Práve čítaný príbeh - čo v ňom nájdeme?


denib
denib 12.05.2017 v 18:35

Dnes jsem dočetla knihu Naslouchač od Petry Stehlíkové. A jsem z ní nadšená! Začíná v roce 2346.

Jelikož se tam dívka musí vydávat za chlapce, pokračuje čtenář knihy, kde se také někdo vydává na někoho jiného.

Falquar
Falquar 12.05.2017 v 23:51

Mám rozečtené Ruské národní pohádky a zatím to vypadá, že životní náplní průměrné ruské ježibaby je vyštípání a následné zastoupení nejbližší spanilé carevny - samozřejmě za pomoci důmyslných kouzel a iluzí, aby car pokud možno nepoznal rozdíl. :)

Čte někdo knížku o princezně, potažmo knížku, kde se princezna vyskytuje v aspoň trochu význačnější roli?

Hraboshka
Hraboshka 13.05.2017 v 12:35

Zase jsem se pustila do Zaklínače, čtu Krev elfů. Malá princezna Ciri hraje v příběhu hodně důležitou roli.

Pokračovat bude čtenář knihy, jejíž autor se narodil před více než 300 lety.

Hebrey
Hebrey 13.05.2017 v 19:22

Nevím, jestli mi to bude uznáno, protože se nejedná o knihu běžně považovanou za beletrii. Ale vzhledem k tomu, že jsem při pročítání příspěvků narazila i na odbornou literaturu a leporelo beze slov, zkusím to :)

Čtu Bibli, která se skládá z několika částí - knih - psaných několika autory. Všichni z nich však žili před mnohem více než 300 lety. A koneckonců některé tyto knihy mají trochu beletrickou povahu.

Pokud bude tedy Bible uznána jako odpovídající pravidlům hry, vyzývám čtenáře, v jehož knize se alespoň okrajově objevuje některá biblická postava nebo se alespoň část děje odehrává na pozadí některého biblického příběhu.

Text příspěvku byl upraven 13.05.17 v 21:15

denib
denib 13.05.2017 v 19:26

Hebrey: za sebe nevidím žádný důvod, proč bychom to neměli uznat :-)

Hraboshka
Hraboshka 13.05.2017 v 19:36

Bible je kniha nejknihovatější, takže určitě v pohodě :)


Hebrey
Hebrey 13.05.2017 v 20:40

Denib a Hraboshko, děkuji za uznání :)

denib
denib 13.05.2017 v 21:11

Myslela jsem, že na to navázat nedokážu, ale mj. mám rozečtenou básnickou sbírku Strom v květu od Josefa Hory a právě jsem narazila na báseň Kristus na rozcestí. Snad přežijete delší ukázku :-)

KRISTUS NA ROZCESTÍ

Jdou semo tamo. Každý jde někam.
V každém je nějaké úsilí.
A já tu visím. Já v hloží tu čekám
na ty, kdo se ke mně uchýlí.

Všude a všude jsou trápení velká.
Shrbeni, podryti, jdou kolem mne:
Dělník, obchodník, učitel, selka,
cizí si v bolesti vzájemné.

Přejdou, zajdou, nezastaví se.
Nepochopí člověk člověka.
Dávno už pokrm na jedné míse
u jednoho stolu jich nečeká.

Radosti, ani ty mi tu nepostojíš,
plachá, sobecká, prchavá?
Od kdy i ty se družnosti bojíš,
sama pro sebe šumící doubrava?

Lásko, alespoň ty, dítě boží,
pozdrž se pode mnou!
Neoděna projdeš mé hloží
silná přitažlivostí tajemnou.

Zítra, dar tvůj, přemilé pacholátko,
pod planou jabloní
tu u nohou mých snad si pohraje krátko
a mateřídouškou mi zavoní.

A pokračovat může čtenář knihy, ve které někdo čte nebo píše básně.

