Balady

Balady https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4947/balady-4947.jpg 4 44 6

Publikace obsahuje baladické verše klasika francouzské středověké literatury. Základem této edice je Villonova nejvýznamnější sbírka "Závěť", která je zde publikována prakticky v úplném znění. Právě v ní se totiž definitivně potvrdil dnes již klasický literární termín "villonovská balada", dodnes udivující precizně zvládnutou formou a tvarem. Tento útvar je složen ze čtyř slok, z nichž první tři obsahují 7-12 veršů, zatímco závěrečná čtvrtá sloka v sobě skrývá už jen polovinu veršů ze slok předcházejících. Ve Villonových baladách ožívá na jedné straně prostředí krčem a bordelů, v nichž se básník velice často pohyboval. Na druhé straně z nich však můžeme poznat, a to zvláště v precizně zvládnutých lyrických reflexích, pocity ztroskotance a v pravém slova smyslu deklasovaného jedince, jenž od zuřivosti a cynismu zvolna přechází k melancholickým "výlevům", někdy ústícím až do kajícného doznání. Villon v sobě prostě nosil mimořádný dar pozorovat, sebezpytovat a v neposlední řadě i zachytit vlastní duševní stavy: je nepochybné, že právě tímto "autobiografickým" pojetím přispěl k tomu, aby jak jeho osobnost, tak i dílo překročily rámec své doby.... celý text

Poezie
Vydáno: , Nibiru

KURACHJO2018
22.06.2019 5 z 5

Svým způsobem obdivovaný a dokonalý Prokletý básník. Rád ho v bezpečí rodinného krbu čtu. Byl geniální, ale zapomnělo se na to, že tento génius byl vrah - zabil člověka- kněze. I přes můj obdiv k jeho dílu, byl to nejen rebel, ale i gauner, který svůj talent z rebelství promrhal, Zbytečně. Ač dokonalý básník, jako člověk byl tehdejší společností zavržen a zemřel kdoví kde a kdo ví jak.

Františku, už tě nepotěší,
že Francouz jsi a ze vsi zdejší;
teď na krk oprátku ti věší;
ať pozná hlava, oč je zadek těžší

Chajda69
10.08.2018 5 z 5

Villon rozhodně nebyl příkladem počestného života a zřejmě i proto dokázal psát způsobem, jakým dokázal. Pohled vyvrhela na svět, který mu povětšinou nastavuje odvrácenou tvář. Jeho poezie je výstižná, nadčasová a stále aktuální.

Má oblíbená:
"Znám vše, ač nic bych neznal radši,
znám chlapy mdlé i ruměnné,
znám smrt, jež všechny pod zem tlačí,
znám cokoli - jen sebe ne."

Pohled plný sebereflexe, do zrcadla sebeupřímnosti by se měl čas od času podívat každý.

katerinn
07.11.2017 5 z 5

Je mi tak líto mého mládí,
kdy frajeřil jsem, dováděl,
sám Bůh ví, kam ta léta pádí,
a já bych zadržet je chtěl.
Můj mladý čas! Kam odešel?
Či odklusal? Kdo může říci?
Najednou někam odletěl a nenechal mi vůbec nic..

nikikostadinova
21.01.2017 5 z 5

Ach ano Villon, srdečně přijat, každým odmítán (má oblíbená citace jedné z balad). Já bych tedy tohoto člověka jako básníká určitě odmítnout nedokázala. Balady krásné, pochopitelné, ironické.

ZuzziŠ
22.01.2016 4 z 5

Přemýšlím, co by Villon se svoji trefností, pravdivostí, satirou, smůlou, se svým sarkasmem, cynisme dělal dnes?
Ať by to bylo, co by to bylo, četla bych ho!

Éowyn
21.01.2015 5 z 5