Dárce

Dárce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166584/bmid_darce-kdG-166584.jpg 4 1076 286

Dárce série

Dvanáctiletý Jonas žije ve světě, v němž neexistují války, zločiny, strach ani bolest. Všechno je dokonale organizované, nikdo si kvůli ničemu nemusí dělat starosti, dokonce i povolání dostane každý přiděleno. Jonas se má stát „příjemcem paměti", uctívaným strážcem vzpomínek. Podrobuje se výcviku, při němž mu dosavadní příjemce paměti předává to, co nikdo jiný nesmí vědět ani cítit – vzpomínky a zkušenosti předchozích generací, dozvídá se o bolesti a utrpení, ale i o kráse, lásce a přátelství a začíná chápat, že jeho společenství žije v dostatku a bezpečí za cenu totální absence citů a možnosti volby. A s tímhle vědomím, s poznáním těchto hodnot už nedokáže žít jako dřív…... celý text

Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo

The Giver , 1993

Renatka11
05.04.2021 5 z 5

Krásný, silný a pro mě zrovna hodně aktualni příběh, na který jen tak nezapomenu a který rozhodně doporučuji. Na vic teď nemam slov.

Hyjoska
04.04.2021 4 z 5

Kniha má zajímavý námět a příběh, mám ale pocit, že se autorka mohla mnohem více rozepsat a víc využít potenciál svého nápadu. Příběh působí zkráceně, v ději jsou skoky, kvůli kterým nemá čtenář moc šanci pochopit vývoj postav a jejich myšlení. Otevřený konec mě také moc neoslovil, celkově na mě kniha působila tak nějak nedodělaně, což mě docela mrzí.

Ťapulka
12.03.2021 5 z 5

Neuvěřitelná kniha, těžko hledám slova, která by ji vystihla! Snad asi takto: Mám ji půjčenou z knihovny, ale okamžitě si ji koupím, abych ji mohla půjčovat lidem okolo sebe, ti aby o ní mohli mluvit s dalšími a aby si ji jednou určitě přečetla má vnoučata. Děkuju učitelce mého syna, že právě tuto knihu zařadila do seznamu povinné četby, a svému synovi za to, že si ji vybral, zaujala ho a svým nadšením z ní mě popošťouchl k tomu si ji přečíst.

oskli
12.02.2021 5 z 5

Naprosto fantastická kniha, takový Orwell pro děti. Pro trochu otrlé děti, protože pohádka to opravdu není. Syn (necelých 10 let) knihu zhltl za tři dny a já stejně tak. Jonasův svět mě úplně pohltil, a od samého začátku mě děsil. Svět, kde vše funguje na systému pravidel, zákazů a vnějšího řízení. Bez nejmenší možnosti samostatného rozhodování o čemkoli. Taková absolutní černobílá totalita, z níž není možnost úniku. Vlastně je, jmenuje se VYŘAZENÍ. Vyřazení, jehož detailní popis mě strašil ve snech.
Tuhle knížku dám darem všem větším dětem, které mám v dosahu. A doufám, že si ji přečtou i jejich rodiče.

modrykomar
10.02.2021 5 z 5

skvelé. kniha malá rozsahom, ale skvelo napísaná. zdanlivo sa tam nič veľkého nedeje, všetko je také nesmierne ideálne. a potom zistíme, aká je cena toho ideálu. rozhodne odporúčam.

vevera6
01.01.2021 5 z 5

Hezká knížka. Dobře psaná, čte se rychle a jednoduše. Zpočátku se kvůli věku hlavního hrdiny a kamarádů tváří jako dětská knížka, ale po přečtení bych jí klidně doporučila i dospělým lidem. Příběh je zajímavý, jen část s výcvikem mi přišla trochu uspěchaná a rozhodnutí dárce pomoci Jonasovi se změnou vypadala taky zvláštně. Jinak super, těším se na další díl.

Bára_Ája
23.11.2020 5 z 5

Ačkoli nejsem úplně cílovka, knížka mě bavila. Přečetla jsem ji velmi rychle a pravděpodobně se vrhnu na další díly!:)

knih0molka
13.11.2020 5 z 5

Skvělá kniha.
Autorka umí psát krásně, dojemně, čtivě a velice přesvědčivě. Naprosto jsem hltala každé její slovo. Děj je skvěle popsán, tento svět je plně uvěřitelný a za celou knihu si neřeknete „takhle to přece v reálu být nemůže”. Ať už jsem od konce čekala cokoli, rozhodně ne otevřený, které navíc opravdu nemusím, ale zrovna tady mi to tolik nevadilo. Člověk už se musí rozhodnout sám, jestli chce, aby děj dopadl dobře nebo špatně.

