Císařský oheň

Císařský oheň https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234863/bmid_cisarsky-ohen-v2e-234863.jpg 4 246 73

Cesta sněžných ptáků série

< 2. díl

Uplynulo dlouhých devět let a hrdinové knihy Cesta sněžných ptáků se opět setkávají. Píše se rok 1081 a ctižádost byzantského císaře je bezmezná. Hodlá získat „ohnivou směs“ Východu, zázračný vybuchující prášek, který údajně mají na druhém konci světa v Číně. A tak se Vallon s přáteli vydává po Hedvábné stezce... Robert Lyndon dokázal to, co se podaří málokdy: pokračování historické ságy je opět strhující. Hlavní postavy prošly proměnou a přibyly k nim další; především záhadný mladík Lucas, který má své osobní důvody, proč se k Vallonovi připojit. Atmosféra děje vtáhne čtenáře do tehdejšího světa, vylíčeného s úžasnou barvitostí.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Imperial Fire , 2014

tatjana1737
08.10.2018 3 z 5

!!! POZOR, MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY PRO TY, KTEŘÍ NEČETLI !!!

Asi zde budu v menšině, ale první díl mne zaujal víc. Možná i tím, že tvořil ucelený příběh, kdežto na konci Císařského ohně jsem si říkala: WTF??! Tohle má být konec?? A co jako ten skok do vody? To mělo být co??

Začátek je ve stylu většiny pokračování hrdinských questů - hrdinové se po letech sejdou, vzpomínají na staré časy, malují si, jak by bylo fajn zažít zase nějaké to společné dobrodružství, a přestože Vallon každého po jednom od výpravy zrazuje, stejně je jasné, že s ním nakonec půjdou všichni. Jen ženy a děti tentokrát nechají doma.

Tohle schéma bych i Lyndonovi odpustila, ono si to o to v knihách, v nichž lidé někam dlouho putují, vyloženě říká. Ale vadila mi proměna některých hrdinů. Hlavně Vallon se zde víc uzavírá do sebe, stává se poněkud nesympatickým a tím, který ostatní "buzeruje" - což je ovšem v pořádku, když se čtenář zamyslí nad tím, že on je ten, kdo nese hlavní odpovědnost, kdo ručí nejen za sebe a své přátele, za hladký chod výpravy, ale i za několik desítek vojáků, nosičů, za zvířata, vezené cennosti... a že mít takovouhle odpovědnost není úplně sranda a konečné rozhodnutí je vždy opravdu jen na něm. Hero mi tentokrát připadal trochu do počtu a v pozadí. Kromě Vallona, byl ze "staré party" výraznější postavou především Wayland, který se - z výše uvedeného pohledu - choval anarchisticky a narušoval kázeň. A když došlo na lámání chleba, byl ještě dotčený. Ostatně celá linie kolem Zulejky mi přišla poněkud zbytečná a nedovedu si ji vysvětlit jinak, než že Zulejka vstoupí do příběhu ještě ve třetí knize (což se samo nabízí, když hrdinové budou putovat přes Indii), přičemž předpokládám, že nakonec skončí s Lukasem - nebo minimálně proběhne něco mezi těmihle dvěma postavami. Proč by se jinak do ní tak bláznivě zamilovával, kdyby to pak vyšelo vniveč? A v Číně se naučil umění milovat, tak ho doufám se Zulejkou zúročí.

Co se Lukase týče, vynikající nápad, se kterým si Lyndon klidně mohl ještě víc pohrát. Namísto Vallona cílil Lukas své podráždění na Aikena, myslím, že si autor mohl trochu pohrát s konfliktem otec - syn, se zpracováváním krvavé minulosti, hledáním cesty těch dvou k sobě. Ale výrazněji zklamaná jsem nebyla, jen mám obavy z toho, že v pokračování autor Vallona odkrouhne a jeho standardu skvělého válečníka a vůdce dál ponese právě Lukas.

Historické reálie a předkládané skutečnosti bych autorovi opět zbaštila i s navijákem, nebýt toho měření v metrech, na které mne upozornily komentáře u Cesty sněžných ptáků, a které zde vysloveně bilo do očí. Přitom by stačilo málo - napsat místo slova "metr" slovo "loket". Loktů sice bylo - coby délkových jednotek - jako máku, ale vždy se pohybovaly plus mínus do 100 cm, takže by to takový lapsus nebyl ;-).

Oproti prvnímu dílu mi tentokrát vyloženě vadilo nerozvedení raně církevní linky - ta byla jen tak naťuknutá a "skutek utek". Důkazní svitek si hrdinové opět nechali zcizit a nezdálo se, že by z toho byla nějak úplně špatní, či že by to hodlali řešit. A s ohledem na smrt jedné z postav (to jsem si taky říkala, jestli bylo opravdu nutné?) už to asi nikdo řešit nebude... Škoda, slovy mého muže "mohlo to bejt dobrý".

