Cizinci v noci

Cizinci v noci https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372253/bmid_cizinci-v-noci-H2Y-372253.jpg 4 116 42

„Cítím se osaměle. Říkala jsem si, že i ty se tak možná cítíš. Tak si říkám, jestli bys ke mně nepřišel. Na noc. Na kus řeči,“ osloví jednoho večera sedmdesátiletá Addie svého souseda Louise. Oba již před lety ovdověli a jejich životy na malém městě plynou ve stereotypech, které chabě vyplňují prázdnotu. Rozhodnou se nebrat ohledy na to, co si pomyslí ostatní, a začnou se scházet. V nočních rozhovorech poodhalují jeden druhému svou minulost, bolesti, touhy a ztracené lásky. Stávají se z nich dobří přátelé, později i milenci, náhle si připadají jako lidé, kteří mají konečně štěstí. Addiin syn je však kategoricky proti jejich vztahu a dá matce ultimátum, které nelze brát na lehkou váhu. Americký spisovatel Kent Haruf psal svou křehkou novelu vážně nemocný s vědomím, že se jejího vydání již nedočká, a vložil do ní vlastní touhu po životě a lásce a smířlivou radost z krátkých momentů štěstí. Dílo zaujalo čtenáře i filmaře a stejnojmenná filmová adaptace (2017, rež. Ritesh Batra) přinesla krásné role osmdesátníkům Robertu Redfordovi a Jane Fondové.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vyšehrad

Our Souls at Night , 2015

MV111
08.05.2019 3 z 5

Scénář k filmu, žádná velká literatura, ale téma vztahu starších lidí není tak běžné, takže za to tři hvězdičky.

Peqvy
09.04.2019 4 z 5

Cizinci v noci je velmi poklidné čtení s nijak napínavou zápletkou. Dva cizinci v důchodovém věku si řeknou, že spolu budou sdílet jednu postel a jen tak si povídat. Zní to úsměvně že?
Je to klasická Redfordovka, pokud jste viděli alespoň jeden film s tímto bravůrním hercem víte, co mám namysli.
Kniha je členěna na krátké kapitoly. Četla se mi velmi dobře a dokonce mě místy i pobavila. Hned po zavření knihy, jsem si pustila zfilmovanou verzi a musím říct, že mám poprvé dilama zda je lepší kniha či film. :)

dagmar7365
02.03.2019 4 z 5

Něžný, křehký příběh o lásce, porozumění, ale také odcházení. Ze začátku mě překvapil stylem vyprávění. Vypravěč nám sděluje pouze děj, neodbíhá k popisům prostředí, myšlenkových pochodů, zbytečně děj nerozvádí, což je velmi nezvyklé psaní. Ve srovnání s klasickým vyprávěním jsem nejprve měla pocit, že to tomu příběhu škodí, při lepším zpracování jej mohl víc rozvést, ponořit se do hloubky...Ale ne. Naopak. Zalíbilo se mi to, protože to všechno navíc přenechal Kent Haruf nám, čtenářům, a naší fantazii.

Lauralex
10.02.2019 5 z 5

Romantická novela o stárnutí s grácií a lásce neměnné? Sem s tím!
Tady Robert a Jane na obálce na mě mají velký vliv, nicméně i bez nich jsem věděla, že se zamiluju. A stalo se tak.

Nikdy by mě nenapadlo, že něco napsáno tak prostě a jednoduše, ať stylem a textem, tak příběhem, mě dokáže tak strhnout a vzít za srdce. Tohle bylo velice křehké, jemné a milované pohlazení po duši. A něco takového tu ve všech těch přehnaných románech chybělo. Vím, čím to je. Jsme zmlsaní velkolepými romancemi o osudové lásce, která překoná tisícero hor a řek, ale víte, tak to v životě nechodí, tohle je ten opravdový a obyčejný život. A o to je to krásnější. Copak vždy musí zasáhnout nepřízeň osudu, láska na první pohled, musí se válčit, padat z nebe oheň a hrdina musí být smrtelně nemocen, aby to byla krásná a láskyplná romance? Zbavme se té komerční představy z amerických slaďáků a nereálných představ a vychutnejme si tu čistotu, snad až nevinnost přirozené lidské náklonnosti, přátelství a vztahu, jak je v celé své ryzí a upřímné kráse.

