Daleko od hlučícího davu

Daleko od hlučícího davu https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251049/bmid_daleko-od-hluciciho-davu-Ext-251049.jpg 4 489 111

Román Daleko od hlučícího davu patří k nejzářivějším pokladům anglické literatury. Už jeho první vydání v roce 1874 se stalo literární senzací, kniha se vyprodala během pouhých dvou měsíců a Thomasi Hardymu vynesla reputaci předního spisovatele viktoriánské doby. Čím kniha tolik zaujala ve své době a čím dodnes oslovuje další generace čtenářů? Hardyho román v sobě úchvatně kombinuje romantickou love story s upřímným, otevřeným vylíčením anglického venkova; nejedná se však o nějakou pastorální idylu, jakkoli je kniha prodchnutá nostalgií. Právě naopak, v mnoha ohledech jde o zcela moderní příběh s ryze moderní hrdinkou – mladá, nezávislá statkářka Batsheba se už dávno zařadila do kánonu velkých postav světové literatury, podobně jako její tři velice rozdílní nápadníci, oddaný pastýř Gabriel, postarší statkář Boldwood a světácký seržant Troy. Spletitý děj plný zvratů, nádherné popisy jihoanglické krajiny i života na venkově, zajímavě vykreslené postavy a dokonalá práce se čtenářovým očekáváním – to vše dělá z románu Daleko od hlučícího davu vpravdě mistrovské dílo, které nepochybně stojí za přečtení i dnes.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Far from the Madding Crowd , 1874

pajaroh
17.09.2017 3 z 5

Román ze staré Anglie alá Větrná hůrka plný krásných a barvitých popisů přírody a doby, nicméně také plný romantických zápletek, vzletných slov a upjatých dialogů, které mě až tak neoslovily. Ale v okrajových detailech tehdejšího života, krajiny a charakteristice vedlejších postav (které jsou v příběhu mnohem výraznější než ty hlavní) se Hardy ukazuje jako skvělý vypravěč.

Jass
12.09.2017 5 z 5

Jsem ráda, že jsem se konečně dostala k přečtení téhle knihy, která mi v knihovně ležela dobré dva roky. Mezitím už ji stihla přečíst i moje sestra a zničit při tom ten krásný papírový přebal (a ještě vůbec nechápala, proč jsem kvůli tomu tak naštvaná...). Ale teď už k samotné knize. Kvůli filmu (2015) jsem měla docela vysoká očekávání, protože ten film se mi vážně líbil, takže jsem byla příjemně překvapená, že se film tolik držel knižní předlohy, pravda, některé scény byly pozměněné, ale to bylo hádám proto, že dnešní optikou je převratnost těch scén zcela setřena a tak bylo potřeba ve filmu poněkud přitvrdit. Jediné co mě mrzelo je pozměněný konec, ne že by něco bylo naprosto jinak, ale to vyznění je prostě trochu jiné a to zamrzí.
Jinak mě překvapuje, jak si tu všichni stěžují na zdlouhavé popisy... já nic takového pořádně nezaznamenala... jako asi tam byly, ale naprosto mi nevadily. Nádherně navozovaly tu správnou atmosféru.
Za nejlépe napsanou (a svoji oblíbenou) postavu považuji Boldwooda, možná je to tím, že mám slabost pro blázny, ale jeho postava byla prostě dokonale propracovaná a... no, musí vám ho být líto... a Oaka stejně tak... A Batshebu byste občas něčím praštili po hlavě, ale i ji jsem si oblíbila.

YA-girl
24.07.2017 2 z 5

Vysoké ohodnocení této knihy mě nutilo číst až do strany 60, pořád jsem doufala, že "to" přijde, ale bohužel... asi to není můj šálek kávy :). Přišlo mi to až moc jednoduché a plytké, hlavní ženská postava dokonale nesympatická už od první chvíle, kdy se dostala na scénu, uvažování a především rozmluvy hrdinů naivní až hloupé... a děj mě prostě nevtáhl už proto, že mi přišlo, že tam žádný děj ani není. Ty dvě hvězdičky dávám za nádherný jazyk a vypravěčský styl, to tedy bylo potěšeníčko - číst ty slovní obraty a barvité popisy, opravdu nádhera... ale nedokázalo mě to u knihy udržet.

