Černá lilie

Černá lilie https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533285/bmid_cerna-lilie-65e19ef0c012c.jpg 4 173 173

Oldřich z Chlumu řeší vraždy na hradě Valdek. Oldřich z Chlumu se svými pomocníky řeší vraždy na hradě Valdek. Podezřelých je mnoho, protože na hradě se právě koná rodinná slavnost. Jaké tajemství skrývá vzácná tapiserie? Oblíbený autor historických knih i detektivek z českého středověku opět přivádí na scénu Oldřicha z Chlumu s jeho pomocníky panošem Otou a velitelem Divišem. Tentokrát řeší případ smrti paní Sibyly, sestřenice urozeného a vlivného Oldřicha Zajíce na jeho hradě Valdeku. Než zjistí, zda Sibylina smrt byla vraždou, nebo nešťastnou náhodou, dojde k další vraždě. Podezřelých je mnoho, protože na hradě se právě koná rodinná slavnost. Otázek, které si Oldřich z Chlumu klade, je řada, proč se mu ale zdá, že klíčem k řešení je tapiserie, na níž je zobrazena zahrada s nádhernými květy, mezi nimiž vynikají lilie, z nichž jen jedna je černá?... celý text

Eva398
18.09.2023 5 z 5

Za mě postavy příběh a napínavý až do konce.

TeaPeter
07.09.2023 3 z 5

Až téměř do konce byla kniha napínavá a výborně napsaná. Až jsem si říkal, že se pan autor znovu dostal do vrcholné formy počátečních dílů série. Bohužel ale konec všechny naděje pohřbil. A ten úplný konec nad tím ještě zlomil hůl. Obrovská škoda, protože původně jsem to viděl na plný počet hvězdiček...

Dorotka201
04.09.2023 5 z 5

Opět vynikající příběh!!
Pane Vondruško, děkuji...

kuruteku
22.08.2023 4 z 5

No, hodně překombinované a hodně postav, ale zapadlo to do sebe jako kostky lega. Dokonce i Diviš přispěl svým fištrónem, spravedlnost byla nastolena i bez zákonných prostředků a páni rytíři se mezi sebou nepobili.

Terkaodkafe
22.08.2023 3 z 5

Při čtení knihy si člověk připadá jako ve společnosti starých známých. Charaktery jsou dané, vůbec se nemění, a pokud by někdo na něco náhodou zapomněl, autor mu to ještě na začátku připomene. Čtenáře nic nepřekvapí. Vondruška jede stále podle stejné osvědčené předlohy. Ví, co jeho čtenáři mají rádi, a servíruje jim to. Černá lilie je feel good detektivka, nad kterou se nemusí moc přemýšlet. Čte se velmi dobře, příběh rychle odsýpá. Jen v tom množství postav je občas těžké se orientovat a také se v ději nevyskytuje žádná ctnostná ženská postava.

marse1
11.08.2023 2 z 5

Přečetla jsem, ale tentokrát mě kniha nijak zvlášť nezaujala.Pan Vondruška má lepší knihy.

PREBURDA
11.08.2023 4 z 5

Pěkné čtení, ale nějak tomu chybí ten "Vondrušovský šmrnc", jako když začal sérií psát. Poslední dvě kapitoly knihy jsou snad nejakčnější. Jinak, pěkné pohodové čtení.

Modrina
10.08.2023 2 z 5

Tak tentokrát nejsem úplně nadšená a rozhodně nenapíšu nic, co by tu už nezaznělo. I v té době se používalo tolik jmen, že opravdu nevidím důvod pro použití stejného jména pro různé postavy, navíc pro jednu postavu v různých podobách. Děj byl překombinovaný a dle mého tak nějak nesourodý, méně kostrbatý byl patrně i děj Miloušových rodokapsů, v nichž mu Saturnin popřeházel stránky. Takže podivný konec mi vlastně ani nevadil. Další páně Vondruškovy knihy si rozhodně přečtu, ale tahle mi moc neučarovala.

PetrKral
08.08.2023 3 z 5

Bohužel opět silně překombinované.

mats379
06.08.2023 5 z 5

Z posledních detektivek mi tahle přišla jako jedna z nejlepších. Jak píší jiní, nebylo rozuzlení tak krkolomné a nevěrohodné. Ale současně souhlasím i s výtkami hanzbm s připomenutím: i Dumas psal pro oeníte, údajně měl "psací" dílnu a jeho dílo žije dodnes!

