Off topic a pověry a bludy všeho druhu


Ikkju
Ikkju 17.03.2016 v 20:21

Bydlím kousek od Prahy, ve čtvrti na kraji města kde jsou 3 ze 4 domů obydlené pražáky, občas se chovají, jako by měli dvě díry do zadku (no offence).

Zajímavé, že přestože bydlíme skoro na soutoku, místní z vesnic jsou od mala zvyklí se koupat ve Vltavě. V devadesátých to bylo asi docela hutné, nicméně si nevzpomínám, že by měl někdo někdy z vody nějaký problém, dneska je Vltava docela čistá, což každoročně využíváme k různým neckiádám a podobným taškařicím...

Text příspěvku byl upraven 17.03.16 v 20:47

woodward
woodward 17.03.2016 v 20:24

na jakým soutoku?

Text příspěvku byl upraven 17.03.16 v 20:25

Ikkju
Ikkju 17.03.2016 v 20:26

Vltava a Labe - Mělník!

woodward
woodward 17.03.2016 v 20:28

aha, nojo, kousek... to je relativní pojem. ;)

Ikkju
Ikkju 17.03.2016 v 21:27

Ještě přidám zajímavost, vyprávěla mi jako malému babička, že zažila na dolní Vltavě voraře. Místní děcka byla zvyklá k vorům doplavat, a kus se s nimi svézt. Jestli to správně počítám, musely to být zážitky ze 30tých let..

woodward
woodward 17.03.2016 v 21:32

těžko říct, nevím, kdy postavili první přehradu.


Ikkju
Ikkju 17.03.2016 v 21:36

Jestli jsem to našel správně, dalo se na dolní Vltavě do 50tých let. A je fakt, že třeba vorovinu na posledním jezu (Vraňany), rušili až při poslední rekonstrukci - před pár lety.. https://cs.wikipedia.org/wiki/Voroplavba_v_%C4%8Cech%C3%A1ch

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 17.03.2016 v 21:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 17.03.2016 v 21:49

co to zase znamená? ono má být hnusně?

Ikkju
Ikkju 17.03.2016 v 21:53

Hanka_Bohmova: přesně tak! x) Ony jsou tam vlastně Vltavy tři, "kanál", "divoká" Vltava, a pak ještě zbytky původního koryta před regulací, na mapě jsou meandry pěkně vidět.

Rodinná mytologie praví, že koryto přeložili němci během okupace (nevím, někdy se na to mrknu), koryto řeky výš (na vesnicí Vraňany) pak prý dělali někdy v šedesátých italové (také netuším jestli je to pravda, ono je to někdy docela těžké ověřovat, nedávno jsem se s tchánem pohádal, páč prarodiče si pamatovali, že americké bombardéry na Kralupami řídili černoši, podle něj - zajímá se o historii, v té době černoši nemohli dělat piloty, nicméně svědectví je víc než jedno). V řece jsou patrné dlážděné břehy, jako děcka jsme řeku dokázali přeplavat jenom proto, že uprostřed byla příčná hráz, na které se dalo odpočinout...

woodward
woodward 17.03.2016 v 22:06

Hanka_Bohmova: Jo, meteorologové, ti mají život. Vzpomínám si, že v předpisu L-5 o letecké meteorologické službě je hned za nadpisem preambule kde se praví, že letecká meteorologická služba nenese odpovědnost za žádná rozhodnutí, učiněná na základě jejích předpovědí. Uznej, že to je živnost pro pohodáře.

woodward
woodward 17.03.2016 v 22:17

na to už je asi pozdě. já ještě jsem od pana doktora maříka poslouchal výklady o tom, jak se sbírají statistická data a v podstatě stačilo mít měřič rychlosti větru, kbelík na srážky, teploměr a tlakoměr a mohla sis otevřít hlásku (teda ono to asi zas až tak jednoduchý nebylo). Ovšem pak jsi ty data musela sbírat den co den, už nevím, jestli po hodinových nebo dvouhodinových intervalech. dneska už to asi všechno jede přes družice. i když přinejmenším ten tlak se měřit musí.
Jenže když nám to pan doktor vykládal, vládli tady komouši, takže řádné soukromé podnikání nepřipadalo v úvahu. všechno měl pod palcem stát - v tomto případě skrzevá meteorologicý ústav. ;)

Text příspěvku byl upraven 17.03.16 v 22:24

HTO
HTO 17.03.2016 v 23:01

Hanka_Bohmova, v kolik jste byli na hvězdárně? Já fotil Jupiter přesně v devět a to byla vlevo Európa a vpravo Ganymédes. Ió zapadal před sedmou.

