Bůh v renaultu

Bůh v renaultu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342395/mid_buh-v-renaultu-FJi-342395.jpg 3 142 43

Čtvrtá povídková knížka nejúspěšnějšího českého spisovatele přináší směs pocitů a nálad, jejichž spojnicí je empatie. Mistr silné, mnohdy překvapivé pointy tentokrát nechává svou osvědčenou zbraň často oněmělou. Vzdává se toho, co je bezpečně efektní, ve prospěch toho, co je nebezpečně pravdivé. Hrdinové vieweghovsky svěžích povídek prožívají naše pocity, touhy a strachy — a nabízejí katarzi, která každý takový akt nevyhnutelně doprovází.... celý text

blonďatá.luc
11.10.2017 4 z 5

Obrovské překvapení! Od Viewegha jsem četla již 6 knih, tato je 7. a jako první mne skutečně bavila. Situace z běžného života podané bez zbytečných keců. Zajímavá témata jednotlivých povídek, jejich krátký rozsah... Možná zkusím nějakou další povídkou knihu. Jen mi uniká, proč dvě povídky mají jinou hlavní postavu.

jaste
06.10.2017 2 z 5

Tohle uz nebyla spisovatelska sebevrazda jako poslednich par knih, ktere vysly po autorove nemoci, ale stale mi to prijde dost nedotazene. Asi dve povidky nadprumerne, ostatni dobre, ale "zabil" to zaver nebo zaver dobry, ale povidka podprumerna. Dala bych tri hvezdy, jen kdyby Oskar prestal konecne fnukat a mlit o rozvodu.

selmapsovita
24.09.2017 5 z 5

Možná mě některý lidi budou chtít ukamenovat, ale mě tahle kniha přišla vynikající. Děj je místama hodně slabej: to uznávám, ale je skvěle formulovanej, hodně zajímavej styl. Viewegh ukázal, že se dokáže velice dobře a zajímavě vyjadřovat.

rodak
24.09.2017 3 z 5

Za chvilku přečtená.Někdy příjemně vtipná,někdy neskutečně nudná povídka.Jinak nic.

Zdeňula
16.09.2017 3 z 5

Pohodová a nenáročná kniha, vhodná na dovolenou a relax....

Belatris
13.09.2017 1 z 5

Monotematičnost ve své pravé podobě. Vyprázdněnost, vaření z vody, která už je třikrát převařená. Stárnutí, osamělost, ataky depresí, stesk po někdejším štěstí. Dobrý materiál, ale je to pořád totéž a nic k tomu nepřibylo ani ve formě, ani v obsahu.
Napadá mě, že je smutné, že to nakladatelé vydávají a někteří čtenáři nadšeně kupují. Z lítosti? Ze sentimentu k Vieweghovým lepším letům? Je to jedno, protože faktem zůstává, že literárně je to mizerné a neumím si představit, že by to vydali neznámému autorovi.
Ale našla jsem jednu povídku, kterou si rozhodně zapamatuji. Akt křesťanského milosrdenství vypráví o návštěvě u lůžka umírajícího. Spisovatel Oskar (dobře známý z předchozích knih) přijde za svým dlouholetým přítelem, který umírá na rakovinu slinivky. Jeho šprýmy a obhroublý humor přerušují ataky nesnesitelné bolesti a právě v kombinaci neskutečně děsivé vidiny bolestivé smrti a tvrdohlavého humoru je ta povídka silná. Křečovité pokusy s umírajícím mluvit působí velmi reálně. Mrazí z toho a je to i velmi slušně napsané.

ecila13
09.09.2017 3 z 5

Svěží čtení.
Mám ráda, když píše MV o sobě. To mu jde nejlépe.
A já jsem zvědavá :-)

jahlina
01.09.2017 4 z 5

Souhlasím s předchozími komentáři, že se Vieweghovi vrací jeho smysl pro humor a nadhled. Ačkoliv z povídek dýchá i smutek. U některých jsem až pojala podezření, zda nejsou ze šuplíku psané dříve.

kečup60
13.08.2017 3 z 5

Souhlasím s Haski. Smutek je silnější než naděje.

haski
24.07.2017 3 z 5

Viewegh se po nemoci stále zlepšuje. Většina povídek se mi líbila víc, než poslední knížky, je cítit návrat bývalého humoru. Normálně mi až tak nevadí sprostá slova, pokud tam sednou, ale tady mi to přišlo moc násilné. Zkrátka, nebylo to špatné, ale nějak na mě z toho dýchá smutek autora.