Česneksmedem
22.07.2023 3 z 5

Na úvod, asi po stopadesáté, se seznámíme s děním ve druhé polovině 13. století v Českém království. Dále tu máme seznam postav v příběhu. To VV krásně přibývají stránky! Příběh, který konečně následuje, je docela zamotaný a nepřehledný, a to zvláště stejnými jmény v různých podobách. Pokud si při čtení budete dělat delší přestávky, snadno se v ději ztratíte. No a závěr to korunuje. Ten je asi tak pravděpodobný, jako že mě do druhého dne narostou nové zuby. Přesto to celkem šlo.

martin9929
20.07.2023 3 z 5

Celkově průměr. Místy jsem se ztrácel v některých postavách. Zbytečně překombinovaný děj.

Ignis
19.07.2023 3 z 5

Za mě takový slušný průměr. Zápletka jako obvykle trochu překombinovaná, závěr useknutý, prostě taková klasika.
Jen se autor už začíná opakovat v popisech hlavních postav a takových těch obecných "moudrech".

Ulala
19.07.2023 4 z 5

Tak Jak mám knihy pana Vondrušky ráda a zejména tuto sérií, tak tentokrát ubírám jednu * za překombinovanost. Oldřich z Chlumu jako by nebyl tím klasickým vyšetřovatelem. Chyběly mi ty rozvahy s logickými závěry a nelíbilo se mi to neustále ustupování jak církví, tak křižákům i ostatním. Nějak tomu chyběla obvyklá šťáva.

Misabi
16.07.2023 4 z 5

Miluju detektivky s Oldřichem z Chlumu. Černá lilie se mi líbila, byť jsem se dost ztrácela ve jménech postav. Závěr nakonec velmi působivý. V posledních dílech série mi však chybí "dvorské pletichy na pražském hradě, osoba krále Přemysla Otakara II., královna Kunhuta a takové to politické pozadí". Možná je to tím, že se příběhy odehrávají daleko od Prahy.

hanzmb
15.07.2023 3 z 5

Jako přes kopírák jsou bohužel poslední díly. Autor si vymyslí extra složitou zápletku. Tu obalí průměrnou omáčkou, za použití spousty v minulosti úspěšných klišé. Načež přijde zcela nerealistický závěr. Kde jsou ty doby, kdy romány této série měly příběh a spoustu dobových reálií. O propojení na mocenskou situaci v království nemluvě.
Typický případ jak autor přestane psát pro čtenáře a píše jen pro peníze. Další čárka v soutěži s Bauerem, kdo vydá víc knih.

Olaf74
14.07.2023 5 z 5

Pěkný počtení to bylo. Hlavně ten konec nebyl moc zamotanej, jak občas bývá. Takže za pět kousků.

Le Chat
09.07.2023 5 z 5

Detektivky s Oldřichem z Chlumu čtu opravdu ráda. Černá lilie se mi líbila a odpočinula jsem si u ní, takže za mne jasných 5 hvězdiček (i když za nejlepší díl série považuji Mstu písecké panny). Už se těším na Katův odkaz. :-)

Boby17
08.07.2023 3 z 5

Sérii s Oldřichem z Chlumu mám rád, ale už je asi dost za zenitem. Příběh s křižáky byl hodně zamotaný a samotný závěr byl sice spravedlivý, ale zdál se mi dost uřícený a jaksi nepravděpodobný. Dávám 3 hvězdy.

Hotovson
30.06.2023 4 z 5

Nebylo to špatný, ale asi ani nejlepší, prostě taková klasika s Oldřichem z Chlumu na dvě odpoledne. Co se týče závěru, nejsem historik, ale tak nějak to možná proběhnout mohlo, když ten nemoh na tamtoho a ten zas na toho z určitejch právnickejch důvodů XIII. Století (nechtěl bych tu spoilerovat), nicméně se mi zdá, že podobný závěry už jednou Vondruška použil, koneckonců těch knížek už je asi 30 a já si je fakt všechny nepamatuju. Což dává ovšem dobrou šanci na znovučitelnost :) A ještě co se rytířů a jinejch urozenců týče, tak mam všeoběcně problém pamatovat si jména, natož když je to Někdo z Něčeho, popř. ještě s přídomkem zvířete a šílenejma staročeskejma jménama jako Budivoj, Ratmír, Habart, Hejlík, Vchyna, Nechvala či Chluk, o těch mniších měnících si jména kvůli řeholi ani nemluvě :)

Obzvlášť zabrat mi dali ty Heřmani a Hermani, tady si myslim, že to bylo asi zbytečně překombinovaný.