebyl inspektor Murphy zobrazen jako ubohá karikatura, naopak jako spolupracující, chytrý a akční parťák. Ovšem vracím se k úvodní poznámce. Kdyby totiž nakonec pachateli neruply nervy, honí ho Cormoran a Robin dodnes.
Úvahu na téma škodlivosti sociálních sítí vynechám, sama se jim vyhýbám jak čert kříži a nejspíš činím dobře.
Kniha je to dlouhá, nicméně neškrtla bych ani řádek. Trefné popisy čtenáře dokonale vtáhly do prostředí, neměla jsem pocit vaty či zbytečnosti. Co bych ale autorce vzkázala: poslyšte, to, jak kolem sebe Cormoran a Robin krouží, je celkem logické a nosné, ale už by měli oba dostat rozum. Pokud i v dalším díle si každý najde nějakou bokovku, aby zároveň vzájemně usychali žárlivostí, to už je obehraná písnička. Tuto linii by chtělo posunout, byť by už nadále nepřinášela tolik napětí.
Vřele doporučuji a těším se na další kousek.

Grace_Foster
10.03.2024 5 z 5

Rozhodně nejlepší díl, hezky to plynulo.

Bookaholik
10.03.2024 5 z 5

Čtivé, svižné, napínavé, nic nepřichází jen tak, všechno vysvětleno, za mě další úžasná detektivka z pera R. Galbraitha!

čef
09.03.2024 4 z 5

Mamutí rozsah v délce tak tří normálních knih je místy naplněn takovými plky z internetu, až to není hezké. Chápu snahu autorky ukázat moderní komunikaci včetně odvrácené strany sociálních sítí a virtuální reality, ale takový rozsah postav, děje a komentářů je skoro nestravitelný. Jináč je to samozřejmě obsahově ohromné dílo, zajímavé zejména vztahy mezi postavami a neonacistickou zápletkou, ale nevěřím, že na to byla autorka sama, i když náznaky progresivního pojetí jsou určitě její. Závěr byl patřičně dramatický a překvapivý, ale všeho bylo, na mně, tak nějak až moc.

Alena1957
07.03.2024 5 z 5

Opět úžasná detektivka, těšila jsem se jak se bude vyvíjet na vztah mezi Robin a Cormoranem, spisovatelka nás umí udržovat v napětí. Tento díl byl velice složitý, ale vše jde kupředu a alespoň jsme se seznámili s virtuálním světem. Roman je varování pro ty, kteří mu podléhají.

YangJie
06.03.2024 5 z 5

Tak za tu brilantní vypravěčskou schopnost, výstavbu celé mega zápletky a prostě proto, že paní spisovatelku Rowlingovou obdivuji, musím dát pět hvězd. Jinak si ale myslím, že už to začne narážet na schopnost nás čtenářů tak komplikovaný výtvor pobrat. Každý další příběh Robin a Cormorana je komplikovanější a delší. Bude zajímavé sledovat jak to celé dopadne.

Ančísek
06.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Miluju tuhle sérii a vyhlížela jsem další díl jako dítě vyhlíží Štědrý den :D Špalíček o 1200 stranách opět pohodově vdechnutý, čtivé, chňaplo a nepustilo jako vždy. Vrah byl překvapivý, s tím jsem vůbec nepočítala!

Asi by mě trochu víc bavilo vyšetřování mimo internet a tweety, ale doba jde kupředu... :D

Akorát to natahování romantiky už začíná být na hraně, však už sakra oba dospěli do bodu, kdy vědí naprosto přesně, s kým chtějí být a v tomto díle skončí oba nezadaní!

Tak doufám, že další díl se nepotáhne s Robin ve vztahu s tím poldou a s Cormem u nějaké další nepodstatné hysterické fuchtle, to by bylo mrzuté.