Dell
Dell 18.03.2016 v 08:29

Jo, výška, tlak, teplota, rosný bod, odběr zemního plynu a svítiplynu, nejzajímavější zprávy před odchodem do školy.
Ono to nemusí být vždycky taková sranda být meteorolog, třeba u soudruha Kima bych sloužit nechtěla.

woodward
woodward 18.03.2016 v 08:34

u soudruha kima by nechtěl sloužit nikdo - a na řemesle při tom nezáleží.
Mimochodem, zmíněný doktor Mařík nám tenkrát (v roce 1977) vysvětlil, že přesná předpověď se dá vytvořit max. na 30 minut dopředu. Všechno ostatní je více či méně kvalifikovaná spekulace. Taky se přiznal, že na letišti v Praze vyzkoušeli i rosničku. Dali jí do akvárka žebříček, jenže ji rozmazlili, protože každej kdo přišel do služby jí přines nějakej pamlsek, takže si rosnička navykla lézt po žebříčku podle toho, jak se střídaly služby a počasí jí bylo šumafuk.

Text příspěvku byl upraven 18.03.16 v 09:10

HTO
HTO 18.03.2016 v 15:31

Hanka_Bohmova: moje Stellarium (ten program mi před lety doporučil jeden turecký hvězdář a já ho tímto doporučuju všem ostatním) říká, že Callistó přecházel před Jupiterem, podle http://www.shallowsky.com/jupiter/ Io zapadal před sedmou. To je samozřejmě vcelku jedno, ale já jsem hrozný puntičkář.

woodward
woodward 18.03.2016 v 15:35

to je vidět. asi bych nemohl být astronom. matematika mě děsí a jsem bordelář.

HTO
HTO 18.03.2016 v 15:39

Woodwarde, zrovna včera jsme o vás mluvili s přítelem Davidem, velkým milovníkem Maye, tak padala jména jako Cornel Brinkley a především oba Johanssonové.

K tomu puntičkářství, jeden můj anglický přítel rád vzpomíná, jak jsem si od něj půjčil fůru CD a když jsem mu je vrátil, slova „Compact Disc“ na každém nosiči byla přesně v pravém úhlu k levému okraji. Snad i Sheldon Cooper by ze mne měl radost.

woodward
woodward 18.03.2016 v 15:44

připomímáš mi mého tatínka. Ten byl tak dokonale zvyklej mít všechno úplně přesně tam, kam si to dával, že když jsem si z kůlny na chatě půjčil kladivo, tak na mě pak hulákal: "kams dal to kladivo?" "do druhýho regálu, kde jsem ho vzal." "tam NENÍ. a když jsem se dostavil do kůlny a ukázal mu že kladivo leží ve druhém regálu, tak ho naštvaně popad a položil o patnáct centimetrů vedle se slovy: "vždyť říkám, že tu není!"

bamba
bamba 18.03.2016 v 16:05

k woodward - wau, my se mali väčšinu vecí 2-3 krát, pretože otec netušil, kde ich má. Bohužiaľ časť mojej genetickej výbavy je po ňom.

woodward
woodward 18.03.2016 v 16:09

hm, tahle část mojí genetické výpravy po tátovi docela určitě není. naštěstí jsem zdědil jiné drobnosti, jichž si vážím víc než pořádkumilovnosti. ;)

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 18.03.2016 v 18:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 18.03.2016 v 18:25

haničko, dej už pokoj s tím uklízením. moje zkušenost dokonale odpovídá teorii pana horníčka o malém přehledném nepořádku - i když je pravda, že občas se mi úplně nedaří zajistit tu přehlednost. ale to je jen drobná chybička. proto taky trvám na tom, že pořádek mi poslouží mnohem míň než já (pokud se k tomu dokopu) sloužím jemu. ;)

woodward
woodward 18.03.2016 v 18:32

takovej je to pruďas, jo?

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 18.03.2016 v 18:32

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek