Bouře

Bouře https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500621/bmid_boure-yq4-500621.png 4 288 288

August Strindberg série

Nad poklidnou vesničkou se stahují mračna. První díl atmosférické detektivní série. Stockholmský finančník August Strindberg se rozhodl pověsit kariéru na hřebík a otevřít si vetešnictví. Jenže s jeho příjezdem do ospalé pobřežní vesničky jako by tu veškerá idyla skončila – za bouřlivé noci zmizí oblíbená místní učitelka. Policie v čele se sympatickou Marií Martinssonovou bezvýsledně prohledává okolí a atmosféra mezi starousedlíky houstne. Co se vlastně přihodilo? A proč v Augustovi roste přesvědčení, že klíč k vyřešení záhady má v rukou právě on?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kniha Zlín

Stormvakt , 2020

Nočnípták
21.05.2023 3 z 5

První kniha od Ohlssonové kterou jsem četla. Nalákalo mě, že i když severská autorka, tak to není žádný krvavák. Námět bezvadný, ale ze začátku dost nuda. Až tak tak po polovině začal mít děj spád. Samozřejmě jako u všech severských detektivek má policistka problém. Tentokrát to není alkohol ani psychické potíže, ale soužití s násilníkem.
Pachatele jsem tipovala dobře, ale čekala jsem od knihy větší zážitek.

evask
12.05.2023 4 z 5

Dobrá detektivka, ale chtělo by to trochu zestručnit.

Kája95
12.05.2023 5 z 5

Výborná knížka, už aby vyšla další. Autorka píše čtivě, svižně a zároveň poutavě. Nesnaží se zvyšovat napětí zbytečnými ohavnostmi a brutalitou, tak jak to dělají nyní mnozí jiní. Dokonce se brilantně vyhla klasickým klišé, které se opakuji ve většině detektivek. Kniha se mi opravdu velmi líbila

Danago
01.05.2023 2 z 5

Knížka mě hodně zklamala. První série byla dokonalá.
Ale tato série asi nebude pro mě.
Celé mi to přišlo utahané, nudné. Hlavní vyšetřovatelka, no možná se to stává i těmto lidem, ale pro mě nepochopitelné.
Motiv podle mě velmi nepřesvědčivý.
August Strindberg by měl být do budoucna hklavní postava a ano je zde hodně zapracovaný, ale není policista a s policií vlastně nic společného nemá. Takže očekávám, že další díly se budou zase točit nějak kolem něj. Těžko odhadnout, jak chce autorka do budoucna tuto sérii pojmout. Možná se bude řešit starší případ, který zde nebyl dořešený nebo to bude vedlejší linka, což bych si tipla.
Je to rozjezdový díl, ale mě nesvědčil.
480 stran více méně o ničem. Škoda.

luckomar
24.04.2023 2 z 5

Knížka nebyla špatná, ale zbytečně dlouhá. Zajímavých bylo posledních 30 stran.

Kaja1
04.04.2023 5 z 5

Knížka se četla sama. Nebyl to žádný krvák, jak jsme u severských detektivek zvyklí. Co my můžeme vědět, co se děje za zdmi našich domů, bytů nebo u sousedů. I když člověk tušil, co za tím vším bude na napětí to nic neubralo. Těším se další díl.

borupet
24.03.2023 5 z 5

Za mě výborné, čtivé, skvěle psychologicky propracované postavy, zajímavá zápletka. Jak se bude příběh vyvíjet se částečně odhadnout dalo, ale konec byl opravdu překvapivý. Těším se na další pokračování série.

Vatter83
24.03.2023 5 z 5

Severské detektivky patří k mým oblíbeným. Ani tato nezklamala. Sice pomalejší rozjezd, ale ani to neubralo na "čtivosti". Líbí se mi, že zde není přespříliš osob, které jsou do děje zapletené. Čtenář se snadno orientuje. Hlubší sondu do života jednotlivých aktérů hodnotím též velmi pozitivně. Určitě doporučuji a těším se na pokračování.

