Noční brána

Noční brána https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487648/bmid_nocni-brana-RF3-487648.png 4 262 262

Akta Enzo série

< 7. díl

Enzo Macleod se vrací vyřešit dvě vraždy, které od sebe dělí celých sedmdesát let. V ospalé francouzské vísce vytrhnou kořeny vyvráceného stromu ze země mrtvolu muže s prostřelenou hlavou. O týden později je v nedalekém domě chladnokrevně zavražděn známý umělecký kritik. Obě vraždy však od sebe dělí více než sedmdesát let. Forenzní odborník Enzo Macleod je požádán, aby ohledal místo první vraždy, a než se naděje, pomáhá i s vyšetřováním druhého případu. Začínají se odvíjet dva příběhy — jeden z minulosti, z let válečné okupace Francie, kdy funkcionáři třetí říše zatoužili po vrcholném díle evropského umění, Moně Lise. Druhý příběh se odehrává v současnosti, na podzim roku 2020, kdy se Francie zmítá v druhé vlně covidové pandemie. Je možné, že by spolu oba případy nějak souvisely? A kam až sahá řetězec událostí, který začal ve chvíli, kdy se ředitel pařížského Národního muzea Jacques Jaujard rozhodl zachránit mistrovská díla z Louvru před nacistickým rabováním?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Host

The Night Gate , 2021

Rapeh
14.04.2023 4 z 5

První setkání s autorem, kniha mne velmi zaujala. Překvapilo mne že ani tak neprahnu po tom zjistit kdo je vrah, ale nemohu se dočkat rozuzlení příběhu z druhé světové války. Vůbec nevadilo, že jsem předchozí knihy zatím nečetla.

Terie
12.04.2023 4 z 5

May poslední dobou až moc rád kombinuje vyšetřování v současnosti a super story z minulosti. Příběhy, na nichž stojí celá série Akta Enzo, staví právě na nevyřešených starých případech, které Enzo magicky rozlouskne.

V tomhle případě bylo těch historických vsuvek až moc, spíš převažovaly a Enzo neměl moc prostoru na vyšetřování. Škoda.

May tyhle příběhy z minulosti umí, to zas jo, ale určitě by stálo za to napsat klidně i celou knihu jako historickou detektivku a nehrnout to až moc do současnějšího příběhu.

Ale jo, nakonec dávám palec nahoru. Enzo je strašnej sympaťák. Třeba jeho známí zase vyšťourají další zapomenutou nevyřešenou vraždu a Enzo bude mít co na práci. :)

EvikU.
06.04.2023 5 z 5

Noční brána je již 7 díl série Akta Enzo. Enzo je v důchodu, žena s kterou má syna, ale která ho chtěla zabít je ve vězení. Oženil se s mladší ženou policistkou, kterou poznal při vyšetřování minulých případů. Pomáhá mu vychovávat syna Laurenta. Jeho dcera Sophie čeká miminko a Enzo se nudí doma. Do toho přijde covid a státní nařízení, pracuje se z domu, omezené vycházení, zavřené galerie, knihovny, školy,

Ze zapadlé vesnice ve Francii se Enzovi ozývá forenzní archeoložka Magali, zve ho, aby se přijel podívat na ostatky, které objevili pod vyvráceném stromem. Dominuque, Enzova žena ho doprovodí. Na místě se setkávají s kapitánem místní policie, který vyšetřuje hned vedle čerstvou vraždu pána, který se věnuje umění a vlastní galerii. Přizve Enza, aby mu dělal konzultanta, protože Enzu jeho minulé případy s forenzní technikou hodně proslavili. Enzo se nenechá pobízet.

Dozvídáme se příběh z minulosti, z druhé světové války, který vypráví Anna z domu ve kterém se stala čerstvá vražda. A vypráví o době, která vede k objasnění staré vraždy. V knize tak střídá minulost, přítomnost Enzo a Berlín Německo současnost.

V přítomnosti je krásně vykreslená i situace a opatření při covidu. Roušky, rozestupy, strach z nakažení, zavřené některé instituce. A zároveň je v příběhu nejen vyšetřování, ale i osobní život vyšetřovatele Enza a jeho rodiny.

Postavy a příběhy jsou v příběhu zamíchané, příběh z minulosti je dojemný, ze současnosti napínavý, Enzo je chytrý sympaťák, i když už mu síly ubívají. Autorův styl mám ráda, cítím tu atmosféru, krásné popisy přírody, správně zauzlovaný příběh, který postupně při čtení rozmotáváme. Na konci je vše dovysvětlené, žádné otazníky, což mám ráda. Není nic horšího než otevřený konec.

