Nenudí vás ještě?


K.M.
K.M. 19.08.2014 v 16:15

Zná to asi každý, jde v knihovně k regálům s fantasy knihami s tím, že si vybere něco ke čtení, ale co to je za výběr? Všechny knihy jsou v podstatě stejné - hlavní hrdinka je dívka, která se musí naučit žít v novém městě/ na nové škole a setká se tam s klukem, do kterého se zamiluje, ale pak se objeví druhý kluk, či jiná překážka na jejich cestě za šťastným naplněním jejich pravé lásky. Jedinou obměnou jsou jména a druhové zařazení, i když i o tom se dá značně spekulovat, z mé zkušenosti to jsou často úpíři/ vlkodlaci/ čarodějnice mezi, kterými se sem tam vyskytne nějaký lovec. A jaký je váš názor? Vidíte to stejně a také vás už fantasy nudí?

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 19.08.2014 v 16:22

Nikdy jsem neměl s fantasy tenhle problém, možná to bude tím, že jsem nečetl ani jedinou knihu kde "hlavní hrdinka je dívka, která se musí naučit...", natož aby se mi to opakovalo ve více knihách.
Možná to, že to vidíš takhle je znamení, že bys měla zkusit přečíst nějakou opravdu fantasy knihu.

Text příspěvku byl upraven 19.08.14 v 16:22

HTO
HTO 19.08.2014 v 16:24

Přidávám se k M. M. výše, mám doma pár stovek fantasy knih, ale s takovou zápletkou jsem se v žádné nesetkal. Přeju dobrou ruku při výběru.

mezer
mezer 19.08.2014 v 16:29

Mně třeba nudí

Naias
Naias 19.08.2014 v 16:32

K.M., čítala si Tolkiena, Pratchetta, Morressyho (čarodej Kedrigern), Ursulu K. Le Guin, Eddingsa, Červenáka, Johna Moora? Ja sa teda ešte rozhodne nenudím. O dievčatá v novej škole zamilované najlepšie do štyroch chlapcov zároveň je u týchto spisovateľov veľká núdza.

K.M.
K.M. 19.08.2014 v 17:25

Je pravda, že házím fantasy knihy do jednoho pytle, to uznávám, ale já měla spíše než Tolkiena či Morressyho (keré jsem zkoušela číst, ale bez úspěchu) na mysli knihy vydávané v dnešní době (2000 - 20013..) a taky musím podotknout, že není knihovna jako knihovna a u nás ve Šternberku je to co se týče sci-fi a fantasy docela bída.


zlovlk
zlovlk 19.08.2014 v 18:08

Mně naopak skoro přijde, že po roce 1990 vyšlo více kreativních a pozoruhodných fantasy než před ním. Různí klasikové (jako Howard, Tolkien, Lovecraft, Holdstock, Leiber apod.) za pozornost stojí, ale jinak jsou staré fantasy dost často hodně upracované a šablonovité, a to i leckterá "kanonická" díla. Řadová fantasy se brala téměř výlučně jako oddechový žánr a géniové byli spíše výjimkou, překvapením.

V posledních pětadvaceti letech stále více spisovatelů objevuje fakt, že fantasy nemusí sloužit jen jako krátidlo dlouhé chvíle; že nabízí netušené možnosti experimentů obsahových i formálních, že zkrátka může být i uměním, ne jen řemeslem.
Třeba Rothfuss, Martin, Gaiman, Bakker, Susanna Clarke, Pullman, Sapkowski, různí autoři žánru New Weird a mnozí další, které jsem nečetl, ale kteří už anotacemi prozrazují, že to nebude stokrát omletý stereotyp.

Možná je dobré si uvědomit, že "fantasy červená knihovna" není primárně "fantasy", ale primárně "červená knihovna"; spisovatelská formule, kterou tak obratně demaskovala K.M. v prvním příspěvku, se nebude příliš lišit ani v případě, že půjde o dílo situované v našem světě a zcela bez nadpřirozených prvků.

Text příspěvku byl upraven 19.08.14 v 18:08

K.M.
K.M. 19.08.2014 v 18:20

Nepochybuji o tom, že víte o čem píšete, ale jak jsem již zmínila, nemáme v knihovně zrovna nejvíc sci-fi a fantasy knih. A když občas jdu do knihkupectví, tak tam vidím nejvíce prezentované, opět knihy typu červená knihovna. Tak mě pouze zajímalo, jestli to otravuje jenom mě. Toť vše.

zlovlk
zlovlk 19.08.2014 v 18:35

Hodně mladých lidí takový typ literatury vyhledává neustále znovu a znovu, takže ty zjevně až tolik neštve - koneckonců se stačí podívat na prodejnost. A my, kteří máme v knihovně povětšinou jiná dílka, na fantasy červenou knihovnu žehráme asi jen v případě, když se přes její regály v knihkupectvím nemůžeme prodrat k tomu, co chceme. Troufám si tudíž odhadovat, že když někoho štve neustálé opakování relativně banálního příběhu, je to asi tím, že je na cestě z první skupiny do druhé. :) Gratuluji!

