Noční brána

Noční brána https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487648/bmid_nocni-brana-RF3-487648.png 4 262 262

Akta Enzo série

< 7. díl

Enzo Macleod se vrací vyřešit dvě vraždy, které od sebe dělí celých sedmdesát let. V ospalé francouzské vísce vytrhnou kořeny vyvráceného stromu ze země mrtvolu muže s prostřelenou hlavou. O týden později je v nedalekém domě chladnokrevně zavražděn známý umělecký kritik. Obě vraždy však od sebe dělí více než sedmdesát let. Forenzní odborník Enzo Macleod je požádán, aby ohledal místo první vraždy, a než se naděje, pomáhá i s vyšetřováním druhého případu. Začínají se odvíjet dva příběhy — jeden z minulosti, z let válečné okupace Francie, kdy funkcionáři třetí říše zatoužili po vrcholném díle evropského umění, Moně Lise. Druhý příběh se odehrává v současnosti, na podzim roku 2020, kdy se Francie zmítá v druhé vlně covidové pandemie. Je možné, že by spolu oba případy nějak souvisely? A kam až sahá řetězec událostí, který začal ve chvíli, kdy se ředitel pařížského Národního muzea Jacques Jaujard rozhodl zachránit mistrovská díla z Louvru před nacistickým rabováním?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Host

The Night Gate , 2021

kahuda01
20.08.2022 4 z 5

Tak nevím, tentokrát se mi May nějak netrefil do nálady. Něco mi připadalo přehnané, něco zase jakoby nedotažené. Takové celé nereálné, umělé. Jinak se četlo jako vždy parádně, trochu mi vadily zmínky o rouškách a Covidu. Za mě slabší dílo.

Ivana11
19.08.2022 5 z 5

Výborné. Tento díl byl podle mě ze všech sedmi Akta Enzo nejlepší.

Sixao
16.08.2022 5 z 5

Výborné, prostě Peter May v nejlepší formě. Jeho detektivky mají často přesah do historického románu a to mě na jeho knihách baví. Pod vyvráceným stromem v jihozápadní Francii jsou nalezeny kosterní pozůstatky německého důstojníka. Enzo už v důchodu je přizván k objasnění jeho úmrtí. Zároveň se pustí do vyšetřování čerstvé vraždy, ke které došlo poblíž nálezu z druhé světové války. Případy, které dělí více než 70 let, se staly na jednom místě nikterak náhodně. Nechybělo napětí ani romantika v příběhu Georgette a Paula. Potěšila mě připomínka ostrova Lewis a více zmínek o oblíbených místech pana spisovatele. Děj se hodně točil kolem slavného obrazu a uměleckých galerií. Letos na jaře jsem při návštěvě Paříže prošla i Louver. O to víc jsem si čtení užívala.

vladka4077
14.08.2022 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší ze série o Enzovi. Tajemné, romantické i napínavé. Patří mezi knížky, u kterých tzv. “šetřím konec” tím mam na mysli, že ho odkládám a nechci , aby příběh tak brzy skončil

Margerite
12.08.2022 4 z 5

Narazit na tuhle knížku pro mě bylo příjemné překvapení, protože jsem sérii Akta Enzo považovala minulým dílem za ukončenou. A bylo to důstojné pokračování. Oceňuju začlenění pandemické reality, s čímž se člověk málo ve které knize nebo filmu setká. Aspoň na chvíli jsem se setkala se všemi známými postavami, přičemž někdy ta setkání byla dojemná, až mi i slzy vhrkly do očí a to se mi u knížky stává zřídka. Menší mínus pak za mě byla Mona Lisa, protože zprofanovanější umělecké dílo si lze jen těžko představit. A taky bych raději dostala míň historie a víc Enza. Přesto, zasloužené 4*.

Kaja1
11.08.2022 4 z 5

Ze začátku mi trvalo než jsem se v ději zorientovala, ale potom to už odsýpalo. Doufám, že Enzo bude ještě vyšetřovat nějaký zločin a pan spisovatel May nás opět zavede, svou historickou vsuvkou, někam do jiného století. Jen si myslím, že na konci byla jedna zbytečná smrt. Jak autor v doslovu píše byla nebo nebyla kopie Mony Lisy, to se asi nikdo, nikdy nedoví.

olga8832
10.08.2022 2 z 5

Nechápu tak vysoké hodnocení... celé mi to přišlo takové zbytečně šroubované a navíc zbytečně domontovaná úskalí covid doby. Ani napínavé to nebylo... Pěkně to vystihla Lettrice.

astra3
31.07.2022 5 z 5

Pěkné, čtivé. Možná se mi ta historická linka líbila trochu víc. Ale Enzo nezklamal a skoro vše objasnil. Snad bude další díl.

kuruteku
28.07.2022 5 z 5

První třetinu mi trvalo se začíst - dva příběhy souběžně podávané, ale časově velmi vzdálené se dlouho jevily jako zcela mimoběžné. Až časem se ukázalo, jak nález mrtvoly, zavražděný kunsthistorik a Enzo spolu souvisí. Rozhodně to nebylo podbízivé. A vlastně jen autor potřeboval nějakého detektiva ve Francii, tak vzal na milost Enzo McLeoda. A tím musel trochu přiblížit osudy jeho blízkých i ex-blízkých. Nakonec to do sebe zapadlo jak kostičky z Lega. Hold odbojářům a čestným Němcům. A jedno tíživé rodinné tajemství. Ti, co četli, vědí.