Standa24
30.03.2023 5 z 5

Tato kniha už je takový bonus, protože celá série Akta Enzo mohla teoreticky skončit už předchozím dílem. Jsem ale moc rád, že Peter May napsal ještě toho pokračování, hlavně druhou polovinu knihy jsem četl skoro bez přestávek. Velká část děje se odehrává v minulosti - ve Francii za 2. světové války, některá tajemství a spletité osudy lidí musely počkat až moderní forenzní vědu a bystrý úsudek Enza, aby se dočkaly rozuzlení.

mataj
25.02.2023 4 z 5

Enzo se po několika letech domácí pohody vrací na scénu, aby pomohl s nálezem neznámých ostatků, a zároveň se připlete k vraždě jistého prodejce obrazů. Příběh se přesouvá do válečné Francie, kde se skupina lidí snaží ochránit výjimečná umělecká díla před nacisty. A abych pravdu řekla, právě tento příběh z druhé světové války mě oslovil více, než samotné Enzovo pátrání.

Gindolfin
20.02.2023 2 z 5

Absolutně nejhorší díl série o Enzovi. May umí romány, zvládne slušnou detektivku, ale špionážní thriller nedá. Nelogičnosti z textu přímo řvou. Skoro celou knihu se nic neděje a vlastně ani na konci se nic nestane. Prostě to skončí. Hrdiny z minulosti si nelze oblíbit. Sám Enzo hraje v příběhu vedlejší roli. Několikrát jsem četbu přerušil a vždy se ke knize vrátil jenom, abych věděl, jak Enzo ve finále dopadne.

alekis
07.02.2023 5 z 5

Časová rovina ze současnosti, z období pandemie, když opatření zjevně probíhala ve Francii podobně jako u nás, je zajímavá a jako obvykle napínavá, zvlášť když se můj oblíbenec Enzo ocitá jako obvykle v ohrožení života. Přinucen okolnostmi provádí fyzicky náročné výkony a to je mu snad už pětašedesát!
Druhá linie příběhu, odehrávající se krátce v Británii, především ale v okupované Francii, je hodně dramatická od samého počátku až k úplnému závěru.
Román je nejspíš fikcí, nebo že by autorem popsané dění kolem portrétu nejznámější ženy světa byla pravda?
Nevím, co je pravda. Dějiny planety, dějiny lidí jsou plné událostí, o nichž nemáme tušení. Kolik věcí nám zůstává utajeno, kolik jich zmizelo spolu se svými aktéry v propadlišti času... Netuším.
Tudíž, aspoň díky spisovatelům, jejich umění psát a jejich fantazii máme možnost se pobavit a zamyslet, můžeme si užít volný čas třeba nad touto knihou - kterou mi, nesmím zapomenout, věnoval přítel z DK. Díky, kámo! :-).

Martule44
02.02.2023 5 z 5

Enzo Macleod, sympaťák, ač dříve patrně slušný proutník, který si svým galantním způsobem nachází cestu k nejedné čtenářce (čtenáři) :-), nikdy nezklame.
Časové linie, které tentokrát provázejí příběh, dodávají knize punc a tak jsem ji prolouskala jedním dechem ...

intelektuálka
29.01.2023 4 z 5

A forenzní odborník Enzo je tu opět - a tak trochu nechtěně se ocitne v přítomnosti zločinu ....

Zločinu, který sahá zpět - až do období nacistické okupace .... a týká se konspiračních teorií ohledně slavné Mony Lisy ....

Autor umí zaujmout - a dovedně proplétá osudy hrdinů a to jak na území Skotska, tak i Francie .... v těchto oblastech je cítit znalost prostředí ....

A jak se případ vyvine ?
Podaří se Monu Lisu ochránit před zájmy soukromých vlastníků ?

P. S. Přiznám se, že je mi Mony Lisy trochu líto....
Ten subtilní obrázek, který jsem shlédla v pařížském Louvru by tu rozhodně měl zůstat pro všechny milovníky umění ....

Ale upřímně - ani já si nejsem jistá, zda jsem viděla originál ....

Knihu doporučím .