Jednou z výhod Databáze knih je to, že se tady dají snadno objevovat i knihy, které nejsou až tolik "prezentované", na které se nedělá reklama a které by třeba jinak zapadly. Ve šternberské knihovně jsem nikdy nebyl, ale věřím, že to tam vypadá jako ve vesnické samoobsluze před padesáti lety. Jedno možné řešení je pořídit si čtečku, druhé pořídit si známost s rozsáhlou bibliotékou. :) Nebo si objednávat z antikvariátů.

mezer
mezer 21.08.2014 v 10:41

K.M Já tě chápu dobře sám když se kouknu na svou knihovnu a vidím tam ty samé knihy co jsem přečetl už milionkrát tak to nudí.

Desire_Lydon
Desire_Lydon 21.08.2014 v 17:21

Jo, nudi. Mam rada takovy zanr (= young adult), ale musim uznat, ze nektera neustale se opakujici klise jsou strasna. Presne to, co popisuje K.M. Tolkiena jsem (!) jeste necetla, i kdyz ma tata doma vsechny jeho knihy, za coz se stydim a v nejblizsi dobe to planuju napravit. Ale ne vsechny knihy jsou takove, ne vsechny knihy jsou spatne. Proto se musite naucit si knihy vybirat a nezrat vsechno, co ma nalepku bestseller. Treba dodnes nechapu, jak se mohlo stat Stmivani bestsellerem, protoze jsou i mnohem lepsi knihy z tohoto zanru, ktere by si zaslouzily vice publicity. Na druhou stranu, pred par lety byla Meyerova prukopnici a pak ji ostatni, at uz dobri ci horsi spisovatele, zacali napodobovat a jsme zase tam, kde jsme byli.

Text příspěvku byl upraven 21.08.14 v 17:22

mezer
mezer 21.08.2014 v 17:35

Sůhlas Desire_Lydon

K.M.
K.M. 22.08.2014 v 09:21

Konečně někdo kdo me zcela pochopil- Desire_Lydon !!! :-)

mezer
mezer 22.08.2014 v 09:27

Ano taky s ní souhlasím.

Text příspěvku byl upraven 22.08.14 v 09:27

Marthas
Marthas 23.08.2014 v 16:53

(Asi jsem nepoučitelná, ale tohle téma mě děsně zaujalo!.)
Ne nenudí!!:)
Ono je hezké, když tady tak někteří kritizujete young adult literaturu, ale problém je v tom, že ve všeobecné rovině, nikdo z vás si netroufne tzv. zpranýřovat autora či jeho dílo!! Krom zmíněné Meyerové, pokud si pamatuju.

A mě by právě děsně zajímalo jaké knihy máte na mysli, vyjmenujte, prosím autory/rky, které vás přivedly k tomuto názoru!!

Předpokládám, že některé bych si mohla tipnout, jmenuji, co mě napadá!! Rachel Hawkins a její Čarodějnice z Hex Hall anebo Cynthia Hand a její Nadpozemská - problém vidím akorát v tom, že tyto knihy mnou jmenované, jsou asi jedny z nejlepších, takže, kdo by si je troufl kritizovat, je prakticky sebevrah, ale přitom splňují vámi zmiňovaná kritéria!!

Prosím, polemizujte!!
K.M.,mezer, či Desire_Lydon

K.M.
K.M. 23.08.2014 v 17:14

Tak já bych zmínila třeba Amy Vincent a Rachel Mead... Neříkám že jsou špatné pouze poukazuji na jednotvárnost děje.

Marthas
Marthas 23.08.2014 v 18:04

Oboje jsem četla, a nezdá se mi to tak hrozné!! Amy asi nepatří k nejlepším ale jde a neodradila by mne a Richelle je moje oblíbená autorka, a myslím, že sice některé věci trochu natáhne, ale nezdá se mi, že by to bylo tak hrozné, narážíš na tu spinn-of k VA ne, mě se zdá, že píše celkem pěkně!!
A myslím, že jednotvárná je spousta knih, třeba já nevím, detektivky,co jsem četla třeba taková Lilien Jackson Braun, ta byla přes dvacet dílů a byla opravdu natažená nad míru!!

PS: Omlouvám se, že to píšu tak divně, dnes asi nejsem mentálně na výši!!

K.M.
K.M. 23.08.2014 v 18:39

Vpohodě jsem ráda že tu má někdo názor na knihy a autorky které jsem četla a necpe sem Tolkiena ... Nemůžu říci že zcela souhlasím s tvými názory podle mě by tento žánr potřeboval něco novějšího než opakované milostné trojúhelníky a nesebejisté holčičky.

Marthas
Marthas 23.08.2014 v 20:41

to K.M:Jistě, pokud máš ovšem pocit, že Rose z VA je nesebejistá holčička!!:)
Ale já asi vím, jak jsi to myslela!! Jelikož je Rose sebevědomá dost, vypadá to na to, že se ti nelíbí trojuhélník Rose+Dimitrij+Adrijan!!