Kanimůra2
24.03.2023 2 z 5

Nevím, proč jsem sáhla po severské detektivce. Mám na ně svůj názor a zase se mi potvrdil.
Někdo přede mnou psal, že kniha má pomalý rozjezd. Ne, detektivka začíná kolem strany 400. Do té doby se motáte v duševním rozpoložení dvou nevyrovnaných čtyřicátnic.
A hlavní vyšetřovatelka? Policajtka, která se nechá doma mlátit, že nemůže chodit?
To už si opravdu spisovatelka nebyla schopná vymyslet něco lepšího?

marsden
20.03.2023 5 z 5

Budu strucny. Skvely styl psani, precteno za vikend.

Pepa0216
10.03.2023 4 z 5

Velice napínavá detektivka, která mě hodně bavila. Vůbec jsem nedokázal až do závěru knihy odhadnout jak to dopadne a závěr byl pro mě velkým překvapením. Děj se rozvíjí pomalu a čtenář postupně rozplétá podivnou historii lidí i míst.

000nugatovej
10.03.2023 4 z 5

Ohlsson opět zajímavá, čtivá... s překvapivým koncem.

josska
07.03.2023 4 z 5

Od autorky už jsem něco četla a líbilo se mě to,,tak jsem se pustila do Bouře,,a opět skvělé,,je to 1.díl ze serie,,ale myslím,,že je to uzavřené a tak další díl bude nový případ,,no uvidíme..Hlavní vyšetřovatelka Maria M. je mě sympatická i August S.Děj je trochu zdlouhavý,konec mě překvapil,,.jsem zvědavá na pokračování serie...

Titas9001
06.03.2023 5 z 5

Máme novou sérii a Augusta! To si tak koupíte budovu krematoria v ospalém městečku a během rekonstrukce si pronajmete Mrazírnu! A s vidinou zaslouženého klidu se v té ospalé komunitě začnou dít věci Bavilo mě to moc. Pomalé a postupně se všechny náznaky a odbočky spojují v překvapivý konec. Výborné čtení od mé oblíbené autorky, a proto vyhlížím pokračování. Doporučuji.

Jiparis
27.02.2023 5 z 5

Opičí láska mateřská versus láska zapovězená, co způsobuje větší bolest a trápení? Zajímavé pátrání s překvapivým koncem.

KnihomolkaKatka
15.02.2023 5 z 5

Napínavý, pomalu se rozvíjející severská detektivka. Líbí se mi, že hlavní vyšetřovatelka má úplně jiný problém než alkohol, jak tomu často v detektivkách bývá. Další, co musím vyzdvihnout, je nápad s Klubem knihomolů, velké plus. Kdyby v mém okolí něco takového vzniklo, byla bych moc ráda. Na další díl se určitě těším a doufám, že vyjde brzy i u nás. Určitě mě neminou i předchozí autorčiny knihy.

SilvieSisinka
09.02.2023 4 z 5

K.Ohlssonovou mám velmi ráda,vždy čtu napínavě její knihy. Bouře byla trošku jiná kniha od autorky ...taková klidná bouře.Bavila mě,ale byl to jiný styl psaní od autorky.I tak se těším na pokračování.

Majuš333
29.01.2023 2 z 5

'Náhoda... Někdy dělá, co může, aby nám pomohla.'

Celé sa to nieslo v pomalom, až ospalom duchu... Trošku svižnosti a akcie by neuškodilo... Počet strán by som tiež skrátila na polovicu. A to ani nehovorím o veciach, ktoré mi hlava nebrala: napríklad policajtka a jej súkromný život...
Chýbalo mi tam napätie a tiež som sa chcela dozvedieť ako Jochen odhalil Vernera Nilssona, ale to zostalo nedotiahnuté...
Jediné pozitívum bol 'Klub knihomolů' :)
Tentoraz som stúpila vedľa :( Slabota a strata času...

jahlina
02.01.2023 5 z 5

Opravdu jsem si užívala atmosféru kraje. Děj plyne pozvolně, žádnou akci nečekejte. Přesto autorka dokázala udržet napětí, které se pomalu stupňuje, jak se rozkrývá záhada zmizení místní učitelky.
Zajímavá je postava hlavní vyšetřovatelky Marie Martinssonové a také Augusta Strindberga. Moc se těším na další pokračování.

