Dárce

Dvanáctiletý Jonas žije ve světě, v němž neexistují války, zločiny, strach ani bolest. Všechno je dokonale organizované, nikdo si kvůli ničemu nemusí dělat starosti, dokonce i povolání dostane každý přiděleno. Jonas se má stát „příjemcem paměti", uctívaným strážcem vzpomínek. Podrobuje se výcviku, při němž mu dosavadní příjemce paměti předává to, co nikdo jiný nesmí vědět ani cítit – vzpomínky a zkušenosti předchozích generací, dozvídá se o bolesti a utrpení, ale i o kráse, lásce a přátelství a začíná chápat, že jeho společenství žije v dostatku a bezpečí za cenu totální absence citů a možnosti volby. A s tímhle vědomím, s poznáním těchto hodnot už nedokáže žít jako dřív…
1. vydání.

– zdroj: www.legie.info – méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/16_/166584/darce-kdG-166584.jpg 4.3473

Dárce (1.)

The Giver (1993)

Sci-fi, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Argo
Více informací...

tommmix

Zajímavá kniha, nicméně z ní mám trošku rozporuplné pocity. Skoro půlku knihy ta "špatná" společnost vypadá vlastně celkem dobře. No a pak ten otevřený, nijaký konec. Zvláštní dílo...

vlcice326

Pěkná knížka.
Na to, že se boom takových typů knížek (dystopické) rozjel až poslední dobou (Hunger Games, Divergence) a spisovatelka tuhle napsala už v roce 1993, tak si myslím, že knížka je nadčasová, tématem originální. Naopak od dnešních dystopických knížek se tato lišila tím, že v ní nikdo nebojuje, necítí, nemají možnost volby...
Jen by mě zajímalo, co se tedy stalo s Jonasem a Gabrielem...
Docela kraťoučká, ale fakt super knížka

Leenah

Tuhle knížku jsem dočetla před pár minutami a upřímně úplně nevím, co napsat. Ze zdánlivě obyčejné knihy pro teenagery se stalo něco, co mi utkví v paměti na delší dobu a ještě mě bude stát nějaké to zamyšlení. Dokonce přemýšlím, že si konec přečtu znovu - po dočtení poslední kapitoly jsem otočila stránku v očekávání pokračování a ono nic, asi minutu jsem koukala na prázdnou stránku a nějak se s tím nemohla vyrovnat. Že to je od autorky vše a teď už to bude na mně. Velmi jsem pak ocenila dodatek na závěr, proslov autorky při přebírání ceny. Dal knize ještě trochu jiný rozměr. První polovina knížky je příjemné čtení, druhou jsem přečetla jedním dechem a rozhodně doporučuji!

DracoMalfoy

Ke knize jsem se dostala právě přes databázi, kde mě zaujal popis a vzhledem k červenému čtverečku jsem si ji zapsala na seznam knížek co si chci koupit. Neprohloupila jsem. Celá kniha je úžasná ! Svižný příběh, který OVŠEM jde do hloubky, zanechá spoustu materiálu k přemýšlení.
Za mě, doporučuju všema dvaceti. 100%

popeluška

Velmi zajimavé téma které mě bavilo a líbilo se mi :-) kniha se četla moc krásně a nedala se jen tak odložit. Za mě plný počet *****

ivzu77

Nejdříve jsem sáhla po knize. Film na mne čeká. Kniha se četla velmi dobře a rychle. Příběh byl zajímavý, mám ráda dystopické knihy a tato byla lehce jednoduchá. Žít v bezbarvém světě bez pocitů a tužeb, bez vzpomínek a vlastní osobnosti ..... nikdy.

Zmiu

Zajímavá kniha, která popisuje tak hnusný svět, že si snad pro zlepšení nálady přečtu znovu 1984. Trochu mě překvapuje, že jde o knihu určenou dětem. Ale možná naopak děti některá témata zpracovávají líp, protože ještě nemyslí v tolika souvislostech jako dospělí. To nemohu posoudit, já jako dítě takové knihy nečetla. Očekávala jsem asi popis mizérie, s grandiózním koncem, něco jako v městě Ember. Ale to se nekoná, příběh vyzní do neurčita a to nemám ráda. Nicméně se kniha četla dobře a celkem mám chuť se podívat i na film.