kikidok
09.11.2020 4 z 5

Tak tohle mě tolik zamrzelo... Celá kniha byla skvělá, zajímavá a nemohla jsem ji přestat číst. To, jak si autorka pohrála se světem a stvořila takovou - no podle toho jak se to vezme - utopii/dystopii mi přišlo skvělé. Zajímavě popsané detaily jak svět funguje, kdy mě nenapadlo něco jako "Tohle by se ve skutečnosti přece nestalo". Autorce jsem věřila všechno. Při čtení jsem si užívala tu podprahovou zprávu "Jaké by to bylo kdybychom byli všichni stejní a vzdali se všech smyslů" Ale ten konec... No, asi jsem pochopila, že to je o něčem jiném než to ve skutečnosti je... Mě zajímalo, jak to dopadne se společností a ne, jestli Jonas dokáže splnit svůj "sen". Pro mě škoda, kdyby byl pořádně dopsaný ten konec tak knize nemám co vytknout.

gustavo-woltman
16.10.2020

Absolutně úchvatná kniha, škoda že není delší! Dojemný příběh, který mi po celou dobu čtení navozoval opravdu zvláštní atmosféru. Otevřený konec mě tak moc dostal, že jsem si hned běžel pro další díl. Hrozně moc mi ten styl celkově připomíná Malého Prince, moc doporučuji!
Gustavo Woltmann

Jarka_rybář
02.10.2020 5 z 5

Výborná kniha. Trochu děsivá, ale ne plochá. I ve sjednocené době existují určité odchylky. Systém přípravy na povolání v podstatě od školky a následný výběr už ve dvanácti mi přišly zajímavé, leč poněkud zbytečně zatěžující děti - připadalo mi, že se z nich příliš rychle stávají dospělí.
Námět je rozhodně zajímavý. Je dobré, že se někdo vzepřel. Závěr byl sice uspěchaný a dramatický, ale k situaci v příběhu se podle mého názoru hodil.

Mrožvlednici
24.09.2020 5 z 5

Miluju tuhle knihu i film. Vždycky mi připomene, jak prázdní by byli lidé, kdyby neměli lásku, necítili opravdovou radost a omezili se jen na nějaké v podstatě "přežívání". To by nebyl život. I když je v životě spoustu utrpení, je to cena za všechno to dobré.

Dorota09
23.09.2020 4 z 5

Zajímavá kniha vůbec jsem nečekala, že se takto příběh vyvine.

Mateo67
19.09.2020 5 z 5

Tak toto bylo zajímavé překvapení. Už přes rok hledáme nějakou čtivou, ale přitom nepodbízející se a “chytrou” knihu pro deváťáky a zde jsem konečně našla. Neuvěřitelně zajímavý námět a neuvěřitelně dobře zpracovaný. Otevřený konec mi nevadil, ba naopak. Nabízí tolik následných úvah, že vaše spojení s knihou neskončí s poslední větou. A doslov autorky silný příběh ještě umocní. Jen velká škoda, že byla změněna obálka u tohoto vydání. Je zavádějící a samozřejmě poplatná marketingu. Myslím, že zbytečně mladé čtenáře podceňujeme.
Uspěchaná mi připadala část přípravy na útěk. Pár stran navíc by rozhodně nevadilo. Nemůžu se zbavit pocitu, že nám tady autorka zůstala něco dlužná.

Thalata
18.09.2020 4 z 5

Velmi dobře a rychle se četlo, určitě nejen pro dětské a dospívající čtenáře, trochu nemile mne překvapil otevřený konec (které nemám osobně moc ráda). Vcelku ale působivý a vztahující příběh, jsem zvědavá na pokračování.

jeníček
13.09.2020 5 z 5

Opravdu úžasná kniha nejen pro mladší čtenáře,od začátku do konce jsem byla plně vtažena do děje. Líbil se mi i ten otevřený konec,také mě zaujal doslov (proslov) autorky v závěru knihy. ,, Vždyť svět je plný řek."

kamca4151
28.08.2020 3 z 5

Z počátku jsem byla opravdu nadšená. Otevřený konec mě trochu zklamal. Sic kniha obsahuje spousty podnětů k přemýšlení, zdá se mi to vůči konci vše trochu prvoplánové a opravdu lehce předvídatelné. Abych ale jen nehanila, kniha byla velmi čtivá, nápad s černobílým světem, kde každý má své předem určené místo je skvělý a lehce děsivý.

inachisio
28.08.2020 4 z 5

Velice originální příběh. Ani tennotevřený konec mintu příliš nevadil.

PanTydlitát
13.08.2020 5 z 5

Krasna kniha, plna odvahy, nastrah bezbarveho Spolecenstvi a dobrodruzstvi...

marara
11.07.2020 5 z 5

Knihu jsem koupila synovi k Vánocům a než se k ní dostane, přečetla jsem si ji sama. S autorkou ani s filmem jsem se zatím nesetkala, ale bylo to příjemné překvapení. Chápala jsem, že čtu antiutopii, takže jsem hledala ty skrytě problematické stránky života Společenství, ale dlouho jsem je tam neviděla. Autorka mě dostala, protože popisovaná společnost nevyznívala negativně. Všudypřítomný je pocit bezpečí, všichni jsou pečlivě vychovánáni k ohleduplnosti, chybí zde předsudky, násilí, chudoba, všichni jsou si rovni v tom dobrém slova smyslu. Opravdu mi trvalo, než mi došlo, že v tomto světě absentují barvy, emoce a vzpomínky a že je to svět zbavený lidskosti. Hodně zajímavé zpracování, které rozhodně není jen pro děti.