Petass
24.07.2022 4 z 5

Měla jsem obavy, jak Peter dokáže navázat, ale nezklamal. Enzo zestárl, ale pořád je to ten velký skot s dlouhými vlasy. I tentokrát jsem se bavila. Historická linka byla zajímavá, i když ke konci už málo uvěřitelná. Stejně jako Enzova návštěva u Charlotte. Nic naplat, Peter May to se mnou umí. Další ostrov Lewis neočekávejte, jinak detektivka na lehátko k drinku zcela dostačující.

Nočnípták
24.07.2022 5 z 5

Enzo je zpět! Tím mě Peter May moc potěšil. A zase hvězdičky nestačí. Líbilo se mně tady všechno. Zápletka, vyšetřování i změny, které se za devět let staly v Enzově rodině. Enzo stárne, ale pořád je to on - můj oblíbenec.

Lettrice
08.07.2022 3 z 5

(SPOILER) Byla jsem moc ráda, že se May vrátil k Enzovi, ale bohužel je to slabší příběh. May vychází ze zajímavé premisy, ale je cítit, že příběh na ni narouboval dost uměle. Všichni, kdo mají v knize nějaký úkol (Georgette, Lang, Wolff) ho v podstatě skoro celou válku neplní a nechávají se jen unášet událostmi. A závěrečné odhalení - člověk si musí říct, proč to celé? Vždyť to s Narcissem bylo úplně zbytečné a šlo to vyřešit jinak, takhle to naopak jen přitáhlo pozornost. I tak byla kniha napínavá, jen člověk musí vypnout mozek. Ale ostatní Enzovky si jednou ráda přečtu znovu, každý autor má holt slabší a silnější díla.

ZuK1
07.07.2022 5 z 5

Po posledních dvou přečtených autorových knížkách (Tichá smrt a Ochráním tě), které mě dost zklamaly je konečně zase zpět ten skvělý Peter May :-) ...

wendulka321
05.07.2022 5 z 5

Docela jsem se bála že to bude jen natahování série, která už měla být ukončená, ale bylo to skvělé. Moc se mi to líbilo.

knihomolka525
05.07.2022 1 z 5

Knihu jsem několikrát odložila.Vadil mi až příliš popisný počáteční rozjezd v minulosti.Hitler a jeho až maniakální touha vše vlastnit.Pak se švenkne do současnosti doby kovidové...Vzhledem k ceně knihy ,k jejíž koupi jsem se nechala přesvědčit anotací,jsem se opravdu snažila ji pochopit.Nedočetla jsem.

Nelly
02.07.2022 5 z 5

Moc mne potěšil příběh Enza (fyzicky možná stárne, ale jinak je to stále stejný Enzo). Pan spisovatel je úžasný vypravěč a tady skloubil minulost s přítomností tak dokonale, že se vám příběh zakousne pod kůži a vy prožíváte příběh (já hlavně ten G.) tak, jako by to byl příběh váš. May je mistrem v líčení krajin (ano, Google vám pomůže barvité popisy ještě více přiblížit) a tady navíc propojil historická fakta se svou fantazií tak dokonale, že máte chuť si nejen zajet do Francie, ale aspoň shlédnout film Muž, který zachránil Louvre.

orson
26.06.2022 4 z 5

Hezký návrat Enza po několika letech. Dost jsem si to užíval a zase jsem při čtení googlil. Stejně kvalitní - ne-li o trochu lepší než předchozí díly.

moni.ka
25.06.2022 4 z 5

Příběh z minulosti za 5 hvězd, ta hvězda dolů za otravování s covidem, které mi v pasážích ze současnosti silně narušovalo čtenářský zážitek.

raty
12.06.2022 5 z 5

Měla jsem velkou radost, že nám čtenářům autor ještě jednou vrátil Enza Macleoda.
I když o pár let staršího a užívajícího si zasloužený důchod.
Enzo slíbí pomoc v případu nalezených ostatků člověka zabitého střelou do hlavy. Pátrání ho přivede do doby 2. světové války i k další oběti vraždy, která se stala v současnosti. Příběh z války se točí kolem obrazu Mony Lisy a snaze uchránit ho před nacisty a má přesah i do současnosti. Víc prozrazovat nebudu. Čtení jsem si moc užila, ráda jsem se setkala s postavami z minulých dílů a díky skvělému vypravěčskému stylu navštívila všechna popisovaná místa.

iška
10.06.2022 5 z 5

Po některých posledních titulech jsem to pomalu s autorem vzdávala, ale tento titul mi opět dokázal, že budu Petera Maye vyhledávat i nadále. Zajímavá zápletka, příjemně se to četlo ... prostě spokojenost. I já jsem si vyhledávala na Internetu a dle fotogafií je Carennac přímo pohádkové místo.