Koka
Koka 17.05.2017 v 09:21

Čtu knihu belgického autora André-Marcela Adameka Květinová puška. Vypravěčem je Klotar, muž blížící se šedesátce, který líčí "divné" události ve své vesnici a svou roli v nich. Pomáhá lidem, které má rád, způsobem tak samozřejmým a vynalézavým ...
Ta kniha je překvapující - něco tak krásného, vtipného, poetického, fantaskního ... atd. jsem dlouho nečetla - snad kromě Bulgakovových děl.
Na přilákání uvedu ukázku jeho myšlenek, když spěchá zachránit přítele:
"Když člověku táhne na šedesát a když se hrabe do kopců, dech se mu ztenčí a syčí jako zmije, černá krev vybuchuje ve spáncích a do jamek v nohách se mu zavrtává únava a surově tam hlodá. Dřív jsem mohl proběhnout Srnímilcem a ani se nezastavit. Vzduch do mě vnikal nosem i pusou. Ledový vzduch koloval mým hrudníkem a mými svaly. Šuměl mi tělem, zpíval mi hlavou a nadzvedával mě nad propasti stínů a špice skal. Živil jsem se vzduchem jako tučným bublajícím mlékem, sál jsem vzduch z pupenců na nízkých větvích, lapal jsem po něm skákaje přes pěšiny. Ráno jsem snídal modrý vzduch vonící po lišejníku a zemi, vzduch ztuhlý rosou, plavou mlhou a pylem."

A doplňuji nové zadání: kdo nám představí knihu, v níž se vyskytují zbrojnoši v brnění? (I takové postavy totiž v tom mém zmiňovaném příběhu vystupují, opravdu.)

Text příspěvku byl upraven 17.05.17 v 09:24

denib
denib 24.05.2017 v 10:54

"Stala se nepředvídaná věc. Ozbrojení lidé Castrů chtěli uloupit na kastilském území stádo ovcí. Lidé dona Estébana je pronásledovali až na území Castrů. Tam narazili na houf rytířů a zbrojnošů. Začali si navzájem spílat, došlo k šarvátce. Při ní byl zabit jeden z rytířů, naneštěstí jeden z bratří Castrů, hrabě Fernán. Je nutno přiznat, psal don Estéban, že Fernán de Castro, když jej zasáhl kastilský šíp, nebyl vyzbrojen do
boje, nýbrž se právě chystal na hon, na rukavici mu seděl jeho oblíbený sokol. Proč kastilský voják vystřelil nerozvážný šíp, to už se nedalo zjistit; Estéban dal viníka okamžitě pověsit."

To je ukázka z právě čtené Židovky z Toleda. Sice v ní není přímo zmíněné, že zbrojnoši mají brnění, ale celkově z knihy mi to tak připadá.

Včera jsem dočetla Noc v Bombaji, kde někteří lidé podléhají různým neřestem, hlavně přílišnému hazardu. Pokračuje tedy ten, kde někdo při sázce přišel o něco, co je pro něj hodně důležité. Je jedno, jestli to je sázka mezi dvěma lidmi nebo třeba poslední peníze v kartách.

Hebrey
Hebrey 06.07.2017 v 11:08

Protože nám to tu už docela dlouho spí, dovolím si také trochu zapodvádět :) Jednak, protože jsem román "Ten sen" od M. Formanové četla už před pár lety, ale hlavně i proto, že tak úplně neodpovídá výzvě od Denib. Sázka ani hazardní hry v žádnou roli nehrají. Přesto si dovolím tvrdit, že hlavní hrdinka do značné míry hazarduje, když se zapojí do černého obchodu věcmi, které u nás v té době nebyly běžně dostupné, jen proto, že touží po blahobytu. Zpočátku se jí daří a skutečně bohatne, postupně se jí ale podvody začnou nevyplácet, dostane se do hledáčku policie a nakonec i do dluhů, které není schopna splácet.


Hlavní hrdinka se snaží už v Československu přiživovat fotografováním a fotografie ji živí i později v USA. Proto teď hledám někoho, kdo čte knihu, v níž hlavní hrdina fotografuje.