Hakem
12.07.2017 3 z 5

Prave docteno a mam smisene pocity. Vsechny muzske postavy jsou popsany krasne, barvite, Gabriela Oaka si clovek zamiluje od prvni strany, Boldwooda lituje a Troy je zaporak kazdym coulem. Jen skoda, ze vetsina zenskych postav je takova divna. Bethsheba mi byla nesympticka do poslednich dvou kapitol. Jeji uvahy a rozmluvy se mi necim nezdaly - asi tak v pulce knihy bylo hodne znat, ze to psal muz.. A opravdu pochybuji, ze by se dve zeny (Liddy a Bethsheba) v takovem spolecensky rozdilnem postaveni na udobreni polibily na usta?? Silene me nudily pasaze, kde mluvili vesnicane, ty jsem pak uz preskakovala. Ale popisy prirody a pocasi se opravdu povedly.

AnetaKor
07.07.2017 4 z 5

Kniha vyniká naprosto neuvěřitelnými popisy a barvitým zobrazením. Charaktery jsou vykresleny neskutečně živě... Skoro mate chuť zatřást s Booldwoodem, aby se vzpamatoval a nafackovat Frankovi. Tato kniha bude lákat čtenáře i za sto let

Veronika2017
11.05.2017 5 z 5

Skvělý román ( jako asi každý od Hardyho), překvapivě propletený. Autor je pro mě vyjímečný tím, že je muž. Obdivuji, že dokázal napsat takhle procítěné příběhy plné vášně , od muže bych to nečekala.

Atanone
09.05.2017 5 z 5

Každá z Hardyho knih je silná. Tahle je pro mě srdcovka.
Krásné postavy,krásný a silný příběh. Člověk se do něj musí ponořit a nechat se nést,aby si ho mohl plně vychutnat,protože doba,ve které byl napsán,je nám už vzdálená a tehdy se holt psalo rozvlekle. Ale kdo má čas,může si docela užít.
Já jsem si užila.

Stellia
08.05.2017 4 z 5

Hardy má neskutočný cit pre postavy. A tento pocit vo mne pretrváva od doby, kedy som sa stretla s Tess d´Ubervill....A aj keď som v spoločnosti Bathsheby a pána Oaka bola neskutočne rada, tie nekonečné opisy ma dorazili. Preto o jednu hviezdičku dolu.

ardeas
05.05.2017 4 z 5

Krásna kniha, ale opisy prostredia ma trocha frustrovali, lebo brzdili dej, no i tak, jedna z mojich naj. A až sa hanbím, že to píšem, ale film (z r.2015) bol v tomto lepší, než kniha. A toto sa mi zatiaľ nestalo, ale tak to vnímam :)

a355o
18.04.2017 4 z 5

V poslední době jsem četla hodně knih od Jane Austenové, díky kterým jsem si vytvořila určitý obrázek o tom, jak to na přelomu 18. a 19. století vypadalo ve vyšší střední třídě. Na Hardyho příběhu oceňuji právě to, že ikdyž kniha vznikla o nějáké ty desetiletí později, dokáže ve čtenáři vyvolat ucelený obrázek o splečnosti venkovské a především o prostých venkovských statkářích a čeládce. Příběh mě uchvátil jak popisem míst, kde se odehrává, tak vykreslením postav, které v průběhu několika let projdou takovou proměnou, která může být blízká každému z nás. Batsheba jako svéhlavá a přímá žena, Troy jako klasický mladík neznalý vlastních citů snažící se pobláznit tuto ženu, Gabriel Oak jako věrný přítel a nezištný muž a nakonec ve vás vyvolá silný dojem i statkář Booldwood, který se kvůli chorobné lásce zblázní.

kalinkacz
15.04.2017 4 z 5

Nejsem ten typ čtenáře, který by nějak extra dobrovolně sahal po klasikách.. Přečetla jsem to nejnutnější do školy a potom přišla dlouhá pauza... Nebudu lhát, oslnila mě filmová obálka a trailer... A děkuji bohu, že jsem tuto knihu přečetla! Je to naprosto brilantní román a jedna z mých nejoblíbenějších klasik vůbec, rozhodně jí dejte šanci! A film je taktéž skvělý...

SeverusSnape
13.04.2017 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.Je to krásné,romantické,strhující,čtivé a strašně se mi líbí autorův styl psaní.

lucie0951
19.03.2017 3 z 5

Děj je rozvláčný a hrdinka značně nesympatická, takže jsem nakonec ani neměla pocit, že by příběh skončil šťastně. Litovala jsem Boldwooda, Fanny Robinovou,ale svým způsobem i Oaka.

kasparos
10.03.2017 4 z 5

Dobrá kniha.

anetka.repova
27.02.2017 5 z 5

Daleko od hlučícího davu, tak tento příběh byl naprosto dokonalý. Zamilovala jsem se do venkovského prostředí a nutně si potřebuji přečíst podobné knihy z tohoto prostředí. Autor napsal skvělý příběh, kde vykreslení postav bylo něco úžasného.

