Daleko od hlučícího davu

Daleko od hlučícího davu https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251049/bmid_daleko-od-hluciciho-davu-Ext-251049.jpg 4 489 111

Román Daleko od hlučícího davu patří k nejzářivějším pokladům anglické literatury. Už jeho první vydání v roce 1874 se stalo literární senzací, kniha se vyprodala během pouhých dvou měsíců a Thomasi Hardymu vynesla reputaci předního spisovatele viktoriánské doby. Čím kniha tolik zaujala ve své době a čím dodnes oslovuje další generace čtenářů? Hardyho román v sobě úchvatně kombinuje romantickou love story s upřímným, otevřeným vylíčením anglického venkova; nejedná se však o nějakou pastorální idylu, jakkoli je kniha prodchnutá nostalgií. Právě naopak, v mnoha ohledech jde o zcela moderní příběh s ryze moderní hrdinkou – mladá, nezávislá statkářka Batsheba se už dávno zařadila do kánonu velkých postav světové literatury, podobně jako její tři velice rozdílní nápadníci, oddaný pastýř Gabriel, postarší statkář Boldwood a světácký seržant Troy. Spletitý děj plný zvratů, nádherné popisy jihoanglické krajiny i života na venkově, zajímavě vykreslené postavy a dokonalá práce se čtenářovým očekáváním – to vše dělá z románu Daleko od hlučícího davu vpravdě mistrovské dílo, které nepochybně stojí za přečtení i dnes.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Far from the Madding Crowd , 1874

evineckY
02.06.2021 5 z 5

Thomas Hardy si hraje se slovy tak úžasně, že každý jeho odstavec vydá za další příběh.
Jelikož nemůžu říct, že mou inspirací k četbě této knihy mi byl film, aby mi zase nevymazali další komentář,..
Vzdávám hold velkému spisovateli.

Evar88
23.05.2021 3 z 5

Román Daleko od hlučícího davu vás skutečně zavede do malebného venkova 19. století. Příběh pomalu plyne a mění se pozvolna, stejně jako příroda během jednotlivých ročních období. A do těchto scenérií je zasazen osud tří mužů a jedné těžce zkoušené ženy... Knížka se i po tolika letech čte velice dobře, nicméně v tomto případě musím vyzdvihnout kvalitu filmového zpracování, které se mi líbilo o hodně víc.

Petass
04.05.2021 5 z 5

Kniha zcela splnila očekávání. Styl i děj odpovídá době, ve které kniha vznikla. Očekávejte tedy pomalý příběh, obsáhlé popisy a absenci milostných scén :) Mě kniha moc bavila, bylo to pomalé, vtipné i zajímavé. Hlavní hrdinku bych teda hned na začátku propleskla, ale to by potom zcela zmizela celá zápletka. A navíc. Hrdince je v příběhu 20... Jak bych takovou tíhu odpovědnosti s vedením statku zvládla já? Nebuďte na ni přísní a užijte si krásně napsanou knihu. Obdivuhodné, že takovou romantiku napsal muž. Další "klasika" ze seznamu "musím přečíst" odškrtnuta. Doporučuji.

MayaBu
22.04.2021

Knihy z dané éry mám ráda a obvykle mi nevadí ani popisnější a pomalejší styly psaní. Tady jsem to ale dotáhla na stranu 160 a po delším uvažování tuto knihu odkládám (což dělám opravdu málokdy). Možná ji jednou (nějak) dočtu, už proto, že mě opravdu zajímá, kde je schovaný ten romantický příběh (resp. jakýkoliv smysluplný) příběh, jenž si zde vysloužil tak vysoké hodnocení. Škoda, že není Daleko od hlučícího davu satira, mně totiž připadá, že se jí to velmi blíží - směji se hlouposti postav, ty působí jako karikatury, o ději nemluvě. Čekala jsem hodně, ale bohužel jsme si s panem Hardym evidentně těžce nepadli do noty.