Nu někoho to neba, ale v tom případě nevím!! Milostné trojúhelníky cpou úplně všude, romány pro ženy -samozřejmě, historické romány- taktéž, a i do detektivek, to jsou někteří schopní nacpat, osobně je to můj pocit!!

A jsem jedině ráda, že toho ještě nejsem přehlcena, poněvadž nevím, co bych pak četla!!:)

PS: Tolkiena sem samozřejmě nemůžu cpát, nesoudím nikdy knihu, co jsem nečetla ale jen viděla zfilmovanou!! A ve filmu jsem zkončila druhým dílem, nemyslím, že bych na Tolkiena měla mozkové závity na dostatečné úrovni!!:)

Prostě si myslím, že jednomu nebo druhému se nevyhneš!!

Pokud by se ti nelíbila nová holka, je tu ekvivalent nového kluka, viz Wicca, který okouzlí hlavní hrdinku!

A dalo by se pokračovat!!

Desire_Lydon
Desire_Lydon 23.08.2014 v 20:49

Marthas: Já chápu, co tím chceš říct. Rose mi přijde jako ta z lepších hrdinek a Vampýrská akademie je jedna z těch lepší YA sérií. Vampýrská akademie je něčím jedinečná, možná je to tím stylem psaní, nevím, každopádně slyším skoro ze všech stran pozitivní ohlasy. Jenže každá kniha je jiná a mně osobně neosloví ty knihy, které K.M. popisovala v prvním příspěvku. Ani anotace tohoto typu mně nepřesvědčí, abych si knihu vůbec přečetla. Možná až budu mít dlouho chvíli, tak sáhnu po těch klišoidních YA knihách, ale zatím je na světě mnohem více zajímavých knih, které čekají, až si je přečtu. Všechno je ale věc názoru, 100 lidí, 100 chutí. To bychom museli probírat každou knihu zvlášť a to by určitě nešlo. Každý máme tendenci bránit svou oblíbenou knihu zuby nehty, ale někdy je asi potřeba podívat se na to objektivně. Tvé názory ti samozřejmně neberu, jak už jsem řekla výše, je to věk názoru, vkusu a tak dále.

Text příspěvku byl upraven 23.08.14 v 20:50

Marthas
Marthas 23.08.2014 v 21:04

Pak v tom nevidím problém, pokud, jak říkáš, je tolik knih, které nesplňují parametry těch s klišé, poděl se tedy s těmi,co jsou již znuděni, osobním doporučením, pak si nikdo nebude muset stěžovat a toto bezesporu zajímavé vlákno nebude muset být vůbec zakládáno nebo nebude mít potravu pro další růst!!:)

Mě jen zajímalo, které knihy jsou přesně míněny, jsme v diskuzi, tak diskutujme!:)

Desire_Lydon
Desire_Lydon 23.08.2014 v 21:22

Pro každéo je klišé něco jiného. Mně například vůbec neoslovil Pád, zaprvé mi přijde tato kniha dost nedomyšlená, nelogická a styl psaní je značně nezáživný a nudný. Naopak se mi hodně líbila Den co den, Prozření Mary Dyerové, série Modrá krev, Hunger games, Loď mezi hvězdami, Vampýrská akademie, Střípky duší, Divergence... ano, přiznávám, některé z nich v sobě to klišé také mají, ale prostě se mi líbily. Co se líbí mně se nemusí líbit někomu jinému, že jo. Zkrátka mně knihy s podobnou anotací, jako mají jiného knihz, dost odrazují.

Marthas
Marthas 23.08.2014 v 21:32

Jistě ale Pád také není žádný poklad young adult, i když já na některé z jeho dílů čekala skoro dva roky!!:)
Jistě, co se mě líbí, také se nemusí líbit někomu jinému ale za zkoušku přeci nic nedáš, ne!! Když si někdo stěžuje, prostě ho odešleš s touto knihou a buď se mu bude nebo nebude líbit, ale musí se vybírat, podle různých kritérií, knihovnice, také doporučují, i když je pravda, že zrovna já bych si nic doporučit nenechala!! Já to musím zažít!

PS: Pád mě bavil - pouze první a druhý díl, později převážily zápory nad klady!!

K.M.
K.M. 24.08.2014 v 08:11

Knihy které jsem měla já na mysli jsou kupříkladu akademie everinight a již zmíněný pád.

Marthas
Marthas 24.08.2014 v 13:48

Jistě ale to jsou pouze celkem populární a čtené knihy, což ještě neznamená, že jsou kvalitní!!
Jsi na databázi a tak jsi u pramene, určitě bys i vlastními silami dokázala najít spoustu knih, které tě zaujmou, i když i ty mohou obsahovat klišé!!
Klišé jsou i v Harry Potterovi, kluk, který přijde na novou školu a musí se naučit..., to ale neznamená, že je to špatná kniha, vždy závisí na zpracování!!



Vložit příspěvek