Daleko od hlučícího davu

Daleko od hlučícího davu https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251049/bmid_daleko-od-hluciciho-davu-Ext-251049.jpg 4 489 111

Román Daleko od hlučícího davu patří k nejzářivějším pokladům anglické literatury. Už jeho první vydání v roce 1874 se stalo literární senzací, kniha se vyprodala během pouhých dvou měsíců a Thomasi Hardymu vynesla reputaci předního spisovatele viktoriánské doby. Čím kniha tolik zaujala ve své době a čím dodnes oslovuje další generace čtenářů? Hardyho román v sobě úchvatně kombinuje romantickou love story s upřímným, otevřeným vylíčením anglického venkova; nejedná se však o nějakou pastorální idylu, jakkoli je kniha prodchnutá nostalgií. Právě naopak, v mnoha ohledech jde o zcela moderní příběh s ryze moderní hrdinkou – mladá, nezávislá statkářka Batsheba se už dávno zařadila do kánonu velkých postav světové literatury, podobně jako její tři velice rozdílní nápadníci, oddaný pastýř Gabriel, postarší statkář Boldwood a světácký seržant Troy. Spletitý děj plný zvratů, nádherné popisy jihoanglické krajiny i života na venkově, zajímavě vykreslené postavy a dokonalá práce se čtenářovým očekáváním – to vše dělá z románu Daleko od hlučícího davu vpravdě mistrovské dílo, které nepochybně stojí za přečtení i dnes.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Far from the Madding Crowd , 1874

bookfan
27.08.2019 4 z 5

Knížka se mi líbila celkem hodně. Třeba popisy krajiny a chovu ovcí mi přišly dobré a vlastně mě tu a tam zaujaly i víc než děj. Prostě si myslím, že se autorovi díky těmto popisům podařilo dobře vyjádřit atmosféru místa, kde se děj odehrává. Knížka je zařazená jako podobná "Pýše a předsudku", ale třeba pro mě stojí "Daleko od hlučícího davu" o mnoho stupňů výše. Není tam tolik planých rozhovorů, naštěstí také ani žádné plesy a šaty, dívčí štěbetání apod., které mě v "Pýše a předsudku" málem umořily. Romantiky taky naprosto přiměřeně, tj. spíš méně než více :-)

Hanka_Bohmova
15.08.2019 4 z 5

Jako romance je to půvabné až roztomilé, a k tomu se dozvíte hrozně moc o podobách krajiny a chovu ovcí! Že hrdinka vyvolává v leckterém čtenáři nutkání použít výchovného pohlavku (zejména v kontrastu s Gabrielem), to mi připadá přirozené. Osamostatnit se v prostředí, které u člověka samostatnost nepředpokládá, vyžaduje smělost téměř nutně hraničící s unáhleností a hloupou tvrdohlavostí. S časem a zkušenostmi se to poddá, jak vědí rodiče všech bývalých puberťáků.
Ve zdejších komentářích je málokdy zmiňován humor, ale mně kniha opravdu připadala vtipná. Autor se, pravda, ještě drží jakéhosi třídního rozdělení a při utahování si z lidských nectností vystačí s čeledíny a ženským služebnictvem, vzácně se plamínek ironie dotkne i samotné Batsheby. V tom se liší od mé oblíbené Jane Austenové, která své hrdiny tepe hlava nehlava.

malazluta
04.06.2019 4 z 5

Zajímavá exkurze do pokladů anglické literatury, které vůbec nelituju.

terka6559
10.04.2019 4 z 5

Kniha se mi libila, namet byl zajimavy. Zezacatku bylo velice tezke ji cist, kvuli rozsahlym popisum, ale po nejake dobe si clovek zvykne nebo je vzdy muze preskocit... :D

vladenec
01.04.2019 4 z 5

Kniha se vleče díky popisům, kterých je víc než samotného děje. Nicméně to dodává tu správnou atmosféru a příběh jsem si vychutnala s vědomím, že jsem na chvíli opustila shon 21.století.
Je pro mě velkou záhadou kde Gabriel Oak vzal tu trpělivost čekat a doufat. Hrdinka mi byla protivná a nepodařilo se mi k ní najít cestu, i když jsem se snažila.

NienorNíniel
21.03.2019 5 z 5

Nádherná knížka :) Hned jsem měla chuť pořídit si ovečky :D

Spoiler...:

Očekávala jsem spíš tragický konec, ale i tak byl závěr moc hezký.

Alinka2
03.03.2019 5 z 5

Knihu jsem chtěla přečíst už dávno, protože mě zajímalo, co si pod pojmem romantika představí muž. A heledmě, ukázalo se, že to vůbec není špatný. Postavu Gabriela Oaka si zamiluje snad každá žena.
Že by i muži mohli být romantici?

niki-chan
12.01.2019 4 z 5

Velmi kvalitní román ukazující společnost a její tehdejší zvyky. Jediné, co mi trochu vadilo, byly místy zbytečně rozsáhlé popisy krajiny na úkor postav, což ale závěr vyvážil.

Radííí
22.12.2018 4 z 5

Super kniha a film také.

Vera Silent
07.09.2018 4 z 5

Tuto knihu jsem dle vsech indicii vytipovala jako pro me tu pravou. Bohuzel jsme se ale navzdory vsem sympatiim nespratelili.

