Cizinci v noci

Cizinci v noci https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372253/bmid_cizinci-v-noci-H2Y-372253.jpg 4 116 116

„Cítím se osaměle. Říkala jsem si, že i ty se tak možná cítíš. Tak si říkám, jestli bys ke mně nepřišel. Na noc. Na kus řeči,“ osloví jednoho večera sedmdesátiletá Addie svého souseda Louise. Oba již před lety ovdověli a jejich životy na malém městě plynou ve stereotypech, které chabě vyplňují prázdnotu. Rozhodnou se nebrat ohledy na to, co si pomyslí ostatní, a začnou se scházet. V nočních rozhovorech poodhalují jeden druhému svou minulost, bolesti, touhy a ztracené lásky. Stávají se z nich dobří přátelé, později i milenci, náhle si připadají jako lidé, kteří mají konečně štěstí. Addiin syn je však kategoricky proti jejich vztahu a dá matce ultimátum, které nelze brát na lehkou váhu. Americký spisovatel Kent Haruf psal svou křehkou novelu vážně nemocný s vědomím, že se jejího vydání již nedočká, a vložil do ní vlastní touhu po životě a lásce a smířlivou radost z krátkých momentů štěstí. Dílo zaujalo čtenáře i filmaře a stejnojmenná filmová adaptace (2017, rež. Ritesh Batra) přinesla krásné role osmdesátníkům Robertu Redfordovi a Jane Fondové.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vyšehrad

Our Souls at Night , 2015

mariva
29.03.2018 4 z 5

Knížka k přečtení za jeden večer. Zpočátku mě trochu zarazilo neobvyklé používání přímé řeči, ale po chvíli si čtenář zvykne a čtení to opravdu zrychlí. Zajímavý a dojemný příběh ze života starších lidí, kteří se snaží i přes vyšší věk užívat života, smutný kvůli nepochopení rodiny. Hodně to připomíná Madisonské mosty.

Sabča92
27.03.2018 4 z 5

Knihu jsem si pořizovala s pocitem, že mi kniha bude připomínat díla od mého milovaného Nicholase Sparkse. A naštěstí jsem se až tolik nezklamala. Kniha byla jemným pohlazením po duši, které se mi četlo velmi lehce a při čtení jsme měla velmi příjemný pocit. Tato novela byla krátká ale i za těch málo stran dokázala potěšit mou zdrcenou duši poté, co jsem přečetla celkem nepochopitelnou knihu. Příběh vypráví o dvou starých lidech, kteří nechtějí prožít své poslední dny o samotě. A přitom všem vypráví o svých osudech. Knihu bych klidně přirovnala k Noci v Rodanthe nebo i Madisonským mostům.
Cizinci v noci jsou psané zvláštním stylem - jedná se o er-formu ovšem bez uvozovek a díky tomu děj neskutečně rychle plyne. Určitě mohu knihu jen doporučit a těším se na film!

zfilmováno stáří partnerské vztahy rodinné vztahy poslední kniha autora

Autorovy knížky

Kent Haruf