JAnD
22.01.2023 4 z 5

Po předchozích dílech jsem si říkal, že tohle není až tak moc Enzo, spíše něco na způsob Skály nebo Entry. Nakonec tam byl i Enzo, důchodce, dědeček, otec, manžel a dobrodruh.
Příběhem (či dvěma) z nedávné minulosti se retrospektivně prolínají tři příběhy z války, které mají společný jmenovatel - Monu Lisu - a postupně se osudy všech tří postav prolínají a objasňují současnost. Pěkně vymyšlené, ale možná nebylo úplně třeba k těm třem historickým dávat ten ze současnosti - vystačilo by si to samo.

janina66
20.01.2023 4 z 5

Celá série Enzo skvělá, no předešlé díly se mi líbily více.
Ta linka z války, během okupace Francie, byla daleko zajímavější a pestřejší.
Je to už třetí kniha, kterou jsem četla z doby covidové, a proto se mi vyšetřování ze současnosti tolik nelíbilo, ale odhalení bylo velmi nečekané.
Vyslechla jsem audioknihu.

orinka3
10.01.2023 5 z 5

Všecko se točí kolem obrazu Mony Lisy. Enzo se sice zaříkává, že už po ničem pátrat nebude, ale stejně mu to nedá! A tak se dostává na kloub velké záhadě z doby 2. světové války. Naslouchá vzpomínkám staré paní z domu, před kterým se našly ostatky napřed neznámého německého důstojníka. Z domu, ve kterém se stala tolik let po válce brutální krvavá vražda. Trochu moc na jedno místo, že? Proplétají se tu osudy, rodinné linie. Enzo se rozjede po Evropě a hledá konce nitek ze zašmodrchaného klubka. Nakonec na všecko samozřejmě přijde, ale ty honičky na stará kolena! I jemu nebezpečí hrozí, dokonce i v hluboké jeskyni. Čte se to výborně, navíc je to román navýsost současný a Enzo překonává nejenom sám sebe, když se vydává z posledních sil, ale taky kličkuje mezi covidovou nákazou. Před kterou se uvědoměle chrání kam se jen vrtne.

Katania
20.12.2022

Jak mi Enzo chyběl! Parádní příběh, moc se mi líbila linka z minulosti.

MV111
20.11.2022 3 z 5

Asi jsem toho přečetla už moc, tenhle titul mi připomněl knížky J. M. Simmela, které jsme kdysi brali útokem. Možná je Peter May četl taky :-). Mimochodem, proč Noční brána (no, dejme tomu), a provaz na titulce? Něco jsem přehlédla?

JustWomen
06.11.2022 5 z 5

Naprosto skvělé čtení za odměnu. Skloubení vyšetřování současné vraždy a vyšetřování starého případu, úžasný byl hlavně historický příběh portrétu Mony Lisy během 2. světové války. Doporučuji.

šipek
03.11.2022 5 z 5

Tak za mě velice povedená série a je jen škoda, že toto byl poslední díl. Přečetl jsem jí celou. Vřele doporučuji přečíst celou sérii postupně.

Poandré
28.10.2022 5 z 5

Mám ráda příběhy z doby druhé světové války, ještě ráda, když se v knize prolínají dvě časové osy, tady se autorovi povedlo obojí, za to plný počet hvězdiček, ale… některé pasáže byly dost přehnané a jejich absence by nebyla na škodě (viz propast), v každém případě cením “pointu” příběhu, z kterého plyne, že každý nácek byl šmejd. Za mne dobrý.

IvaKo
30.08.2022 5 z 5

Peter May je můj oblíbenec, takže další příběh Enza mě vyloženě potěšil. Zápletka vyprávěná ve dvou časových rovinách je zajímavá i napínavá, osobní život Enza se také posunul. Naprostá spokojenost.

simona5r
23.08.2022 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Pokračování Akta Enzo nezklamalo, poslech jsem si opět moc užila. Moc se mi líbila hlavně historická linka.

happy-smile
20.08.2022 4 z 5

Sedmý díl série, kterou autor začal psát v roce 2006. Už v minulém díle, kde se k sérii po letech vrátil, jsme se dozvěděli nějaké šokující věci a myslela jsem, že tím autor sérii úplně ukončil. Mile mě překvapilo, že tomu tak nebylo. Navíc nás autor vhodně posunul o několik let vpřed. To také dovolilo autorovi vyjet ze zajetých kolejích. Velmi dobré pokračování, které přineslo spoustu nového. Řekla bych, že jedna z nejlepších knih z této série.