Krásné dílo, které by se mělo zařadit do povinné četby pokud tam ještě není.

Janet11
18.02.2017 4 z 5

Nádherný příběh o lidské odhodlanosti, síle i marnivosti. Thomas Hardy zde prokázal úžasnou schopnost vykreslit jádro jednotlivých postav s jejich klady i zápory. Krásné literární dílo, které by si měl každý čtenář přečíst.

Terry.89
19.01.2017 3 z 5

Na příběh jsem byla velice zvědavá, mám ráda romány ze staré Anglie. Jenže občas u nich bývá problém s tím, že jejich děj je až příliš popisný a zbytečně rozsáhlý. A přesně tak je to i s tímto románem. Množství kapitol se zabývá událostmi, které by se daly popsat usporněji a některé dokonce vypustit úplně, protože jsou pro děj v podstatě nepodstatné nebo mají jen pramalý význam. Ale takto dříve literáti uplatňovali svou obrazotvornost a jazykový um. V současné uspěchané době pro tento stil už mnohdy zkrátka nemáme pochopení.
Příběh je velmi zajímavý, ale množství stran pro mě bylo spíše ubíjející, zpočátku jsem se dokonce nudila, a to víc, než jen málo. Gabriela jsem si oblíbila hned v první kapitole, ale k Batshebě jsem pocítila simpatia až později, zpočátku mi přišla jako rozmazlené děcko s nosánkem nahoru. Ale pravdou je, neměla důvod si brát hned prvního muže, který ji požádá o ruku. Její touho po svobodě a nezávislosti, lze snadno pochopit, když člověk uváží, že ženy byly dříve nucené, téměř ve všem se podvolit přáním svých manželů.
Když se příběh přehoupne přes polovinu, už je mnohem zajímavější a množství různých emocí z něj přímo sálá. Závěr se mi velice líbil, i když mi bylo trochu líto osudu, který potkal statkáře Boldwooda, nicméně si jej velkou měrou zvolil on sám. A jelikož jsem zkažená romantička, závěr knihy mě potěšil, i když ve filmovém zpracování to vyznělo o něco romantičtěji. :)
Celkově je příběh pěkný, ale zdlouhavé pasáže a fakt, že jsem se téměř celou první polovinu knihy v podstatě nudila, mu pro mě znatelně ubírají na půvabu. Znovu bych se do jeho četby nejspí již nepouštěla, ale zase nelituji, že jsem jej četla. :D

Michalka98
02.01.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila, jen Batsheba mě rozčilovala svou pošetilostí, Gabriela jsem si moc oblíbila, Boldwooda jsem litovala a Troye nenáviděla. Nakonec vše skončilo dobře pro dva hlavní představitele, za což jsem moc ráda. A i když mě Batsheba opravdu strašně rozčilovala, byla jsem ráda, že nakonec zmoudřela a štěstí jí přála.

Luciska13
25.12.2016 5 z 5

Kniha se mi opravdu hodně líbila, ale čekala jsem více té podoby s Pýchou a předsudkem. Nějaká ta podoba tam bude, ale nejen s Pýchou a předsudkem, ale i s ostatními knížkami Jane Austen. Najdete tam i prvky z Emmy, Rozumu a citu a dalších. Během čtení mě Batsheba lezla na nervy tolikrát... Připadalo mi, že neví co chce, ale zároveň je děsně paličatá a je si tvrdě za svým. Ale celkově byla knížka úžasná.

Terka18
15.11.2016 1 z 5

Na knížku jsem se opravdu těšila, ale zklamala mě a hodně. Příběh se ne a ne rozběhnout, pořád jen samý popis krajiny nebo něčeho jiného. Těšila jsem se na rychle se tvořící zápletku a hlavně, že kniha bude mít spád a ne že se tak potáhne. Knihu jsem ani nedočetla, nešlo to, musela jsem se vyloženě nutit a nakonec jsem ani nevnímala to, co jsem četla.

zfilmováno anglický venkov

Thomas Hardy
britská, 1840 - 1928
1981  82%Daleko od hlučícího davu
1956  86%Tess z d'Urbervillů
1975  84%Neblahý Juda
1975  87%Starosta casterbridgeský
1975  81%Lesáci

Kniha Daleko od hlučícího davu je v