Hádejte autory:)


soukroma
soukroma 03.03.2017 v 21:59

Ano, je to z jeho sloupků a fejetonů novinových, které pak jako poslední knihu vydal v roce 1946, a ta se případně jmenuje: "Kázáníčka". (Našla jsem pár těchto a jiných autorových fejetonů na webu - http://eridanus.cz/Zeme(2/mapa/Evropa/Vy(1chodni(1_Evropa/C(2eska(1_republika/Kultura/Literatura/Bass_Eduard/Fuseri_mezi_nami_-_a_dalsi_sloupky.htm) tak si jimi budu kochat přes propast desetiletí )
Pro zajímavost: na malé ploše sloupku se nemohl věnovat plně detektivním románům, ale dva Velké detektivy, kteří zaujali, zmiňuje, a to pro dnešek téměř zapomenutého Pana Lecocqa (Gaboriau) a nezapomenutelného Otce Browna (Chesterton).

woodward
woodward 03.03.2017 v 22:41

Tak popojedem: Kdopak takhle působivě popsal zvyky Záporožců?

...seděli tiše po vesnicích, pracovali do úpadu a v potu tváře si dobývali
vezdejší chléb.
Časem to trvalo rok dva, až náhle přišla zpráva o hromadné výpravě nějakého atamana proti Tatarům nebo na Ljachiv, nebo o tažení polských pánů proti Valašsku; a hned všichni ti koláři, kováři, koželuzi, voskaři zanechali klidného zaměstnání a po všech ukrajinských krčmách se dali do strašlivého pití. Když všechno propili, pili na dluh, ne na to, ščo je, a na to, ščo bude.

Text příspěvku byl upraven 03.03.17 v 22:42

soukroma
soukroma 03.03.2017 v 23:56

že by Henryk Sienkiewicz?

woodward
woodward 04.03.2017 v 07:55

napadlo mě, že to uhádneš ty. dávej.

soukroma
soukroma 04.03.2017 v 10:46

To se ví, Záporožci, to je moje ;-))) (musím se trochu shodit - byla doba, kdy jsem špatně poslouchala a upřímně se pak divila, co kde vlastně dělají "kubánští kozáci").

soukroma
soukroma 04.03.2017 v 10:53

Je víkend, takže si dáme zase jednu komplikovanější literárně-filmovou hádanku:

Hledáme autora, který je natolik známý a i zde často hádaný, že tato hádanka na něj půjde oklikou - přes jeho neradostný rodinný život. Jeho první manželství trvalo třicet let, ale osud nebyl k nikomu z rodiny zrovna laskavý: z pěti dětí se dospělosti dožily čtyři, jeden syn ale po zranění s poškozeným mozkem, poslední dítě se narodilo po velmi problematickém těhotenství. Manželka a matka totiž při natáčení utrpěla těžké krvácení do mozku, což vedlo ke komatu a velmi složité kompletní rehabilitaci (doslova). Jedině díky nekompromisně důslednému osobnímu snažení hledaného autora se jeho žena nejen vrátila do života, ale dokonce porodila zdravou holčičku. Oscarem ověnčená herečka (po boku s Paulem Newmenem ve filmu podle knihy, u nás nepřeložené, autora, který se zapsal do kinematografie později jako velmi úspěšný scénárista a známe ho dost dobře, zde má uvedeny čtyři romány) za tři roky po uzdravení byla opět nominována na tuto cenu.
O celém období onemocnění a postupné rekonvalescence byla napsaná kniha s křestními jmény obou manželů v názvu (u nás v překladu nevyšla) a natočen velmi dojemný film s celým uměleckým jménem manželky autora v názvu (tento film se u nás do kin dostal).
Kdo hned ví, o koho jde, nechť přeci jen zapátrá a doplní další dva autory, zmíněné v rámci indicií, příp. názvy knih a název filmu o autorovi, na nějž se odvolávám.


soukroma
soukroma 04.03.2017 v 12:02

... jistěže, a to jak se jmenovala postava, která se na okamžik v davu (pátá zleva) mihla ve filmu, který nikdy do kin nešel, natočeném podle knihy, kterou vydal neznámý autor vlastním nákladem před 200 lety v Tramtárii ;-)))

Na nic jste nezapomněl, vše je skvěle komplet - film Příběh Patricie Nealové si pamatuji, zato Hud mi pořád nic neříká....