Nemohu se dočkat dalšího dílu :)

Sarka25
06.03.2024 5 z 5

Další super pokračování mého milovaného Cormorana.. Příběh o teroristech a internetových trollech super.. Hlavně je to téma dnešní doby. Jediné co mě štve je vztah Corma a Robin kdy už to jako dají dohromady!?

ydnac

TOHLE
BYLO
FENOMENÁLNÍ !!!
............................
*****************

Rozsáhlá brilantní detektivka.
Nemohla jsem se odtrhnout.
Chtěla jsem si jí trochu šetřit a tak jsem četla cca 100 stran denně, ale posledních 250 jsem už musela dočíst najednou, nemohla jsem se dočkat, jak to celé dopadne.
Kdo je vrah!
Kdo je Anomie!

Robin a Strike měli tentokrát opravdu hodně práce.
Jejich agentura se už slušně rozrostla a nabídky se jen hrnou :-).
Sledují Chmatáka, Slizouna a k tomu se přidává velký případ. Mají odhalit, kdo se skrývá v počítačové hře pod přezdívkou Anomie.

ČERNOČERNÉ SRDCE!
SERIÁL,KTERÝ TO ZAČAL...

Drekova hra - vytvořena podle tohoto seriálu nastartovala vlnu radosti, ale i nenávisti, kritiky, útoků na tvůrce Černočerného srdce.
Tento svět - počítačových her - je pro mě naprosto neznámý, ale hltala jsem každou informaci. Bavilo mě sledovat postupné odkrývání stop, sledování podezřelých. Bavili mě chaty mezi moderátory, je to zpestření.
Kniha má 1139 stran a já si užila každou z nich :-) a ještě mi bylo líto, že už je konec.
Robin a Strike se znovu ocitli v ohrožení života, ale to je rozhodně neodradilo...
To se týče jejich vztahu.... ach jo :-).
Nemůžu se dočkat dalšího dílu :-), tuhle sérii miluji :-).

DOPORUČUJI !!!

PetrazÚstí
05.03.2024 5 z 5

Takhle to dopadne, když má někdo dar psát. Vezmete do ruky knihu, která by vás jinak moc nezaujala, tématem, vlastně ničím. Pak začnete číst a odtrhnete se až po dvou stech stranách jen proto, abyste si došli na záchod. A pak čtete a čtete, dokud se nedostanete až nakonec.
Strhující děj, všechno do sebe hezky zapadá, nikde to nedrhne, prostě skvělé. Tleskám, paní Rowlingová.

roman9276
05.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Teda tolik stran a uteklo to jako voda. Tohle detektivní duo je v současný knižní scéně nejlepší. Zajímavě zvolené prostředí internetových trollů, kdy za počítačem většinou sedí nějakej zoufalec, co si honí triko na anonymních urážkách. Pomalejší tempo pátrání mi vůbec nevadí, naopak, postupně rozkrýváme případ a není to jen cvak a vyřešeno, ale pomalu se dostáváme přes hledání, výslechy i náhody k řešení. J. K. Rowling je skvělá vypravěčka a opět nám to dokázala. Na to, jaký má kniha rozsah byl závěr ale strašně rychlý, že mě to maličko zklamalo. Chápu, že překládat takovouhle bichli trvá dlouho, ale snad na pokračování, které už vyšlo, nebudeme čekat moc dlouho.

petrarka72
04.03.2024 4 z 5

I kdyby J. K. Rowlingová převyprávěla návod na vyplnění daňového přiznání nebo sestavení skříňky z IKEA, stálo by čtení za to. Cormoran a Robin jsou k tomu výborní průvodci po imaginárních 100 radách, jak nereagovat na přitažlivý protějšek. Černočerné srdce by mě asi bavilo, protagonisty si umím dost dobře představit (od Hartyho po okrajové postavy, a třeba hrobník cestující časem v rakvi je boží) a nenávistná prostředí v několika podobách, od neonacistického přes narušené rodiny a pedofilní komunity po troll space, jsou vystižena přesně. Jo! A taky je to napínavé, protože krimithriller... Prostě spokojenost.