Janek

Dvakrát jsem viděla senzační film, ve srovnání s ním je pro mě bohužel literární předloha velkým zklamáním.

Bebe_0897

Naprosto vyjímečné dílo. Nevím co dodat.... zkratka to si musíte přečíst..

hellena1523

Hodně výjimečná kniha, to jistě beze sporu! Autorka stvořila "úžasný" svět, v němž by (snad) nikdo nechtěl žít, ale příběh sám o sobě mi nepřišel zas až tak zajímavý a vlastně i tempo pro mne bylo dost utahané a chvílemi jsem se přistihla, že se do čtení neskutečně nutím, protože mě to vůbec neba. No, zkrátka jsem čekala trochu víc...Pokud jde o film, nehodnotím ho jinak, než knihu - taky mě nijak zvlášť neoslovil.

Ivka2003

Knihu hodnotím jen a jen kladně. Příběh ve mně probudil soucit, ale i hněv. Vůbec nebylo spravedlivé, že lidé museli žít, v tak bezbarvém životě. Na tento děj se nezapomíná ...

vodopad152

Kniha byla dobrá, ale čekala jsem od ni víc. Viděla jsem film a jelikož ten byl hodně dobrý. Chtěla jsem aby byla kniha ještě lepší, ale bohužel nebyla, ale to neznamená, že by byla špatná, ale čekala jsem od ní víc.

makushenka

Perfektní je zejména konec, který dává čtenáři možnost svobodné volby, jak příběh dopadne, a to nejen protože to povzbuzuje dětskou fantazii, ale taky protože autorka naráží na to samé, co už padlo v knize dříve, a to že možnost volby je v životě člověka velmi důležitá, a to i přesto, že se může rozhodnout špatně. Kdyby se totiž volba odstranila, o čem by život byl, byl by nudný, jednotvárný a šedý, stejně jako fiktivní svět Společenství - bezpečný, ale bezbarvý. V takovém životě není pro co skutečně žít. Já jsem si to vyložila jako obraz totalitní společnosti a lidské konformity. Velmi nadčasové.
Kromě toho autorka naráží i na přirozený lidský strach z jinakosti, čímž se podle mě dílo stává velmi aktuálním v kontextu emigrační problematiky. Přičemž příběh byl vydán už v prvních letech 90. let.
Dle mého mnohem lepší jak film.

Terry.89
22.12.2016

Dárce je takovým předchůdcem v současnosti velmi oblíbených dystopických knih, jako je třeba Povstalecká trilogie. Velká škoda u této knihy je, že děj není vice propracovaný. Člověk má pocit, že čte spíše povidku, nežli román, přesto je to však velmi zajímavý a originální příběh. Rozhodně nelituji jeho přečtení.

kalinkacz
25.11.2016

Musím se přiznat, že jsem první viděla filmové zpracování a to mě nijak nepřesvědčilo o kvalitě tohoto příběhu.. Nicméně jsem si řekla, že by kniha mohla být jiná a tak jsem si ji pořídila.. No a bylo to skvělé! Autorka dostala nápad na nový neotřelý svět, který vám má opravdu hodně co nabídnout... Prostě fantazie!

Pablo108
18.11.2016

Zajímavé je i filmové zpracování.