Koka
Koka 06.07.2017 v 11:19

Průběžně a často si čtu v několikrát již přečtené knize Život fotografky - autobiografii významné československé fotografy paní Zuzany Mináčové. Její život - to jsou evropské dějiny 20. století v kostce. Moc doporučuji, je to drásavé i zábavné:
http://www.databazeknih.cz/knihy/zivot-fotografky-161453
A protože paní Mináčová je již dlouhá léta "dvorní" fotografkou karlovarského filmového festivalu, kde - jak teď denně čtu a vidím v TV - se rádi producírují nejen zaplacené hvězdy, ale zejména hvězdičky, vymetači večírků a různé "přílepky" takovýchto nóbl akcí, tak zadám hledání čtenáře, který čte příběh odehrávající se v prostředí showbyznysu.

Text příspěvku byl upraven 06.07.17 v 11:21

Azizi
Azizi 09.07.2017 v 12:21

Ja som akurát pred dvoma dňami čítala zenový príbeh v knihe Oceán v kapce rosy, kde bola jedna stávka, kde hlavný hrdina prišiel o všetky peniaze. ...To iba taká malá vsuvka :)
http://www.databazeknih.cz/knihy/ocean-v-kapce-rosy-38054

Litocha
Litocha 19.07.2017 v 23:33

Tak aby se to hnulo, přijdu se svou troškou...

Už dlouho mám rozečtenou tuhle knihu: http://www.databazeknih.cz/knihy/stage-dive-rockove-solo-274203 Je to ovšem taková slátanina, že nejspíše rozečtená zůstane. Nicméně se točí kolem člena rockové kapely, v tom kousku, který jsem četla, nechybí divoký večírek.

Poměrně nedávno jsem dočetla knihu http://www.databazeknih.cz/knihy/nejvic-sexy-chlap-288196, to bylo příjemnější čtení romantického rázu. Tentokrát je hrdina hollywoodský herec s manýrami celebrity, který se připravuje na příští roli z právnického prostředí.

Pokračovat by mohl ten, kdo čte knihu, na niž se dlouho těšil.

Hebrey
Hebrey 20.07.2017 v 16:12

Záleží, co to znamená "dlouho těšil".
Na knihu "Anglické listí aneb coolturní šok" jsem se těšila skoro půl roku, zhruba od okamžiku, kdy mi autorka knihy a má kamarádka v jedné osobě sdělila, že ji sepsala, až do 16.6. letošního roku, kdy kniha skutečně vyšla. Kniha mé očekávání nezklamala. Tak jako u této jsem se u knihy dlouho nenasmála.
Je to kniha fejetonů a vlastních zážitků autorky, která je Češka žijící ve Velké Británii. Proto vyzývám někoho, jehož kniha se odehrává na Britských ostrovech.

shenandoah
shenandoah 22.07.2017 v 18:19

Právě jsem dočetla knihu Glencoe, jejíž hlavním námětem jsou události ve skotském údolí.
Pokračuje ten, kdo čte knihu, která mu přišla poštou (nemusí to být jen Česká pošta).

Makropulos
Makropulos 27.07.2017 v 23:18

Většina knih mi chodí poštou, takže teď jsem právě dočetla úžasnou knihu Králíci a hroznýši od Fazila Iskandera. Přišla mi poštou k Kosmasu.
Pokračuje ten, kdo čte nějakou humornou knihu.

Hebrey
Hebrey 28.07.2017 v 07:47

Ano, právě jsem poněkolikáté odložila knihu Ephraima Kishona "Za všechno může jablko"..... Už jsem ji téměř dočetla, tak snad se k ní ještě vrátím a konečně ji dočtu :D Zatím zůstává nedočtena. Já mám jinak Kishona ráda, ale tahe mi nějak nesedne.
Předávám štafetu tomu, jehož kniha má také v názvu ovoce.

