Anatém

Anatém https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125028/bmid_anatem-125028.jpg 4 118 44

Mladý frát Erasmas žije se svými přáteli za zdmi koncentu Svante Edhara, útočiště vědců, matematiků a filozofů, jehož tisíciletími prověřené rituály a řád se zdají být neotřesitelné vlivy ze záhradbí, kde mohou vznikat a zanikat města a říše, aniž by to do chodu koncentu nějak výrazněji zasáhlo. Přesto se v dávné minulosti stalo již třikrát, že byly tyto oázy poznání barbarsky rozvráceny. Teď se mají brány po deseti letech znovu na deset dní otevřít a umožnit tak konfrontaci s vnějším světem. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se za hradbami dělo něco, co by mohlo stabilitu tohoto života ohrozit, natož že by se schylovalo ke katastrofě, kterou bude moci právě frát Erasmas s vynaložením veškerého svého umu, poznání a důvtipu odvrátit. Ale to se má již brzy změnit… zdroj: www.legie.info... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Talpress

Anathem , 2008

Bajo
29.10.2012 5 z 5

Po dlouhé době knihy kterou jsem opravdu hltal, zajímavá zejména pro milovníky filosofie, matematiky, optických klamu a motivu self-reference (jsou tam i přesahy do jiných oblastí typických pro sci-fi jako je teoretická fyzika, kybernetika apod.).

Hlavní motiv příběhu se točí kolem filosofického sporu o "semantiku a syntax" (u nás převeditelný třeba na analytická filosofie X idealismus nebo relatismus x objektivismus, kvalita x kvantita, nebo prostě řečeno, zda znaky mají vlastní význam nebo jsou jen relativním důsledkem lidské ubjektivity odražené v syntaxu jazyka a pohledu na svět). Nejzřejmějším projevem tohoto sporu může být například pohled na matematické zákony jako objektivní platonické idee nebo jako na pohé konstrukty kdy matematika je jedním z možných jazyků, jak popsat svět. V důsledku se ale tento spor prolíná celou knihou ve všech možých projevech od pojetí lidské mysli, až po cestování v čase, lidské hodnoty, a předsudky, mýty, esoteriku a kosnpirace, nebo internet a počítače či alternativní vesmíry a možnost případné komunikace či interakce s nimi.

Celý příběh se odehrává ve fiktivním světě, kde akademici představují uzavřený svět svázaný přísnými pravidly na bázi uzavřených řádů izolovaných od sekulárního světa (kdy hranice mezi nimi se otevírají jen v během určitých svátků ,a krátkou dobu). Hlavní hrdinové jsu převážně z řad uzavřených řádů, takže knihu prolíná zábavný pohled na sekulární svět z druhé strany očima "asketického" teoretika.

Kromě výše zvýšeného filosoficko-matematického motivu tu máme další důležitý prvek a tím jsou pralely k našemu světu. Celá kultura, společnost a historie Arbe (historické události, osoby, filosofické nebo akademické problémy, pop-kulturní prvky, technologie, apod.) má značné paralely v našem světě a jedním ze zajímavých prvků knihy je hledání těchto spojitostí (na základě úryvků z fiktivního slovníku, který zároveň mapuje vývoj termínů vzhledem k hisotrii světa, a podobnosti kontextů ve kterých se tyto prvky vyskytují), které pomáhají s interpretací knihy a zároveň jako jeden z elementů knihy odkazují na ústřední téma) a navíc samozřejmě hrají ještě hlubší, obsahový význam, které ale nebudu prozrazovat. Zejména začátek knihy se tak spíše soustředí na uvedení do souvilostí a kontextu světa a pokládá východiska příběhu a budoucího konfliktu, i když sám o sobě je podle stejně zajímavý, jako gradující zbytek knihy.

Kniha je bohatá na opravdu zajímavé myšlenky nebo zajímavé pohledy na běžné myšlenky. Nechybí ani zábava, spousta zajímavých zvratů a překvapení a spousta opravdu dobrých postav. Podle mě je tam oprvdu všechno a naštěstí to ve finále funguje. Ovšem jistý základní přehled ve filosofii (platonismus, idealismus, racionalismus, analytická filosofie a fenomenologie s mirným přesahem do teorie množin) nebo ochota si dohledávat aspoň na wikipedii podle mě celkový dojem rozhodně ovlivní. Bez nich to bude zajímavé a čtivá sci-fi s dobrými nápady, s nimi to bude geniální dílo, které využivá filosofické-matematický pohled na svět nejen jako východiska pro vymyšlení příběhových motivů a literárních experimentů s nimi, ale i pro vytvoření formalních (nejen z literárního hlediska) vztahů mezi těmito motivy, čimž mezi řádky nejen Esherovským způsobem odkazuje na sebe sama nejen obsahově, ale i formálně (akorát že nejde o obrz ale knihu), ale zároveň vytváří zajímavý příbeh který je v pozdaí filosofickou polemikou. Vše navíc díky skvělému způsobů vyprávění Stephensona se velmi dobře čte, není to žádný nudný akademický jazyk, jak by se z vybraných motivů mohlo zdát.