Sardothiem
12.11.2016

Zpočátku mě ta knížka vůbec nechtěla ale bylo to asi tím, že jsme ji měli za povinnou četbu ve škole a ještě k tomu ve čtečkách...Nejsem zrovna fanoušek čteček, když si čtu musím cítit v rukách papír a jeho vůni jinak to pro mě prostě ztrácí smysl...Ale to bych nebyla já abych nedočetla rozečtenou knížku. Půjčila jsem si ji v knihovně a doma se do ní pustila. Teda, nečekala bych, že to bude takhle super! Do knížky jsem se totálně ponořila a dokonce jsem u ní i jedla. Fakt doporučuju :-)

Zůzalína
29.10.2016

Tak tahle knížka by měla být povinnou četbou. Dcera (11 let) jí slupla jako malinu, já hned po ní a pak následovaly velmi výživné rozhovory.

zupri
05.10.2016

Knížku jsem přečetla za 24 hodin. Je extrémně čtivá a "žene".
Moc všem doporučuji a zařadila bych ji do povinné četby. Moje děti ji za povinnou budou mít:-)

lushi
04.10.2016

Dystopie pro děti? Šílené, po přečtení mohu říct, že i nebezpečné. Sterilní svět bez emocí, plný pravidel a lhaní mnou otřásl. Ohromná kniha, umělecké dílo. I takové knihy by děti (resp. mládež) měly číst.

HollyGolightly
27.09.2016

Pořád si říkám, proč nebyly knížky jako tahle v době, když jsem vyrůstala...proč? :)

little_emilly
29.08.2016

Přečetla jsem za jedno odpoledne, čte se snadno. Ale jsem trochu zklamaná, protože po přečtení recenzí a komentářů jsem asi čekala víc.
Myšlenka zajímavá, ale zpracování průměrné. Přišlo mi, že mohl být celý příběh rozvedený víc do hloubky. Ráda bych se dozvěděla víc o Dárcových vzpomínkách i o tom, co předcházelo vzniku společnosti bez vzpomínek, obav, radosti... Myslím, že se z toho dalo vytěžit víc.

Tess.96
19.08.2016

Jako první jsem viděla film a knihu jsem četla teprve dnes. Kniha se četla opravdu lehce, rychle a moc se mi líbila, na druhou stranu si ale myslím, že tomu hodně přidal i film, který je daleko obsáhlejší a ukazuje scény, které v knize vůbec nejsou, ale přitom mi připadají důležité k takovému příběhu. Takže si myslím, že kdybych nejdříve četla knihu, tak bych se možná nudila, protože samotný příběh v knize není skoro zajímavý a proto doporučuji se podívat nejdříve i na film.

adelexcxx
02.08.2016

Jelikož jsem první viděla film a až poté viděla knihu, (což je u mě asi z 80% případů), musím říct, že mě kniha velice zaujala.
Když mě nějaká kniha zaujme, tak konkrétně u mě se to pozná tím, že i po shlédnutí filmu si jdu knihu koupit, abych si ověřila její kvalitu.
Upřímně; musím říct, že filmovému zpracování bych dala 5 hvězd, ale knižnímu jen 4. A to se mi stává jen málokdy.
Proč? Připadá mi, že ve filmu je více akce a romantiky, (taky, že v knize se píše o dvanáctiletém chlapci, zato ve filmu hraje dospělý muž).
Nevím, jakými slovy bych to popsala. Zdá se mi, že vstupujete do světa sci-fi, ale sci-fi vlastního jen Lois Lowryové.
Takže, za mě; knihu doporučuji. Je to velmi příjemná četba. Ale docela mě zklamalo, že je napsaná v er-formě*.
*er-forma-forma vypracování ve 3. osobě jednotného čísla.,např; Seděl pod stromem.

