Černočerné srdce

Černočerné srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527725/bmid_cernocerne-srdce-65701a1fd45e5.jpg 4 525 136

Když do detektivní­ kanceláře vpadne rozrušená Edie Ledwellová, Robin Ellacottová neví, co si o nečekané návštěvě myslet. Spoluautorku animovaného seriálu Černočerné srdce prý neustále pronásleduje internetový uživatel s přezdívkou Anomie. Robin usoudí, že jí nemůže nijak pomoct, a vše pustí z hlavy. Za pár týdnů však přijde šok - mladou ženu totiž kdosi zavraždil na hřbitově Highgate, kde se celý seriál odehrává. Robin a Cormoran Strike se pouštějí do pátrání a brzy objeví zcela nové podoby zla. "Mimořádně zdařilý současný kriminální román, který poukazuje na mnohé negativní aspekty sociálních médií a on-line. Zároveň se autorka dobře vypořádala s problémem, kterým si sama musela projít." čtenář z Goodreads "Varovný příběh o vlivu virtuálního světa na životy skutečných lidí." Guardian... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

The Ink Black Heart , 2022

Gourmet
09.02.2024 odpad!

Zdá se mi, že příběhy J. K. Rowlingové psané pod pseudonymem R. Galbraith postupně ztrácí dech. Několik prvních příběhů se mi moc líbilo, a to včetně vyvíjejícího se vztahu mezi Strikem a Robin. První příběhy byly dobře vymyšlené, uvěřitelné, krásně popisované. Ale připadalo mi, že co ztrácí postupem na tempu, to přibývá na zdlouhavosti. Texty se od čtvrtého a zcela určitě pátého příběhu stávají stále více rozvleklejšími; na co na počátku stačily 1-2 věty, potřebujeme jich deset. Šestý díl je ale zcela strašlivým výplodem grafomana či námezdného pisálka. Příběh, který se točí kolem převážně mladých lidí vystupujících pod pseudonymy, kde na základě jakéhosi duchařského příběhu vznikla jakási nejasně popsaná hra, je neustále prokládán nepotřebnými a nezajímavými částmi fiktivních chatovacích konverzací, zabírajícími zhruba třetinu knihy. Kdysi byli autoři zejména v novinách odměňováni za počet napsaných slov (přečtěte si od Jacka Londona „Martin Eden“). Kniha působí dojmem, jako by Rowlingová měla podobný kontrakt, takže se snaží v rámci jednoho příběhu uplatnit co nejvíce zbytečných slov. Motivy postav jsou nepřesvědčivé a chaotické, neustále se mění, a nakonec je jako pachatel označena osoba, místo níž by to mohl být kdokoliv jiný. Vrcholem je nikam se nevyvíjející vztah Cormorana a Robin. Ona ji má od rozvodu snad zamčenou na zámek a on provozuje sex bez lásky s různými příslušnicemi vyšších středních vrstev a nyje po bývalé lásce, úžasně krásné a charakterově vadné Charlotte. A ani v šestém pokračování se nic mezi nimi hlavními postavami nezmění a jejich vzájemné úvahy se pohybují na intelektuální úrovni čtrnáctiletých. Co se dalo tolerovat na začátku série, je nyní opakovanou nudou. Kniha je nezáživná a abyste se dopracovali kýžené informace, jak to skončí, přeskakujete desítky stran s debilními chaty, takže nakonec si oddechnete, že to máte za sebou, ale žádné uspokojení z četby se nedostaví. Jedno z mých největších literárních zklamání za poslední rok.

baroo
06.02.2024 4 z 5

Já mám tuto sérii ráda. Není to žádný originální literární zázrak, ale baví mě to a dokáže vtáhnout.

V tomto díle už to ale začíná pokulhávat a při čtení jsem začala vnímat tu zbytečnou roztahanost. Nejen že samotný případ je zbytečně prodlužovaný (i když téma není špatné), ale i samotné vztahy hrdinů napříč všemi knihami se prakticky neposouvají. Z toho roztomilého slow burn vztahu Cormoran x Robin už mám spíš pocity a la: Tak už? Ježiš tak už, konečně???

Hodnotím pořád vysoce, protože jsem to přečetla, (docela) mě to bavilo, pořád je to dobré a jedna z mých oblíbených sérií. Ale...