Azizi
Azizi 05.08.2017 v 16:32

Možno by sme to mohli spraviť tak, aby sa to trošku rozhýbalo, že ak sa do týždňa nikto na zadanie neozve, je možné zadanie zmeniť/upraviť. Napísala som to takto už aj na záver úvodného príspevku. Ale prípadné námietky si rada vypočujem! :)

Tak skúsme hm... číta niekto knižku, v ktorej názve sa vyskytuje spomínané ovocie alebo nejaká iná časť rastliny, či samotná rastlina? :)

Litocha
Litocha 06.08.2017 v 11:39

Tak já se s dovolením připojím. Čas od času se vracím k milovanému básníkovi Janu Skácelovi a probírám se třeba stránkami výboru z jeho poezie, který nese název Květy z nahořklého dřeva.
Ze všech vybírám třeba tuhle letní:

Sonet o červencové noci na Vysočině

Večer si lehá tiše do polí
Na kamenech se leskne zlatá slída
Měsíc jak chromý pastýř o holi
jedinou hvězdu nad dědinou hlídá

Od potoka je slyšet rozhovor
Z hospody domů vracejí se chlapi
a přou se potmě Něco je moc trápí
Noční chlad dotýká se hor

Posléze všechno ztichne Naprosto
Jen slepá můra do žárovky vráží
na chvíli vyjdeme si na zápraží

a ohromí nás noci majestát
Tisíce hvězd Ach byli bychom s to
po celou noc pod tímto nebem stát


Pokračovat by mohl ten, kdo čte nějaký výbor nebo antologii.

Falquar
Falquar 11.08.2017 v 18:08

Už něco přes týden si listuju antologií Imagisté. :) Trefa do černého to sice není - v rybníčku poezie jsem čtenář začínající a tápající -, ale na druhou stranu se zas netopím v abstrakcích, tak jsem docela spokojená. A ta obálka! Trvalo mi několik dní, než jsem si uvědomila, že to se za šedé škrábance maskují stébla trávy...

Babu má čtenář čtoucí knihu, jejíž název je větou. Nikoli větným ekvivalentem!

Litocha
Litocha 11.08.2017 v 19:51

Mohu posloužit, mám rozečtenou knihu Alexandry Potter Tentokrát to bude jinak - o tom, jestli má ve vztahu smysl popírat sebe sama.

Pokračovat může čtenář knihy, jejíž autor má příjmení, které má v daném jazyce i obecný význam.

R.E.M.
R.E.M. 11.08.2017 v 23:17

Čtu knihu https://www.databazeknih.cz/knihy/sto-dulezitych-veci-ktere-nevite-a-ani-nevite-ze-je-nevite-150616 od J. D. Barrowa, jehož příjmení znamená trakař nebo kolečko.

Pokračovat bude čtenář knihy, ve které hraje nějakou důležitou roli půlnoc, popř. hodina před/po půlnoci.

Text příspěvku byl upraven 12.08.17 v 22:05

Azizi
Azizi 19.08.2017 v 15:05

Tak skúsim ja teda :) Čítam knihu Dobrák od Jiřího Kulhánka. K tomu, aby hlavné postavy mali omnoho väčšiu šancu prežiť, by mohlo slúžiť jedno veľmi špeciálne vojenské vozidlo, ktoré sa hlavný hrdina rozhodol nazvať "saladin". Saladin, čo som nevedela (alebo ehm...pri mojej pamäti možno zabudla), bol kurdský sultán uznávaný pre svoju statočnosť, vojenskú zdatnosť, ale aj ušľachtilosť, a to ako v moslimských, tak aj v kresťanských krajinách.

Hlavný hrdina bez prestania pracoval celé týždne, aby ho pripravil na obsluhu. A poslednú maticu utiahol práve o jedenástej večer a ešte v ten deň ho dokončil.

A môže pokračovať niekto, koho príbeh obsahuje meno nejakého (reálneho) hudobného interpreta alebo názov kapely či skladby.

Text příspěvku byl upraven 19.08.17 v 15:35

Falquar
Falquar 20.08.2017 v 18:10

V Údolí rozhodnutí od Marcie Davenport se tančí "za zvuku nového valčíku od Johanna Strausse mladšího". Aneb co frčelo v sedmdesátých letech devatenáctého století. :-)

Dál prosím čtenáře, který čte nějakou starší knížku, kde se vyskytují zastarale psaná cizí slova - například jako fair či loyalita, pokud se mám inspirovat přímo Údolím.



Vložit příspěvek