Duvodem je urcite spisovatelsky styl. Vypravec ma vztah ke krajine a zapadum slunce, charakterizaci postav je ovsem venovano jen nepatrne vice prostoru jak popisu ovci a pastvin. Na 400 stranach jsou mezi Gabrielem a Batshebou pouze dve sceny, ktere bych oznacila jako romaticke. Oakova laska, tedy ta stala a nikoliv vasniva a pomijiva (Troy) ci maniakalni posedlost (Boldwood), je popsana vlastne jen pouze skrze ciny a cca. dve vety. Tezce ocekavany konec ctenar rozmazane zahledne jako z TGV. Vlastne bazina, u ktere Batsheba stravi noc, je popsana dukladneji a s vetsim citem nez zavrseni dila.

Toto jsou duvody, proc se kniha me dusi nepriblizila, ovsem stejne tak se neda odsoudit a vlastne se mi celkem vzato libila. Mozna je to jen odtazity Hardyho styl: k tomu potrebuji precist vice jeho del, abych to umela posoudit. Jako koncept je to vyborne, ale bohuzel tak nejak chirurgicky sterilne napsane.

V originale navic jazykovy orisek; takto tezkou anglictinu ma dle me zkusenosti jen Joseph Conrad a Nathaniel Hawthorne. Toz to jsem urcite nerozumnela vsem popisovanym odstinum vyparu mocalu a perleni ranni rosy na kapradinach, co naplat.

hroubek
16.08.2018 4 z 5

Jako první jsem viděl film z roku 2015, a ten se mi hodně moc líbil. Prostě mě to dost sedlo, a tak jsem říkal, že by nebylo od věci zkusit, jaká je kniha. Kniha se četla poměrně dobře. Thomas Hardy umí bravurně popisovat a vykreslovat charaktery, krásně prodává příběh a nikam nespěchá. A já bych byl maximálně spokojený nebýt dvou věcí. První je Hardyho vykreslování okolí. Je to krásná práce se slovy a s jazykem, ale místy to zbytečně zdržuje od děje, a někdy se to nečte zrovna snadno. A tou druhou věcí, je trochu uspěchaný konec. Čekal jsem něco více, než to co jsem dostal. Nicméně stále s klidným srdcem můžu tvrdit, že jsem četl krásnou knížku, se zajímavými postavy(Oak a Batsheba) a s hezky napsaným romantickým příběhem.

Audrina
29.07.2018 4 z 5

Přijde mi, že je u nás anglická literatura 19. století dost opomíjená. Ve škole se učí převážně o Jane Austenové, případně sestrách Bronteových, Hardyho jsem tak objevila až v dospělém věku. Daleko od hlučícího davu je skvělou sondou do osobnosti mladé ženy, která je zasažena velkou zodpovědností a především různým typem citů ke třem různým mužům. Hardy postavu Bathesby skvěle vykreslil a potvrdil, že ženy a jejich rozhodnutí týkající se mužů se za posledních 150 let moc nezměnilo.

2mig1
26.07.2018 4 z 5

Jednou jsem se pokoušel číst slavnou Jane Austen. A stále nechápu, proč je ona tou ikonou literární romantiky. Stejně jako u Tolstého Kareniny oceňuju u Hardyho působivost vykreslení citů jednotlivých postav a vztahů mezi nimi. Zde podtrhnuto občasnou trefnou ironií. Alespoň co se první poloviny knihy týče. Druhá už je na tom o něco hůře a tempo snižuje místy přílišná popisnost. Ale dá se přežít, stejně jako trochu hluché finále ve znamení, kdo si počká, ten se dočká.

intelektuálka
27.02.2018 4 z 5

Na svou dobu působivé milostné drama sebevědomé Bathsheby, která po životních peripetiích dochází ke konečnému rozhodnutí.....
Styl psaní odpovídá době, v níž autor tvořil...

kklepkaa
13.02.2018 4 z 5

Zajímavý silný román, prodchnutý popisy malebného anglického venkova. Přiznám se, že ze začátku mi spousta těch popisů spíš vadila. Pak se příběh trochu rozproudí a všeho je tak akorát. Všechny postavy prodělaly zajímavý vývoj, nejvíc asi hlavní hrdinka Batsheba. Nejvíc jsem si ale oblíbila Gabriela.

studienka
16.01.2018 3 z 5

Je to moje druhe citanie, po prvy krat som to vnimala uplne inak. Nezaujala natolko.

Danka22
10.11.2017 5 z 5

Kniha se čte jedním dechem. Knihy Thomase Hardyho sice mohou pro někoho být obtížné, ale pro mě to byla jedna z nejhezčích a nejmilejších knih. Rozhodně doporučuji :-D

SuperSojka
28.10.2017 3 z 5

Knihu jsem četla, protože se jedná o klasiku a jen proto jsem ji dočetla. Je v ní tolik vášně asi jako... v Angličanech.;) Myslím, že je to klasika, která už je trochu za zenitem. To už si raději přečtěte Pýchu a předsudek, knihu, která nestárne.

Alma-Nacida
08.10.2017 3 z 5

Tohle je jedna z knih, které byly jistě ve své době přelomové a měly velký význam ve vývoji literatury. Chápu to, ale dobře se mi to nečetlo a mám hodně výhrad ke všem ženským charakterům, které jsou zjednodušené až ke karikatuře.

Janiste
18.09.2017 3 z 5

Z knihy mám takové smíšené pocity. Rozečtenou jsem ji měla rok, ale až nyní jsem jí dočetla. Příběh byl hezký, ale občasné pasáže byly až moc zdlouhové. Za mě takový lepší průměr :)

zfilmováno anglický venkov

Thomas Hardy
britská, 1840 - 1928
1981  82%Daleko od hlučícího davu
1956  86%Tess z d'Urbervillů
1975  84%Neblahý Juda
1975  87%Starosta casterbridgeský
1975  81%Lesáci

Kniha Daleko od hlučícího davu je v