Martiiiik
22.07.2017 3 z 5

Soubor povídek, některé vydařené, jiné méně.. Autor se snaží zachovat svůj typický styl, ale je tu patrný dopad nemoci.. Jistě je lepší než minulá kniha.. Takže se můžeme těšit, že se to ještě vylepší a budeme si užívat sarkasmus a osobitý styl ještě v mnoha dalších knihách :-)

Aleh
04.07.2017 4 z 5

Michal Viewegh má za sebou těžké životní období. Ale po přečtení jeho nové povídkové knihy musím konstatovat, že se do jeho života vrací jeho typický humor, ironie, vtip a nadhled, které se z jeho tvorby na čas někam vytratily. Tak jen tak dál. Byla jsem tentokrát mile překvapena.

slesicka
02.07.2017 4 z 5

Tak já myslím, že tyto povídky už jsou zase ty pravé Vieweghovské :) Bezva, jen tak dál!

Clara del Valle
28.06.2017 4 z 5

Už jsem nad ním lámala hůl, poslední dvě knihy byly děsivé, ale po přečtení těchto povídek říkám.... Oskar je zpět! A to je dobře :-)

Bonifác
24.06.2017 3 z 5

Přiznám se, že mám knihy Michala Viewegha ráda, ačkoliv jsem asi jedna z mála, a to i přes to, že se neustále dozvídám, že se jedná o nejčtenějšího českého spisovatele. Domnívám se, že tato skutečnost se již dávno nezakládá na pravdě, ale i tak pro mě jeho knihy vždy budou mít v knihovničce místo.
Začátek knihy se mi četl velmi těžko, ale v druhé polovině jsem se už bavila o poznání lépe. Hlavně poslední dvě povídky mě opravdu rozesmály. Trochu už mě unavuje, jak se autor stále a stále vrací ke svému "úrazu". Nutno ale říct, že už tak činí s větším nadhledem a že si na tuto skutečnost asi budeme muset zvyknout. Proč? Inu jak sám autor napsal ve stejnojmenné povídce "protože píšu autobiograficky."

janulka1310
15.06.2017 4 z 5

Tak už mám zase pocit, že jsem četla Vieweghovku :) Výstižné, vtipné, s pointami.

magnolia
11.06.2017 4 z 5

I když jsem se zařekla, že po Melouchu už nikdy nic od M.V., přečetla jsem novou knížku jedním vrzem a dám ty 4. Asi hlavně z radosti, že už to zase jde číst, směju se nápadům, pointám, autorovi (i Oskarovi) a lituji, že není knížka delší. Za mě: moc dobré povídky, nejen o sexu (a pro české autory mám prostě slabost :)

zmatla
08.06.2017 odpad!

Nechala jsem ji v knihobudce na nádraží ve Svinově, pokud by snad měl někdo potřebu nechat si zkazit den.

pagac17
05.06.2017

Rozečetl jsem povídkovou publikaci autora. Bohužel mi nesedí autorova náplň jednotlivých povídek. Spíše se mi zamlouvá zfilmování některých jeho knih. Scénář je většinou lepší, než obsah knih. Je to můj osobní názor, tím se nechci dotknout spisovatele, který je jinak hodně čten.

gargamelka
22.05.2017 4 z 5

Kniha 12cti povídek s autobiografickými prvky. Některé povídky jsou brilantní, některé méně. Čteme o reakci na společnost, vidíme tvář všednodennosti (karamboly na silnici, předvádění se, potřeba mobilu aj.). Dále se dozvíme o určitých zdravotních problémech, vztazích.. Co určitě zaujme je grafika!