Gratuluji a předávám k další (ne-podobné) zapeklitosti

soukroma
soukroma 04.03.2017 v 14:37

asi Ruska Ľudmila Ulická
pseudonym: Ljudmila Ulická

soukroma
soukroma 04.03.2017 v 15:54

Hledá se velmi oblíbený autor a světový mistr jednoho žánru, kterého ale vlastně nelze označit za plnohodnotného romanopisce - každý z jeho sedmi románů vycházel z jedné, dvou či dokonce tří dříve publikovaných autorových povídek (vlastně jeden román pro změnu vycházel z nerealizovaného scénáře).

soukroma
soukroma 04.03.2017 v 22:30

Autora znáte (snad) všichni, a pokud ne, určitě znáte autorova hlavního hrdinu, správného chlapa věnujícího se nebezpečnému samotářskému povolání, který je mj. pověstný svou samomluvou v románech a skvělými "hláškami". Romány se odehrávají v Kalifornii a hrdina je Američan (zatímco autor má i britské kořeny).
A z autorových sedmi románů bylo šest zfilmováno (paradoxně tím outsiderem je román napsaný podle vlastního scénáře), a to povětšinou se špičkovým obsazením.

biki
biki 04.03.2017 v 22:36

Charakteristika hlavního hrdiny mi připomíná Philipa Marlowa, tak že by Raymond Chandler?

soukroma
soukroma 04.03.2017 v 22:41

Výborně, hledaným je skutečně Raymond Chandler.

předávám biki

biki
biki 04.03.2017 v 23:27

Nyní hledáme velmi známého amerického spisovatele s evropskými kořeny. Je považován za klasika jistého, ne zcela ušlechtilého žánru, je ale obdivován mezi čtenáři i jiných žánrů pro svůj literární, místy až básnický styl. Proslavil se jako autor mnoha povídek, které často shrnoval do větších sborníků, a také několika románů, z nichž ten nejznámější byl i zfilmován. Nejnovější komentáře k tomuto románu zde na DK oceňují jeho nadčasovost a aktuálnost.

soukroma
soukroma 04.03.2017 v 23:39

Michael Chabon?

biki
biki 04.03.2017 v 23:58

Mirektrubak uhodl, pokračuje.
A dodávám, že oním románem je 451 st. Fahrenheita. Když si ho i po létech vybavím, jde mi mráz po zádech.

soukroma
soukroma 05.03.2017 v 00:05

S tím Chabonem jsem stejně byla na vážkách - nerozumím moc informacím o jeho druhém (zfilmovaném) románu, který ale mezi jeho romány a povídkovými soubory v češtině nemohu najít. No nic, stejně se mi nelíbil jeho Židovský policejní klub.

Text příspěvku byl upraven 05.03.17 v 00:07

Isserley
Isserley 05.03.2017 v 08:07

Zkusím Karol Sidon alias Chaim Cigan.

Isserley
Isserley 05.03.2017 v 19:07

Žili byli tři bratři. Nejmladší se stal hercem, nejstarší divadelním dramaturgem a režisérem. Nejslavnější z nich je ale prostřední bratr, básník, který tragicky zahynul ve věku pouhých 22 let.
Uhádnete všechny tři?

soukroma
soukroma 05.03.2017 v 19:12

Jiří Orten, vlastním jménem Jiří Ohrenstein - básník
Ota Ornest, vlastním jménem Otto Ohrenstein - dramaturg
Zdeněk Ornest, rodným jménem Zdeněk Ohrenstein - herec

Isserley
Isserley 05.03.2017 v 19:14

To je správně.

soukroma
soukroma 05.03.2017 v 19:32

Nomen omen u tohoto našeho odborníka-autora neplatí, jinak by se snad nemohl věnovat svému oboru a napsat úctyhodný počet kvalitních a užitečných populárně-naučných knih. Povzbudivé, v českých vodách zřídkavé křestní jméno je ale jistý bonus.

soukroma
soukroma 05.03.2017 v 23:15

Autor byl psycholog, doktor filosofie, věnoval se výzkumu a pedagogické činnosti - na konci 90. let získal titul univerzitního profesora psychologie. Dožil se skoro 90 let, zemřel před necelými třemi lety.
Z jeho 36 zde zaznamenaných knih se lze leccos praktického dozvědět namátkou o štěstí, stresu, konfliktu, zlosti, odpuštění...
Jako student byl uvězněn v Malé pevnosti nacistického koncentračního tábora v Terezíně, později se stal laickým kazatelem Českobratrské církve evangelické.

soukroma
soukroma 05.03.2017 v 23:23

Copak osud, ale pro nás spousta zajímavých knih-příruček.

předávám

Isserley
Isserley 06.03.2017 v 08:40

Milan Šimečka.
A na jeho syna, novináře Martina Šimečku, mám názor stejný jako vy.

soukroma
soukroma 08.03.2017 v 13:34

Isserley, bude nová zajímavá hádanka?



Vložit příspěvek