Ne, není to Sparks - ani žádný jiný romantik -, tím spíš mi vadí, že je to s ním, či jinou romancí tak vehementně srovnáváno. To si ta kniha nezaslouží. To je zásadní problém nejen čtenářů, ale celého dnešního světa, které nám bere to potěšení a svobodu vlastního vnímání - neustále se s něčím a s někým srovnávat. Ve vší úctě ke Sparksovi, zkazil by to, protože by z toho udělal úplně jiný příběh, a to tu absolutně nepřichází v úvahu. Ten příběh je krásný přesně tak, jak je, od Kenta.

Moc bych si přála, aby se toho nakonec dočkal každý starý člověk. Ta samota nechtěná je sice běžná, ale zlá a bolestivá, i když to nemusí být vidět. A život je lehčí, když nejsme sami, v jakémkoliv věku.

Moc mě mrzí, že je to autorova jediná kniha, protože mě si tímhle křehkým přístupem ke čtenáři a k příběhu, ale i ke stylu psaní a promluvení skrze hlavní hrdiny získal. Zaplnilo to díru v mém srdci, pak ho to zlomilo, ale pak ho to zase naplnilo láskou a životem. Prosím více takových knih.

irskádívka
13.01.2019 5 z 5

Příběh o hledání něhy a blízkosti, o vděku za chvilky štěstí a umění radovat se z nich, ať jsou delší nebo spíš vlastně kratší, což je krásná vlastnost. Také o nepochopení, tvrdosti v rodině a také o tom, jak lidé umí druhým život ztrpčovat.

Poetika_slov
01.12.2018 4 z 5

Osamělost je pro člověka ubíjející, a zvlášť pro ty starší. Kniha s kouzlem noci odhaluje, že nám stačí, aby tu s námi někdo byl a sdílel vzájemné příběhy. Tak, jak tomu je v tomto příběhu. Ač je kniha kráká, i přesto jsou z ní cítít emoce a vzpomínky na ty dávné časy radosti, strastí a lásky.

Nočnípták
09.10.2018 5 z 5

Opravdu "křehká" novela. Když mě ji dcera přinesla měla jsem obavy, že to bude moc velký "slaďák". Nebyl. Příběh mne moc překvapil. Vždycky, když mne zaujme kniha, netoužím po tom vidět film, abych nebyla zklamaná. Tentokrát toho lituju, že jsem jej neviděla. Pro tyto role se určitě nehodil nikdo jiný víc jako Robert Redford a Jane Fondová.
Takových knih o stáří,osamění, přátelství a lásce by mělo být mnohem víc.

Květi62
19.09.2018 4 z 5

Hezký příběh o přátelství a lásce, ale také samotě, smutku a nepochopení. O pravých hodnotách kolem nás. Kniha se moc dobře četla. Určitě doporučuji

cleopatra11
04.09.2018 3 z 5

Pěkný pohled na život, myšlenky a pocity starších osob . Všechny nás to čeká..

kalinkacz
02.09.2018 4 z 5

Tohle bylo jednoduše hezké... Autor skvěle vystihl pocity starších lidí na relativně malém rozsahu.. Jedná se o krátký, ale hodně milý příběh svou starých lidí, kteří spolu vzpomínají na svůj život a zároveň se nebojí pustit se ve svém věku do něčeho nového.. Stránky mi mizely mezi prosty a v závěru musím říct, že jsem byla spokojená.. Takže ano, takhle by to šlo!