Pro mě jedna z nejlepších knih co jsem četl vůbec. Možná úplně nejlepší. Takové sci-fi jméno růže pro 21. století.

Oophaga
17.09.2012 5 z 5

Překračování hranic žánru skrze dobrodružství poznání. Pro „Anatém“ je charakteristické, že příběh ubíhá kupředu zejména v abstraktní rovině, kdy hrdina relativizuje a rozšiřuje své dosavadní vědomosti v dialogu s ostatními nebo během vlastního procesu přemýšlení. Rozvoj samotné fabule je sice také velmi rozmanitý, ale ve srovnání s děním odehrávajícím se na intelektuální úrovni působí méně dynamicky a místy může někomu připadat až rozvleklý. Kombinace obou rovin se ale navzájem vyvažuje a neustále doslova překonává čtenářská očekávání. Zamrzet může snad jen fakt, že po dlouhém pozvolném putování přistane v závěru (ač pravděpodobně záměrně subverzivní) trochu násilný „epilogický“ happy end, jenž jakoby vřazoval události do řetězce dějin fikčního světa. And the rest is history.

Minas
29.08.2012 5 z 5

Sice budu opakovat věci, které jsem uvedl již v recenzi, ale nedá mi to, abych nenapsal i komentář. Kniha je úchvatným, postupně se odhalujícím, výtvorem. Do tak příjemně fungujícího sci-fi světa jsem už dlouho nezavítal. Do světa, který se opírá o historické a filozofické zázemí našeho vesmíru, ale přepracovává jej do obdivuhodné podoby nejen přes filologii. Rozdělení světa na učence a běžné lidi je mimořádně chytlavé a nabízí nepřeberné množství zajímavých myšlenek.
V hlavě mi utkvěla jedna z těch banálnějších myšlenek a tak se o ni s vámi rád podělím. Co byste řekli na to, kdybyste chtěli s někým chodit a tuto skutečnost jste museli veřejně oznámit? Oznámit zda s konkrétním partnerem/partnerkou máte v úmyslu jen chodit, mít s ním sex nebo vejít v manželský svazek. Vymýtila by se tak nevěra, když by musely být všechny partnerské vztahy veřejné?
Stephenson se nám nesnaží říct, jak má vypadat ideální svět, ale nabízí mnoho otázek k zamyšlení.

Pro mne, k srpnu, nejlepší kniha vydaná v roce 2012.
Bude se ti to taky líbit, můj fráte :)

3497299
27.06.2012 5 z 5

Patrně jedna z nejvýraznějších a nejpromyšlenějších moderních sci-fi. Troufám si tvrdit, že Stephensonův Anatém se dočká statusu klasického díla žánru. Autor zde v mnohém překonává svoji předchozí tvorbu, jak tematicky tak schopností vystavět příběh. Navíc tentokrát jde o kvalitní český překlad Petra Kotrleho, takže podobné překladatelské katastrofy vydavatelství Talpress, jako byla ta v případě Rtuti, se bát nemusíte. I když upozorňuji, že ani tentokrát není tento český vydavatel bez viny: na každém vyobrazení (asi až na jednu výjimku), které v knize najdete, se jakýmsi tiskovým nedopatřením dostala zkratka FPO. Jest se obávati, že jde o tohle: http://en.wikipedia.org/wiki/For_position_only . Nápis je vždy uprostřed obrázku a poměrně velkým fontem.

Jinak tahle kniha na mě působila pozvolna. Tím chci říct, že jsem se přibližně každých sto stránek blížil víc a více nadšení, které kulminovalo někde kolem str. 500 (z celkových 726 stran textu i s výkladovým slovníkem pro orientaci ve fikčním světě a přílohami). Doporučuji Anatém doplnit čtením Grega Egana, zejména jeho románem Karanténa.