Komentáře, hodnocení

DISKUZE » O knihách


bamba
bamba 22.02.2016 v 17:49

Pre mňa sú recenzie a rebríčky pri knihách podobné rebríčkom a recenziám pri filmoch. Chápem, že sa väčšine páči Titanik a Tolkien, ale neznamená to, že si to pozriem a prečítam aj ja. Deň má 24 hodín a je na každom čitateľovi a menovateľovi s kým a s čím strávi hodinku v posteli. Kašlem na to, čo si myslí akadémia, alebo iný spolok ktorý udeľuje ceny. Občas sa ale stretneme v názoroch.

Text příspěvku byl upraven 22.02.16 v 17:57

MarkétaLore
MarkétaLore 22.02.2016 v 18:39

souhlasím ž e komentář blázna či provokatéra, a nebo desetiletého dítěte a nebo znuděného předmaturanta nuceného číst babičku a nebo zahořklého důchodce lze separovat velice snadno. není potřeba z toho dělat hned vědu. a bamba potkáváme se tu poslední týden docela často, tak mi prozraď nějakou knihu od tebe. ráda si ji přečtu. A třeba ti pak napíšu i nějakou vtipnou recenzi .
Taky mě zaujalo že napíšeš recenzi- dostaneš knihu- to jako automaticky, nebo jen za dobrou, nebo co? v životě by mě to nenapadlo.

MarkétaLore
MarkétaLore 22.02.2016 v 19:01

pro encyklopedie: je vždy lepší hledat jehlu ve velké kupě sena , pokud tam jehla je, než hledat jehlu v hrstce sena, pokud tam jehla není.

bamba
bamba 22.02.2016 v 19:33

MarkétaLore dať sem názov svojej knihy, tak okamžite prídem o rozkoš spojenú s anonymitou tohto serveru. A to by mi bolo nesmierne ľúto. Možno až raz budem nesmierne slávna a nafúkaná...

MarkétaLore
MarkétaLore 22.02.2016 v 19:42

no já bych
tě nebonzla...

bamba
bamba 22.02.2016 v 19:44

no a dá sa poslať súkromná správa na verejnom serveri ?


MarkétaLore
MarkétaLore 22.02.2016 v 19:46

no jasně.

R.E.M.
R.E.M. 22.02.2016 v 20:52

bamba: Ani já nic neprozradím. :)

bamba
bamba 22.02.2016 v 21:30

R.E.M. ale ocitla by som sa na dlhej čakacej listine.

nightlybird
nightlybird 22.02.2016 v 23:47

Bylo tady nesčíslněkrát řečeno, že komentáře ke knihám jsou výsostně subjektivní záležitostí, je proto zcela zbytečné se nad nimi pohoršovat, stejně jako se jimi řídit. Ano, může mne ovlivnit komentář - ale jen pokud mám pocit, že jsem s jeho autorem naladěn na stejnou vlnu.
Totéž v bledě modrém se dá říci i o hodnoceních - tady bych byl ale opatrný při hodnocení "odpad!". Čtenář by si měl především uvědomit, jestli je vůbec kniha určena pro něj, pro jeho věkovou kategorii, jeho čtenářské zkušenosti, preference žánrů,.....atp.
Takže je třeba být obezřetný a to jak při výběru četby, tak hlavně při nákupech knih.

Majdule
Majdule 23.02.2016 v 07:38

Je pravda, že já osobně se PŘED přečtením dívám jenom na procentuální hodnocení a v žánrovkách jej beru jako orientační ukazatel. Komentáře popravdě čtu až poté, co napíšu svůj a jak tady zaznělo, označím ty, které jsou se mnou na stejné vlně, nebo mi odkryjí jiný pohled. Jenže kdyby to tak dělali všichni, tak vlastně ani nemá smysl komentáře psát ...

spojka
spojka 23.02.2016 v 18:06

"Jaký musí mít kniha komentář /podle mladé uživatelky/, aby dostala 5 hvězd....?"

Třeba nemusí mít žádný komentář.
Mladé uživatelce třeba stačí, že je kniha Stmívání nebo jiná sra... hepčí... nebo jiná podobná kniha a voila deset hvězd z pěti.

R.E.M.
R.E.M. 26.02.2016 v 18:18

encyklopedie: Nevím, kolik je v románu postav, ale třeba autor recenze hodnotil každou postavu zvlášť, každá dostala 1-10 % v rámci hodnocení, podle počtu stran, na kterých se účastní děje, další % mohl recenzent dát za atmosféru, roční období v knize... :-D
Pak celkový součet patrně vyšel přesně na 78 %.

Text příspěvku byl upraven 26.02.16 v 18:18

Richie1
Richie1 26.02.2016 v 21:38

Encyklopedie: procenta také rád využívám. Pět hvězdiček je mi málo, tak míru hodnocení vyčíslím obvykle i procentem - většinou v celých desítkách (70, 80, 90 ...). Ale stane se, že někdy hodně váhám (abych třeba "neublížil" jiné podobné knize), tak sáhnu i po polovině desítky (75, 85 %).
Ale tak daleko, abych dával i 78% jsem myslím ještě nedošel. :-)

eraserhead
eraserhead 26.02.2016 v 22:37

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Majdule
Majdule 28.02.2016 v 09:35

78 % je pravda absurdních, ale mě by taky vyhovovala více procenta, zejména když se hodnocení na procenta převádí. Nejčastěji to řeším u knih mezi 3 a 4 hvězdičkami. 3 je málo, 4 moc, ráda bych dala 70 % :). Ale není to žádný apel, vystačím s tím, co je. A kde to řeším, připíšu do komentáře.