AlenaF
29.07.2018 4 z 5

Hezký příběh o starých lidech, kteří mají ještě sílu a chuť užít si života. Příběh o krutosti a nepochopení členů vlastní rodiny. Smutné. Doporučuji.

klárka97
22.07.2018 4 z 5

Příběh mě opravdu dostal. Ještě nějakou chvíli jsem nad ním musela přemýšlet. Jenom škoda, že nebyl více rozepsaný. Nestihla jsem se něho pořádně vcítit. Rozhodně stojí za přečtení.

ladaol
18.07.2018 5 z 5

Moc hluboké, kdyby nebylo lidské zloby, závisti a chtíče po penězích, tak bychom se měli krásně...

magnolia
30.06.2018 4 z 5

Je to takový, zpočátku více a později méně, romantický příběh o starých lidech, který se moc hezky čte (a kterých není v nabídce nakladatelství mnoho, spíš dokonce chybí, když nepočítám různé akční staříky a seniorky-pátračky). Proto nakonec dám tu čtvrtou hvězdu a nebudu psát nic kritického (a třeba se takové a podobné věci opravdu někdy někomu někde stávají...).

Isserley
15.06.2018 3 z 5

Těším se na film. Téma knihy bylo zajímavé, bohužel příběh byl jen načrtnutý, čtenář neměl čas se s postavami víc sžít. To u filmu vadit nebude a Robert Redford a Jane Fondová, to jsou legendy. V knize bylo dobře vykreslené maloměšťáctví se všemi jeho předsudky a malostmi. Ach jo, tohle je na celém světě asi stejné. Potěšení z četby mi trochu kazil překlad, ehm, co je to “kořenová limonáda”?
Ale i tak kniha stojí za přečtení a za zamyšlení.

intelektuálka
04.06.2018 5 z 5

Tento autor zcela naplnil mé očekávání...
Tak dojemný a citlivě napsaný příběh jsem dlouho nečetla.

"O hledání štěstí bylo napsáno mnoho románů, ale jen tímto jeho přítomnost
skutečně prosvítá...."

Krásné stárnutí dvou osamělých lidí - proč to nepochopení okolí?

Jednu výtku ale mám: originál zní "duše v noci" - to by mi sedělo víc.

Doporučím, doporučím, doporučím !

PetraBery
21.05.2018 4 z 5

Dojemný příběh o stáří dvou lidí – ženy Addie a muže Louise, kteří se rozhodnou trávit noci společně navzdory nesouhlasu ostatních. Příběh o samotě, která může stáří doprovázet. A taky o snaze být šťastný v každém věku. Pěkně se to četlo, zvláštností je absence uvozovek u přímé řeči.

Boboking
11.05.2018 5 z 5

Za mne úžasný příběh, s krutostí sobě danou, která vychází z našeho života "západní" civilizace. Svojí filozofií se podobá Madisonským mostům. Tedy že štěstí je jen silně subjektivní pojem. Strohý text a styl jen vše podtrhuje. Doporučuji.

alzbeta4340
11.05.2018 4 z 5

Krátká novelka k přečtení za jeden večer. Příběh o potřebě mít někoho blízkého v každém věku. Smutné to nebylo, jen přiměřeně melancholické.
Autorův styl psaní mi opravdu vyhovoval, kniha se mi dobře četla a ani na chvíli nenudila.

michaela6503
08.04.2018 4 z 5

Kniha se mi neskutečně líbila. Příběh byl vážně dojemný. Dva staří lidé se rozhodnou užívat si poslední chvíle svého života spolu. Začnou se poznávat a začnou spolu být neskutečně šťastný. Nedokážu si představit, že v dnešní době jsou ještě lidi, kteří odsoudí dva starší lidi za to, že se do sebe zamilovali. Ale bohužel. Kniha končí pro mě velice smutně a na konci jsem opravdu brečela. Netušila jsem totiž, že vlastní syn může být tak krutý ke své matce, jen aby vše bylo podle něho. Příběh byl krásný a celou dobu se mi to opravdu moc líbilo, ale konec byl pro mě zlý. I tak ale to zřejmě k tomu prostě patřilo... Řekněme, že nakonec každý v životě se asi potká s takzvanou Sofiinou volbou, kdy je to buď a nebo a neexistuje nic mezi tím. Bohužel.

zfilmováno stáří partnerské vztahy rodinné vztahy poslední kniha autora

Autorovy knížky

Kent Haruf