SvatyUrban
04.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Když mám oblíbeného autora, mám vždycky upřímnou radost z obsáhlé knihy, takový dort, co déle vydrží. Ale tahle kniha mi bohužel zatím přijde ze serie nejslabší. Tentokrát obsahovala velké množství postav, občas jsem se v tom davu přestávala orientovat.
Ale přišlo mi, že se děj geniálně proplétá, buduje a směřuje k výtečně vystavěnému konci. Vyvrcholení mě ale poněkud zklamalo. Ani by nevadilo, že bylo poněkud kvapné a ani nepotřebuji znát všechny motivy a důvody, ale prosté "šílenství", za které se schová, že některé motivy vlastně být nemusí, mi po takto skvěle rozpracovaném ději přišlo trochu škoda. Neschopnost britské policie, která nedokázala lapit obávaného internetového génia, jenž nikdy vlastně s kresbou ani s IT neměl jiné zkušenosti než možná poněkud nadprůměrněji nadaný středoškolák mě zarazila. Přesto se těším na další díl.

baji42
14.01.2024 3 z 5

Na můj vkus příliš rozsáhlá kniha. Chvílemi jsem se i ztrácela v tom množství postav a jmen. A postava Cormorana Strikea tu již v různých podobách a dílech byla již před mnoha desítkami let.

verden
12.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Perfektné! Napokon, ako obyčajne :)

Ohromne sa mi páčilo prostredie, do ktorého bol príbeh zasadený a aj témy, ktorým sa venoval. Užívala som si rozsah, čo do počtu strán, aj do počtu postáv. Knihu som čítala oveľa pomalšie, ako by som chcela (život... :) ) a áno, niekedy som musela dlhšie loviť v pamäti, ale celkovo som nemala nijaký väčší problém zorientovať sa.

A musím sa priznať, že pri čítaní Atramentovočierneho srdca som prvýkrát zaváhala, či vlastne naozaj chcem, aby sa Strike a Robin vo svojom vzájomnom vzťahu niekam posunuli. Mám totiž vážne obavy, že Jo im to dovolí až vtedy, keď už bude chcieť sériu ukončiť. A na to ešte rozhodne nie som pripravená!

Luigi1
05.01.2024 5 z 5

Tahle serie se mi moc líbila

oleg121
25.11.2023 4 z 5

Opäť výborne spracovaný prípad. Internetové prostredie, na ktorom sa celý príbeh odohráva, môže byť pre niekoho chaotické a nezaujímavé, Rowlingová s ním našťastie veľmi dobre pracuje.
Len by si podľa mňa mala dať autorka pozor, aby vedľajšia linka (Cormoran a Robin) nezačala zatieňovať hlavný príbeh. V posledných knihách tomu tak začalo byť a pri tejto som sa pristihol, že ma zaujíma omnoho viac, než vyšetrovanie prípadu. Fandím im, no v prvom rade by v tejto sérií malo byť gro detektívna časť. :)

Evule81
19.11.2023 5 z 5

Vždy vyhlížím nový díl Cormorana Strike. A protože jsem nedočkavá,čtu v originále. Kniha se mi moc líbila,všem doporučuji. Teď mám rozečtený poslední díl The running grave a opět se mi moc líbí.

Karolina90
11.11.2023 4 z 5

Tahle série by byla skvělá, kdyby tam nebyly ty nadbytečné popisné odstavce. Neustále řeší to samé dokolad - vztah Robin X Corm, Corm X Charlotte... a skoro žádný posun. Ale i tak nemůžu přestat číst:)

Trpaslici-zena1
09.11.2023 5 z 5

Autorka to pořád umí. Prostředí, postavy, případ, všechno to krásně souzní a drží vaši pozornost až do konce.

Gracian1964
09.11.2023 5 z 5

Áno, buchla je to teda riadna, ale o to lepšie, riadne buchle ja rád, hehe... Užíval som si to, napriek rozsahu vyše tisíc strán som to zdolal vcelku rýchlo. Páčilo sa mi to, hodnotiť, ktoré predchádzajúce časti boli horšie či lepšie nemienim, táto je skrátka trochu iná. Iskrenie medzi Robin a Strikom pokračuje. Som zvedavý, ako sa to bude vyvíjať ďalej. Hor sa nadol!!!

adorjas
31.10.2023 3 z 5

Od soboty som sa prehrýzala touto opachou, a keď píšem, že "opacha", nie je to žiadne preháňanie! Šiesta časť detektívnej série od Galbraith/Rowling má vo svojej fyzickej podobe vyše 1000 strán! (vyznávači fyzických kníh trénujte svoje bicepsy) .
Moje dojmy? Vo veľmi skratke- nebolo to zlé, ale predchádzajúce dve časti (Smrtiaca biela a Búrlivá krv) ma bavili viac.
Môj dojem vo väčšom rozsahu- v rámci žánrovky slušná detektívka (za mňa 3*), ale chémia medzi hlavnými postavami a celkovo zápletka okolo animovaného seriálu s presahom do online hry a sociálnych sietí ma nejako nechytila (a to som fakt verila v opak!). Dojem mi kazilo obrovské množstvo postáv, s rôznymi nickmi na sieťach, nedotiahnuté linky podozrivých a nových postáv, napríklad príchod kolegyne Midge, ktorú autorka sľubne a nádejne a s pompou naznačila v Búrlivej krvi, nakoniec v tejto časti vyprchala do šedej myšky, prepáčte za spoiler.
Knihu si môžete prečítať aj bez toho, aby ste sa lúskali predchádzajúcimi a za seba som veľmi pyšná, že som v rámci tipovačky bola veľmi blízko. Môj dojem nie je rozhodne negatívny, inak by som rozhodne knihu neprečítala za pár nocí (aj vrátane nočných môr), a totálne ma navnadila, vrhnúť sa na siedmu časť rovno v origináli, ktorú už čítam.