LiLLu
LiLLu 28.02.2016 v 11:34

Asi budu mimo téma ale lidi by mohli více přemýšlet co píšou do kometů! a nebo upozornit na spoiler!
Když do komentu u druhého dílu napíše slečna, jak si hrozně poplakala u smrti jedné z postav, fakt bych jí osobně poděkovala! Asi moje chyba nemam číst komenty než přečtu knihu...no nic

eraserhead
eraserhead 28.02.2016 v 11:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

LiLLu
LiLLu 28.02.2016 v 16:10

Primo jmeno jedne z hlavnich postav...

eraserhead
eraserhead 28.02.2016 v 16:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Majdule
Majdule 28.02.2016 v 19:54

encyklopedie: trochu mimo nastolené téma. Proč jste tady na DK? Jaký to pro vás osobně má užitek?

Majdule
Majdule 29.02.2016 v 08:21

encyklopedie: a založil/a jste dobré a zajímavé téma, které mě zajímá a čtu a přispívám. Možná, že to zřejmé je a možná, že se mi jen zdálo, že ten předchozí příspěvek zní pohrdlivě. Slova jsou prostě někdy zrádná a jejich interpretace ještě víc. A abych neporušovala kontinuitu tématu. Já komentáře před přečtením nečtu, na procentní hodnocení se dívám a beru jej jako orientaci v žánru, nikoliv absolutní ukazatel kvality knihy.

tenax
tenax 29.02.2016 v 19:02

Přiznávám bez mučení, že komentáře a hodnocení na DK čtu ještě než se do knihy pustím. Obvykle si knihy vybírám v knihovně podle autorů a tématu, vždycky se tam najde něco, co jsem ještě nečetl a co mě něčím zaujme. Pak si ke knize přečtu komentáře a hodnocení - s vědomím toho, že některé (mnohé) vypovídají víc o komentujícím než o knize - a dám se do ní. Vlastní komentáře se pak snažím psát s vědomím toho, že nikoho moc nezajímá, na kolik dechů jsem knihu přečetl, ale spíš by mohlo někoho zaujmout, co jsem se z ní dozvěděl a jak na mě zapůsobila. A že by hodnocení hvězdičkami mělo být v souladu s komentářem, to je snad samozřejmé.

Richie1
Richie1 29.02.2016 v 20:20

Encyklopedie: Přemýšlím o tvých slovech o tom, že se komentáři a hodnoceními na DK vůbec neřídíš, ale že v případě potřeby chodíš na jiné (cizí) knižní weby. Dá se to chápat tak, že čtenáři na DK nejsou kompetentní k ohodnocení knih, zatímco na jiných webech ano?
Tak trochu chápu následnou otázku Majdule ...

Na jednu stranu rozumím tvému poněkud přezíravému postoji ke komentářům a hodnocením na DK. Není to web tak hodně používaný jako třeba čsfd. Některé (i velmi dobré) knihy mají třeba jen několik přečtení a komentů - a v nich jsou často nezvyklé rozdíly, které zájemce spíše uvedou do rozpaků, zda knihu číst či nikoli.
Na druhou stranu není zase takový problém si vytipovat čtenáře, kteří mají podobný vkus jako já a pak se řídit jejich hodnoceními či komentáři. A protože to je česká (česko - slovenská) databáze, tak je podle mě přínosnější než jakákoliv cizí (tedy pokud chci číst knihy v češtině).

Já osobně čtu komentáře na DK vždy, když si nejsem jistý, zda kniha stojí za přečtení či ne. A v komentářích si vybírám podle toho, kdo je napsal a jakým stylem. Někomu věřím, jiným ne. Čím více komentářů, tím lépe. Někdy díky komentářům mohu dojít k rozhodnutí, zda si knihu pořídit nebo ne.
Proto i já píši komentáře a hodnocení ke každé knize, kterou přečtu. Přispěji svým málem k obecnému prospěchu všech čtenářů. Občas mám radost, když mohu napsat první komentář k méně známé nebo k úplně nové knize. Samozřejmě s plným vědomím toho, že i mé komentáře a hodnocení jsou pouze mé subjektivní pocity, byť psané s velkou pečlivostí.

Text příspěvku byl upraven 29.02.16 v 20:22

MarkétaLore
MarkétaLore 29.02.2016 v 21:44

Já mám databázi moc ráda. Až mám někdy pocit že víc čumím na DK než čtu. Nejlepší je opravdu vytipovat si pár uživatelů, jejichž názoru si vážíme. A řídit se podle nic. DK je super, narazila jsem zde na spoustu knih, na které bych bez ní nenarazila. A taky na pár lidí. těžko s vámi bude někdo diskutovat o tom, jestli je lepší Záviš Daňka nebo Vaňkové. Teda pokud nejste na DK. A taky jsem kvůli dk začala knížky víc dočítat. Mám ráda ten pocit, když dávám knihu do přečtených a můžu napsat komentář.



Vložit příspěvek