Kozel
25.03.2021 4 z 5

Dostal jsem chuť na romantiku, a tak jsem po dlouhé době sáhl po krásném příběhu Thomase Hardyho, který se mi nějaký čas vracel do myšlenek. Poprvé jsem jej četl v roce 2015, kdy četba dostala povýšení posledním - a vynikajícím - filmovým zpracováním se skvělým castingem v čele s Carey Mulligan, Matthiasem Schoenaertsem, Michaelem Sheenem a Juno Temple.

Návrat na jihoanglický venkov oblasti Wessexu byl nanejvýš příjemnou procházkou plnou živých scén, emotivních okamžiků, životních poučení, dramatických chvil. Nezbytně jsem propadl plnému prožívání osudů postav. Ať to byl navenek stoicky klidný Gabriel Oak, jehož trpělivost se rovná svatým; Batsheba bojující s životním postavením, mládím i vlastními city a čelící jejich důsledkům; Liddy Smallbury, Batshebina vždy věrná služebná a společnice v jedné osobě; Joseph Poorgrass, stydlín vždy připraven s morální průpovídkou amatérského kněze. A pak mé dvě oblíbené postavy - Fanny Robinová, jejíž osud by pohnul kamenem, a farmář Boldwood, sympaťák s odtažitým přístupem, kterého nakonec doženou vlastní city.

Hardy napsal výbornou knihu. Není to prvoplánová "romanťika", je to zároveň velmi panoramatická oslava anglického venkova přelomu 19. a 20. století (především co se ovčáctví týče), jeho obyvatel, kteří skutečně nejsou analfabeti a "vidláci". A též jde o román psychologický, což je myslím nejvíce vidět na postavách Boldwooda a seržanta Troye.

katerina.marko
19.02.2021 5 z 5

Krásný příběh o nerozhodnosti a zmatenosti nad vlastními city. Nezklamala ani filmová verze

Andi
12.02.2021 4 z 5

Odolala jsem se nejdříve podívat na film, aby mě ten vizuál neovlivňoval. Knihu jsem četla na dvakrát, protože mě hlavní hrdinka zpočátku neskutečně iritovala. Nechápala jsem, jak může mít Gabriel rád takovou krávu. Ale čtivost díla mě znovu přitáhla. Další věc, kterou jsem nechápala, byla hierarchie. Vlastníků hospodářství bylo všude možně plno, ale nikde jsem se nesetkala s příkladem, že by se zaměstnanci takto dobrovolně nechali ponižovat a podřizovali se. U nás bylo zvykem zaměstnavatele na vesnicích oslovovat "hospodáři, hospodářko." Určitě ne "pane, paní." Možná se to týkalo jen jí, ty její výstřelky a manýry, nechápu ale, proč to ostatní trpěli. Nelitovala jsem jí a vše, co se jí stalo, si zavinila sama svou hloupostí. Aspoň potom trochu zmoudřela a ponaučila se. Ten konec je moc zrychlený, údajně napsán na objednávku. Snad ho autor na poslední chvíli předělal, proto je tak odbytý? Hodnotím vysoko za velkou čtivost, příběh sám už tak zajímavý nebyl.

Petrasuvicka
10.02.2021 3 z 5

Je to zkrátka nadčasová zápletka, nadčasová, a na svou dobu to opravdu bylo dost, je i povaha ženské hrdinky. Možná právě proto, že jsme od hlučícího davu, tak je děj a popis rozvleklý. Někde až příliš podrobný. To by mi ani tak nevadilo, mám moc ráda filmovou verzi z roku 2015 a Gabriel je zkrátka zamilováníhodný. Vadí mi ale ty někdy příliš komplikované a šroubované věty. Někdy v polovině nevím, o čem že Hardy vlastně píše.

101evca
06.02.2021 4 z 5

Příběh se četl opravdu krásně. Čersvý vzduch venkova jsem vdechovala na každé stránce a barvité popisy prostředí jsem si užívala. Jemný příběh plyne pomalu jakoby spíš mimochodem, a tím právě se mi zdál tak opravdový. Autorova charakteristika postav, jeho úvahy o životě, času a především o lidské povaze a jejích strastech byly obohacující a nutily mne se zamyslet.