LiliDarknight
02.01.2023 4 z 5

Kristina Ohlssonová štylizovala svoju detektívku trošku odlišne. Nezačala hneď s náročným a rýchlym vyšetrovaním, kde detektívom stačí skutočne krátky čas na to, aby zistili, čo sa stalo. Nie, v tomto prípade majú všetci čas a viac ako o pátranie ide o sondu do miestnej spoločnosti. Pretože tieto udalosti, záhadné a znepokojujúce, ovplyvňujú mnohých a práve o tom je táto kniha.

Všetko začína navodením tej správnej atmosféry. Pochmúrne pobrežie, kde večne fúka a momentálne často prší a vo vzduchu sa vznáša akási podivuhodná temnota. V podstate pomerne znepokojivý úvod, ktorý má čitateľa pripraviť na to, že táto kniha nebude veľmi pozitívna. Obdobne bezútešným pohľadom zvyknú privítať skôr gotické romány, ale aj v prípade tohto trileru sa výborne hodí. Pretože vďaka tomu je uveriteľnejšie, že zmiznutie Agnes tak negatívne pôsobí na toľko ľudí.

Viac ako o opis pátrania ide o predstavenie komunity. Jednotlivci, ktorých sa zmiznutie bezprostredne týka, teda Agnesin manžel a syn, ale aj blízki priatelia. V neposlednom rade dostáva veľký priestor aj August Strindberg, ktorého sa však udalosti týkajú akoby len mimochodom, no a potom je predstavovaná aj Maria Martinssonová, hlavná vyšetrovateľka prípadu.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide len o náhodné osoby, ktoré veľa nespája, ale zdanie môže klamať. V skutočnosti ich zmiznutie Agnes všetkých ovplyvňuje, narušuje ich dovtedy pokojný život. Navyše sa začína ukazovať, že mnohí z nich všeličo skrývajú.

Istou nevýhodou knihy je práve toto zameranie sa na postavy. Čitateľ ich všetky spozná skutočne do hĺbky, porozumie ich motivácii a precíti ich tragédie. Drží im palce alebo odsudzuje ich správanie. A z hľadiska tejto psychologizácie ide o výživné čítanie. Strhujúce a fascinujúce. Lenže dostáva príliš veľký priestor a to často na úkor samotnej zápletky. Tá je detektívne ladená, ale väčšinu času akoby sa ňou nikto nezaoberal. Áno, všelikoho ovplyvňovala, ale jej vystavaniu a následnému rozvíjaniu Ohlsson venovala možno až príliš málo času.

Tí pozornejší pravdepodobne už na začiatku uhádnu, čo sa asi Agnes stalo. Neskoršie odhalenia preto budú vnímať len ako potvrdenie svojich teórií, ale nie ako prekvapenia, ktorými mali byť. Samotné vyvrcholenie tejto časti príbehu bude takisto pôsobiť o dosť menej veľkolepo, ako autorka najskôr zamýšľala. Čo ale neznamená, že by išlo o zlú knihu, to ani v najmenšom. Dokáže na čitateľa veľmi silno zapôsobiť – avšak nie preto, že by to bola výborná detektívka.

Kniha Bouře ponúka vskutku zaujímavý zážitok. V prvom rade je to však vynikajúci psychologický román (s výraznými trilerovými prvkami), ktorý umožňuje nahliadnutie doslova až na dno duše rôznorodým postavám. Zážitok ešte umocňuje hutná a väčšinou pochmúrna (občas aj záhadná) atmosféra. Detektívna zápletka je však spracovaná skôr okrajovo a mimochodom, takže čitatelia túžiaci po kvalitnej kriminálke ostanú sklamaní. Tí, čo preferujú psychologizáciu, si však určite prídu na svoje.