simviki
12.07.2016

Lois Lowry měla úžasný nápad. Podařilo se jí totiž vymyslet svět bez kast a tříd, na první pohled naprosto spravedlivý. Položíme-li si otázku, odkud se bere násilí a neshody, uvědomíme si, že vše začíná velmi brzy. Už v mateřské školce, když jeden má lepší autíčko než druhý, nebo třeba jiné.. Není nic jednoduššího než všechna tato nebezpečí eliminovat. Dát všem stejné hračky, stejné oblečení, majetek, tradice. Postupovat podle jednotného řádu, udržet informace od lidí co nejdál- zrušit knihy, média. Skoncovat se sexuální touhou. Vymazat barvy, tóny, vše rušivé, nápadné, vybočující. Zrušit možnost volby.
Pak to samozřejmě musí aspoň trochu fungovat a všichni mohou být v rámci svých možností šťastni..
Opravdu bychom chtěli takový svět? Denně jsme konfrontováni s násilím, teroristickými útoky, peněžními machinacemi, jsme, zoufalí a kolikrát je nám špatně z naší společnosti, jejíž jsme součástí. Tohle by bylo jistě ideální řešení. Ale za jakou cenu?
To jsou otázky, které se nám honí při četbě této knihy hlavou.
Ve srovnání se současnými akčními , drsnými i lehce zamilovanými „ new adult “ dystopiemi, je to však opravdu jiné. Zejména proto, že podle autorky je kniha určena dětem. Děti nepotřebují propracovaný vládní systém, nepotřebují zamilované románky ani drsné akční honičky a střílečky. Nepotřebují dokonce ani dotažený konec, protože si ho mohou dosadit podle sebe. Nemyslím však, že by tato kniha byla primárně pro děti. Doporučila bych ji všem bez ohledu věku.My starší bychom neměli hledat chyby a nelogičnosti. Víc než samotný příběh, pro nás znamená to poselství. Je jasné, výstižné a zdrcující. Pokud se přeneseme přes otevřený konec ( který, co si budeme vykládat, rozladí u každé knížky), zůstane nám kupa myšlenek a poznání, že ten náš svět přece jen není až tak strašný..

kdu
09.06.2016

Tak trochu "ideální" svět, kde jsou všichni hrozně šťastní a všechno je hrozně fajn. Ale jsou opravdu šťastní?
Líbilo by se vám, kdyby vám někdo určil jakou práci budete celý život vykonávat, koho si vezmete za manžela, jaké dítě vám přidělí, co si na sebe smíte obléci a jak se máte chovat? Takový život je určitě snazší, ale je to to pravé? Vždyť občasná bolest a neštěstí jsou právě to co dělá život životem a krásné chvilky krásnějšími.
Jasně, možná by bylo super, kdyby někdo vypozoroval na jakou práci se opravdu hodím, který muž je pro mě ideální.. ale právě to hledání sebe sama a smyslu našeho života je to nejzajímavější a nejvzrušující, nebo ne?
A svět bez barev? To si nedokážu představit!

Trochu filozofický a otevřený konec se k této knize hodil, ale zklamalo mě, že hned následoval několika stránkový dovětek autorky, který jsem okamžitě zhltla, protože jsem čekala, že příběh ještě bude pokračovat a místo toho byly popsány různé teorie, jak to možná dopadlo/nedopadlo a já tak přišla o prostor vytvořit si svůj vlastní závěr.

brčko-A
23.05.2016

Vážně dobrá kniha, i když jsem možná čekala trochu víc.
Ale jinak dobrej nápad!

Knížkařka
19.05.2016

Kniha je extrémně čtivá,to se jí musí nechat...
Podle mě je to dobrá kniha s dobrými myšlenkami..

PandaKombajn
07.05.2016

Úžasná a nádherná kniha která se mi moc líbila a byla vel!i úžasná. Všem podobná a přesto úplně jiná… . Krásný příběh který mně nadchl. 5* dávám za všechen děj , obálku a vše ostatní

ji7967
06.05.2016

Protože je to kniha pro mládež, je jasné, že byl vybrán jazyk takový, aby se lehce četla a byla dětem srozumitelná. Ale musím říct, že jsem si ji užila i já...a to dítě ani mládež už nějaký pátek nejsem :) Myšlenka je hodně silná, hodně zajímavá. Chvíli jsem cítila závan komunistických let, chvíli beznaděj, chvíli vztek...ale i chvilkami myšlenku, že by to takhle mohlo fungovat (to ale fakt jen chvilkami :-) Doporučuji přečíst v jakémkoliv věku. Po knize dávám film...uvidíme..