Co se týče samotného příběhu, bylo hodně poznat, že jej napsal muž, což ovšem nepovažuji ani za špatné, ani za dobré. O Betheshebě, jako o hlavní hrdince, se hodně píše a mluví a celý příběh se odehrává kolem ní a kvůli ní. Přesto zase tolik se o ní jako o člověku nedozvíme. (Narozdíl třeba od seržanta Troye a dalších). Gabriel Oak (jakožto hlavní kladný charakter příběhu) se mi zdál asi až příliš dokonalý a možná by si zasloužil více prostoru. Přesto malebný příběh.

"V Boldwoodově vzezření nastala změna oproti jeho předcházejícímu chladu; a jeho tvář dosvědčovala, že statkář nyní poprvé žije mimo své obranné valy a že si bojácně uvědomuje, jak je nyní nechráněný. Je to obvyklá zkušenost silných povah, když milují."

Maanna
20.01.2021 5 z 5

Klasika prověřená časem málokdy zklame. Hlavní hrdinka je tedy občas trochu na přes ústa a samotný závěr možná lehce uspěchaný, ale jinak je to opět lahůdka. Snad nejlepší jsou scény s vedlejšími postavami, jejich trampotami a popisem každodenního života, ale i propracování postav a zápletky je výborné. Bylo to zkrátka příjemné zastavení daleko od hlučícího davu.

kleozpatra
11.07.2020 5 z 5

Těch pár filmových verzí, co jsem viděla, jen potvrzuje, že takovou předlohu prostě uctít pohyblivými obrázky, aniž by z opulentní hostiny čarokrásných popisů lidského snažení i hnutí mysli nezbyly jen drobečky z panského stolu, při nejlepší vůli nelze. Klaním se autorovi a klaním se paní překladatelce.

Vojslava
03.07.2020 4 z 5

Vlastně ano. Docela dost ano. Přiznávám se, že jsem si knihu tolik neužila, vzhledem k tomu, že jsem přednedávnem viděla film, a tak se mi pořád do čtení vnucovaly zrychlené filmové scény; ale jako pre-psychologický román výborné, zvlášť ke konci, kde se hodně těžko odtrhávalo... Popisy a charakteristiky skvělé, a stačily rozhovory. Klasika, kterou nejde v kánonu opominout.

LenysekC
14.06.2020 2 z 5

Zklamani. Vlastne nikoho jsem nechapala, nikdo mi neprirostl k srdci a motivace k cinum byly snad ve vsech pripadech uplne absurdni a neuveritelne. Plno reci o citech hlubokych jak tun, ale kdyz na ne melo dojit, tak prd, nebo sup sup ve dvou vetach. Stejny motiv by Austenka sepsala tak, ze i ten papir, na kterem je kniha vytistena, by bulel jak zelva, ale takhle jsem jen rada, ze to mam za sebou a dam si uplne prvoplanovou slintarnu, abych si spravila chut.

Monča9091
11.05.2020 5 z 5

Kniha mi dala presne to, co sem cekala. Velka spokojenost!

fénix56
25.04.2020 3 z 5

Příběh statkářky Batsheby, která musí být hodně silná, aby se zvládla postarat o zděděný statek, navzdory počasí, přírodě i lidem. Dá se ale říct, že vedení statku zvládá lépe než vztahy ke třem osudovým mužům. Přestože jí nejvíce pomáhá obětavý ovčák Oak Gabriel a má o ni zájem i bohatý statkář Boldwood, tak se Batsheba bláznivě zamiluje do seržanta Troye, který si její lásku vůbec nezaslouží.
Batsheba mne svým chováním notně rozčilovala, nechápala jsem, jak jinak schopná žena může takhle ztratit hlavu. Ale to se bohužel stává i v životě, nejen v knihách...
Za mne děj knihy zajímavý, ovšem styl odpovídá době napsání knihy, takže některé pasáže (hlavně rozhovory o ničem) jsem přeskakovala.

amejzlík
13.04.2020 2 z 5

Od této knihy jsem očekávala romantický příběh zasazený do patřičného období. Dostala jsem spíše milostné drama hrdinky kterou miloval muž, jehož hned na začátku pohrdavě odmítla. Mohla s ním mít nádherný život. Řídila se ovšem svým srdcem a to ji zavedlo na takové scestí, že si to ti, jež nečetli nedovedou ani představit. Nechci prozrazovat děj a tak jen řeknu, že bych si pro hlavní postavy příběhu představovala romantičtější konec.
Mám nutkání srovnávat tento příběh s knihami J. Austeinové protože, mi připadají prostředím i dějem velmi podobné a musím říci, že jsem s nimi byla daleko spokojenější. Asi to bude tím, že tuto knihu napsal muž a ti na tu romantiku moc nejsou. (Jak kteří, samozřejmě.)