Nu a Waylandova samostatná část... mohla být buď vydána samostatně formou povídky, nebo zařazená na konec knížky - takhle na mne rozdělení příběhu působilo trochu rušivě + kdyby ji autor zařadil na konec, čtenář by byl alespoň trochu saturován za tu jedovatou šipku...

Z mírně useknutého konce jsem ani nepochopila, jak to nakonec bylo s tím střelným prachem - jestli ho použili všechen nebo si něco nechali, aby alespoň část účelů výpravy bylo završeno úspěchem. A vůbec - celá kniha ve mně zanechala víc otázek než odpovědi: např. Caitlin a její nevěra, Vallon - Lukas, chrám a svitky, které našel Wayland, postava Zulejky a Lukasovo zalíbení v ní, … :-(

Shrnuto a podtrženo: nelituji, že jsem četla, stále to bylo kvalitní čtivo, od něhož jsem se nemohla odpoutat, ale první díl se mi líbil mnohem víc.

withoutchild
16.09.2018 3 z 5

Bohužel mě kniha začala bavit až od sekce "Tibet". Do té doby to byla pořád jen překážka za překážkou, co kapitola, to přepadení atd., až mě to rozčilovalo. Trvalo mi asi čtyři měsíce, se tím prokousat. Předchozí díl byl pro mně o mnoho lepší.

dadasada
11.09.2018 5 z 5

Kniha byla čtivá a zajímavá. Určitě doporučuji přečíst.. nevíte někdo, jestli už začal psát další knihu? nikdo to nemohu vygoogli..
Díky

tony64
12.08.2018

Dobré pokračování.

eva-lupen
04.04.2018 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem na autora po prvním dílu nezanevřela. Tohle je úplně jiné kafe :-). Napínavé, čtivé už od prvních stránek. I ty postavy se vyvinuly v mnohem sympatičtější a na konci slzičky ukáply.
Doufám, že se dočkáme pokračování!
Jen je to teda stále psáno moderním stylem, což je pro mne u historického románu trochu rušivé.

tichoslapek_
13.03.2018 4 z 5

První díl této ságy jsem četla již před rokem, ale postavy jsem si zapamatovala celkem dobře. Tento druhý díl se mi líbil o něco více než první. Překvapilo mě, že u mnohých tomu bylo právě naopak. Avšak ani jsem se nenadála a byl tu rychlý, zmatený závěr. Jako by to už chtěl mít autor rychle za sebou.

Nicméně příběh byl svižný a četl se dobře. A co bych ještě autorovi vytkla je to, že začátek příběhu, tedy události před výpravou, byl zbytečně rozsáhlý. A potom samotná část v Číně (tedy to podstatné) naopak krátké. O konci jsem již mluvila.
Nezbývá tedy nic jiného, než si počkat na díl třetí, který nám, jak doufám, vše podstatné osvětlí a nabídne nám lepší zakončení.

evickakyticka
10.02.2018 5 z 5

Jen o chlup slabší než první díl. Ale opět skvěle popsané prostředí, cesta i postavy. Za takové klady odpouštím autorovi některé pasáže v knize (milenky a získání střelného prachu). Určitě se k příběhu vrátím a opět si ho vychutnám - tak jako teď. Bylo to moc příjemné čtení.

Boby17
30.01.2018 4 z 5

Císařský oheň se mi nelíbil tak, jako první díl. Možná ale laťka byla hóódně vysoko nastavená. A pak se i dobré pokračování může jevit jako slabší. Knížku jsem ale zvládl na jediný zátah. Zájemcům o dobrodružné příběhy doporučuji celou sérii.

KAREL6725
29.01.2018 5 z 5

Já na nic nečekal kupoval jsem oba díly společně, tak že žádné dlouhé čekání. Dočteno , sečteno , podtrženo, mě se to líbilo , už jsem dlouho nic tak pěkného nečetl. Historické romány čtu málo , ale takových příběhu víc. Plný počet hvězd.

Petuleke
23.11.2017 4 z 5

Na knížku jsem v knihovně hodně dlouho čekala, ale vyplatilo se. Opět čtivé a strhující. Jen jsem trnula, jsk se knížka blíží ke konci rychleji než Valon. Doufám, že autor pracuje na pokračování. Jinak mu jednu hvězdu seberu...

Selinute
25.09.2017 5 z 5

Uplynulo téměř 1,5 roku od doby, kdy jsem se rozloučila se svými oblíbenými knižními hrdiny. Tento časový odstup je dostatečný k nezávislému porovnání obou úžasných cest.
Po přečtení některých komentářů jsem měla trochu obavy, že druhý díl nebude až tak dobrý. Císařský oheň je ale podle mě naprosto srovnatelný jak do kvality, obsahu i napětí se severským putováním a je mu naprosto rovnocenným partnerem. Otevřený konec nám do budoucna nabízí možnost nového lákavého a napínavého dobrodružství. Mně se to líbilo...