wielka
28.10.2023 4 z 5

Na tento dlhy pribeh som bola velmi zvedava. Rowlingova ma zasa presvedcila, ze je skvela rozpravacka. Priniesla zaujimavy namet kresleneho serialu, online hry a od toho sa odvijalo vsetko ostatne. Nevyhla sa viacerym aktualnym temam "zivota" v online priestore na internete, sexualnemu obtazovaniu, rasizmu, ultrapravicovemu hnutiu, ableizmu a dalsim. Vzhladom na pocet stran prislucha knihe aj relativne vysoky pocet postav, ktore mali realnu identitu a dalsiu na internete. Miestami som sa stracala. Zaver sa mi zdal akysi rychlo ukonceny.
Zasa sme mohli sledovat aj sukromne zivoty Strika a Robin a ich vzajomny vztah. A... na dalsi vyvoj budeme zasa cakat do dalsej knihy :-)

gabriela8049
16.10.2023

(SPOILER) Kniha na 20 hodin, ale ako vzdy sa dobre cita. Vadili mi screenshoty, ktore sa v Kindle nedali precitat. Za mna to bolo uz prilis dlhe, Burliva krv ma viac bavila. K vrahovi som bola blizko, nepochopila som preco prva obet nebola znasilnena. Koniec mi prisiel trochu taky unahleny, vzhladom k tomu aky bol rozsah knihy

Dragon
10.10.2023 4 z 5

Poriadna buchla, takmer 1100 strán, takže sa pripravte na pár večerov...a dobrú podložku, aby vás neboleli ruky:-)
Rowlingovej nemožno uprieť talent na písanie, jej predstavivosť a schopnosť prepojiť rôzne linky.
Po prvé - nebojte sa tej hrúbky, veľkú časť knihy tvoria prepisy diskusií medzi fanúšikmi hry Atramentovočierne srdce a seriálu.
Po druhé - dostanete celú paletu tém, aj kontroverzných, ako je sex, hejtovanie, násilie voči ženám, obťažovanie, znásilnenie, ale aj lásku. Nechýba rasizmus, online agresia a stalkovanie. Čoraz väčší vplyv krajnej pravice, zvrátené online prostredie...

Mierne sa posunula aj dvojica Strike - Robin, na začiatku sa medzi nimi čosi udeje a potom sa to trošku ťahá. Visí to vo vzduchu...veď uvidíte.
Kniha a príbeh dobrý, prepracovaný, originálny. Ale po dočítaní sa neubránim pocitu, že sa to dalo napísať aj o niekoľko stovák strán kratšie...

Chajda69
10.10.2023 5 z 5

Když jsem dočetl Neklidnou krev, prostě jsem musel vědět, jak to bude dál. Naštěstí už byl další díl vydaný, tak jsem se do něj pustil v originále ve formě e-knihy. A s tím přichází hned první věc, kterou musím zmínit - tahle kniha není úplně nejvhodnější na čtení v e-podobě, nebo aspoň ta verze, kterou jsem měl já, nebyla. Dost kapitol jsou totiž "přepisy" chatu, který se odehrává paralelně na několika kanálech, a v e-podobě to zkrátka dělalo obrovský zmatek, kdy konverzace přeskakovaly různě mezi sebou a musel jsem se i podle chatujících osob dost zamýšlet nad tím, co na co navazuje.

Jinak to byla Strikovka jako předchozí a nepolevila z laťky nastavené pro mě už ve Smrtící bílé. Mám rád dlouhé příběhy, a i když někomu se už může zdát, že se Rowlingová zbytečně "vykecává", mě to baví. Vývoj jednotlivých postav, ať už v rámci jedné knihy nebo v rámci celé série podaný Rowlingovou prostě stojí za to číst. Tento díl mi z celé série přišel zdaleka nejzamotanější, a to hlavně kvůli množství postav, která každá měla nejen své jméno, ale také online přezdívku, a já si v průběhu čtení dělal poznámky, když jsem rozklíčoval, kdo je která osoba, abych se orientoval.

Závěr knihy mi připadal poněkud drsnější než obvykle, a stejně tak mi přišlo, že oproti Neklidné krvi byla v případě The Ink Black Heart (ten slovenský název je dost zvláštní) zápletka rozvázána nějak moc rychle... asi na straně 1000, to ano, ale tak nějak moc náhle. A nemůžu si odpustit komentář stran neschopnosti britské policie v podání Rowlingové - s nástroji, které má v dnešní době k dispozici, by musela identitu jednotlivých moderátorů hry odhalit prakticky okamžitě a voilà, skončili bychom na straně 200.

V souhrnu každopádně opět hodnotím velmi kladně a těším se na další díl.