Noční brána

Noční brána https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487648/bmid_nocni-brana-RF3-487648.png 4 262 262

Akta Enzo série

< 7. díl

Enzo Macleod se vrací vyřešit dvě vraždy, které od sebe dělí celých sedmdesát let. V ospalé francouzské vísce vytrhnou kořeny vyvráceného stromu ze země mrtvolu muže s prostřelenou hlavou. O týden později je v nedalekém domě chladnokrevně zavražděn známý umělecký kritik. Obě vraždy však od sebe dělí více než sedmdesát let. Forenzní odborník Enzo Macleod je požádán, aby ohledal místo první vraždy, a než se naděje, pomáhá i s vyšetřováním druhého případu. Začínají se odvíjet dva příběhy — jeden z minulosti, z let válečné okupace Francie, kdy funkcionáři třetí říše zatoužili po vrcholném díle evropského umění, Moně Lise. Druhý příběh se odehrává v současnosti, na podzim roku 2020, kdy se Francie zmítá v druhé vlně covidové pandemie. Je možné, že by spolu oba případy nějak souvisely? A kam až sahá řetězec událostí, který začal ve chvíli, kdy se ředitel pařížského Národního muzea Jacques Jaujard rozhodl zachránit mistrovská díla z Louvru před nacistickým rabováním?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Host

The Night Gate , 2021

ddkk
24.05.2022 5 z 5

Konečně zase kniha, která se Mayovi po několikerých přešlapech povedla.

Ve světě zuří covid, Enzo Mcleod je v důchodu, bolí ho záda a skoro nemá do čeho píchnout, a právě v jeho milovaném departmentu Lot-et-Garone, v malebném, leč ospalém městečku, se z ničeho nic objeví dvě mrtvoly. A to by nebyl Enzo, aby nechňapl po příležitosti osobně se zúčastnit vyšetřování, byť je to job neplacený...

Jak to také bylo v době "dvou Francií" za druhé světové války, tajuplná Mona Lisa a bažení nacistických pohlavárů po uměleckých dílech celého světa, do toho prolínání dvou časových os, osobní znalost místních reálií a trocha romantiky - to všechno mě bavilo. Líbilo se mi, jak dovedně May mísí realitu a vlastní fabulace...Zase jsem si mohla vygooglovat všechna ta místa, kde se příběh odehrává, zavzpomínat na cesty po jihozápadní Francii a ještě se těšit z Mayovy zmínky o české stopě v příběhu v podobě skutečné hrdinky Berty Našincové (Berthe Nasinec) ze Saint Céré.

Líbilo se mi to a doporučuji.

Ulala
22.05.2022 4 z 5

Skvělý příběh, spojení současnosti s příběhem z druhé světové války se autorovi moc povedlo a přidat záhadu k tak slavnému obrazu to byl dobrý tah. Nebyla bych proti aby tato série pokračovala.

Didi15
18.05.2022 5 z 5

Mám pro Maye slabost , takže musím hodnotit vysoko. Ačkoliv se mi některé díly líbily více , pořád je to skvělá četba a tuhle sérii mám opravdu ráda.

TeaPeter
16.05.2022 3 z 5

Jednoznačně nejslabší článek série. Autor po šestém díle už další přidávat nechtěl. Proč to nakonec udělal, je otázka. Možná je to svého druhu reparát za bizarní knihu Karanténa. Že se to moc nepodařilo, je fakt. Historická linie je slabá a chování postav... Ehm... Nepravděpodobné. Je ale možné, že se v budoucnu ukáže, že je to jedna z mála knih, která zachycuje Covidové vlny, jejich opatření a životy lidí v takové době. Za to knize určitě hvězdičky patří. Ostatní autoři se těmto reáliím vyhýbají.

astroweb
14.05.2022 5 z 5

Dočetl jsem se zatajený dechem a celý příběh s velkou chutí. Kniha se mi tentokrát tolik moc líbila, nejen detektivním pátráním, ale tentokrát především námětem.