Knižní střípky
16.03.2020 4 z 5

Opět úžasný čtenářský zážitek a v tomto případě doporučuji i filmové zpracování. Četla jsem ji kdysi dávno na střední a tento měsíc si dala po xy letech opáčko. Hardy byl mistr popisu a stejně jako jsem na začátku měsíce psala u rereadingu TESS Z d'URBERVILLŮ, čas od času je zapotřebí sáhnout po dílech klasiků. Je to úplně jiné čtení, než současná moderní tvorba a konkrétně mně to vždy udělá dobře na duši, zklidním se, zastavím se a ocitnu se někde úplně jinde....

adelagr
16.03.2020 4 z 5

K této knížce jsem se dostala přes film, který běžel v televizi. Ač se kniha velmi těžko četla, příběh byl plný děje, lásky, zklamání a malebné krajiny. Hlavní hrdince jsem moc fandila a jsem ráda, že to tak dobře skončilo. Poté jsem viděla také film, ale knize se vyrovná jen zčásti :o)

Marika Vanova
12.03.2020 5 z 5

Jsem ráda, že jsem si konečně přečetla tento starý a nevšední příběh. A teď si mohu pustit i film a vychutnat si to znovu.

alekis
24.11.2019 5 z 5

Když muž miluje ženu... V knize, kterou napsal muž, ačkoliv toto téma obvykle zpracovávají ženy... A ještě k tomu ji stvořil v období kolem 1870! Ať navždy žije a vzkvétá stará dobrá Anglie! Alespoň v románech!
Porovnala bych dvě věci tehdy a dnes. První je - jenom naoko zdrženlivá, a trvalá láska, jíž Gabriel miluje Bathshebu. Dnes se trvalá láska totiž moc nenosí, není na ni vůbec trpělivost.
Druhou by nám mohli potvrdit i naši ne tak vzdálení předkové: samostatnost a zodpovědnost lidí v mladém věku. Bathsheba má sotva dvacet let, když zdědí statek po svém strýci a ujme se jeho správy. Schopný a zdatný Gabriel je rovněž docela mladý, bez příbuzných, a jeho cílem je osamostatnit se za každou cenu a získat dobré postavení poctivou usilovnou prací.
Ale toto není těžištěm románu. To tkví v popisu lidí a jejich života, lidí pohybujících se v určité venkovské oblasti v průběhu několika let. A je to kniha bohatá dějem, romantická, dramatická, zajímavá, zábavná a místy jakoby skrytě úžasně vtipná, i když některá sáhodlouhá souvětí autor mohl rozdělit i na tři, čtyři kratší věty...
Poměrně velký rozsah, absolutní absence erotických scén, žádné krvavé mordy, jen každodenní život, tak jak se vyvíjí a více nebo méně působí na všechny postavy - to může odrazovat od čtení. Kdo má rád podobná témata, čtení si naopak užije.
Román byl vícekrát zfilmován, v poslední verzi z roku 2015 je potěšením pro oko překrásná Bathsheba s dolíčky ve tvářích a spolehlivý solidní Gabriel - žádný manekýn vydřený posilovnou, ale pravý urostlý, silný mužný hrdina, kterého by si pro svůj život mohla přát každá žena... :-)

zfilmováno anglický venkov

Thomas Hardy
britská, 1840 - 1928
1981  82%Daleko od hlučícího davu
1956  86%Tess z d'Urbervillů
1975  84%Neblahý Juda
1975  87%Starosta casterbridgeský
1975  81%Lesáci

Kniha Daleko od hlučícího davu je v