adam5955
15.08.2017 4 z 5

zdlouhavy zacatek, prilis se dej drzel prvniho dilu. Ale Lyndon to proste umi, takze vyborne cteni, ktere Vas zavede pres cely svet. Rozhodne to neni ztrata casu a ac nejsem fanousek vyroku: Prvni dil je prvni dil... tak ... tak to nereknu, oba jsou super :) Ale ten konec byl trosku odflaknuty

midas00
21.07.2017 5 z 5

Stejně jako u prvního dílu je začátek zdlouhavý. Pak ale autor vše vynahradil a od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Velice se mi líbilo jak autor vystihl dobu a zasadil do ní tento poutavý příběh. Děj se odehrává 9 let po dobrodružství prvního dílu a na postavách je znát že se změnily a nešlo tak předvídat jak se v některých situacích zachovají. Jediné co mě zklamalo byl konec.. Autor popisuje dobrodružnou výpravu přes většinu knihy, ale Čínu a cestu zpět namačkal jen na pár stránek. Nakonec to vypadá že chtěl knihu co nejdříve dokončit a nevěděl jak. Konec je ale otevřený tak uvidíme jestli se dočkáme ještě dalšího dílu, protože mnoho věcí ještě stále není vysvětlených..

kaja77
16.07.2017 5 z 5

Začátek byl pro mne trochu moc rozvlekly, jsem ráda že jsem krizi překonala a četla dál. Od chvíle, kdy se výprava vydala na cestu bylo čtení zase parádní. Kapitoly o pobytu v Číně bych klidně x krát rozšířila. Bylo to kouzelné objevovat jiné světy.

Kerberos
17.06.2017 4 z 5

pokračování nezklamalo

Izzurr
15.06.2017 4 z 5

Pokud bych měl Císařský oheň srovnat s prvním dílem, pak je na tom první díl lépe. Druhý díl mi přišel méně napínavý, děj ubíhá velmi pozvolna a od hlavní zápletky jsem čekal trochu víc.
Nicméně pořád jde o čtivý a dobrodružný román s detailním, kvalitním vypravováním.

marimari
30.04.2017 5 z 5

Krásný zážitek , čtenář je součástí příběhu. Protože každá pohádka má skoro vždycky pěkný konec, tak by to chtělo ještě jeden díl a to by stačilo. Co se natahuje dlouho, má většinou sestupnou tendenci a to by byla škoda!

Alizon
24.03.2017 4 z 5

Po docteni druhe casti teto serie (a je jasne ze serie musi pokracovat, protoze pokud na tomto dilu ctenare muze neco zklamat je to pomerne otevreny konec) musim napsat, ze se mi kniha opet libila. Sice davam oproti prvnimu dilu jen ctyri hvezdicky, ale jsou to takove 4+, z prvniho dilu jsem proste byla nadsena, tady uz "jen" spokojena.
Neda mi to nevyjadrit se ke kritice nekterych ctenaru - osobne jsem opravdu nezaznamenala nelogicke casove skoky, ani jsem nemela problem se orientovat, kde se hrdinove zrovna pohybuji. Ze se z Waylanda stal jiny clovek je take celkem pochopitelne, v prvnim dile mu bylo nejakych 17?, zil dlouho sam v lese, tady se s nim setkavame po 9 letech kdy zil v cizine (uz to samotneho cloveka dost zmeni, coz mohu soudit podle vlastni zkusenosti), jako zenateho muze a otce dvou deti .... kdo by se nezmenil? Souhlasim s tim, ze chybely nejake vyraznejsi zenske hrdinky a samotny pobyt v Cine mohl byt troche delsi, jiste by se nasly nejake zajimave prihody. Jeste me napadlo ze si autor mohl trochu vyhrat s tim kdo je Lucas a ne to prozradit hned na zacatku (ovsem to by ho musel uvest na scenu trochu jinak, protoze takto me to napadlo hned), aby bylo v knize najake prekvapeni, podobne jako v prvnim dile s Waylanderm. Celkove ale prijemne cteni, az se podle toho natoci film, bude to takova "stredoveka road movie". Na dalsi dil uz se tesim.

mi-380
14.01.2017 4 z 5

Vallon, Hero, Wayland. Těšil jsem se na ně a užil jsem si je. Něco mi ale tentokrát chybělo. Nedovedu to popsat, ale v porovnání s Cestou sněžných ptáků se mi Císařský oheň nečetl tak lehce a rychle. Navíc mi připadá, že hodně zhuštěná poslední desetina knihy by klidně mohla tvořit polovinu třetího dílu (ke kterému se možná schyluje).
80 % (zatím 98 hodnotících je na průměru 87 %).

Aaron Lewis
09.11.2016 3 z 5

O trošku lepší než díl před tím. Ale i tak. Pořád špatně napsané, kostrbaté a těžkopádné. Žádná atmosféra, četla jsem to zběžně, protože mě to zas až tak nezajímalo. Jediný zajímavý charakter tady byl jednoznačně Vallon, tak nějak jsem si ho konečně oblíbila. Zbytek prostě nic moc... Konec? Byl mi úplně ukradený, i to co se některým stalo.